Рішення № 76477181, 14.09.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2018
Номер справи
803/1177/18
Номер документу
76477181
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2018 року

Луцьк

Справа № 803/1177/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Волдінера Ф. А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Головного управління ДФС у Волинській області про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство «Волинський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (надалі - ДП «Волинський облавтодор «ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (надалі – ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0029381303 від 17.01.2018 року.

Ухвалою від 16.07.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 03.08.2018 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні за участі представника відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням від 17.01.2018 року №0029381303 до позивача застосовані штрафні санкції та нарахована пеня на загальну суму 255 933,54 грн. за період з 23.12.2014 року по 04.01.2018 року.

Позивач вважає оскаржуване рішення незаконним та необґрунтованим, оскільки воно винесене щодо філії, яка не є юридичною особою, єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ) правомірно сплачувався одночасно із виплатою заробітної плати працівникам філії, крім того, вказує про не зазначення в оскаржуваному рішенні податковим органом за який саме місяць мала місце несвоєчасна сплата ЄСВ і який саме розмір цього внеску. Просить рішення ГУ ДФС у Волинській області від 17.01.2018 року №0029381303 скасувати.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 30.07.2018 року позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що оскаржуване рішення є правомірним, винесеним відповідно до вимог чинного законодавства. Зазначила, що вимоги позивача ґрунтуються лише на формальних міркуваннях, які є необґрунтованими, а тому просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Відповідно до Положення про філію «Луцька дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України», затвердженого наказом ДП «Волинський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» від 07.09.2005 року №127 (далі - Положення), філія «Луцька дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» є відособленим підрозділом ДП «Волинський облавтодор», не є юридичною особою; діє відповідно до чинного законодавства і цього Положення; має окремий баланс, розрахунковий рахунок у банку, печатку та штампи зі своїм найменуванням.

Філія самостійно здійснює господарську діяльність відповідно до завдань, встановлених ДП «Волинський облавтодор»; здійснює бухгалтерський і податковий облік, несе відповідальність за його вірогідність відповідно до встановленого чинним законодавством порядку; здійснює оплату праці своїх працівників і надання їм трудових і соціальних пільг; розрахунки філії, включаючи виплату заробітної плати, проводяться бухгалтерією філії. Контроль за діяльністю філії здійснюється шляхом надання ДП «Волинський облавтодор» статистичної звітності і податкових декларацій. Забезпечення діяльності філії здійснюється начальником за рахунок коштів, переданих філії ДП «Волинський облавтодор» як оборотні кошти, отримані філією за результатами господарської діяльності; відповідальність за організацію бухгалтерського і податкового обліку покладається на головного бухгалтера філії.

Начальник філії несе відповідальність за своєчасність розрахунків з бюджетними і позабюджетними фондами, своєчасність виплати заробітної плати працівникам філії, за результати господарської діяльності філії.

Рішенням заступника начальника ГУ ДФС у Волинській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17.01.2018 року №0029381303, на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», до філії «Луцька дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» застосовано штраф в сумі 137 113,07 грн. та нарахована пеня у розмірі 111 820,47 грн. за період з 23.12.2014 року до 04.01.2018 року.

Як вбачається з розрахунку штрафної санкції (а. с. 39) позивачем несвоєчасно сплачено єдиний внесок, що тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

25.04.2018 року позивачем було подано скаргу №713 на оскаржуване рішення до Державної фіскальної служби.

29.05.2018 року рішенням про результати розгляду скарги №18440/6/99-99-11-02-02-25 рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17.01.2018 року №0029381303 залишено без змін, а скаргу від 25.04.2018 року №713 – без задоволення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI) єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 3-1 частини першої статті 1 Закону №2464-VI органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Таким чином, виходячи із Положення про філію «Луцька дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України», статті 4 Закону №2464-VI філія є платником єдиного внеску за загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Пунктом 1 частини першої статті 7 Закону №2464-VI визначено, що єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Частиною п’ятою статті 7 Закону №2464-VI встановлено, що єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Відповідно до абзацу першого частини восьмої, частини дванадцятої статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Таким чином, філії підприємств є платниками ЄСВ та зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, незалежно від фінансового стану.

Суд дійшов висновку про необґрунтованість твердження позивача про те, що філією правомірно сплачувався ЄСВ одночасно із виплатою заробітної плати відповідно до абзацу другого частини восьмої статті 9 Закону №2464-VI з огляду на таке.

Згідно із абзацом другим частини восьмої статті 9 Закону №2464-VI платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.

Аналізуючи норми частини восьмої статті 9 Закону №2464-VI, слід дійти висновку про обов’язок платників сплачувати ЄСВ щомісяця до 20 числа, а при виплаті заробітної плати ЄСВ сплачується як авансовий платіж або ж не сплачується в разі його сплати у визначений Законом №2464-VI строк.

Згідно із пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464-VI орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до частини десятої статті 25 вказаного Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Таким чином, оскільки відповідно до вимог Закону №2464-VI платником ЄСВ є також і філія, тому податковий орган вправі застосовувати до відокремлених підрозділів юридичної особи штрафні санкції за несвоєчасну сплату ЄСВ, з огляду на що твердження позивача про неправомірне винесення оскаржуваного рішення щодо філії не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.

Судом встановлено, що філією «Луцька дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» не було своєчасно сплачено (перераховано) єдиний внесок в строки за період з 23.12.2014 року по 04.01.2018 року. Факт несвоєчасної сплати ЄСВ підтверджується розрахунком штрафної санкції (а. с. 39). У колонці «документ» вбачається на підставі якої декларації відбувалося декларування суми до сплати, а у колонці «період пені» вбачається місяць в якому мала відбуватися сплата, а також у відповідній колонці зазначено кількість днів прострочення.

Таким чином, за несвоєчасну сплату ЄСВ ГУ ДФС у Волинській області правомірно прийняло рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17.01.2018 року №0029381303, яким до філії «Луцька дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Волинський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» застосовані штрафні санкції в сумі 137 113,07 грн. та нарахована пеня в сумі 111 820,47 грн.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення від 17.01.2018 року №0029381303 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є законним, при його прийнятті відповідач діяв в межах повноважень та на підставі вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування, з огляду на що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 243-246, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ф. А. Волдінер