Ухвала суду № 7647619, 27.01.2010, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
27.01.2010
Номер справи
01-10/8-32
Номер документу
7647619
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ УХВАЛА

                    

27.01.10                                                                                 Справа № 01-10/8-32.

Суддя господарського суду Луганської області Середа А.П., розглянувши матеріали за позовом

Успенської селищної ради, смт. Успенка Лутугинського району Луганської області

до Комунального підприємства «Лутугинське бюро технічної інвентаризації», м. Лутугине Луганської області

про списання з обліку та зняття з державної реєстрації прав на нерухоме майно домоволодіння

Суть спору: позивачем подано позовну, одержану судом 27.01.2010, за якою заявлено вимоги про списання з обліку та зняття з державної реєстрації прав на нерухоме майно домоволодіння № 72 по вулиці Радянській в смт. Успенка Лутугінського району Луганської області.

Вказана позовна заява подана на підставі положень Кодексу адміністративного судочинства України.

До компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, регламентована статтею 12 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до положень даної статті господарським судам підвідомчі: 1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім, зокрема, спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; 2) справи про банкрутство; 3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції; 4) справи, що виникають з корпоративних відносин.

Виходячи з положень частини третьої статті 22 Закону України «Про судоустрій України», згідно з якими місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності, та вимог статей 1, 4-1, 12 ГПК України господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 ГПК України, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.

Господарський спір може бути підвідомчий господарському суду, зокрема, за одночасної наявності таких умов:

а) участь у спорі суб'єкта господарювання;

б) наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин;

в) відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Спір у даній справі виник у зв’язку з відмовою відповідача у здійсненні скасування державної реєстрації. Вказані повноваження здійснюються відповідачем на виконання делегованих державою повноважень.

Відтак, спір у даній справі не є господарським.

Дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Під справою адміністративної юрисдикції відповідно до ст. 3 КАС України розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суб’єктом владних повноважень, відповідно до п. 7 ст. 3 КАС України, визнається орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

          Згідно п. 5 розділу V Прикінцеві положення Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Отже, на даний час вчинення вказаний дій делеговано державою комунальним підприємствам бюро технічної інвентаризації.

Відповідно до п. 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 № 7/5 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.02.2002 за № 157/6445, державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.

Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно –це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється бюро технічної інвентаризації за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до бюро.

          Згідно до приписів п.1.12 Тимчасового положення бюро технічної інвентаризації наділені правом приймати рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації прав. Відмова в реєстрації прав власності на нерухоме майно може бути оскаржена відповідно до чинного законодавства.

          Вказане свідчить, що БТІ на основі законодавства виконують делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних зі здійсненням від імені держави дій щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Таким чином, бюро технічної інвентаризації, здійснюючи реєстрацію права власності або відмовляючи у його реєстрації, на підставі законодавства виступає суб’єктом владних повноважень у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 3 КАСУ (тобто суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень).

          Згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 КАСУ компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Позивач заявив вимогу про списання з обліку та зняття з державної реєстрації прав на нерухоме майно домоволодіння № 72 по вулиці Радянській в смт. Успенка Лутугінського району Луганської області.

          Разом з цим, спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, віднесені до компетенції адміністративних судів.

Тому, виходячи з суб’єктного складу сторін, предмету судового розгляду та з урахуванням практики Верховного суду України, провадження у справі за даною вимогою може здійснюватися за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України /далі –КАС України/, який набрав законної сили з 01.09.2005р., до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів підвідомчі їм справи вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до абз. 3 п. 4 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень КАС України про початок діяльності кожного окружного адміністративного суду Державна судова адміністрація України повідомляє через загальнодержавні та відповідні місцеві офіційні друковані видання.

Згідно повідомлення Державної судової адміністрації України в офіційному виданні - газеті центральних органів виконавчої влади "Урядовий кур’єр" від 08.09.2007. № 164 (3577) з 10.09.2007 почав свою діяльність Луганський окружний адміністративний суд.

За таких обставин, враховуючи, що позовна заява подана згідно Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Луганської області не має на даний час повноважень по відкриттю провадження у справі та вирішенню по суті спору за правилами адміністративного судочинства.

Згідно п. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, суддя відмовляє в прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.

На підставі викладеного, керуючись п. 1 ст. 62 ГПК України у прийнятті позовної заяви слід відмовити.

Позивач вправі звернутися з зазначеною позовною заявою до Луганського окружного адміністративного суду (91000, м. Луганськ, вул. Поштова, 1).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 12, п. 1 ч. 1 ст. 62, 86 Господарського процесуального кодексу України суддя

у х в а л и в:

1. У прийнятті позовної заяви відмовити.

2. Позовні матеріали на 13 аркушах повернути позивачу, у тому числі квитанція від 27.10.2009 № 41/51 про сплату державного мита у сумі 8 грн. 50 коп. та квитанція від 27.10.209 № 40/49 про сплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення у сумі 31 грн. 25 коп.

3. Повернути Успенській селищній раді, смт. Успенка Лутугінського району Луганської області, майдан імені Борців Революції, 35, код за ЄДРПОУ 43355320, державне мито в сумі 8 грн. 50 коп., яке перераховане квитанцією № 41/51 від 27.10.2009 та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 31 грн. 25 коп., які перераховані квитанцією № 40/49 від 27.10.2009. Підставою для повернення є дана ухвала, засвідчена печаткою суду.

СуддяА.П.Середа