Постанова № 76473545, 05.09.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2018
Номер справи
813/3139/17
Номер документу
76473545
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий суддя у першій інстанції : ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/6356/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий-суддя: Бруновської Н.В.

суддів: Гулида Р.М., Улицького В.З.

за участю секретаря судового засідання: Ігнатищ Л.М.

позивача: ОСОБА_2

представника апелянта: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року у справі № 813/3139/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

В С Т А Н О В И В:

11.09.2017р. ОСОБА_2 звернулась в суд з позовом до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 р. позов задоволено. Суд визнав протиправним та скасував наказ Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області від 07.08.2017р. №81-0 «Про звільнення» в частині звільнення завідувача сектору організації та проведення перевірок суб'єктів декларування в деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру управління податків і зборів з фізичних осіб ОСОБА_2 з роботи згідно п.4 ч.1 ст.83, п.1 ч.1 ст.87 ЗУ «Про державну службу», п.1 ст.40 КЗпП України ( скорочення штатної чисельності).

Крім того, суд поновив ОСОБА_2 на посаді завідувача сектору організації та проведення перевірок суб'єктів декларування в деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру управління податків і зборів з фізичних осіб Дрогобицькій ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, з 08 серпня 2017 року та стягнув середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 48921 грн. 60 коп.

Не погоджуючись із даною постановою, апелянт Дрогобицька об»єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Львівській області подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом при винесенні постанови порушено норми матеріального та процесуального права.

Апелянт просить суд, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 р. скасувати та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити.

Представник апелянта ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу із підстав у ній зазначених.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 просила суд, апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_2 понад 20 років перебуває на державній службі в Дрогобицькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Львівській області.

24.10.2016р. Постановою Львівського окружного адміністративного суду скасовано наказ Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області від 31.05.2016 р. № 47-о «Про звільнення». Суд поновив ОСОБА_2 на посаді завідувача сектору організації та проведення перевірок суб'єктів декларування в деклараціях про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру управління податків і зборів з фізичних осіб Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області з 01.06.2016р. та стягнув середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 01.06.2016 р. - 24.12.2016 р. в розмірі 7480 грн. 83 коп. (а.с. 96-102 )

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2017р. скасовано Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24.10.2016р. в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, в іншій частині постанову залишено без змін. (а.с. 96-102 )

На виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 24.10. 2016 р. у справі №813/2067/16 наказом Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області від 21.03.2017 р. №11-о поновлено з 01.06.2016р. ОСОБА_2 на посаді завідувача сектору організації та проведення перевірок суб'єктів декларування в деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру управління податків і зборів з фізичних осіб з посадовим окладом згідно штатного розпису у розмірі - 2757 грн. на місяць.

На виконання вимог наказу ДФС України від 17.02.2017р. № 100 відповідач Дрогобицька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області 20.03.2017 р. затвердив перелік змін № 1 до організаційної структури ОДПІ відповідно до якої управління податків і зборів з фізичних осіб виводиться із структури.

Наказом Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області від 07.08.2017 р. №81-О «Про звільнення» завідувача сектору організації та проведення перевірок суб'єктів декларування в деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру управління податків і зборів з фізичних осіб ОСОБА_2 з 07.08.2017 р. звільнено з роботи згідно п.4 ч.1 ст.83, п.1 ч.1 ст.87 Закону України «Про державну службу«, п.1 ст.40 КЗпП України (скорочення штатної чисельності).

Отже, предметом спору є даний Наказ від 07.08.2017 р. №81-О «Про звільнення».

Із змісту п.1 ч.1 ст.87 Закону України «Про державну службу» видно, що підставами для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є: скорочення чисельності або штату державних службовців, ліквідація державного органу, реорганізація державного органу у разі, коли відсутня можливість пропозиції іншої рівноцінної посади державної служби, а в разі відсутності такої пропозиції - іншої роботи (посади державної служби) у цьому державному органі;

п. 1 ст. 40 КЗпП України встановлено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір може бути розірваний за ініціативою власника або уповноваженого ним органу лише у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи чи організації, скорочення чисельності або штату працівників.

21 березня 2017 року, (тобто, в день поновлення позивача на роботі за вищевказаним рішенням суду), на виконання вимог додатку 2 до Наказу ДФС України від 19.10.2016р. №875 «Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ДФС», Наказу ДФС України від 11.01.2016р. №17 «Про введення в дію Структур територіальних органів ДФС та затвердження методичних рекомендацій щодо їх побудови», Наказу Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області від 14.11.2016 р. №475 «Про введення в дію переліку змін №2 до структури, переліку змін №5 до штатного розпису, ОСОБА_2 повідомлено про наступне звільнення із займаної посади з 21 травня 2017 року згідно п.4 ч.1 ст.83, п.1 ч.1 ст.87 Закону України «Про державну службу«, п.1 ст.40 КЗпП України. ( а.с.110 )

З повідомлення про наступне звільнення із займаної посади з 21.05.2017р. та оскаржуваного наказу від 07.08.2017р. №81-О «Про звільнення» видно, що звільнення з роботи ОСОБА_2 відповідач пов'язує з додатком 2 до наказу ДФС України від 19.10.2016р. №875 «Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ДФС», наказом ДФС України 11.01.2016 р. №17 «Про введення в дію Структур територіальних органів ДФС та затвердження методичних рекомендацій щодо їх побудови», наказів Дрогобицької ОДПІ від 01.02.2016р. № 67 «Про введення в дію структури Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області», наказу Дрогобицької ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області від 14.11.2016р. №475 «Про введення в дію переліку змін №2 до структури, переліку змін №5 до штатного розпису та затвердження переліку змін №2 до переліку індексів структурних підрозділів Дрогобицької ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області».

п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України" Про практику розгляду судами трудових спорів" від 06.11.1992 р. за № 9 передбачено, що розглядаючи трудові спори, пов'язанні із звільненням за п. 1 ст. 40 КЗпП України суди зобов'язанні з'ясувати які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або якщо власник чи уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника за його згодою на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджався він за два місяці про наступне вивільнення.

Разом з тим, як видно з матеріалів справи, в період з 20.03.2017р. в Дрогобицькій ОДПІ відповідно до наказу ДФС України від 17.02.2017р. №100 «Про внесення змін до наказу ДФС від 25.12.2015р. №996», Переліку змін №1 до організаційної структури Дрогобицької ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області, затвердженого начальником Головного управління ДФС у Львівській області 20.03.2017р., наказу Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області від 28.03.2017р. №33 «Про введення в дію переліку змін №1 до структури Дрогобицької ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області», наказу Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області від 30.03. 2017р. №35 «Про введення в дію переліку змін №2 до штатного розпису Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області на 2017 рік», з 28.03.2017р. відбулися зміни в структурі, в результаті яких було виведено із структури 110 штатних одиниць і введено в структуру 62 штатні одиниці.

Позиція відповідача обґрунтована тим що в даному випадку мало місце обставина яка визначена п. 4 ч.1 ст. 83, п.1 ч.1 ст. 87 Закону України « Про державну службу, п.1 ст. 40 КЗпП України а саме, скорочення штатної чисельності.

При цьому, як вірно встановив суд першої інстанції в структурі Дрогобицької ОДПІ як до поновлення позивача за рішення суду на посаді 21.03.2017 р., так і після внесених в березні 2017 року змін до структури, посада завідувача сектору організації та проведення перевірок суб'єктів декларування в деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру управління податків і зборів з фізичних осіб, які обіймала позивач, була відсутня.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що виходячи із правової природи змін в організації праці Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області (у частині, що стосується позивача), які відбулися в березні 2017 року, такі зміни не можуть вважатися законною підставою для звільнення ОСОБА_2 згідно п.1 ст.40 КЗпП України (скорочення штатної чисельності) оскільки, не була скорочена посада завідувача сектору організації та проведення перевірок суб'єктів декларування в деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру управління податків і зборів фізичних осіб в розумінні п. 1 ст. 40 КЗпП України, п. 4 ч.1 ст. 83, п.1 ч.1 ст. 87 Закону України «Про державну службу», що свідчить про протиправне звільнення позивача.

Крім того, відповідач в порушення вимог ст. 42, ст. 49-2 КЗпП України не врахував переважне право ОСОБА_2 на залишенні на роботі порівняно з іншим працівником та не запропонував іншу роботу оскільки, позивач має стаж роботи в органах ДПС України понад 25 років, що не спростував відповідач. (а.с. 25 )

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову оскільки, відповідач як суб'єкт владних повноважень дія не у спосіб що визначений Конституцією та законами України. Оскільки, що в Дрогобицькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Львівській області скорочення чисельності та штату працівників не відбулось, позивач мав переважне право на залишення на роботі, їй не пропонувалась інша робота.

Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

ст. 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст.229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року у справі № 813/3139/17 - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів після набрання постановою законної сили.

Строк оскарження постанови, в якій оголошено вступну та резолютивну частину обчислюється з дня складення постанови у повному обсязі.

Суддя Н.В. Бруновська

Суддя Р.М. Гулид

Суддя В.З. Улицький

Постанова складена в повному обсязі 14.09.2018 року.