Постанова № 76468326, 07.09.2018, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
07.09.2018
Номер справи
569/9138/18
Номер документу
76468326
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 569/9138/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2018 року

Рівненський міський суд Рівненської області в особі головуючої судді О.В. Панас розглянувши в м. Рівне в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про скасування постанови про накладення штрафу,-

В С Т А Н О В И В :

Представник Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про скасування постанови про накладення штрафу у виконавчому провадженні, в якому, просить суд скасувати постанову державного виконавця про накладення на головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області штрафу ВП № 56164652 від 07.05.2018 року в розмірі 5100 грн.

Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області 10.05.2018 за вхідним № 2980/13 отримало від Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області (далі - відділ примусового виконання рішень) постанову державного виконавця від 07.05.2018 ВП 56164652, якою за невиконання без поважних причин рішення: накладено на головне управління штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.; зобов'язано виконати рішення суду протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.

Вважають, що постанова є незаконною, головним управлінням дотримано нормативної бази проведення перерахунку стягувану, дотримано строків виконання зобов'язань та виконано рішення суду щодо перерахунку пенсії та виплати, в межах повноважень. Ухвалою суду від 06.06.20188 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та встановлено відповідачу строк для подання суду відзиву на позовну заяву (відзив). Відповідачем у встановлений судом строк відзиву не подано.

Ухвалою суду від 30.07.2018 р. призначено судове засідання по вищевказаній справі з викликом сторін . Сторони у судове засідання не прибули. Про дату, час і місце судового розгляду сторони повідомлені належним чином. З огляду на викладене та відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд, на виконання вимог ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ч.3 ст.268 КАС України, розглянув дану адміністративну справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній матеріалів. Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області 10.05.2018 за вхідним № 2980/13 отримало від Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області (далі - відділ примусового виконання рішень) постанову державного виконавця від 07.05.2018 ВП 56164652, якою за невиконання без поважних причин рішення: накладено на головне управління штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.; зобов'язано виконати рішення суду протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення. Не погоджуючись з такою постановою органу державної виконавчої служби, ГУ ПФУ в Рівненській області звернулося до суду з даним адміністративним позовом. Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне. За статтею 129-1 Конституції України держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обовязковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Частиною 4 статті 372 КАС України передбачено, що примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом. Правовідносини у сфері примусового виконання судових рішень регулюються Законом України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016 .

Встановлено, що Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, як пенсіонеру МВС України, пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої головою ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області. Порядок проведення перерахунків пенсій, призначених за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначений статтею 63 цього Закону. Зокрема, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Оскільки питання перерахунків пенсій бувшим працівникам міліції носить масовий, а не індивідуальний характер, наявне рішення суду у зразковій справі, Кабінет Міністрів України постановою від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) врегулював спірні правовідносини, яка прийнята на виконання ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Так само і рішення суду прийняте на відповідно до зазначених нормативно-правових актів. Головним управлінням дотримано строків виконання зобов'язань та виконано рішення суду щодо перерахунку пенсії та виплати, в межах повноважень. Постановою № 103 (так само як і рішенням суду) зобов'язано органи Пенсійного фонду України провести перерахунки пенсій, починаючи з 1 січня 2016 року. Відповідно головне управління виконало в добровільному порядку рішення суду № 569/18367/17 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб» та 28.03.2018 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016.

Головним управлінням доплату пенсії за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 в сумі 3824,22 гри. направлено на виплату до банку електронним файлом 28.03.2018 о 14:37:39 год.., що підтверджується Інформацією щодо виплати пенсії за відомостями із пенсійної справи МВС 036626.

Згідно Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №N/A036626 за період з січня 2016 року по грудень 2017 року перераховано пенсію ОСОБА_1 на суму 24209,69 грн.

Доплата за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року буде проведена відповідно до п. З постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, а саме після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку (згідно Доручення з відкладною виплатою):

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Тобто Кабінет Міністрів України, як найвищий орган виконавчої влади, до компетенції якого віднесено вирішення питань державного управління у сфері економіки та фінансів, соціальної політики, шляхом прийняття Постанови № 103, зобов'язав органи Пенсійного фонду України провести виплату за перший квартал 2018 року, а виплату з 2016-2017 роки розпочати з 2019 року. Відповідно органи Пенсійного фонду України на 1 квартал 2018 року профінансовані, а на 2016-2017 роки - фінансування відсутнє.

Адже, пенсії, призначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не фінансуються з бюджету Пенсійного фонду, а фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 8 цього Закону).

Оскільки Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює питання виплати коштів по перерахунку пенсій за рахунок коштів державного бюджету України, то саме Бюджетним кодексом України визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.

З врахуванням принципу цільового використання бюджетних коштів бюджетні кошти використовуються тільки на потреби, визначенні бюджетним призначенням та бюджетним асигнуванням. Без виділення коштів відсутні законні підстави проводити виплату пенсії.

Будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та; Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, головне управління, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами). Головне управління з цією метою планує в області доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.

Наведені положення дають підстави до висновку, що головне управління не наділене правом самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів.

Відповідно, як рішення про стягнення пенсій, так і рішення про зобов'язання виплатити пенсії виконуються за рахунок коштів державного бюджету (за певною бюджетною програмою), при цьому, інших коштів, які б могли бути спрямовані на виконання рішення суду, в головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області немає. Отже, головне управління, в межах повноважень, виконало в добровільному порядку рішення суду до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Згідно ч.2 ст. 63 та ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» лише при невиконанні рішення без поважних причин, державний виконавець може винести постанову про накладення на боржника штрафу. Перерахунок пенсії стягувачу проведений з 01.01.2016 по 31.03.2018, виплата проведена за 2018 рік і в подальшому проводиться у збільшеному розмірі, доплата за 2016-2017 року реструкторизована і проводитиметься з 2019 року. Головне управління не є установою, що приймає рішення щодо розпорядження коштами Державного бюджету України. При фінансуванні виплата буде проведена, за відсутності фінансування - відсутня виплата. Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не є розпорядником коштів Державного бюджету України. За таких обставин, невиконання судового рішення головним управлінням в частині виплати грошових коштів (частково за період 2016-2017 років) за відсутності у 2018 році відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. Такого висновку дотримується і Верховний Суд України (постанова від 27.10.2015 у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові до Головного управління юстиції у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення про накладення штрафу; постанова від 24.03.2015 року у справі № 21-66а15; постанова від 19.05.2015 року у справі № 667/494/14-а тощо) та Вищий адміністративний суду України (постанова від 06.12.2016у справі № 2а-11012/11/1370). Отже, відсутність фінансового забезпечення є поважною причиною, державний виконавець, виносячи оскаржувану постанову, не встановив «неповажності» в частині відстрочення виплати доплати до січня 2019 року. Головне управління не є органом, що має чи виділяє кошти на фінансування пенсій. Відповідна категорія пенсій фінансується з Державного бюджету України, а не бюджету Пенсійного фонду України. Тобто, при фінансуванні Пенсійного фону України, останній фінансує головне управління в області, яке зможе здійснити виплату стягувачу. Кабінет Міністрів України постановою №103 фінансував органи Пенсійного фонду України лише на 2018 рік, а за 2016-2017 вирішив здійснив реструктуризацію з 01.01.2019. Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень. Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Зважаючи на викладене та відповідно до вимог ч.4 ст.159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин, судом кваліфіковано як визнання позову, а відтак, позов слід задовольнити повністю. Враховуючи положення ч.1 ст.139 КАС України, суд стягує на користь позивача понесені ним судові витрати, які підлягають відшкодуванню, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Понесені позивачем судові витрати в сумі 1762,00 грн. підлягають до стягнення з відповідача на їх користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області . На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 122, 123, 242-246,255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про скасування постанови про накладення штрафу- задовольнити.

Скасувати постанову державного виконавця про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області штрафу від 07.05.2018 року ВП № 56164652 в сумі 5100,00 грн. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судового збору в сумі 1762,00 грн. на п/р 256043034360 ОПЕР в Ощадбанку м. Рівне, МФО 333368, код ЄДРПОУ 21084076.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 10.09.2018 року.

Суддя: О.В.Панас