Рішення № 76444926, 11.09.2018, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
927/555/18
Номер документу
76444926
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

Іменем України

11 вересня 2018 року м. Чернігів справа № 927/555/18

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, за участю секретаря судового засідання Репех О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження матеріали позовної заяви за позовом Чернігівської міської ради 14000, м. Чернігів, вул. Магістратська, 7До Приватного акціонерного товариства «Трест Київміськбуд-1» 04205, м. Київ, вул. Маршала Тимошенка, 29 – бпро стягнення 45 008 грн. 51 коп.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 – гол. спец-т юр. відділу управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, дов. від 28.03.2018р. № 1-24/367

від відповідача: не з’явився

В судовому засіданні 11.09.2018р., на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

СУТЬ СПОРУ:

23 липня 2018 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Чернігівської міської ради до Приватного акціонерного товариства «Трест Київміськбуд – 1» про стягнення 45 008,51 грн. збитків у вигляді неотриманої орендної плати за користування земельною ділянкою у період з 26.11.2013р. по 31.10.2017р.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог чинного законодавства України щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,1274 га, розташовану в м. Чернігові по вул. Толстого, 147 – а, внаслідок чого органом місцевого самоврядування неотримані грошові кошти в сумі 45 008,51 грн., які мали б бути сплачені товариством як орендна плата у період з 26.11.2013р. по 31.10.2017р.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 25.07.2018р.:

позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі;

ухвалено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження;

призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 21.08.2018р.;

встановлено процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву – протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали; у разі подання відзиву на позов його зміст та порядок подання повинні відповідати ст. 165 Господарського процесуального кодексу України;

встановлено процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив – протягом п’яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення – до 20 серпня 2018 року включно; у разі подання відповіді на відзив та заперечення їх зміст та порядок подання повинні відповідати ст. ст. 166, 167 Господарського процесуального кодексу України;

викликано для участі в судовому засіданні представника Чернігівської міської ради в якості позивача з одночасним повідомленням останнього про те, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез’явлення не перешкоджає вирішенню спору;

викликано для участі в судовому засіданні представника Приватного акціонерного товариства «Трест Київміськбуд – 1» в якості відповідача з одночасним повідомленням останнього про те, що його неявка не перешкоджає проведенню судового засідання та розгляду справи.

У встановлений господарським судом процесуальний строк відповідачем відзив на позовну заяву поданий не був.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

В судовому засіданні 21.08.2018р. суд постановив протокольну ухвалу про відкладення судового засідання на 11 вересня 2018 року, про що відповідач був повідомлений відповідною ухвалою.

Вказані вище ухвали суду від 25.07.2018р. та від 21.08.2018р., що направлялись відповідачеві на адресу, вказану позивачем і яка відповідає адресі, наявній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, були повернуті до суду за закінченням встановленого строку зберігання.

Таким чином, вважається, що відповідач належним чином був повідомлений про розгляд Господарським судом Чернігівської області позовної заяви Чернігівської міської ради.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника позивача, з’ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Трест Київміськбуд-1» зареєстроване в якості суб’єкта господарювання 02.11.2000р., про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1 069 120 0000 000910.

Як вбачається з матеріалів справи, (Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна, сформована 14.06.2017р.) (а.с. 21 – 22), відповідач є власником 23/25 частини нежилого приміщення загальною вартістю 205 253 грн., розташованого в м. Чернігові по вул. Толстого, 147 – а (реєстраційний номер майна – 10329752), придбаного на підставі договору купівлі-продажу від 05.02.2008р., посвідченого приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрованого за № 1042, та договору купівлі-продажу нежилих приміщень від 04.04.2008р., посвідченого нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрованого за № 1964 (а.с. 25 – 28).

В подальшому відповідач звернувся до позивача з клопотанням від 21.07.2008р. № 7530 (а.с. – 23) щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 0,1274 га, розташованої в м. Чернігові по вул. Толстого, 147 – а, для експлуатації частини нежитлової будівлі, приміщення цеху металовиробів, які знаходяться у власності ЗАТ «Трест Київміськбуд-1» згідно договору купівлі-продажу від 05.02.2008р. № 1042.

Рішенням тридцять першої сесії Чернігівської міської ради п’ятого скликання від 12.09.2008р. «Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м. Чернігова» (п. 163) (а.с. – 24), враховуючи договори купівлі-продажу від 05.02.2008р. № 1042 та від 04.04.2008р. № 1964 Закритому акціонерному товариству «Трест Київміськбуд-1» передано земельну ділянку в короткострокову оренду, строком на 5 років, площею 0,1274 га по вул. Толстого, 147 – а, для експлуатації частини нежитлової будівлі приміщення цеху металовиробів (землі промисловості, коефіцієнт функціонального використання = 1,2 – промислове використання).

13 листопада 2008 року між Чернігівською міською радою в особі начальника управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради ОСОБА_4 (Орендодавець) та Закритим акціонерним товариством «Трест Київміськбуд-1» в особі директора ОСОБА_5 (Орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки № 3447 (а.с. 29 – 30).

Відповідна земельна ділянка прийнята відповідачем у короткострокову оренду на підставі акту прийому-передачі від 13.11.2008р., підписаному уповноваженими представниками Сторін та скріпленому їх печатками (а.с. – 31).

Рішенням сьомої сесії Чернігівської міської ради шостого скликання від 31.03.2011р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернігова за станом на 01.01.2010» (набуло чинності з 06.04.2011р.) затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернігова за станом на 01.01.2010 та встановлено, що розрахунок розміру податку за землю та орендної плати проводиться відповідно до грошової оцінки земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон (п. 1, 3).

З урахуванням вказаного вище рішення органу місцевого самоврядування від 31.03.2011р., управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради на адресу відповідача був направлений лист від 29.11.2012р. № 6703 (а.с. – 33) стосовно необхідності найближчим часом укладення додаткової угоди щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з визначенням переліку необхідних для цього документів.

31 липня 2013 року (реєстр вихідної (відправної) кореспонденції Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради) (а.с. 35 – 36) управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради на адресу відповідача був направлений лист від 30.07.2013р. № 5176 (а.с. – 34) щодо необхідності звернення до органу місцевого самоврядування з клопотанням про поновлення договору оренди земельної ділянки № 3447 від 13.11.2008р. з визначенням переліку необхідних для цього документів.

01 квітня 2016 року до виконавчого комітету Чернігівської області (вх. № 11-2377) (отриманий управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради 01.04.2016р. (вх. № 971)) надійшло клопотання від 28.03.2016р. № 39 (а.с. – 37) відповідача щодо продовження договору оренди земельної ділянки № 3447 від 13.11.2008р.

22 квітня 2016 року (реєстр вихідної (відправної) кореспонденції Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради) (а.с. 45 – 46) управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради направило на адресу відповідача повідомлення (лист від 19.04.2016р. № 2678) (а.с. – 44) щодо необхідності подати додаткові документи, необхідні для вирішення питання продовження договору оренди земельної ділянки № 3447 від 13.11.2008р.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, вказаний вище лист від 19.04.2016р. № 2678 залишився з боку відповідача без уваги.

Крім того, зі змісту позовної заяви вбачається, що 10.07.2017р. (повідомлення про вручення поштового відправлення № 1450100114738) відповідачем отриманий лист від 05.07.2017р. № 4272 управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради щодо оформлення права користування земельною ділянкою площею 0,1274 га по вул. Толстого, 147 – а.

На підставі інформації, отриманої на запит управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради від 08.08.2017р. № 4402 (а.с. 47 – 48) від відділу у м. Чернігові Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (лист від 22.08.2017р. № 18-25-0.36-106/109-17) (а.с. 49 – 50), а також Головного управління ДФС у Чернігівській області (листи від 16.08.2017р. № 3897/10/25-01-12-03-03 та від 25.10.2017р. № 4485/9/25-01-12-03-03) (а.с. 51 – 52) було проведено попереднє обрахування суми недоотриманих Чернігівською міською радою грошових коштів за період з 2014 року по 31.08.2017р. (41 754,34 грн.), про що відповідач був повідомлений відповідним листом від 13.09.2017р. № 5672 (а.с. – 53).

При цьому, відповідачеві було запропоновано сплатити визначену грошову суму з вирішенням в подальшому питання щодо укладення договору оренди.

Відповідний лист отриманий відповідачем 18.09.2017р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 1403002861640) (а.с. – 54).

Проте, на день звернення Чернігівської міської ради з даним позовом до господарського суду відповідачем питання щодо оформлення права користування земельною ділянкою та продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки № 3447 від 13.11.2008р. вирішено не було; грошові кошти в сумі 41 754,34 грн. не сплачені.

Частиною 1 ст. 3 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно ст. 13, 14 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно ст. 80 Земельного кодексу України, суб’єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

За змістом ст. 122 – 124 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Аналогічна норма закріплена і у ст. 16 Закону України «Про оренду землі».

Стаття 206 Земельного кодексу України визначає, що використання землі в Україні є платним. Об’єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

У відповідності до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно з абз. 1 п. 1 ст. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Положеннями ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Пунктом «б» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема за самовільне зайняття земельних ділянок.

За змістом ст. 22 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 224 та ч. 1 ст. 225 Господарського кодексу України упущеною вигодою вважаються доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене, а друга сторона додержувалася правил здійснення господарської діяльності.

Відшкодування збитків (упущеної вигоди) є видом цивільно-правової відповідальності, підстави для настання якої за порушення земельного законодавства встановлено, зокрема Земельним кодексом України.

Статтями 152, 156, 157 Земельного кодексу України передбачено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. № 284 затверджений Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (надалі – Порядок).

Згідно п. 1 – 5 Порядку, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.

Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Відшкодуванню підлягають, зокрема інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані

Розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).

Збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок – після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина.

На підставі рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 27.07.2017р. № 326 «Про утворення комісії з визначення розміру збитків, заподіяних порушниками земельного законодавства власникам землі та землекористувачам» (а.с. – 55) утворена комісія з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам.

Листом від 17.11.2017р. № 6952 «Про проведення засідання комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам» (а.с. 59 – 60) відповідач повідомлявся про те, що 06.12.2017р. відбудеться засідання Комісії з визначення розміру збитків, заподіяних порушниками земельного законодавства власникам землі та землекористувачам, на якому буде розглядатись питання щодо визначення збитків, нанесених Чернігівській міській раді при використанні товариством земельної ділянки площею 0,1274 га по вул. Толстого, 147 – а в м. Чернігові. При цьому, присутність відповідача на засіданні Комісії визнана обов’язковою.

Вказаний вище лист від 17.11.2017р. № 6952, що направлявся 21.11.2017р. на адресу відповідача (фіскальний чек від 21.11.2017р.), був повернутий до управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради за закінченням встановленого строку зберігання (а.с. – 61).

Рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 12.12.2017р. № 550 «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» (а.с. – 62), затверджений, зокрема акт від 06.12.2017р. № 21 про визначення збитків власнику землі в особі Чернігівської міської ради, нанесених при використанні земельної ділянки площею 0,1274 по вул. Толстого 147 – а Товариством з обмеженою відповідальністю «Трест Київміськбуд-1» (код ЄДРРПОУ 31176312) з порушенням земельного законодавства за період з 26.11.2013р. по 31.10.2017р. включно в сумі 45 008,51 грн.

15 грудня 2017 року (фіскальний чек від 15.12.2017р.) на адресу відповідача були направлені копії вказаного вище рішення органу місцевого самоврядування та відповідного акту з одночасним повідомленням про те, що у разі відмови від добровільного відшкодування збитків, останні підлягають стягненню в судовому порядку (повідомлення від 13.12.2017р. № 7407) (а.с. – 64).

Вказане вище повідомлення було повернуто до управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради за закінченням встановленого строку зберігання (а.с. – 65).

На день звернення Чернігівської міської ради з даним позовом до господарського суду завдані збитки відповідачем відшкодовані не були.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 13, 14 Конституції України, ст. 224, 225 Господарського кодексу України, ст. 80, 122 – 124, 152, 156, 157, 206, 211 Земельного кодексу України, ст. 22 Цивільного кодексу України, ст. 129, 165, 233, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Трест Київміськбуд-1» (04205, м. Київ, вул. Маршала Тимошенка, 29 – б, код 31176312) на користь Чернігівської міської ради (14000, м. Чернігів, вул. Магістратська, 7, код 34339125) 45 008 грн. 51 коп. збитків та 1 762 грн. 00 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено 13.09.2018р.

Суддя А.С.Сидоренко