
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 368/177/18 Суддя (судді) першої інстанції: Басай О.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Мєзєнцева Є.І.
Чаку Є.В.
При секретарі: Марчук О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся до Кагарлицького районного суду Київської області з позовом до Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач), в якому просив суд:
- визнати бездіяльність Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо розгляду по суті звернення ОСОБА_3 про перехід на інший вид пенсії, нездійснення призначення йому пенсії за віком у відповідності до частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (перехід на інший вид пенсії за іншим Законом) неправомірною;
- зобов'язати Кагарлицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити призначення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за документами, що знаходяться в пенсійній справі, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.), з урахуванням коефіцієнта величини оцінки одного року страхового стажу - 1,35%, починаючи з 26 грудня 2017 року, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією, а також забезпечити виплату.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 08 червня 2018 року в задоволенні даного адміністративного позову - відмовлено.
На вказане рішення суду позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення, якою у задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) НОМЕР_1, видане Київською обласною державною адміністрацією 16 жовтня 1998 року (том 1, а.с. 1).
Згідно копії паспорта НОМЕР_2, виданого Кагарлицьким РВ ГУМВС України в Київській області 10 вересня 1997 року, позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (том 1, а.с. 36).
З лютого 2007 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в Кагарлицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області і отримує пенсію за віком, призначену йому зі зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
21 лютого 2017 року ОСОБА_3 виповнилося 60 років і, на думку позивача, він набув право на пенсію за віком на загальних підставах, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
26 грудня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення та нарахування пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з дня подання даної заяви із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.), з урахуванням коефіцієнта величини оцінки одного року страхового стажу - 1,35%. Також просив, припинити з дня подання даної заяви виплату йому раніше призначеної пенсії, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (том 1, а.с. 40-41).
Кагарлицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області листом від 04 січня 2018 року №314/Я-02 повідомило, що позивач перебуває на обліку в Управлінні і отримує пенсію за віком, розмір якої обчислений згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Крім того, в даному листі зазначено, що розмір пенсії позивача на 30 вересня 2017 року становив 1597,90 грн. Згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з 01 жовтня 2017 року проведено перерахунки пенсій. При проведенні такого перерахунку було здійснено осучаснення заробітної плати (враховано показник середньої заробітної плати у розмірі 3764,40 грн.) та врахований новий розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1452,00 грн.). При цьому величина оцінки одного року страхового стажу була переглянута з 1,35% до 1%. Вказано, що за матеріалами пенсійної справи страховий стаж позивача становить 28 років 5 місяців 14 днів. Відповідно коефіцієнт страхового стажу становить 0,28417. Повідомлено, що, визначений у встановленому порядку з урахуванням особистих показників позивача, розмір пенсії після перерахунку з 01 жовтня 2017 року складає 1723,42 грн., де: 1509,04 грн. - розмір пенсії за віком (5310,33 х 0,28417); 43,56 грн. - доплата за понаднормовий стаж 3 роки (1452,00 х 3%); 170,82 грн. - додаткова пенсія потерпілим внаслідок ЧК 2 категорії (том 1, а.с. 42).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ч.1 статті 26 Закону №1058-ІV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Відповідно до ч.1,2 статті 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Частиною другої статті 40 Закону №1058-ІV передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 3 статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч.3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За ч.1 статті 55 Закону України №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції, яка була чинною у 2007 році) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку.
Згідно ч.3 статті 55 Закону №796-XII, призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Отже, призначення та виплата пенсії позивачу у 2007 року здійснювалися у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тобто, в даному випадку щодо ОСОБА_3 не мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Разом з тим, відповідно до ч.1 статті 27 Закону №1058-ІV, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп - Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно ч.1 статті 25 Закону №1058-ІV, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См х Вс):( 100 % х 12), де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Пунктом 4-3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Таким чином, під час переведення особи з одного виду пенсії на інший розмір пенсії визначається виходячи з середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Пунктом 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV передбачено, що з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Тобто, наведена норма чітко визначає, що величина оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% застосовується лише при призначенні особі пенсії.
Доводи позивача ґрунтуються на тому, що відповідачем було неправомірно відмовлено йому у призначенні пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до норм цього Закону він звернувся вперше.
Між тим, Верховним Судом підтверджено, що статтею 55 Закону №796-ХІІ для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови надання пенсій за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку, при цьому вид пенсії відповідає, умови та порядок її призначення відповідно до Закону №1058-IV.
Як вже було зазначено вище, позивачу вже була призначена пенсія за віком саме за Законом №796-ХІІ, при цьому, досягнення ОСОБА_3 пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», жодним чином не змінює його статус як особи, пенсію за віком якій вже було призначено у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на кілька років раніше відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог ОСОБА_3 Вважає, що доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують та не доводять протиправність вимог позивача.
Таким чином, обґрунтованим є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.
Отже, при ухваленні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 246, 308, 315, 316, 321, 325, 329, 331 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 червня 2018 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтями 329, 331 КАС України.
Головуючий суддя: Файдюк В.В.
Судді: Мєзєнцев Є.І.
Чаку Є.В.