Постанова № 76418064, 12.09.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
815/1054/18
Номер документу
76418064
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/1054/18

Категорія: 11 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федусика А.Г.,

суддів -Шевчук О.А. та Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

В березні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій (бездіяльності) щодо невиконання рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 24 вересня 2013 року у справі №2/1519/8454/11 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію у розмірі 640,41 грн. за порушення строку виконання державою рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 24 вересня 2013 року у справі №2/1519/8454/11, що становить три відсотки річних від несплаченої суми за весь час прострочення виконання зазначеного рішення суду відповідно до ст.5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року адміністративний позов було залишено без задоволення.

Не погоджуючись з рішенням суду, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказане рішення ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Малиновським районним судом м. Одеси 24 вересня 2013 року прийнято рішення у справі №2/1519/8454/11, яким зобов'язано Департамент соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації провести позивачу виплату грошової компенсації в розмірі 7554,59 грн.

Вищевказане рішення набрало законної сили 17 грудня 2013 року (після апеляційного перегляду) та на його виконання 26 лютого 2014 року Малиновським районним судом м.Одеси виданий виконавчий лист № 2/1519/8454/11.

На адресу Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області 05 січня 2015 року позивачем направлено заяву щодо виконання ухвали Малиновського районного суду м. Одеси від 23 липня 2014 року у справі № 2/1519/8454/11 про зміну способу і порядку виконання рішення суду шляхом стягнення з Департаменту соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації на користь позивача суми коштів у розмірі 7554,59 грн. та виконавчого листа Малиновського районного суду м. Одеси від 26 лютого 2014 року.

Листом Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області №16-08/17-172 від 13 січня 2015 року позивача повідомлено про необхідність надання належним чином завіреної копії ухвали Малиновського районного суду м. Одеси від 23 липня 2014 року у справі № 2/1519/8454/11 із відміткою про набрання законної сили.

На виконання вищевказаного листа позивачем надіслано на адресу Головного управління Державної казначейської служби України у в Одеській області належним чином засвідчену копію ухвали Малиновського районного суду м. Одеси від 23 липня 2014 року у справі № 2/1519/8454/11.

У зв'язку із неотриманням інформації стосовно виконання ухвали Малиновського районного суду м. Одеси від 23 липня 2014 року у справі № 2/1519/8454/11 та виконавчого листа Малиновського районного суду м. Одеси від 26 лютого 2014р., 23 вересня 2016р. позивач звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області із заявою про надання інформації про виконання рішення Малиновського районного суду м.Одеси було 24 вересня 2013 року у справі №2/1519/8454/11.

Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області листом №16-08/1380-6234 від 30 вересня 2016 року повідомило позивача, що після виконання рішень суду, що надійшли на виконання раніше виконавчого листа Малиновського районного суду м. Одеси від 26 лютого 2014 року по справі №2/1519/8454/11, Державною казначейською службою України будуть здійснені заходи щодо перерахування коштів на його користь за бюджетною програмою КПКВ 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою».

З матеріалів справи вбачається, що виконавчий лист Малиновського районного суду м.Одеси від 26 лютого 2014 року та відповідне рішення вказаного суду було виконане Державною казначейською службою України в березні 2017 року, що підтверджується платіжним дорученням №63 від 23 березня 2017 року на суму 7554,59 грн.

Вважаючи, що відповідачем було невчасно та з простроченням тримісячного строку з дня надходження до казначейського органу відповідних документів, виконано постанову Малиновського районного суду м.Одеси від 24 вересня 2013 року, з метою реалізації якої було видано виконавчий лист, ОСОБА_2 звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спірне питання та відмовляючи в позові суд першої інстанції виходив з того, що пакет документів стосовно виконання виконавчого листа Малиновського районного суду м. Одеси від 26 лютого 2014 року був надісланий Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області на адресу Державної казначейської служби України лише 06 березня 2017 року за № 16-10/332-1189 та він був виконаний Державною казначейською службою України хоч і з порушенням вимог «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», однак не з вини Державної казначейської служби України, а доказів того, що відповідач був обізнаний про наявність виконавчого листа Малиновського районного суду м. Одеси від 26 лютого 2014 року у справі №2/1519/8454/11 раніше у суду не має.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду з огляду на наступне.

Положеннями ст.1 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі Закон) передбачено, що цей Закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.

Відповідно до ч.1 та 2 ст.3 Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

За змістом ч.1 та 2 ст.5 Закону вбачається, що у разі якщо центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом трьох місяців не перерахував кошти за рішенням суду про стягнення коштів, крім випадку, зазначеного в частині четвертій статті 4 цього Закону, стягувачу виплачується компенсація в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Компенсація за порушення строку перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу нараховується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (далі Порядок) визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Відповідно до п.6 вказаного Порядку у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб:

заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній;

оригінал виконавчого документа;

судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності);

оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Так, з матеріалів справи вбачається, що остаточний перелік документів, на підставі яких орган Казначейства повинен виконати рішення про стягнення коштів було подано позивачем 31 січня 2015 року, зокрема, з наданням органу казначейства ухвали Малиновського районного суду м.Одеси від 23 липня 2014 року у справі № 2/1519/8454/11, якою було змінено спосіб і порядок виконання рішення суду шляхом саме стягнення з Департаменту соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації на користь позивача суми коштів у розмірі 7554,59 грн.

Колегія суддів вважає, що саме з цієї дати у органу казначейства виник прямий обов'язок по безспірному списанню коштів на рахунок позивача, оскільки в заяві позивача від 03 березня 2014 року, на ряду з іншим, позивачем було надано виконавчий лист, в якому було лише зобов'язано Департамент соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації провести позивачу виплату коштів у розмірі 7554,59 грн., що не підпадає під механізм безспірного списання, регламентований Порядком.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що відповідне рішення Малиновського районного суду м. Одеси (з урахуванням зміни способу і порядку виконання рішення суду) було виконане Державною казначейською службою України лише в березні 2017 року, що підтверджується платіжним дорученням №63 від 23 березня 2017 року на суму 7554,59 грн., тобто, несвоєчасно та з простроченням, що є підставою для нарахування та виплати позивачу компенсації у відповідному розмірі та визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного виконання рішення суду.

Таким чином, враховуючи все вищезазначене у сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що за несвоєчасний перерахунок коштів за рішенням суду про стягнення коштів позивачу належить до виплати компенсація в розмірі 434,4 грн. (7554,59 грн.х3% (річних): 12 (місяців)х23 (кількість місяців затримки, починаючи з травня 2015 року по березень 2017 року та без урахування тримісячного строку, за закінченням якого нараховується компенсація ч.1 ст.5 Закону)).

Враховуючи наведені положення діючого законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухвалені постанови припустився порушень норм права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим судове рішення підлягає скасуванню з постановленням по справі нового рішення про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.308, 311, 321, 322, 325 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року - скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою позов ОСОБА_2 до Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України щодо невиконання рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 24 вересня 2013 року у справі №2/1519/8454/11.

Зобов'язати Державну казначейську службу України нарахувати та виплатити позивачу компенсацію у розмірі 434,4 грн. за порушення строку виконання державою рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 24 вересня 2013 року у справі №2/1519/8454/11, що становить три відсотки річних від несплаченої суми за весь час прострочення виконання зазначеного рішення суду відповідно до ст.5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Постанова апеляційного суду набирає чинності з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду в порядку ст.328-331 КАС України.

Головуючий: А.Г. Федусик Суддя: Суддя: О.А. Шевчук О.В. Яковлєв