
Справа № 815/2094/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” про стягнення штрафних санкцій у розмірі 10200,00 грн., -
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернулась Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” про стягнення штрафних санкцій у розмірі 10200,00 грн.
Ухвалою суду 25.05.2018 року було відкрито провадження по справі №815/2094/18 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач не сплачує суму штрафних санкцій, застосованих до ПАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” у розмірі 10200,00 грн., у зв’язку з чим, позивач звернувся до суду про примусове стягнення вказаних коштів.
Згідно п.4 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб’єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Згідно статті 1 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” №448/96-ВР від 30.06.1996 року державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” №448/96-ВР від 30.06.1996 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_1 України.
В структурі НКЦПФР утворено управління НКПЦФР у Південному регіоні як його відокремлений структурний підрозділ.
Повноваження щодо здійснення управління своєї діяльністю з питань регулювання ринку цінних паперів поширюються на територію Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської областей.
Основним завданням управління є забезпечення реалізації політики щодо розвитку і функціонування ринку цінних паперів, здійснення державного регулювання і контролю за випуском, обігом цінних паперів у регіоні, додержання законодавства в цій сфері, а також забезпечення подання позовів із примусового стягнення штрафних санкцій та представництво інтересів НКЦПФР у судах.
У відповідності до ст.11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” №448/96-ВР від 30.06.1996 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції.
Таким чином, органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у даних спірних відносинах є Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в особі НКЦПФР у Південному регіоні.
Під час здійснення своєї діяльності управлінням НКЦПФР у Південному регіоні встановлено наступні порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів з боку ПАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія”:
1) не розкрило річну інформацію про емітента за 2016 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР №2826 від 03.12.2013 року. Факт вчинення правопорушення на ринку цінних паперів підтверджується відсутністю річної інформації ПрАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” за 2016 рік у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР;
2) ПрАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” не розкрило річну інформацію про емітента за 2016 рік шляхом її опублікування у одному з офіційних друкованих видань Верховної ОСОБА_1 України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР №2826 від 03.12.2013 року;
3) ПрАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” не подало до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річну інформацію про емітента за 2016 рік у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених Рішенням НКЦПФР № 2826 від 03.12.2013 року. Факт вчинення правопорушення на ринку цінних паперів підтверджується відсутністю річної інформації відповідача за 2016 рік у програмно-технічному комплексі Система моніторингу фондового ринку.
Враховуючи достатність даних, які вказували на наявність правопорушень, постановами №292-ПУ-1-Е, №293-ПУ-1-Е, №294-ПУ-1-Е від 31.10.2017 року у відношенні ПрАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” порушені справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якими зобов'язано керівника або повноваженого представника прибути до управління 16 листопада 2017 року для підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень з приводу скоєного правопорушення.
Про своєчасність відправлення постанов №292-ПУ-1-Е, №293-ПУ-1-Е, №294-ПУ-1-Е від 31.10.2017 року свідчить реєстр рекомендованих листів №2 від 03.11.2017 року.
16 листопада 2017 року у відношенні ПрАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів №255-ПУ-1-Е, №256-ПУ-1-Е, №257-ПУ-1-Е, для ознайомлення та отримання яких до управління представник та/або повноважений представник не з'явився.
Відповідно до пункту 8 Правил №1470 у разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів акт складається того самою дня, на який було викликано особу, за умови своєчасною повідомлення юридичної особи про місце та час складання акта, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення на ринку цінних паперів.
Постановами №243-ПУ-1-Е, №244-ПУ-1-Е, №245-ПУ-1-Е від 20.11.2017 року у відношенні ПрАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 30 листопада 2017 року.
Відповідно до пункту 9 Правил №1470, у разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів один примірник акта надсилається юридичній особі одночасно з постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Про своєчасність відправлення актів про правопорушення на ринку цінних паперів №255-ПУ-1-Е, №256-ПУ-1-Е, №257-ПУ-1-Е від 16.11.2017 року та постанов про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів №243-ПУ-1-Е, №244-ПУ-1-Е, №245-ПУ-1-Е від 20.11.2017 року свідчить реєстр рекомендованих листів №1 від 22.11.2017 року.
Для участі у розгляді справи про правопорушення па ринку цінних паперів до управління керівник або представник ПрАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” не з’явився.
Відповідно до частини 3 пункту 1 розділу VI Правил №1470 у разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил №1470.
Відповідно до пункту 14 розділу І Правил №1470 постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні напери, вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.
Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.
Як зазначено судом, постанови направлені вчасно, позивач був проінформований про дату, час та місце розгляду справи, але не скористався правом участі у розгляді справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
За наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів управлінням винесено наступні постанови про накладення санкцій та правопорушення на ринку цінних паперів.
Так, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №239-ПУ-1-Е від 30.11.2017 року прийнята за порушення відповідачем вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР № 2826 від 03.12.2013 року (зі змінами), в частині не розкриття річної інформації емітента цінних паперів за 2016 рік шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів, у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 6 статті 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”.
Відповідно до вимог пункту 6 статті 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно-господарських санкцій за нерозміщення, розміщення не у повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії – у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до постанови про накладення санкцій та правопорушення на ринку цінних паперів №239-ПУ-1-Е від 30.11.2017 року до ПрАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 (двісті) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 3400,00 грн.
Окрім того, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №240-ПУ-1-Е від 30.11.2017 року прийнята за порушення відповідачем вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР №2826 від 03.12.2013 року, в частині не розкриття річної інформації про емітента за 2016 рік шляхом її опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної ОСОБА_1 України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 5 статті 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”.
Відповідно до вимог пункту 5 статті 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в України” передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно-господарських санкцій за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до постанови про накладення санкції та правопорушення на ринку цінних паперів №240-ПУ-1-Е від 30.11.2017 року до ПрАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 (двісті) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 3400,00 грн.
Також, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №241-ПУ-1-Е від 30.11.2017 року прийнята за порушення відповідачем вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР №2826 від 03.12.2013 року в частині неподання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним річної інформації про емітента за 2016 рік, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 7 статті 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”.
Відповідно до вимог пункту 7 статті 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” передбачено накладення на юридичних осіб адміністративно-господарських санкцій за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Комісії – у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до постанови про накладення санкції та правопорушення на ринку цінних паперів №241-ПУ-1-Е від 30.11.2017 року до ПрАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 (двісті) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 3400,00 грн.
Загальна сума штрафних санкцій, застосованих до ПрАТ “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” складає 10200,00 грн.
Частиною третьою статті 41 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” передбачено, що штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.
Постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №230-ПУ-1-Е, №240-ПУ-1-Е, №241-ПУ-1-Е від 30.11.2017 року не були оскаржені до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а ні до суду.
До теперішнього часу доказів сплати штрафних санкцій відповідачем не надано.
Згідно ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” про стягнення штрафних санкцій у розмірі 10200,00 грн. є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139, 241-246,263 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства “Ширяївське підприємство по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства “Сільгоспхімія” (вул..Коробченко,28, смт Ширяєвє, Ширяївський район, Одеська область, 66800, код ЄДРПОУ 05490440) до державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім`я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106, МФО 828011, ЄДРПОУ 37977060, ГУДКСУ в Одеській області, р/р №31115106700509 суму штрафних санкцій в розмірі 10200,00 грн. (десять тисяч двісті) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Єфіменко К.С.
.