
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/4988/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Шинкар Т.І.,
за участю секретаря судового засідання: Дідик Н.С.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Пан Комбайн» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 травня 2018 року, головуючий суддя - Грень Н.М., судді - Кухар Н.А., Брильовський Р.М., ухвалене о 12:26 год. у м. Львові, повний текст якого складено 11.05.2018 року, у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пан Комбайн» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування розрахунку,-
В С Т А Н О В И В:
В жовтні 2017 року позивач - ТзОВ «Пан Комбайн» звернулося в суд з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просило визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №226 від 28.08.2017 року, що складений Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що в розрахунку плати за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування слід вказати відстань, яка пройдена транспортним засобом тобто 40 км, а не загальну відстань перевезення вантажу. Крім того, зазначав, що відповідачем при здійсненні зважування транспортного засобу, габаритно-вагового контролю порушено процедуру зважування, оскільки останнім не надано сертифікати на ваговимірювальний пристрій та площадку. Також, позивачу не відомо, на якій підставі та відповідно до якого графіку працював пересувний пункт габаритно-вагового контролю.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 травня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ТзОВ «Пан Комбайн» оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, не надано належної правової оцінки наявним доказам, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.
Свою апеляційну скаргу мотивує тим, що одночасне внесення плати і за пройдений, і за запланований маршрут не передбачено, а встановивши перевищення нормативно вагових параметрів транспортного засобу його подальший рух мав би бути заборонений до внесення плати за проїзд, чого зроблено не було. Крім того зазначає, що в матеріалах справи відсутнє підтвердження своєчасного проведення повірки вимірювальної техніки.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв»язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку про те, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Як достовірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 28 серпня 2017 року на автодорозі Київ-Чоп 529 км + 350 м державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області під час проведення заходів державного контролю встановлено факт порушення ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень водієм ОСОБА_1 транспортного засобу марки МАН д.н.з. НОМЕР_1.
В ході перевірки встановлено факт перевищення вагових параметрів, а саме: загальна маса транспортного засобу становила 44 060 кг проти дозволених 40 000 кг, навантаження на одиночну вісь - 16 100 кг проти дозволених - 11 220 кг., ширина 3,7 м. проти дозволених 2,6 м., висота 4,17 м. проти дозволених 4 м.
За результатами перевірки складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0018082 від 28 серпня 2017 року та оформлено розрахунок плати за проїзд №226 від 28 серпня 2017 року в розмірі 3 393,00 Євро.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що розрахунок № 226 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 28.08.2017 року виконано відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм пункту п. 31-1 Постанови 879.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затверджені постановою КМУ від 18.01.2001 року №30 (далі - Правила), встановлюють єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.
Відповідно до пункту 4 Правил рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою КМУ від 27.06.2007 року №879 (далі - Порядок), визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.
Пунктом 28 Порядку передбачено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Згідно із п. 31-1 Порядку якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п»ятикратному розмірі.
Перевізник зобов»язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Матеріалами справи підтверджується, позивач не заперечує і не оспорює зафіксованих порушень у акті №0018082 перевищення транспортним засобом встановлених обмежень загальної маси та (або) осьових навантажень від 28.08.2017 року.
Доводи позивача щодо визначення плати лише за пройдену частину маршруту є безпідставними, оскільки відповідно до п. 28 Порядку плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень, відтак така плата повинна бути сплаченою за весь маршрут.
Крім цього, габаритно-ваговий контроль здійснювався ваговимірювальним пристроєм у робочому стані, що підтверджується свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 30.11.2016 року №5544, яке чинне до 30.11.2017 року.
Також, відповідно до сертифікату затвердження типу засобів вимірювальної техніки Серії А №003084, виданого ТзОВ НВП «Техноваги», на підставі позитивних результатів державних приймальних випробувань Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики затверджено тип засобів вимірювальної техніки «Ваги автомобільні тензометричні ТВА», який зареєстровано в Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки, допущених до застосування в Україні за номером У1953-04.
Також безпідставними є покликання апелянта про те, що встановивши перевищення нормативно вагових параметрів транспортного засобу його подальший рух мав би бути заборонений до внесення плати за проїзд, оскільки зазначена обставина не передбачена Порядком здійснення габаритно-вагового контролю.
Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування проведено відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм Постанови №879, через що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а відтак задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Пан Комбайн» залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 травня 2018 року у справі №813/3400/17 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. Я. Гудим судді О. М. Довгополов Т. І. Шинкар
Повний текст постанови складено 13.09.2018 року.