
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2018 р. № 641/3530/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови застосувати під час розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати за 2016 рік; зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова застосувати під час розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати за 2016 рік.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є протиправними та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та була отримана ним 30.08.2018, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
04.09.2018 Слобожанським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області до канцелярії суду надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що дії відповідача є правомірними, та відповідають вимогам чинного законодавства. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, одержує державну пенсію, призначену їй управлінням Пенсійного фонду України у Комінтернівському районі м. Харкова.
Первинно позивачу було призначено пенсію за вислугу років, пізніше виплата пенсії була припинена за її особистою заявою.
07.09.2016 ОСОБА_1 було переведено за її заявою від 07.09.2016 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
13.09.2016 позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова з заявою, в якій просила надати детальний розрахунок її пенсії.
30.09.2016 за № 271/05-28 Управлінням пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова позивачу була надала відповідь на її заяву від 13.09.2016, з зазначенням сум нарахувань пенсії.
Згідно вимог ст. 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якої для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000.
Дана норма надає право кожному громадянину, який звертається до органів Пенсійного фонду України надати для визначення розміру пенсії довідку про заробітну плату до 01.07.2000 і обов’язок врахування страхового стажу і заробітної плати на підставі даних про сплачені страхові внески за період після 01.07.2000.
В заяві від 07.09.2016 ОСОБА_1 особисто вказала, що вважає за необхідне призначити пенсію без довідки по заробітній платі. Оскільки позивач не використала своє право, надане ст. 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, пенсія була розрахована на підставі даних персоніфікованого обліку застрахованих осіб починаючи з 01.07.2000.
Пенсія обчислена відповідно до вимог ст. 27 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із середньомісячної заробітної плати 2265,13 грн. за період з 01.07.2000 о 31.07.2016 при загальному стажі роботи 37 років 11 місяців 26 днів.
Щодо вимог позивача про застосування під час перерахунку пенсії показника середньомісячного заробітку за 2016 рік, суд зазначає наступне.
Перерахунок пенсій регулюється пунктом 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-ІV. Вказана норма закону передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, а не за календарний рік, який передує року перерахунку пенсії.
Заробітна плата ОСОБА_1 обчислена згідно ч. 1 ст. 40, п. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за період з 01.07.2000 по 31.07.2016 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, як це передбачено діючим законодавством.
За період з 01.07.2000 по 31.11.2014 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, як це передбачено діючим законодавством.
Дана редакція існує після визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-6.
Наведене свідчить, що скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналізуючи норму абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Суд зазначає, що перерахунок пенсії на час спірних правовідносин проводиться відповідно статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно яких показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, застосовується при призначенні пенсії, а не при перерахунку пенсії.
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30 червня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058 одним з показників, який враховується в формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії.
Виходячи з наведеного при перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для призначення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, у зв'язку з визнанням даних змін до Закону неконституційними, оскільки приписами Закону №1058 в редакції чинній з 22 травня 2008 року, застосування такого показника при перерахунку пенсії не передбачене.
Правове розуміння понять «середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України» та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії» є різними правовими категоріями.
Згідно змісту вищенаведених норм законів правила частини першої статті 40 Закону №1058 при перерахунку пенсії застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.
Виходячи з наведеного середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058 і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Таким чином, перерахунок пенсії ОСОБА_1 , а саме переведення з пенсії по вислузі років на пенсію за віком 07.09.2016 проведено згідно діючого законодавства та в межах повноважень покладених на управління Пенсійного фонду України.
Враховуючи наведене, підстав для визначення заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до п. 2 ст. 40 із застосуванням середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, що передують року звернення за призначенням пенсії, які застосовувались в 2016 році немає, оскільки вказаний показник середньої заробітної плати застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним, а тому правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Враховуючи, що пенсія ОСОБА_1 призначена у 2011 році із застосуванням показника середньої заробітної плати у галузях економіки України за 2009 рік, переведення (перерахунок) пенсії проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення пенсії.
Проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за рік що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2016 рік, суперечить чинному законодавству.
Отже, відповідач діяв в межах пенсійного забезпечення.
Вищезазначене свідчить, що управління діяло виключно в рамках законів та наданих повноважень, не порушуючи жодні норми, а позов ОСОБА_1 є безпідставним та необґрунтованим.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61105, РНОКПП НОМЕР_1) до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (вул. Гольдбергівська, буд. 15, м. Харків, 61140, ЄДРПОУ 41247824) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов