Рішення № 76415728, 12.09.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
815/2483/18
Номер документу
76415728
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2483/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Київського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Київського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви (а.с. 60-63), просить суд:

- Зобов'язати Київський районний у місті Одесі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_3 № 845 від 28 квітня 2017 року, вказавши ім'я нареченого ОСОБА_1, без зазначення по батькові.

- Зобов'язати Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести зміни в актовий запис № 1897 свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, що видане Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області 26 квітня 2018 року, вказавши ім'я батька дитини ОСОБА_1 та зазначити по батькові, вказавши по батькові дитини ОСОБА_4.

В обґрунтування адміністративного позову Позивачем зазначено, що під час реєстрації шлюбу в актовому записі № 845 від 28 квітня 2017 року, Київським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, допущено помилку в імені нареченого, а саме в книзі реєстрації актів цивільного стану при видачі свідоцтва про шлюб зазначено імя нареченого не «ОСОБА_1», а «ОСОБА_1», в графі по батькові замість замість прочерку, зазначено «ОСОБА_1». ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача та його дружини народилась дитина ОСОБА_4. Щоб уникнути адміністративної відповідальності та взагалі зареєструвати народження свої дитини було необхідно отримувати свідоцтво про народження ОСОБА_4, вони звернулись до Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, так у зв'язку з невірно зазначеними у свідоцтві про шлюб даними, отримали свідоцтво про народження, у якому також є помилки.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2018 р. визначено, що розгляд справи буде здійснюватись в порядку загального позовного провадження з повідомленням учасників справи та призначено справу до судового розгляду.

Сторони у судове засідання на 27.08.2018 року не з'явились, повідомленні належним чином (а.с. 72-74).

11.07.2018 року та 17.08.2018 року від Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшли пояснення, в яких зазначено, що державна реєстрація проводилась відповідно до чинного законодавства України та при державній реєстрації народження, про наявність розбіжностей в написанні імені у свідоцтві про шлюб та перекладі паспорта, спеціалістом відділу було повідомлено заявнику. Також зазначено, що вирішення справи залишають на розсуд суду (а.с. 53, 75).

31.08.2018 року від Київського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшов лист, в якому зазначено, що вирішення справи залишають на розсуд суду (а.с. 78).

Від сторін надійшли клопотання про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження (а.с. 75, 77-78).

За таких обставин, згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.

В силу частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлене наступне.

28 квітня 2017 року позивач та ОСОБА_3 уклали шлюб у Київському районному у м. Одесі відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, про що 28.04.2017 року було складено відповідний актовий запис за № 845 (а.с. 10).

Відповідно до актового запису та свідоцтва про шлюб, прізвище чоловіка було записано як ОСОБА_1, ім'я ОСОБА_1, по батькові ОСОБА_1.

Відповідно до паспорту громадянина Іраку НОМЕР_2 від 15.06.2017 року, прізвище заявника ОСОБА_1, ім'я ОСОБА_1, по батькові - відсутнє.

Така помилка сталася з вини невірно складеного перекладу паспорту позивача.

ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача та ОСОБА_3 народилась дитина. Для того, щоб отримати свідоцтво про народження дитини без вищезазначених помилок, у графі батько у свідоцтві про народження, заявник звернувся до Приморського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області з проханням внести зміни до актового запису цивільного стану, а саме змінити власне ім'я ОСОБА_1 на вірне ім'я ОСОБА_1, та виключити з актового запису та свідоцтва графу по батькові.

22.04.2018 року заявник отримав відповідь, згідно з якою, Приморський районний у місті Одесі відділ державної реєстрації актів цивільного стану зазначив, що п. 2.13 розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання від 12.01.2011 року, підставою для внесення змін до актового запису цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства, усиновлення, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інше, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану. Отже у зв'язку з наявними розбіжностями в актовому записі про шлюб та паспорті, відповідно вирішення питання щодо внесення змін до актового запису про шлюб можливо лише у судовому порядку (а.с. 16).

Позивачу та його дружині, на виконання вимог чинного законодавства України, за порушення яких передбачена адміністративна відповідальність, та для того, щоб зареєструвати народження свої дитини, було необхідно отримати свідоцтво про народження ОСОБА_4, для чого вони звернулись до Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області.

Однак, у зв'язку з невірно зазначеними у свідоцтві про шлюб даними, отримали свідоцтво про народження серія НОМЕР_3 від 26 квітня 2018 року, відповідний актовий запис № 1897, у якому в графі батько (ім'я, по батькові) зазначено «ОСОБА_1» замість вірного власного імені «ОСОБА_1» без по батькові.

Допущена помилка в імені позивача створює йому перешкоди в оформленні громадянства України, створює перешкоди для нормального життя його та його сім'ї, унеможливлює виїзд за кордон його та його сина, тому Позивач звернувся із даним позовом до суду.

Пленум Верховного Суду України в п. 3 постанови від 07.07.1995р. № 12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах, громадянського стану» зазначив, що згідно з Законом України «Про державну реєстрацію актів громадянського стану» і Правилами про встановлення порядку реєстрації актів громадянського стану, суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

Оцінивши обставини справи, надані докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесення до актових записів цивільного стану змін, їх поновлення і анулювання регулює Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», який також визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно з абзацем 2 ч. 1 ст. 28 ЦК України, ім'я фізичної особи, складається із прізвища, власного імені та по-батькові, якщо інше не випливає із закону чи звичаю національної меншини, до якої вона належить, а відповідно до вимог ст. 294 ЦК України, у разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлено.

Європейський суд з прав людини у рішенні по справі № 20390/07 від 16 травня 2013 року постановив, що Україна порушила стосовно заявниці статтю 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року №№ 005 (далі - Конвенція), ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР, якою кожному гарантується право на повагу до приватного і сімейного життя.

Відповідно до положень статті 8 Конвенції, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Європейський суд у своєму рішенні зазначив, що в особи можуть існувати справжні причини, щоб бажати змінити своє ім'я, а законодавчі обмеження такої можливості можуть бути виправдані інтересами суспільства, наприклад, для забезпечення точного обліку населення або схоронності засобів ідентифікації та зв'язку носіїв певного імені з сім'єю. Державному органу належить навести відповідні та достатні підстави на підтримку своєї відмови у наданні дозволу на зміну імені особи для того, щоб це обмеження вважалося необхідним у демократичному суспільстві.

Якщо існує суперечність стосовно правильного тлумачення закону, безперечним є те, що право особи на збереження свого імені, як і право на його зміну, визнається законодавством України. Слід зауважити, що українська система зміни імен видається доволі гнучкою та особа може змінити своє ім'я, дотримуючись спеціальної процедури, яка передбачає тільки мінімальні обмеження, які застосовуються у дуже конкретних випадках, здебільшого пов'язаних з кримінальним судочинством. У той самий час, як видається, будь-яких ширших міркувань для накладення обмежень на зміну імені особи - таких як точний облік населення або зв'язок носіїв певного імені з сім'єю - державними органами не висувається. За такої ситуації майже повної свободи зміни імені або прізвища особи обмеження, накладені на зміну по батькові, не видаються належним чином та достатньою мірою мотивованими національним законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VІ від 01.07.2010 року, встановлено, що Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Частиною 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію, зокрема, народження фізичної особи та її походження, вносять зміни до актових записів цивільного стану.

Згідно зі ст. 9 Закону України № 2398-VІ від 01.07.2010 року, Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України № 2398-VІ від 01.07.2010 року, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актівцивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарженняв судовому порядку.

Частинами 3 та 4 ст. 22 Закону України № 2398-VІ від 01.07.2010 року передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їхпоновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5 (далі - Правила).

Відповідно до п. 2.1. Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Пунктом 2.5. Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема особою, щодо якої складено актовий запис.

Відповідно до 2.6. Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Згідно з п. 2.12. Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову.

Відповідно до п.п. 2.13.2 п. 2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема постанова адміністративного суду.

Підпунктом 2.16.7 п. 2.16 Правил зазначено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Відповідно до п. 2.18 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.

Крім того, ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України визначено, що особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім'я (найменування).

Згідно ст. 294 ЦК України фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.

Таким чином, оскільки ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм іменем, то перекручення імені є порушенням прав позивача та підлягає виправленню.

При цьому, з наявних в справі доказів вбачається, що при складанні актового запису № 845 від 28 квітня 2017 року, в якому зазначено імя нареченого не «ОСОБА_1», а «ОСОБА_1», в графі по батькові замість замість прочерку, зазначено «ОСОБА_1», вносилися виходячи з перекладу паспорту позивача з англійської мови на українську з помилками, що і спричинило допущення в актовому записі помилки.

Таким чином, враховуючи внесення до актового запису № 845 від 28 квітня 2017 року відомостей про нареченого на підставі некоректного перекладу національного паспорту позивача та наявність доказів, у суду є всі підстави для зобов'язання відповідача, Київський районний у місті Одесі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_3 № 845 від 28 квітня 2017 року, вказавши ім'я нареченого ОСОБА_1, без зазначення по батькові та зобов'язання відповідача, Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести зміни в актовий запис № 1897 свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, що видане Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області 26 квітня 2018 року, вказавши ім'я батька дитини ОСОБА_1 та зазначити по батькові, вказавши по батькові дитини ОСОБА_4.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.

Щодо розподілу понесених судових витрат суд зазначає, що Позивач звернувся до Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області із заявою про державну реєстрації народження дитини, самостійно вказавши у заяві власні призвище, ім'я та по-батькові (а.с. 54), про наявність розбіжностей в написанні імені у свідоцтві про шлюб та перекладі паспорта, спеціалістом відділу було повідомлено заявнику, актовий запис внесено відповідно до поданої заяви.

При зверненні до суду неодноразово змінював позовні вимоги, заявляючи їх або до Київського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану, або до Приморського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області. Заявляючи уточнені позовні вимоги просив також залучити до участі у справі третього співвідповідача Київського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Про наявність розбіжностей Позивачу було відомо до подання заяви про реєстрацію народження дитини, оскільки свідоцтво про шлюб датоване 28.04.2017 року та видане Позивачу, однак докази звернення Позивача до Київського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, для внесення відповідних змін, суду не надані. Замість своєчасного звернення та вжиття заходів для усунення існуючих розбіжностей, Позивач звертався до Приморського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області із заявою щодо видачі повторного свідоцтва про шлюб.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що спір виник внаслідок неправильних дій Позивача, тому, вирішуючи питання про розподіл судових витрат, на підставі ч.8 ст. 139 КАС України, суд покладає сплачені судові витрати повністю на Позивача незалежно від результатів вирішення спору.

Керуючись статтями 2, 5-9, 72-73, 77, 139, 159, 241-246, 250-251, 263 КАСУкраїни, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Київського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Зобов'язати Київський районний у місті Одесі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_3 № 845 від 28 квітня 2017 року, вказавши ім'я нареченого ОСОБА_1, без зазначення по батькові.

Зобов'язати Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести зміни в актовий запис № 1897 свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, що видане Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області 26 квітня 2018 року, вказавши ім'я батька дитини ОСОБА_1 та зазначити по батькові, вказавши по батькові дитини ОСОБА_4.

Судові витрати покласти на ОСОБА_1.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанціїв 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бутенко А.В.

.