Рішення № 76415326, 12.09.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
1240/2404/18
Номер документу
76415326
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

12 вересня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2404/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09.08.2018 ОСОБА_3 (далі – представник позивача) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду в інтересах ОСОБА_2 (далі – позивач) з позовом до Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі – відповідач, Марківське ОУПФУ) про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішенням Марківського ОУПФУ від 17.07.2018 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п.2 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у зв’язку з відсутністю пільгового стажу, яке позивач вважає протиправним.

Як вбачається з трудової книжки позивача він має загальний трудовий стаж понад 28 років, з яких понад 14 років на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці. Так, у період з 15.01.1986 по 06.05.1986 позивач працював на шахті «Майська» ВО «Свердловантрацит» електрослюсарем підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею; з 17.07.1989 по 28.12.1993 на шахті «Майська» ВО «Свердловантрацит» електрослюсарем підземним 3 та 4 розряду, гірником очисного забою підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею; з 24.03.2008 по 20.03.2017 на ВП «Шахта «Центроспілка» ТОВ «ДТЕК «Свердловантрацит» електрослюсарем підземним 3, 4 та 5 розряду з повним робочим днем під землею, що підтверджується трудовою книжкою та довідкою, уточнюючою особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, виданої Краснодонською дирекцією з ліквідації шахт без номера та дати видачі, оригінал якої подано до УПФУ разом з заявою.

Разом з тим, посадові особи Марківського ОУПФУ з посиланням та частини першу, другу, третю статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а також лист ГУ ПФУ в Луганській області від 28.03.2017 № 3226/02-02/1 відмовили позивачу у зарахуванні до пільгового стажу періоди його роботи на шахті «Майська» ВО «Свердловантрацит» з 15.01.1986 по 06.05.1987, з 17.07.1989 по 28.12.1993, не зараховуючи до пільгового стажу через неподання позивачем станом на 17.07.2018 первинних документів про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Однак відповідачем у рішенні не конкретизовано, якої саме інформації не містять записи в трудовій книжці позивача.

З посиланням на пункт 2 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пункт «а» статті 13, статтю 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», положення Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, Списків № 1, затверджених Кабінетом Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 (діяв до 26.01.1991), від 26.01.1991 № 10 (діяв до 11.03.1994), постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 (діяв до 16.01.2003), позивач просив суд:

1) скасувати рішення Марківського ОУПФУ від 17.07.2018 про відмову ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

2) зобов’язати Марківське ОУПФУ призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах за пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 18.04.2018.

Ухвалою суду від 13.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, зобов’язано відповідача надати докази (арк.спр. 1-2).

30.08.2018 за вх. № 20679/2018 відповідачем надано відзив на позовну заяву (арк.спр. 43-47), в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що 18.04.2018 на адресу УПФУ в Новопсковському районі Луганської області надійшла заява про призначення пенсії від ОСОБА_2 з пакетом документів. З посиланням на статтю 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пункт 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» та Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений постановою правління ПФУ 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105, відповідач зазначив, що станом на 18.07.2018 первинні документи про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній позивачем до заяви разом з пакетом документів не надано.

Відповідно до листа ГУПФУ від 28.03.2017 № 3226/02-02/1 будь-які документи для призначення (перерахунку) пенсій (довідки, що підтверджують стаж роботи, довідки, які уточнюють пільговий характер роботи за Списком № 1 та № 2, довідки про заробітну плату, завірені первинні документи тощо), видані підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, які не перереєстровані на контрольованій території, до роботи не застосовувати.

Відповідно до наданих позивачем документів загальний стаж роботи становить 27 років 8 місяців 13 днів, з них стаж для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пункту 2 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» становить лише 8 років 1 місяць 24 дні.

Також відповідач зазначив, посилаючись на висновки Верховного Суду у постанові від 02.05.2018 по справі № 641/1936/17, що комплексний аналіз норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. «а» статті 13 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників: трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу. Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № 506/384/17, у справі № 641/1936/17 та постанові Верховного Суду України від 12.04.2016 у справі № 477/2598/14.

Щодо об’єктивної неможливості позивачу отримати необхідні документи, які б підтверджували проведення атестації робочих місць, у зв’язку з їх перебуванням в зоні проведення АТО, Верховний Суд зазначив, що судовий порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення, передбачений у главі 6 розділу IV Цивільного процесуального кодексу України. Позивач до цього часу правом на звернення до суду про підтвердження юридичного факту з питання проведення атестації робочого місця не скористався.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносин.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, фактичне місце проживання: 92341, Луганська область, Новопсковський район, с. Рогово, вул. Гагаріна, 11, що підтверджується копіями паспорту серії ЕН815195, виданого 29.04.2011 Краснодонським МВ УМВС України у Луганській області, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідки УСЗН Новопсковського району від 24.01.2018 № НОМЕР_2 (арк. спр. 11-13).

18.04.2018 ОСОБА_2 звернувся до Марківського ОУПФУ з заявою, зареєстрованою за № 326, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 (арк.спр. 52, 54 зв.), надавши пакет документів:

1) копію паспорту громадянина України серії ЕН 815195, виданого 29.04.2011 Краснодонським МВ УМВС України в Луганській області (арк.спр. 70-72);

2) копію довідки про присвоєння реєстраційного номера картки платника податків (арк.спр. 53 зв.);

3) копію довідки переселенця від 24.01.2018 № НОМЕР_2 (арк.спр. 54);

4) копія трудової книжки БТ-ІІ № 0223022 з датою заповнення 25.01.1986 (арк.спр. 57 зв. – 59);

5) копію диплома про навчання від 18.01.1986 № 327788 (арк.спр. 55);

6) копію військового квитка серії НУ № 9319305 (арк.спр. 57);

7) довідку, уточнююча особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії б/номера та дати (арк.спр. 60);

8) копію виписки з наказу «Про результати проведення атестації робочих місць» від 23.02.1995 № 62 (арк.спр. 60 зв.);

9) витяг № НОМЕР_3 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» (арк.спр.61);

10) витяг № НОМЕР_4 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДП «Свердловантрацит» ДП «СА» (арк.спр. 62);

11) витяг № НОМЕР_5 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань ТОВ «ДТЕК «Свердловантрацит», ТОВ «ДТЕК «Свердловантрацит» (арк.спр. 63);

12) витяг № НОМЕР_6 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» (арк.спр. 64);

13) витяг № НОМЕР_7 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ВАТ ДВАТ шахта «Майська» ДП ДХК «Свердловантрацит» (арк.спр. 65-66);

14) копію рішення Новопсковського районного суду Луганської області від 05.03.2018, яким встановлено факт належності ОСОБА_2 диплома № 327788 (арк.спр. 55 зв.-56).

Розрахунком стажу за заявою № 326 ОСОБА_2 Новопсковським відділом Марківського ОУПФУ визначено стаж за списком № 1 – 8 років 1 місяць 7 днів, військова служба – 2 роки 0 місяців 3 дні, страховий стаж з 01.07.2000 – 10 років 8 місяців 24 дні, загальний стаж (після 2004 року) – 8 років 2 місяці 0 днів; загальний стаж 27 років 8 місяців 13 днів (арк.спр. 51 зв.).

Згідно з протоколом від 11.07.2018 № 326 Новопсковським відділом Марківського ОУПФУ відмовлено в призначенні пенсії за Списком № 1 через те, що ОСОБА_2 не має права на пенсію (арк.спр. 51).

Рішенням відповідача від 17.07.2018 № 12 відмовлено ОСОБА_2 в призначенні пенсії відповідно пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 1 частини другої розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з зазначенням, що відповідно до наданих документів загальний стаж роботи становить 27 років 8 місяців 13 днів, з них стаж для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п.2 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» становить 8 років 1 місяць 7 днів.

Крім того, в рішенні від 17.07.2018 № 12, з посиланням на пункт 2 Прикінцевих положень, п.п.1 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пункт «а» статті 13, статтю 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пункт 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 920, Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений постановою Правління ПФУ від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105, зазначено, що станом на 17.07.2018 первинні документи про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній до заяви разом з пакетом документів не надано.

Також міститься посилання на частини першу, другу, третю статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та лист Головного управління ПФУ в Луганській області від 28.03.2017 № 3226/02-02/1, згідно з яким будь-які документи для призначення (перерахунку) пенсій (довідки, що підтверджують стаж роботи, довідки, які уточнюють пільговий характер роботи за Списком № 1 та № 2, довідки про заробітну плату, завірені первинні документи тощо), видані підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, які не перереєстровані на контрольованій території, до роботи не застосовувати (арк.спр. 9-10).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі – Порядок № 637), Порядком застосування Списків №1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі – Порядок № 383), Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1788 громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

У відповідності до статті 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно із пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У відповідності до абзацу сьомого пункту 20 Порядку № 637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а уточнюючі довідки підприємств необхідні в разі відсутності відповідних відомостей у трудовій книжці.

При цьому, згідно із пунктом 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).

Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за Списком № 1.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Закон № 1058 доповнено розділом XIV--1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 визначено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Аналогічні положення містяться в пункті «а» статті 13 Закону № 1788.

Так, згідно з даними трудової книжки БТ-ІІ № 0223022 від 25.01.1986 позивач ОСОБА_2 працював:

- з 23.01.1986 по 06.05.1987 – електрослюсарем підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею на видобувній ділянці шахта «Майська» ВО «Свердловантрацит»;

- з 14.05.1987 по 16.05.1989 – служба в ОСОБА_4;

- з 17.07.1989 по 01.07.1992 – електрослюсар підземний 3 розряду з повним робочим днем під землею шахта «Майська» ВО «Свердловантрацит»;

- з 01.07.1992 по 14.01.1993 – електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею шахта «Майська» ВО «Свердловантрацит»;

- з 14.01.1993 по 28.12.1993 – гірничим робочим очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею шахта «Майська» ВО «Свердловантрацит»;

- з 04.01.1994 по 30.07.1994 – електрослюсарем 5 розряду з повним робочим днем Закрите Українсько-Литовське акціонерне товариство «Комфорт»;

- з 03.08.1994 по 27.06.1996 – електрослюсарем ТОВ «Баланс»;

- з 17.09.1996 по 07.07.1999 – контролером госпрозрахункового відділу при управлінні економіки міськвиконкому м. Краснодону;

- з 09.12.1999 по 01.03.2002 – слюсарем з ремонту обладнання 3 розряду ЦОФ «Дуванська» ДГП «Краснодонвугілля»;

- з 01.03.2002 по 24.01.2003 – слюсарем з ремонту обладнання 4 розряду ДВАТ ЦОФ «Дуванська» ДП ДХК «Краснодонвугілля»;

- з 24.03.2008 по 28.12.2009 – електрослюсарем підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею ВП «Шахта «Центроспілка» ДП «Свердловантрацит»;

- з 28.12.2009 по 24.01.2012 – електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею ВП «Шахта «Центроспілка» ДП «Свердловантрацит»;

- з 25.01.2012 по 24.03.2013 – електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею на дільниці ВП «Шахта «Центроспілка» ДП «Свердловантрацит»;

- з 25.03.2012 по 20.03.2017 – продовжено роботу ВП «Шахтоуправління Свердловське» ТОВ «ДТЕК «Свердловантрацит» та звільнено за власним бажанням (арк.спр. 14-18, 57 зв.-59).

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об’єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.2 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам’ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Тобто, відмовляючи особі в призначенні пенсії, орган, що призначає пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до пільгового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Суд зауважує, що в оскаржуваному рішенні від 17.07.2018 № 12 зазначено про відсутність станом на 17.07.2018 первинних документів про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, містяться посилання на Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та лист ГУ ПФУ в Луганській області від 28.03.2017 № 3226/02-02/1, при цьому рішення не містить зазначення періодів роботи позивача, які не включено до пільгового стажу за Списком № 1, конкретних підстав для невключення таких періодів, не зазначено, які саме первинні документи не надано позивачем, що свідчить про недотримання відповідачем принципам обґрунтованості та добросовісності рішення суб’єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини другої статті 2 КАС України, і недотримання яких є підставою для скасування такого рішення, оскільки позивачеві неможливо з тексту такого рішення визначити, які саме періоди роботи не включено до пільгового стажу

Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях і домислах, відсутність у рішенні від 17 липня 2018 року за № 12 про відмову в призначенні пенсії мотивів не зарахування до пільгового стажу окремих періодів, не дозволяє суду перевірити, чи правомірно зазначені періоди роботи, навчання чи військової служби не зараховані до пільгового стажу, і свідчить про те, що відповідач діяв необґрунтовано.

З огляду на наведене позовна вимога про скасування рішення Марківського ОУПФУ від 17.07.2018 № 12 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов’язання відповідача призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах за пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 18.04.2018, вона задоволенню не підлягає з огляду на таке.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

У спірних правовідносинах належним, достатнім та необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком та зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об’єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним): визнати протиправним та скасувати рішення Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 17 липня 2018 року № 12 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2 відповідно пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 1 частини 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та зобов’язати Марківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 18 квітня 2018 року, зареєстровану за № 326 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Також суд зауважує, що обрання такого способу захисту порушеного права позивача узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06.03.2018 у справі № 754/14898/15-а, від 17.07.2018 у справі № 514/166/16-а, в яких, зокрема, зазначено, що «..Повідомляючи позивачу про відмову в призначенні пільгової пенсії, ПФУ діяло необґрунтовано. При цьому, суд не обраховує дійсний загальний та спеціальний стаж позивача, у зв’язку з чим відсутні підстави для зобов’язання ПФУ призначити пенсію позивачу за віком на пільгових умовах».

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

У Рішенні від 30.06.2009 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Європейський Суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 у справі "Бурдов проти Росії" визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".

З огляду на викладене, встановлення судом контролю за виконанням судового рішення є заходом для забезпечення конституційного права громадянина на судовий захист.

Зважаючи на наведене, суд з метою відновлення порушених прав позивача, на виконання завдань адміністративного судочинства, визначених КАС України, вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн, що підтверджується квитанцією від 23.07.2018 № 21 (арк.спр. 3).

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, відповідно до приписів частини третьої статті 133 КАС України судовий збір у розмірі 352,40 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 90, 139, 241-246, 255, 371 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4, фактичне місце проживання: 92341, Луганська область, Новопсковський район, с. Рогово, вул. Гагаріна, 11) до Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41247405, 92400, Луганська область, смт. Марківка, вул. Центральна, 20) про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 17 липня 2018 року № 12 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2 відповідно пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 1 частини 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Зобов’язати Марківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 18 квітня 2018 року, зареєстровану за № 326, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41247405, 92400, Луганська область, смт. Марківка, вул. Центральна, 20) на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4, фактичне місце проживання: 92341, Луганська область, Новопсковський район, с. Рогово, вул. Гагаріна, 11)) витрати зі сплати судового збору у розмірі 352,40 грн (триста п’ятдесят дві гривні 40 коп.).

Встановити контроль за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2018 року у справі № 1240/2404/18 шляхом зобов’язання Марківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області надати до суду звіт про виконання рішення протягом місяця з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя ОСОБА_5