
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/5511/17
Категорія: 8.3 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого судді - Запорожана Д.В.,
судді - Яковлєва О.В.,
судді - Танасогло Т.М.
при секретарі: Осіпові М.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування рішень,
В С Т А Н О В И Л А:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ГУДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 14.09.2017р. №0013084003, №0013114003, №0013094003, №001310400.
Свої позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 обґрунтувала незаконністю спірних рішень.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року відмовлено в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі ФОП ОСОБА_1 просить скасувати вищенаведене рішення, як таке, що прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з необґрунтованості даного позову та відсутності підстав для його задоволення.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 19.08.2017 року відповідачем, на підставі наказу про проведення фактичної перевірки №3660 від 18.08.2017р., проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1
За результатами зазначеної перевірки податковим органом складено акт №532/15-32-40-03/НОМЕР_1 від 29.08.2017р.(а.с.94-95).
На підставі вищезазначеного акту відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 14.09.2017р.:
-№0013084003, яким за порушення п.12 ст.3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995р. застосовано штрафні санкції у розмірі 13808,00грн. (а.с.12);
- №0013114003, яким за порушення ст. 15-3 Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995р. застосовано штрафні санкції у розмірі 6800,00грн. (а.с.11);
-№0013094003, яким за порушення ч.13 ст.18 Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995р.,застосовано штрафні санкції у розмірі 10000,00грн.(а.с.10);
- №001310400, яким за порушення п.2 Постанови від 30.10.2008 р. № 957, застосовано штрафні санкції у розмірі 10000,00грн. (а.с.9);
Пунктом 12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. N 265/95-ВР визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Податковим повідомленням рішенням №0013084003 застосовано штрафні санкції за порушення п.12 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, на думку відповідача, в магазині не ведеться у порядку встановленому законодавством облік товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме не надані накладні на алкогольні напої.
Дане твердження податкового органу спростовується наявними в матеріалах справи товарно-транспортними накладними /а.с. 20-24/.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення №0013084003 від 14.09.2017 року прийнято неправомірно та підлягає скасуванню.
Частиною 13 ст.18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р.N 481/95-BP передбачено, що за наявності у місці торгівлі тютюновими виробами таких виробів однієї власної назви, на пачках, коробках та сувенірних коробках яких вказані різні максимальні роздрібні ціни, продаж таких тютюнових виробів здійснюється за цінами, не вищими, ніж ті, що вказані на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках.
Відповідно до положень ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: особами, які не досягли 18 років; у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв; у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); з торгових автоматів; на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива); поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет; з рук; у невизначених для цього місцях торгівлі.
Продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів. Продаж вин столових здійснюється без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням книжок та книг обліку розрахункових операцій. Продаж вин з доданням спирту (виноматеріалів оброблених) виноградних власного виробництва ординарних та марочних на розлив з тари місткістю від 50 до 600 л дозволяється суб'єктам господарювання первинного та змішаного виноробства виключно за місцем розташування таких суб'єктів господарювання у межах адміністративно-територіальних одиниць (міст, селищ, сіл) із сплатою акцизного податку у розмірі, встановленому Податковим кодексом України, якщо у ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями про це є відповідний запис органу, що видав таку ліцензію. Річні обсяги продажу вин (виноматеріалів оброблених) на розлив такими суб'єктами господарювання не можуть перевищувати 20 відсотків від річного обсягу вироблених виноматеріалів.
Розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв»
від 30 жовтня 2008 р. № 957, якою передбачено, що мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших зброджених напоїв, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок, бренді ординарного, горілки виноградної та інших спиртових дистилятів і спиртних напоїв різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.
Разом з тим, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008р. № 957 (станом на момент зазначених правовідносин) мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту становить 348,90грн.
У зв'язку з чим, мінімальна роздрібна ціна пляшки горілки з вмістом спирту 40% становить 69,78грн.( 348,90*40%*0,5/100%)
Як вбачається з матеріалів справи, під час проведення перевірки 19.08.2017р. ФОП ОСОБА_1 були надані два письмові пояснення щодо встановлених під час перевірки порушень.
Так, згідно пояснень ОСОБА_1 від 19.08.2017р., адресованого начальнику ГУ ДФС в Одеській області, підприємець зазначила, що за адресою АДРЕСА_1 у магазині «Ельвіра» було реалізовано горілки «Універсал» 0,5л., виготовлену 05.01.2017р., виробник ТОВ лікеро - горілочний завод «Прайм» за ціною 55,00 грн. та те, що у магазині знаходиться 10 пляшок горілки «Краля» 0,5 л. 28.05.2016р. за ціною 80 грн. за пляшку (а.с.96).
Згідно власних письмових пояснень ОСОБА_1 від 19.08.2017р. адресованого начальнику ГУ ДФС в Одеській області, підприємець пояснила, що 19.08.2017р. у магазині «Ельвіра» за адресою АДРЕСА_1 було реалізовано пачку цигарок парламент «Аква» за ціною 38 грн. та вино 150 грам за ціною 18 грн. (каберне). Ціна на пачці цигарок - 35 грн.(а.с.97)
З метою встановлення офіційних обставин справи та враховуючи зазначені позивачем в адміністративному позові посилання на те, що ФОП ОСОБА_1 не було реалізовано вино, а письмові пояснення від 19.08.2018р. були надані за проханням перевіряючих, судом було допитано у якості свідків головних державних ревізорів - інспекторів відділу ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які 19.08.2017р. проводили перевірку ФОП ОСОБА_1
Головний державний ревізор - інспектор відділу ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 пояснив суду, що перевіряючим ОСОБА_2 було здійснено контрольну закупку сигарет Парламент та вина на розлив «Каберне», після якої було встановлено реалізацію цигарок за ціною, вищою ніж зазначеною на пачці, з урахуванням 5% акцизного податку з роздрібної реалізації та відповідно реалізацію вина на розлив неналежним суб'єктом. Разом з тим, ОСОБА_3 пояснив, що ним було складено опис товарів, що знаходяться на реалізації ФОП ОСОБА_1 із зазначенням про ненадання накладних на ці товари, із яким було ознайомлено підприємця, про що свідчить її підпис.
Головний державний ревізор - інспектор відділу ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області Худик Валерій Романович пояснив суду, що ним було здійснено контрольну закупку цигарок Парламент та вина на розлив «Каберне», після якої було встановлено реалізацію цигарок за ціною, вищою ніж зазначено на пачці, з урахуванням 5% акцизного податку з роздрібної реалізації та відповідно реалізацію вина на розлив неналежним суб'єктом, що підтверджується відповідним поясненням ОСОБА_1 та чеком. Під час проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 не було надано відповідні накладні на алкогольні напої.
Натомість, встановлені під час фактичної перевірки ОСОБА_1 порушення підтверджуються поясненнями ФОП ОСОБА_1.(а.с.96-97), додатком до акту перевірки від 19.08.2017р. (а.с.98), актом перевірки (а.с.94-95) та поясненнями свідків.
Відповідно до абзаців 10,14,15 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень;- оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.; - роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень;
У зв'язку з викладеним, суд вважає, що податкові повідомлення-рішення від 14.09.2017р. №0013114003, №0013094003, №001310400, якими до ФОП ОСОБА_1 застосовані штрафні санкції, прийняті правомірно та скасуванню не підлягають.
Отже, колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необґрунтованості даного позову та відсутності підстав для його задоволення.
Пунктом 4 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустив вищенаведені порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення даної справи по суті, внаслідок чого його постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови у відповідній частині.
Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 -задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року - скасувати.
Прийняти нове рішення.
Податкове повідомлення-рішення №0013084003 від 14.09.2017 року - скасувати.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.
Головуючий /Д.В. Запорожан/
Судді /О.В. Яковлєв /
/Т.М. Танасогло/