
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1100/18
06 вересня 2018 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
секретаря судового засідання Придаткевич Н.В.
позивача ОСОБА_2
представника відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Матуса Т.А., довіреність від 28.03.2018 №4532/10
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
19 червня 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, у якій позивач просить:
- зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати його стаж роботи в період з 10.06.1979 по 05.12.1979 в колгоспі імені Котовського Пятихаського району Дніпропетровської області, з 20.02.1981 по 01.10.1981 та з 16.01.1983 по 15.09.1983 в колгоспі "Росія" Криничанського району Дніпропетровської області, з 03.04.1980 по 10.12.1980 у колгоспі імені Ватутіна Криничанського району Дніпропетровської області до загального стажу трудової діяльності,
- зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах з 21.12.2017 відповідно до абзацу 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, при досягненні пенсійного віку 21.12.2017 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, подавши необхідні документи. Однак, листом Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 21.03.2018 за №4242/05 йому відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з недостатністю страхового стажу, що, на думку позивача, є незаконним.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.06.2018 вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 06.07.2018.
На виконання вказаної ухвали 02.07.2018 позивачем надано оригінал квитанції про сплату судового збору №5 від 02.07.2018 на суму 704,80 грн.
06 червня 2018 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в судовому засіданні 26 липня 2018 року о 11:00 год.
Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області через відділ документального забезпечення суду подано до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
26.07.2018 в адміністративній справі оголошено перерву для надання позивачем додаткових доказів.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю, та просить задовольнити з мотивів викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у відзиві від 16.07.2018 та просить відмовити..
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи, оцінивши подані докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає з огляду на наступне.
Позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, 21.12.2017 року звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії за віком.
Відповідно до протоколу №19 засідання комісії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням та перерахунком пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та у відповідності до спеціальних законів від 01.03.2018 позивачу ОСОБА_2 відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно Закону України "Про обов'язкове державне пенсійне страхування".
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Питання призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 з подальшими змінами і доповненнями. (надалі - Закон №1058)
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом;
Згідно з частиною першою статті 9 Закону №1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За положеннями частини першої статті 26 Закону України№1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Статтею 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страховий стаж - період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління
Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви про прийняття і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Частиною третьою статті 44 Закону "№1058 передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру тривалості роботи і перерв. Під час обчислення стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" основним документом, що підтверджує стаж роботи, трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання а також архівними установами.
Відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 №310 про трудові книжки колгоспників, основним документом про трудову діяльність членів колгоспу є трудова книжка колгоспника, в яку, зокрема, заносяться відомості про трудову участь колгоспника в громадському господарстві: дата прийняття в колгосп, встановлений річний мінімум трудової участі, його фактичне виконання. Якщо колгоспник не виробив встановлений мінімум трудової участі в громадському господарстві з причин, визнаних правлінням колгоспу чи загальними зборами колгоспників поважними, адміністрація колгоспу має внести відповідні записи до трудової книжки.
Якщо питання зарахування до стажу певного року роботи, в якому не вироблено мінімуму трудоднів з поважних причин не розглядалося правлінням колгоспу або загальними зборами колгоспників, воно може бути розглянуто правонаступником.
Згідно поданих документів до страхового стажу ОСОБА_2 зараховано наступні періоди:
З 15.07.1973 по 31.12.1973 - колгосп
З 01.01.1974 по 31.12.1974 - колгосп
З 01.01.1975 по 15.08.1975 колгосп
З 17.05.1976 по 29.06.1978 - військова служба
З 17.08.1978 - по 01.06.1979
З 05.11.1981 по 24.04.1982
З 27.10.1983 по 23.01.1190
З 25.01.1190 по 11.01.1993
З 09.02.1993 по 30.04.1993
З 19.10.1998 по 18.10.1999
Період роботи з 10.06.1979 по 05.12.1979 в колгоспі ім. Котовського П'ятихатського району Дніпропетровської області до трудового стажу не зараховано оскільки, згідно довідки комунальної архівної установи "Трудовий архів П'ятихатського району" від 29.12.1017 №1199 в книгах обліку оплати праці за 1979 рік ОСОБА_2 не значиться.
Періоди роботи з 20.02.1981 по 01.10.1981 та з 16.01.1983 по 15.09.1983 в колгоспі "Росія" Криничанського району Дніпропетровської області не зараховано трудового стажу в зв'язку з тим, що згідно довідки комунального закладу "Криничанський районний трудовий архів" від 16.02.2018 №76-С в відомостях ОСОБА_2 в відомостях не значиться.
Період роботи з 03.04.1980 по 10.12.1980 в колгоспі "Імені Ватутіна" Криничанського району Дніпропетровської області не зараховано до трудового в зв'язку з тим, що згідно з архівної довідки комунального закладу "Криничанський районний трудовий архів" від 16.02.2018 №76-С в відомостях за 1980 рік зазначений - ОСОБА_2.
Згідно із пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядку №637) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а уточнюючі довідки підприємств необхідні в разі відсутності відповідних відомостей у трудовій книжці.
Відповідно до пункту 26 Порядку №637, якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, що підтверджує трудовий стаж, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження, факт приналежності цього документа даній особі може бути встановлено в судовому порядку.
Таким чином, за наявними документами страховий стаж ОСОБА_2 становить 14 років 03 місяці та 08 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком за нормами чинного законодавства України.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.
Крім того, суд зауважує, що Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області неодноразово 19.01.2018 №1041/05, 12.02.2018 №2086/05, від 19.02.2018 №2514/05 надсилалися запити "Про витребування довідок" стосовно стажу роботи ОСОБА_2 за спірний період в колгоспах при розгляді поданих ним до відповідача документів про призначення пенсії за віком.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача та відсутність підстав для задоволення позову.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати, понесені позивачем, відшкодуванню не підлягають відповідно до положень статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 11 вересня 2018 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.