Рішення № 76392688, 11.09.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
2540/2820/18
Номер документу
76392688
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 вересня 2018 року м.Чернігів Справа № 2540/2820/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

10.08.2018 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Прилуцьке ОУ ПФУ) про: визнання протиправними дій Прилуцького ОУ ПФУ щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу"; зобов'язання Прилуцького ОУ ПФУ призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу", із 20.06.2018, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 з 16.11.1979 по 28.06.1990 - на керівних посадах Прилуцького міськфінвідділу та періоди роботи з 29.06.1990 по 22.08.2001 - на посадах керівних працівників державної податкової служби.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що дії відповідача щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв'язку з тією обставиною, що посадовим особам контролюючих органів, у відповідності до Податкового кодексу України, присвоюються спеціальні звання, а тому ці посади не належать до посад державної служби, є протиправними та такими, що суперечать положенням чинного законодавства України.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 13.08.2018 прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі та відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд у їх задоволенні відмовити, оскільки посадовим особам контролюючих органів, згідно з пунктом 343.1. статті 343 Податкового кодексу України, присвоюються спеціальні звання, а тому вищевказані посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу».

Судове засідання проводилось у порядку, передбаченому частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Прилуцькому ОУ ПФУ та отримує пенсію за віком з 18.01.2011, що підтверджується копією протоколу про призначення позивачу пенсії від 27.01.2011 № 1542010 (а.с.32).

У свою чергу, 20.06.2018 позивач звернувся до Прилуцького ОУ ПФУ із заявою про призначення йому пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». До вказаної заяви позивачем було додано копію трудової книжки (а.с.10-15,33).

Листом від 03.07.2018 № 152/10/Р-3 Прилуцький ОУ ПФУ повідомив позивача про відсутність підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки останній, згідно копії трудової книжки, не має 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (а.с.16).

Також, судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 16.11.1979 по 28.06.1990 працював на керівних посадах Прилуцького міськфінвідділу та у період з 29.06.1990 по 22.08.2001 - на посадах керівних працівників державної податкової служби (копія трудової книжки позивача серії від 22.09.1969 та довідка фінансового управління Прилуцької міської ради Чернігівської області від 08.08.2018 № 04-22/268) (а.с.8, 10-15).

Отже, стаж роботи позивача на посадах у міськфінвідділі та податкових органах становить 21 рік 9 місяців 7днів.

Вважаючи дії Прилуцького ОУ ПФУ щодо не призначення йому пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу", протипрпавними, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Так, з 01.05.2016 набрав чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, з набранням чинності вказаного закону втратив чинність Закон України від 16.12.1993 «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII) , крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII.

Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини 1 статті 37 №889-VIII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Водночас відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи з системного аналізу положень Закону № 889-VIII та статті 37 Закону № 3723-ХІІ, суд дійшов висновку, що із набранням чинності Законом № 889-VIII державні службовці втратили право на призначення спеціальних пенсії та отримали право на призначення пенсій на загальних підставах, тобто відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Разом із цим законодавцем передбачено виключення для тих осіб, які станом на 01.05.2016 мають не менш як 20 років стажу на посадах державної служби, незалежно від того, чи займали такі особи станом на 01.05.2016 посади державної служби. Для такої категорії осіб збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок (страхові внески).

У свою чергу, механізм обчислення стажу державної служби визначено Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок № 283), який був чинний у період чинності Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.

Відповідно до пункту 2 Порядку №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема: на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

У свою чергу, спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності був Закон України від 04.12.1990 №509-XII «Про державну податкову службу в Україні» (далі - Закон №509-XII).

Відповідно до частини статті 15 Закону №509-XII посадовою особою органу державної податкової служби за правилами може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим Державною податковою адміністрацією України. Посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання.

Видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету (стаття 6 Закону №509-XII).

Водночас, абзацами 1, 2 пункту 344.1 статті 344 Податкового кодексу України передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».

При цьому, період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону № 3723-XII незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Таким чином, посадові особи податкової служби, яким присвоєно спеціальне звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, тому період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом у постановах від 19.06.2018 (справа №465/7218/16-а) та від 03.07.2018 (справа № 586/965/16-а).

У відповідності до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, періоди роботи позивача з 16.11.1979 по 28.06.1990 та з 29.06.1990 по 22.08.2001 у податкових органах на різних посадах зараховується до стажу державної служби, що дає право на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність у позивача, станом на момент його звернення до Прилуцького ОУ ПФУ із заявою про призначення йому пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», стажу роботи на посадах державної служби понад 20 років.

За таких обставин та з урахуванням наявності у ОСОБА_1 права на призначення пенсії, з урахуванням положень пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII та статті 37 Закону № 3723-XII, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними дій Прилуцького ОУ ПФУ щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу", та зобов'язання Прилуцького ОУ ПФУ призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу", із 20.06.2018, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 з 16.11.1979 по 28.06.1990 - на керівних посадах Прилуцького міськфінвідділу та періоди роботи з 29.06.1990 по 22.08.2001 - на посадах керівних працівників державної податкової служби.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_1 у повному обсязі.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. 1 Травня, 48-а, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 37787797) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. 1 Травня, 48-а, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 37787797) щодо не призначення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов'язати Прилуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України (вул. 1 Травня, 48-а, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 37787797) призначити та виплатити ОСОБА_1 АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу", із 20.06.2018, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) з 16.11.1979 по 28.06.1990 - на керівних посадах Прилуцького міськфінвідділу та періоди роботи з 29.06.1990 по 22.08.2001 - на посадах керівних працівників державної податкової служби.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду у повному обсязі виготовлено 12.09.2018.

Суддя В.В. Падій