
Справа № 521/8579/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Сидорівського С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправним та скасування розпорядження, визнання протиправною бездіяльності, стягнення недонарахованої пенсії, зобов'язання перевести на пільгову пенсію,-
ВСТАНОВИВ:
21.05.2018 р. ОСОБА_1 звернулася до Малиновського районного суду м.Одеси з позовом до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправним та скасування розпорядження №149046 від 26.10.2017р. в частині застосування коефіцієнту стажу 0,57750 розрахованого із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість 1,35%, визнання протиправною бездіяльність в частині переводу ОСОБА_1 за її проханням з загальної пенсії за віком на пільгову пенсію за віком по Списку №1, стягнення на користь ОСОБА_1 недорахованої пенсії за період жовтень 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 10883,43грн., зобов'язання негайно перевести ОСОБА_1 на пільгову пенсію за віком за Списком №1 з 01.05.2018р.
Ухвалою Малиновського районного суду м.Одеси від 22.05.2018р. справу №521/8579/18 передано на розгляд Одеському окружному адміністративному суду.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.09.2018р. відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 29.11.2017р. вона отримала підвищену пенсію в розмірі 7300,00грн., але 23.12.2017р. пенсія була виплачена у меншому розмірі. Позивач зазначила, що будучи незгодною із перерахунком пенсії 02.05.2018р. вона звернулася до відповідача з двома заявами, в яких просила сплатити заборгованість за період з жовтня 2017р. по квітень 2018р. та перевести позивача на пільгову пенсію за списком №1. На думку позивача, розрахунок відповідача здійснений при переведенні її на пенсію за віком на умовах передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 суперечить п.4-4 Прикінцевих положень цього закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017р. №2148-VIII, оскільки згідно вказаного пункту з 01.10.2017р. по 31.12.2017р. при призначенні пенсії застосовуюється величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% а не 1%. Позивач зазначила, що у зв'язку з неправильним розрахунком пенсії шляхом урахування коефіцієнта страхового стажу 1% замість 1,35% заборгованість відповідача за період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року склала 10888,43грн. Також, на думку позивача, відповідь Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі від 16.05.2018р. суперечить попередній відповіді відповідача від 16.03.2017р. та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
24.07.2018р. до суду надійшов відзив Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі, згідно якого відповідач зазначив, що розрахунок пенії позивача з 01.10.2017р. проведено із врахуванням коефіцієнту страхового стажу 0,57750(48р. 9 міс. 9дн.-загальний стаж+ 9 р. 9м. 16д. стаж за Списком №1). Також, відповідачем зазначено, що за період участі у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу становить 1%. Разом з тим, на думку відповідача, управління не порушувало прав позивача та діяло відповідно норм матеріального права та чинного законодавства, а положенням п.4-4 Прикінцевих положень Закону України №1058 з 01.10.2017р. по 31.12.2017р. передбачено, що саме при призначенні пенсії з 01.10.2017р. по 31.12.2017р., а не при проведені перерахунку пенсії з виду на вид застосовується відповідний відсоток величини оцінки одного року страхового стажу. Відповідач зазначив, що позовна вимога щодо переведення позивача з загальної пенсії за віком на пільгову пенсію за віком, є безпідставною, адже як вбачається з розпорядження №149046 від 26.10.2017р. позивача переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону №1058.
29.08.2018р. до суду надійшло пояснення позивача, згідно якого ОСОБА_1 вважає, що в порушення її права про призначення виду пенсії за своїм вибором та в будь-який час після виникнення права на пенсію розпорядженням від 26.10.2017р. відповідачем була призначена пенсія за списком №1 з урахуванням коефіцієнту стажу 0,57750 замість 0,779963 розрахованим з урахуванням кратності 1% замість 1,35% та що в розпорядженні №149046 від 26.10.2017р. дата попереднього перерахунку вказана 05.01.2005р. що спростовується розпорядженням від 13.05.2014р., згідно з яким позивачу була поновлена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Також, 04.09.2018р. до суду надійшли уточненні пояснення позивача від 04.09.2018р. згідно яких розпорядження №149046 від 13.05.2014р., яким була призначена ОСОБА_1 наукова пенсія із застосуванням коефіцієнту стажу 0,77963 розрахованим з урахуванням кратності 1,35%, не має зворотної дії в часі, враховуючи і те, що Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і досі є діючим.
05.09.2018р. до суду від Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі надійшло клопотання про розгляд справи без участі відповідача(а.с.52).
Заслухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, ОСОБА_1 з 01.07.1992р. отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену за роботу у шкідливих і важких умовах праці згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 30.03.2000р. позивача переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», за заявою ОСОБА_1
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи та не спростовується відповідачем у відзиві на позовну заяву, з 30.03.2000р. ОСОБА_1 не працювала.
У 2005 році позивач перейшла на загальну пенсію за віком.
На підставі наданої ОСОБА_1 від 26.03.2014р. заяви (а.с.66-77), розпорядженням УПФУ в Малиновському районі м.Одеси №149046 від 13.05.2014р. їй призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», пенсію обчислено з урахуванням 48 років 9 місяців 9 днів страхового стажу в тому числі наукового-24 роки 11 місців 29 днів та з урахуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35(а.с.57).
Розпорядженням Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №149046 від 26.10.2017р. ОСОБА_1 переведено з 01.10.2017р. на пенсію за віком, у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017р. №2148-VIII, із зазначенням коефіцієнту стажу 0,57750, що відповідає 1%(а.с.136).
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р.
N 1788-XII передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно із ст.6,7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р.N 2148-VIII доповнено Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 9 липня 2003 року N 1058-IV п.4-7, згідно якого, особам, пенсії / щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4- 3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
При цьому, особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію / щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Згідно п.4 -4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Разом з тим, з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Разом з тим, ч.1 ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за відповідною формулою: і за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1 %.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось сторонами, розпорядженням УПФУ в Малиновському районі м.Одеси №149046 від 13.05.2014р. ОСОБА_1, за її заявою від 26.03.2014р. (а.с.66-77) призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», пенсію обчислено з урахуванням 48 років 9 місяців 9 днів страхового стажу в тому числі наукового-24 роки 11 місців 29 днів та з урахуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35%, що відповідає 0,77963(а.с.57).
Докази скасування зазначеного розпорядженням УПФУ в Малиновському районі м.Одеси №149046 від 13.05.2014р., у якому враховано коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35% до суду не надано.
Однак, розпорядженням Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №149046 від 26.10.2017р. ОСОБА_1 переведено з 01.10.2017р. на пенсію за віком, у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017р. №2148-VIII. При цьому, із зазначенням коефіцієнту стажу 0,57750, що відповідає 1%(а.с.136).
Суд не погоджується із застосуванням Пенсійним фондом коефіцієнту стажу 0,57750 розрахованого із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість 1,35%, враховуючи наступне.
Саттею 3 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Разом з тим, згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд наголошує, що соціальні гарантії не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відповідач, застосовуючи до спірних правовідносин величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість раніше визначеного йому у розмірі 1,35%, фактично допустив звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод шляхом скасування або обмеження наданих державою соціальних прав, гарантій, пільг, компенсацій, які були встановлені Законами України.
Разом з тим, аналіз прецедентної практики Європейського суду з прав людини дає підстави для формування позиції, що при вирішенні питань щодо порушення державами - учасницями положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї велика увага акцентується на дотриманні державою принципу "правомірних або законних очікувань" та захисту прав людини через призму цього принципу.
Зокрема, у справах "Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії" та "Федоренко проти України" Європейський суд з прав людини констатував, що відповідно до прецедентного права органів, що діють на підставі Конвенції, право власності може бути "існуючим майном" або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач може обґрунтовувати їх принаймні "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності.
У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття "майно", а саме в контексті статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, це поняття охоплює як "існуюче майно", так і активи, включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (пункт 74 рішення від 2 березня 2005 року Європейського суду з прав людини MALTZAN and Others v. Germany) Європейський суд з прав людини робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту та формується позиція для інтерпретації вимоги як такої, що може вважатися "активом", вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема, є чинна норма закону.
Таким чином, при переведенні пенсії, у даному випадку з пенсії призначеної за нормами Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" на пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має застосовуватись величина оцінки одного року страхового стажу, що діяла на момент призначення пенсії на підставі Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» згідно розпорядження №149046 від 13.05.2014р., а саме 1,35%.
У зв'язку з викладеним, розпорядження Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі №149046 від 26.10.2017р. в частині застосування коефіцієнту стажу 0,57750 розрахованого із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість 1,35%, є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, враховуючи те, що при невірному застосуванні величини оцінки одного року страхового стажу, що діяла на момент призначення пенсії згідно розпорядження №149046 від 13.05.2014р., а саме 1,35%, за період жовтень 2017 року -квітень 2018 року, недоплата пенсії склала 10888,43грн., суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі на користь ОСОБА_1 недорахованої пенсії за період жовтень 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 10883,43грн. підлягають задоволенню.
З положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р.N 2148-VIII вбачається, що переведення пенсії з, зокрема, Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" на пенсію згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. N 2148-VIII проводиться автоматично, без звернення заявника та за матеріалами пенсійних справ.
При цьому, суд враховує, що Закон України N 2148-VIII залишив за пенсіонерами право у будь-який час звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію за нормами Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Так, згідно листа Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі від 16.03.2018р. №103/К-1, адресованого ОСОБА_1, позивача з 01.10.2017р. переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України №1058(а.с.6).
ОСОБА_1, 02.05.2018р. звернулась до Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі із заявою про переведення її на пільгову пенсію за віком по Списку №1.(а.с.9)
Згідно листа Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі від 16.05.2018р. №176/К-1, адресованого ОСОБА_1, управління зазначило, що ОСОБА_1 з 01.10.2017р. отримує пенсію за віком по Списку №1, обчислену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(а.с.11).
Враховуючи викладене та те, що розпорядженням Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі №149046 від 26.10.2017р. переведено пенсію позивача із Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність"(пільгову) на пенсію згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. N 2148-VIII та у ОСОБА_1 наявне право переведення на пенсію за нормами Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі в частині переводу ОСОБА_1 за її зверненням з загальної пенсії за віком на пільгову пенсію за віком по Списку №1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
У зв'язку з викладеним та враховуючи те, що суд прийшов висновку, що бездіяльність Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі щодо переводу ОСОБА_1 за її зверненням з загальної пенсії за віком на пільгову пенсію за віком по Списку №1 є протиправною, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги позивача про зобов'язання Малиновське об'єднане управління пенсійного фонду України в м.Одесі перевести ОСОБА_1 на пільгову пенсію за віком за Списком №1, з 01.05.2018р.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з квитанції №28 від 04.07.2018р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у розмірі 1409,60грн.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 у повному обсязі, суд вважає за можливе стягнути з Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 1409,60грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 -задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі №149046 від 26.10.2017р. в частині застосування коефіцієнту стажу 0,57750 розрахованого із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість 1,35%.
Визнати протиправною бездіяльність Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі в частині переводу ОСОБА_1 за її заявою від 02.05.2018р. з загальної пенсії за віком на пільгову пенсію за віком по Списку №1.
Стягнути з Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі (код ЄДРПОУ 41249156, м.Одеса, вул. Прохоровська,3) на користь ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1АДРЕСА_1) недораховану пенсію за період жовтень 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 10883,43 (десять тисяч вісімсот вісімдесят три гривні сорок три копійки ) грн.
Зобов'язати Малиновське об'єднане управління пенсійного фонду України в м.Одесі перевести ОСОБА_1 на пільгову пенсію за віком за Списком №1 з 01.05.2018р.
Стягнути з Малиновського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Одесі (код ЄДРПОУ 41249156, м.Одеса, вул. Прохоровська,3) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1АДРЕСА_1) сплачений судовий збір у сумі 1409,60грн. (одна тисяча чотириста дев'ять гривень шістдесят копійок).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 10.09.2018р.
Суддя К.О. Танцюра
.