
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2018 р. № 814/1454/18 м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Клер Транс", вул. Академіка Філатова, 10, оф. 3/13, м. Київ 42, 01042
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
про:визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про визнання протиправними дій щодо нарахування ТОВ «Клер Транс» суми сплати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 12870,90 євро, згідно розрахунку № 4 від 13.03.2018, складеному в рамках габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки SCHMITZ SCF 246 д/н НОМЕР_2, під час рейдової перевірки 13.03.2018 на а/д Н-24 «Благовіщенське - Миколаїв (через Вознесенськ) км 211+920.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що не порушував чинного законодавства про автомобільний транспорт. Відповідачем розрахунок складено в порушення п.28,31-1 Порядку, оскільки визначено плату за проїзд позивачу та ТОВ «Еска Капітал» та не визначила конкретного перевізника відповідно до вимог закону.
Відповідач надав відзив , в якому зазначив, що дії відповідача по складанню розрахунку № 4 від 13.03.2018 здійсненні відповідно до вимог чинного законодавства.
Представник позивача 06.09.2018 надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
13.03.2018 на а/д Н-24 «Благовіщенське-Миколаїв(через Вознесенськ) км 211 + 920 інспектором Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області було проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки SCHMITZ SCF 246 д/н НОМЕР_2, під час якої виявлено перевищення вагових параметрів, що є порушенням законодавства про автомобільний транспорт.
У Акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0004139 від 13.04.2018 (так само як і в Довідці № 0012820 від 13.04.2018 про результати здійснення габаритно-вагового контролю) щодо проведеного габаритно-вагового контролю автомобілю DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки SCHMITZ SCF 246 д/н НОМЕР_2, номерний знак НОМЕР_1, напівпричіп номерний знак НОМЕР_2 зазначено, що нормативно допустима маса транспортного засобу - 40т., фактична маса - 56,3т. Водій ОСОБА_1 Суб'єкт, що перевірявся: ТОВ «Еска Капітал», ТОВ «Клер Транс».
На підставі акту від 13.04.2018 № 0004139 відповідачем складено розрахунок від 13.04.2018 № 4 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким визначено суму до сплати у розмірі 12 870,90 євро. Платником у розрахунку зазначено: ТОВ «Еска Капітал», ТОВ «Клер Транс».
Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015, передбачено, що Державна служба з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті, реалізовує державну політику з питань безпеки на автомобільному транспорті, здійснює габаритно - ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (п.п.1,4,5,15,27).
Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 " Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів , вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 1.01.2001року (пп.3,4) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Згідно Правил дорожнього руху (п.22.5) передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м , за довжиною - 22 м, фактичну масу понад 40 т, навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т.
Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси транспортного засобу, навантаження на вісь, габаритів та протяжністю маршруту, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та /або великогабаритного транспортного засобу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року.
Відповідно до п. 28,31-1 постанови КМУ від 27.06.2007 року № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Таким чином, відповідно до наданих повноважень працівники Укртрансінспекції мають право здійснювати рейдові перевірки, перевіряти вагові та/або габаритні параметри транспортного засобу, а у разі виявлення перевищення нормативно допустимих габаритів та ваги складати розрахунок плати за проїзд стосовно перевізника.
Згідно до ст.1 Закону України " Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Надана позивачем товаро - транспортна накладна свідчить, що перевізником був ТОВ «Клер Транс».
Відповідач надав суду лист ТОВ «Еска Капітал», який є власником транспортного засобу DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, від 10.04.2018, в якому зазначено, що ТОВ «ЕСКА КАПІТАЛ» не надає послуги з перевезення та не є перевізником, а є лізинговою компанією, основним видом діяльності якої є фінансовий лізинг. Відповідно до договору фінансового лізингу № 24-717/ФЛ-534 від 24.07.2017 транспортний засіб: DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 було передано у фінансовий лізінг ТОВ «Клер ТРАНС», який відповідно до п.3.1.8 Договору зобов'язується нести витрати стосовно обслуговування, зберігання та використання предмету лізингу за власний рахунок.
Відповідач надав договір фінансового лізингу № 240717/ФЛ-534 від 24.07.2017 року, укладений ТОВ «Еска Капітал» (лизингодавець) та ТОВ «КЛЕР ТРАНС» (лізингоодержувач) строком на 36 місяців з дати підписання акта приймання-передачі. Акт приймання-передачі від 15.08.2017 року. Відтак, договір є чинним та доказів розірвання цього договору матеріали справи не містять.
Позивач у позові не зазначив, що транспортний засіб DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 знаходиться в нього у лізингу та право володіння і користування предметом лізингу належить саме позивачу.
Постанова Кабінету міністрів України від 27.06.2007 року № 879 визначає, що плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником. Матеріали справи: товарно-транспортна накладна, договір лізингу, акт приймання-передачі свідчать, що перевізником був саме позивач, тому і плата за проїзд повинна справлятись саме перевізником - ТОВ «КЛЕР-ТРАНС».
Помилкове зазначення в розрахунку двох платників та невірна дата у талоні зважування ніяким чином не можуть бути підставою для визнання дій відповідача протиправними, оскільки ці незначні дефекти не можуть вплинути на правомірність розрахунку.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач не довів суду, що дії відповідача під час рейдової перевірки та складання розрахунку № 4 від 13.04.2018 були протиправними, тому позов задоволенню не підлягає.
Судовий про збір покладається на позивача.
Керуючись ст. 9, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Клер Транс" (вул. Академіка Філатова, 10, оф. 3/13, м. Київ 42, 01042, ідентифікаційний код 38705558) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко