
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
10 вересня 2018 р. № 814/1402/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомФермерського господарства "АгроСтар Сістемс", вул. Силікатна, 273, кв. 7,Миколаїв,54048 доУправління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 про:скасування Розрахунку від 12.04.2018 № б/н та постанову №056073 від 24.05.18, №056072 від 24.05.18,
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство «АгроСтар Сістемс» звернулось до адміністративного суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки в Миколаївської області з вимогами скасувати розрахунок №б/н від 12.04.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно акту від 12.04.2018 №0004284 та постанови №056073 від 24.05.2018; №056072 від 24.05.2018.
Свої позовні вимоги ФГ «АгроСтар Сістемс» обґрунтувало тим, що 12.04.2018 під час здійснення габаритно-вагового контролю було встановлено факт перевезення транспортним засобом, який належить позивачу, кукурудзи з перевищенням максимально нормативно допустимих параметрів. За це до позивача застосовано адміністративно-господарську санкцію та складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. Позивач вважає, що притягнення його відповідальності у цьому випадку є безпідставними оскільки, по-перше, він не був перевізником 12.04.2018, оскільки в товаро-транспортній накладній зазначено іншого перевізника - ТОВ «Трейд Ла Грейн», а по-друге, габаритно-ваговий контроль був здійснений не у стаціонарному або пересувному пункті габаритно-вагового контролю, а на місці розвантаження у Морському торгівельному порту. Більш того, зазначений акт зважування, складений працівниками порту був наданий працівникам Укртрансбезпеки через певний час та не у присутності водія. Тобто, фактично було проведено зважування транспортного засобу без присутності працівників Укртрансбезпеки на звичайних автомобільних вагах комерційної структури. По-третє, позивача притягнуто до відповідальності за надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Разом з тим, відповідно до Правил дорожнього руху, рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад встановлені нормативі у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Таким чином, дозвіл на перевезення кукурудзи (подільний вантаж) не міг бути отриманий.
Відповідач відзиву проти позову не надав, в судове засідання 07.08.2018 представник не з'явився.
В судовому засіданні 07.08.2018 представник позивача підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві.
Суд розглянув справу 10.09.2018 в порядку спрощеного провадження без проведення судового засіданні та виклику сторін на підставі наданих сторонами доказів.
10.09.2018 судом винесено ухвалу про закриття провадження у справі стосовно частини позовних вимог - про скасування розрахунку,
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
Фермерське господарство «АгроСтар Сістемс» зареєстровано в якості юридичної особи 28.10.2011. Основним видом діяльності ФГ «АгроСтар Сістемс» є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
У власності ФГ «АгроСтар Сістемс» перебуває вантажний сідловий тягач MAN TGA18.440 державний номер НОМЕР_1.
12.04.2018 працівниками Управління Укратрансбезпеки у Миколаївській області складено Довідку №0021503 про результати здійснення габаритно-вагового контролю автомобіля НОМЕР_2.
Також, 12.04.2018 складено Акт №0004284 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, відповідно до якого повна фактична маса автомобіля НОМЕР_2 50,56 т.
Осьове навантаження у Акті відсутнє. Місце проведення габаритно-вагового контролю: м. Миколаїв, вул. Заводська, 23, Миколаївський морський торговельний порт.
12.04.2018 спеціалістами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначено платників ТОВ «Трейд Ла Грейн», ФГ «АгроСтар Сістемс» на суму 361,80 євро.
24.05.2018 уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №056073 за фактом порушення ФГ «АгроСтар Сістемс» абз. 3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання 12.04.2018 послуг з перевищенням вагових обмежень без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 Закону, яким застосовано штраф у розмірі 1700 гривень.
Крім того, 24.05.2018 уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №056072 за фактом порушення ФГ «АгроСтар Сістемс» абз. 3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання 20.04.2018 послуг з перевищенням вагових обмежень без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 Закону, яким застосовано штраф у розмірі 1700 гривень.
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: безпідставну відмову від пільгового перевезення пасажира - штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.48 Закону у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.01 за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує максимально визначені нормативно допустимі вагові та габаритні обмеження.
При цьому, відповідно до абз.3 того ж п.22.5 Правил, рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Тобто, діючим законодавством взагалі забороняється дозвіл, яким дозволено рух великовагових транспортних засобів із подільним вантажем.
Позивачка, здійснюючи перевезення подільного вантажу (соняшника), не мала можливості отримати дозвіл на рух, на участь в дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оскільки на перевезення подільних вантажів такий дозвіл не видається.
За таких обставин, вимагати у перевізника дозвіл на участь в дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні з подільним вантажем, а також притягувати перевізника до відповідальності за відсутність у нього документу, який йому апріорі не може бути виданий, є протиправним.
У цьому випадку законодавством передбачені інші засоби впливу на перевізника, а саме відповідно до п.п.22, 23, 24 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Таким чином суд дійшов висновку, що позивач не може нести відповідальність за абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за відсутність у нього під час перевезення подільного вантажу дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, оскільки видача таких дозволів для перевезення подільних вантажів заборонена.
Саме лише з цієї підстави суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову щодо визнання протиправним та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області від 24.05.2018 №056073.
При цьому, аргументами позивача про його непричетність до самого факту перевезення, а також протиправність встановлення порушення вагових параметрів без проведення заходів габаритно-вагового контролю безпосередньо спеціалістами Укртрансбезпеки, а лише на підставі відомостей Миколаївського морського торгівельного порту, суд оцінку не дає. Зазначені аргументи повинні бути розглянути повноважним судом в порядку господарського судочинства у разі звернення Укртрансбезпеки з позовом про стягнення відповідної плати за проїзд на підставі розрахунку від 12.04.2018.
Що стосується постанови №056072 від 24.05.2018 про застосування адміністративно-господарського штрафу, то позивачем жодним чином не обґрунтовано її протиправність.
У позовній заяві йдеться мова лише про факт перевищення габаритно-вагових параметрів, зафіксований 12.04.2018, що мало наслідком винесення постанови від 24.05.2018 №056073. Натомість, постанова №056072 стосується факту від 20.04.2018.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Взагалі залишилось непоясненним позивачем пов'язаність постанови №056072 з подіями від 12.04.2018, які є предметом спору по цій справі.
В задоволенні позову в частині скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області №056072 від 24.05.2018 відмовити.
Сума сплаченого позивачем судового збору підлягає відшкодуванню на його користь пропорційно задоволеним позовним вимогам в розмірі 881,00 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Фермерського господарства "АгроСтар Сістемс" (вул. Силікатна, 273, кв. 7,Миколаїв,54048 37912793) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 39816845) задовольнити частково.
2. Скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області від 24.05.2018 №056073.
3. В задоволенні позову в частині скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області №056072 від 24.05.2018 відмовити
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 39816845) на користь Фермерське господарство "АгроСтар Сістемс" (вул. Силікатна, 273, кв. 7,Миколаїв,54048 37912793) судові витрати в розмірі 881,00 гривень (вісімсот вісімдесят одна грн.).
5. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Повний текст рішення складено 11.09.18