
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2018 року справа № 2340/3247/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Тимошенко В.П.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
15 серпня 2018 року до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538), в якому просить:
1) визнати відмову здійснити позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії, включивши в розрахунок суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, - протиправною;
2) зобов'язати здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу з урахуванням нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, зазначених у довідці від 23.07.2018 року № 11-12/183-3376, починаючи із 01.02.2018 із розрахунку 80 відсотків від цих виплат, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.02.2018 до моменту здійснення перерахунку, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії;
3) звернути постанову до негайного виконання відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач протиправно нараховує пенсію в меншому розміру без врахування довідки, до якої включені систематичні виплати, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 20.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у відзиві на позов, поданому до суду 31.08.2018 позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в їх задоволенні, вказував, що позивач з 15.12.2011 перебуває на обліку та отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно Закону України «Про державну службу». Заробітна плата для призначення пенсії відповідно до цього Закону визначається згідно Постанови Кабінету міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31.05.2000 року № 865, якою визначено заробіток для обчислення пенсії зазначеній категорії осіб. Крім того, вказав, що відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року такі виплати, як індексація, грошова винагорода, разова премія, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально побутових потреб при визначенні заробітку державного службовця не передбачені, та до розрахунку заробітної плати не включалися.
На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Позивач з 21.09.2011 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ у редакції, який діяв на вказану дату.
24.07.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки від 23.07.2018 №11-12/183 про складові заробітної плати.
Листом від 07.08.2018 за №216/К-10 управлінням обслуговування громадян Черкаського відділу обслуговування громадян № 2 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. Свою відмову Управління мотивувало тим, що відповідно до Закону України "Про державну службу" (№3723-ХІІ, в редакції, чинній на дату призначення пенсії позивачу), в заробітну плату для обчислення розміру пенсії державним службовцям враховувались посадові оклади, доплати за ранги, премії, надбавки за вислугу років та інші надбавки.
В свою чергу, матеріальна допомога, індексація, компенсація за невикористану відпустку носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу", а сам факт утримання із цих виплат збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Крім того, відповідач у листі вказав, що з прийняттям Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10.12.2015 року, втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723, в тому числі положення ст. 37-1, якою було встановлено порядок та умови перерахунку пенсії державним службовцям.
Виходячи із вищезазначеного, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, так як перерахунки пенсій, призначених згідно Закону України "Про державну службу" на даний час не проводяться.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Законом України "Про державну службу" (№3723-ХІІ, чинного, на час спірних правовідносин) врегульовано суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу. Цей Закон визначав загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працювали в державних органах та їх апараті.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на час призначення позивачеві пенсії, Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами 2, 6 статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 7 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів" керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року №1282-XII (далі - Закон №1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці (грошове забезпечення).
Підпунктом 2.2.7 п. 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до фонду додаткової заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Частиною 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-XII визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З довідки №11-12/185-3376 від 23.07.2018, виданої на ім'я позивача, встановлено, що на всі вказані виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11, у постановах Верховного суду від 10.04.2018 року у справі №695/3489/16-а, від 21.02.2018 року у справі № 234/10573/17.
При цьому, суд критично оцінює посилання відповідача на те, що перерахунки пенсій, призначених згідно Закону України «Про державну службу» на даний час не проводяться, а положення ст. 37-1, якою було встановлено порядок та умови перерахунку пенсії державним службовцям втратили чинність з прийняттям Закону України "Про державну службу" №889 з огляду на те, що у межах спору позивачем не ставилося питання про перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Натомість позивач просить здійснити перерахунок пенсії, врахувавши до заробітку, з якого розраховувався її розмір, суми, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки №11-12/185-3376 від 23.07.2018, до якої включена матеріальна допомога, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати.
Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наведеного вище, суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову в частині позовних вимог.
Що стосується періоду, з якого позивачу необхідно перерахувати пенсію, то суд зазначає, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється Пенсійним органом на підставі поданої особою, яка звернулась за призначенням (перерахунком) пенсії, довідки про заробітну плату у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865.
Статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені строки призначення (перерахунку) та виплат пенсій.
Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами. Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Позивач подав заяву з документами до відповідача 24.07.2018 року, а тому перерахунок пенсії йому слід здійснити з 01.08.2018 року.
Щодо вимоги позивача про допуск судового рішення до негайного виконання щодо стягнення пенсії у межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Таким чином, негайне виконання в межах сум платежу за один місяць застосовується у разі стягнення грошових сум з відповідача.
Оскільки належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, а не стягнення грошових сум, негайне виконання не застосовується.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 14, 72-79, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив :
Позов задовольнити частково.
Визнати відмову у здійснені перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_2, включивши в розрахунок суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 21366538) здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) з урахуванням нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, зазначених у довідці від 23.07.2018 № 11-12/183-3376, починаючи із 01.08.2018 із розрахунку 80 відсотків від цих виплат, та виплатити різницю між фактично виплаченою та належною до сплати сумою пенсії з 01.08.2018 до моменту здійснення перерахунку, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 КАС України шляхом подання до суду першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням п.п.15.5. п.15 ч.1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Тимошенко