Рішення № 76385817, 31.05.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2018
Номер справи
810/1763/18
Номер документу
76385817
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2018 року № 810/1763/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в місті Києві, у спрощеному позовному провадженні, в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДСНС України у Київській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Маядо» про зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

до суду звернулося ГУ ДСНС України у Київській області з позовом про зобов'язання ТОВ «Маядо» допустити посадових осіб позивача до здійснення позапланової перевірки. В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що незважаючи на пред'явлення належним чином оформлених документів, що дають право на проведення планового заходу, та, за наявності законних підстав, ТОВ «Маядо» в особі директора юридичного департаменту ОСОБА_1, не допустило посадових осіб ГУ ДСНС України у Київській області до здійснення позапланової перевірки об'єктів за адресою: 07442, Київська обл., Броварський район, смт. Велика Димерка, вул. Промислова, буд. 38, на предмет дотримання (виконання) вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, про що було складено акт від 19.03.2018 р. Вважає, що відповідач у зв'язку з недопущенням уповноважених працівників служби управління з надзвичайних ситуацій до виконання своїх обов'язків порушив ст. 11 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Представник відповідача 11.05.2018 р. надіслав суду відзив на позовну заяву, в якому позов не визнав, посилаючись на відсутність у позивача підстав для проведення перевірки, а також відсутністю керівника підприємства та уповноваженої ним особи, що обов'язково вимагається згідно з п. 11 ст. 4 Закону України 05.04.2007 р. № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V); непред'явленням документів, зазначених у ст. 7 Закону № 877-V, що є підставою згідно із ст. 10 Закону № 877-V не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду та з огляду на те, що органом державного нагляду (контролю) не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику, що є підставою згідно зі ст. 10 Закону № 877-V для проведення перевірки.

Від представника позивача 25.05.2018 р. надійшла відповідь на відзив із спростуванням тверджень відповідача, покладених в основу відзиву на позовну заяву, відповідно до якої останній просив суд позов задовольнити.

Дослідивши наявні у справі докази, встановивши фактичні обставини справи з наданням їм відповідної правової оцінки, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке:

06.03.2018 р., ГУ ДСНС України у Київській області на підставі ст.ст. 64, 65, 66 та 67 Кодексу цивільного захисту України, ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 6 ст. 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», видало наказ № 176 «Про проведення перевірок», згідно з яким, визначено проведення позапланової перевірки виконання ТОВ «Маядо» припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за адресою: Київська обл., Броварський район, смт. Велика Димерка, вул. Промислова, буд. 38, починаючи з 19.03.2018 р. з граничною датою закінчення заходу - 20.03.2018 р.

06.03.2018 р., заступником начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям полковником служби цивільного захисту Асирбабаяном В.Е. провідному інспектору відділу ЗНС Броварського РУ ГУ ДСНС України у Київській області капітану служби цивільного захисту Дяченку С.М. було видано посвідчення від 06.03.2018 р. № 956 на проведення перевірки відповідача щодо виконання припису від 01.10.2015 р. № 278. Копію зазначеного посвідчення вручено директору юридичного департаменту товариства відповідача ОСОБА_1 19.03.2018 р., про що свідчить її власноручний підпис.

19.03.2018 р., уповноважені особи прибули на підприємство для виконання покладених на них обов'язків, проте, до перевірки їх не допустив директора юридичного департаменту ТОВ «Маядо» ОСОБА_1, пославшись на відсутність законних підстав для проведення позапланової перевірки. Про факт недопуску до перевірки складено акт від 19.03.2018 р.

В подальшому, 19.03.2018 р. провідним інспектором відділу ЗНС Броварського РУ ГУ ДСНС України у Київській області капітаном СЦЗ Дяченком С.М. було складено протокол серії КХ № 006319 про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 188-8 КУпАП відносно директора юридичного департаменту ТОВ «Маядо» ОСОБА_1 Остання відмовилася від надання будь-яких пояснень та підписання протоколу, у зв'язку з чим його було направлено засобами поштового зв'язку 19.03.2018 р. за вихідним № 16/132.

02.04.2018 р. було винесено постанову серії КХ № 006271 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в сумі 102, 00 грн.

ГУ ДСНС України у Київській області, не погоджуючись з діями відповідача, звернулось до суду з даним позовом.

Надаючи правової оцінки спору, який виник між сторонами, суд зазначає таке:

статтею 47 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 р. № 5403-VI передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до ч. 1 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Такий центральний орган виконавчої влади в силу вимог ч. 2 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до ст.ст. 66, 67 Кодексу цивільного захисту України, державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у ст. 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень.

Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 р. № 1052 (далі - Положення № 1052), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра Внутрішніх Справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно до п.п. 2 п. 3 Положення № 1052, основними завданнями ДСНС є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Згідно з п.п. 39 п. 4 Положення № 1052, ДСНС відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання.

Згідно з Положенням № 1052, ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05.04.2007 р. № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V).

Статтею 1 Закону № 877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Частиною 11 ст. 4 Закону № 877-V передбачено, що плановий чи позаплановий захід має здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Відповідно до ст. 6 Закону № 877-V, підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Статтею 7 Закону № 877-V передбачено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Аналогічні норми закріплені також у Методичних рекомендацій з ведення службової документації щодо планових (позапланових) перевірок, затверджених наказом ДСНС від 11.01.2018 р. № 13.

Пунктом 5 Розділу ІІІ Методичних рекомендацій з ведення службової документації щодо планових (позапланових) перевірок, затверджених наказом ДСНС від 11.01.2018 р. № 13 визначено, що у разі якщо суб'єкт господарювання не допускає посадових осіб ДСНС до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, що здійснюється в установленому законодавством порядку, посадовою особою, яка здійснює перевірку, складається Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки (примірну форму наведено у додатку 4 до Методичних рекомендацій).

Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки рекомендується складати у двох примірниках, один з яких надається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, а другий з відміткою про ознайомлення зберігається у наглядовій справі.

У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання в отриманні акта про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки, рекомендується викликати органи Національної поліції для фіксації порушень суб'єктом господарювання вимог ст. 11 Закону, після чого він надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом з повідомленням про відправлення.

Щодо тверджень представника відповідача про недопущення уповноважених працівників позивача до проведення позапланової перевірки 19.03.2018 р. у зв'язку з відсутність у позивача підстав для її проведення, а також відсутністю керівника та уповноваженої ним особи, що обов'язково вимагається згідно з п. 11 ст. 4 Закону України 05.04.2007 р. № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V); не пред'явленням документів, зазначених у ст. 7 Закону № 877-V, що є підставою згідно із ст. 10 Закону № 877-V та те, що органом державного нагляду (контролю) не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику, суд вважає їх безпідставними та такими, що не заслуговують на увагу, з огляду на таке:

відповідно до протоколу Загальних зборів Учасників ТОВ «Маядо» від 18.12.2017 р. № 18/12/17 за посадою до складу дирекції було призначено директора юридичного департаменту ОСОБА_1, якій було вручено посвідчення на проведення перевірки від 06.03.2018 р. № 956, під особистий підпис 19.03.2018 р.; провідним інспектором відділу ЗНС Броварського РУ ГУ ДСНС України у Київській області капітаном СЦЗ Дяченком С.М. було пред'явлено службове посвідчення, що засвідчує його посаду та вручено копію посвідчення на проведення перевірки від 06.03.2018 р. № 956; відповідно до п.п. 2 п. 1 наказу МВС від 02.11.2015 р. № 1337, зареєстрованого в Мінюсті 25.11.2015 р. за № 1467/27912, погодженого, зокрема перед усіма іншими, Головою Державної служби України з надзвичайних ситуацій М. Чечоткіним, затверджено Уніфіковану форму Акта, складеного за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Зазначений наказ МВС оприлюднений на офіційному веб-сайті ДСНС України у розділі «Нормативна база» в підрозділі «Законодавство» за наступним веб-посиланням: http://www.dsns.gov.ua/ua/Zakonodavstvo.html.

Суд зазначає, що суб'єкт господарювання має право відмовити у допуску посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до проведення перевірки у разі непред'явлення документів, передбачених ст. 7 Закону № 877-V, а саме: державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; суб'єкт господарювання не одержав повідомлення про здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) в порядку, передбаченому цим Законом; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не внесла запис про здійснення заходу державного нагляду (контролю) до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу в суб'єкта господарювання); тривалість планового заходу державного нагляду (контролю) або сумарна тривалість таких заходів протягом року перевищує граничну тривалість, встановлену ч. 5 ст. 5 цього Закону, або тривалість позапланового заходу державного нагляду (контролю) перевищує граничну тривалість, встановлену ч. 4 ст. 6 цього Закону; орган державного нагляду (контролю) здійснює повторний позаплановий захід державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю); органом державного нагляду (контролю) не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику; у передбачених законом випадках посадові особи не надали копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, або відповідного державного колегіального органу на здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю);.

Як встановлено судом, та підтверджено наявними у матеріалах справи письмовими доказами (наказ № 176 від 06.03.2018 р. про проведення перевірок, посвідчення на проведення перевірки № 956 від 06.03.2018 р.), позивачем було вжито усіх заходів щодо дотримання вимог Закону № 877-V та Методичних рекомендацій з ведення службової документації щодо планових (позапланових) перевірок, затверджених наказом ДСНС від 11.01.2018 р. № 13, тому дії відповідача у даному випадку є неправомірними.

В силу вимог ст. 11 Закону № 877-V, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю). Інші підстави для недопуску законом не передбачені.

Пунктом 5 Розділу ІІІ Методичних рекомендацій з ведення службової документації щодо планових (позапланових) перевірок, затверджених наказом ДСНС від 11.01.2018 р. № 13 визначено, що після поштового відправлення або вручення Акта про недопущення посадових осіб ДСНС до проведення планової (позапланової) перевірки ДСНС або її територіальні органи звертаються до адміністративного суду з відповідним позовом стосовно надання дозволу на здійснення перевірки та зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до її здійснення. Як зазначалося вище, примірник акта від 19.03.2018 р. отриманий в той же день під особистий підпис директором юридичного департаменту товариства відповідача ОСОБА_1

На підставі наведеного, суд вбачає наявність передбачених чинним законодавством обставин для звернення позивача з даним позовом до суду, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАСУ, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. Докази, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 КАСУ, суд

в и р і ш и в:

адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Маядо» (07442, Київська обл., Броварський район, смт. Велика Димерка, вул. Промислова, буд. 38, код ЄДРПОУ: 35843786) забезпечити допуск до об'єктів, розташованих за адресою: 07442, Київська обл., Броварський район, смт. Велика Димерка, вул. Промислова, буд. 38, працівників Головного управління ДСНС у Київській області (04071, м. Київ, вул. Межигірська, 8, код ЄДРПОУ: 38537963) до здійснення позапланової перевірки щодо додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Брагіна О.Є.