Постанова № 76380026, 04.09.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
826/3311/17
Номер документу
76380026
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/3311/17 Суддя (судді) першої інстанції: Федорчук А.Б.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Судді-доповідача - Троян Н.М.,

суддів - Мєзєнцева Є.І., Файдюка В.В.,

за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «КБ Хрещатик» Славкіної Марини Анатоліївни на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «КБ Хрещатик» ОСОБА_5, третя особа: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

У березні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить:

1) визнати бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик» ОСОБА_5 протиправною щодо не зняття тимчасових обмежень на здійснення банком операцій з рахунку ОСОБА_4 НОМЕР_2 на залишок коштів в сумі 200 000,00 грн. та не надання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб змін (уточнень/доповнень/інформації), а саме:

- змін до бази даних про вкладників ПАТ «КБ «Хрещатик» про вкладника ОСОБА_4 (реєстраційний номер обілкової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий Святошинським РУ ГУ МВС України в м. Києві 28 листопада 2007 року) щодо зняття тимчасового обмеження з рахунку НОМЕР_2 на залишок коштів в сумі 200 000 грн.;

- змін до Переліку рахунків, за яким вкладники ПАТ «КБ «Хрещатик» мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду щодо внесення інформації про вкладника ОСОБА_4 в Перелік на залишок коштів у сумі 200 000 грн. на рахунку НОМЕР_2 та виплати ОСОБА_4 (реєстраційний номер обілкової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий Святошинським РУ ГУ МВС України в м. Києві 28 листопада 2007 року) коштів гарантованого відшкодування в сумі 199 988,71 грн. в межах гарантованої Фондом суми;

2) зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик» ОСОБА_5: зняти будь-які тимчасові обмеження на здійснення банком операцій з рахунку вкладника ОСОБА_4 НОМЕР_2 на залишок коштів в сумі 200 000,00 грн. та надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни (уточнень/доповнень/інформації), а саме:

- зміни до бази даних про вкладників ПАТ «КБ «Хрещатик» про вкладника ОСОБА_4 (реєстраційний номер обілкової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий Святошинським РУ ГУ МВС України в м. Києві 28 листопада 2007 року) щодо зняття тимчасового обмеження з рахунку НОМЕР_2 на залишок коштів в сумі 200 000 грн;

- зміни до Переліку рахунків, за яким вкладники ПАТ «КБ «Хрещатик» мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду щодо внесення інформації про вкладника ОСОБА_4 в Перелік на залишок коштів у сумі 200 000 грн на рахунку НОМЕР_2 та виплати ОСОБА_4 (реєстраційний номер обілкової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий Святошинським РУ ГУ МВС України в м. Києві 28 листопада 2007 року) коштів гарантованого відшкодування в сумі 199 988 грн 71 коп. в межах гарантованої Фондом суми;

3) відшкодувати позивачу понесені ним судові витрати на сплату судового збору та витрати понесені на оплату послуг адвоката в розмірі суми фактично понесених позивачем витрат.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб отримав 06 вересня 2016 року кошти ОСОБА_4 для здійснення виплат, однак не може виплатити їх позивачу як вкладнику, оскільки відповідач протиправно не включає інформацію про вкладника ОСОБА_4 до Переліку рахунків вкладників ПАТ «КБ «Хрещатик», які мають право на отримання гарантованого відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду та не надає до Фонду вказану інформацію із зазначенням номеру відкритого вкладного рахунку, рух коштів за цим рахунком та зміну з 06 вересня 2016 року номеру рахунку обліку коштів належного ОСОБА_4 як вкладнику ПАТ «КБ «Хрещатик» гарантованого відшкодування в сумі 200 000 грн. за рахунок коштів Фонду.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 червня 2018 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик» ОСОБА_5 щодо ненадання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб змін до бази даних про вкладника ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий Святошинським РУ ГУ МВС України в м. Києві 28 листопада 2007 року) щодо зняття тимчасового обмеження з рахунку НОМЕР_2 на залишок коштів в сумі 200 000 грн.

Зобов'язано уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик» ОСОБА_5 надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни до бази даних про вкладника ОСОБА_4 щодо зняття тимчасового обмеження з рахунку НОМЕР_2 на залишок коштів в сумі 200000 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі, відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд скасувати рішення та прийняти нове, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в частині задоволення позовних вимог.

Зокрема, апелянт посилався на те, що з огляду на пряму заборону керівникам банку вчиняти правочини з дня введення тимчасової адміністрації, правочин із зарахування коштів на рахунок позивача 05 квітня 2016 року є нікчемним, а позивачем не надано доказів того, що даний правочин вчинено за погодженням із Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

При цьому, після завершення прийому вимог кредиторів згідно з процедурою, визначеною статтею 49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», відбулось списання коштів з рахунку позивача з метою перенесення на рахунки обліку кредиторських вимог, що свою чергу є свідченням зняття обмежень (блокувань).

У відзиві на апеляційну скаргу позивачем зазначено, що апеляційна скарга складена та підписана 19.07.2018 Уповноваженою особою ФГВФО ПАТ «КБ «Хрещатик» ОСОБА_5.

Однак, Уповноважена особа ОСОБА_5 був звільнений від виконання обов'язків ще у квітні 2018 року, тому правонаступником всіх прав та обов'язків ОСОБА_5 з 06.04.2018 стала Славкіна М.А., на підтвердження повноважень якої додано до скарги рішення виконавчої дирекції Фонду від 05.04.2018 №994.

Таким чином, апеляційна скарга підписана не уповноваженою особою, тобто підписано особою, яка не мала права її підписувати, що свідчить про наявність підстав для закриття апеляційного провадження.

Крім того, позивач зазначає, що ОСОБА_4 є вкладником банку, та має право на отримання гарантованого відшкодування за рахунок коштів Фонду на суму 200 000 грн.

Позовні вимоги фактично ґрунтуються не на договорі про відступлення прав вимоги, а є наслідком внесення змін до основного договору, які полягали у наданні згоди банком на зміну кредитора.

При цьому, кредиторська вимога в сумі 11 грн 29 коп. має бути задоволена в 4 чергу за рахунок реалізації майна банку відповідно до вимог частини першої статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Щодо доводів позивача, викладених у відзиві на апеляційну скаргу стосовно закриття провадження у справі, з слід звернути увагу на наступне.

Згідно з частиною першою ст. 300 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності підстав для залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги чи відмови у відкритті апеляційного провадження суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження у справі.

Відповідно до частини першої ст. 55 КАС України, сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

За правилами частини третьої ст. 55 КАС України, юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: довіреністю фізичної або юридичної особи.

Частиною шостою ст. 59 КАС України, передбачено, що оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.

Таким чином, сторона у справі має право на звернення до суду із апеляційною скаргою через представника лише на підставі документу, що посвідчує його повноваження у визначеному законом порядку.

Як вбачається з апеляційної скарги, остання подана від Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «КБ Хрещатик» Славкіної Марини Анатоліївни, про що свідчить відповідний запис на першій сторінці.

На підтвердження своїх повноважень Славкіна М.А. разом з апеляційною скаргою подано рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.04.2018 №994, згідно з яким звільнено від виконання обов'язків Уповноваженої особи Фонду ОСОБА_5 з 06.04.2018 та з 06.04.2018 призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ «КБ «Хрещатик», визначені нормами Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», в тому числі з підписання всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Славкіній Марині Анатоліївні (а.с. 173).

Таким чином, апеляційна скарга подана особою, яка на час її подання апеляційної скарги мала права її підписувати та подавати.

Разом з тим, доводи відповідача про те, що апеляційна скарга підписана від імені ОСОБА_5, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки на останній сторінці під підписом помилково стоїть прізвище ОСОБА_5, при цьому даний підпис не належить такій особі.

Зважаючи на викладене, підстави для закриття апеляційного провадження відсутні.

Переглядаючи справу по суті спору, колегія суддів зазначає наступне.

Як встановлено судом першої інстанції, 02.03.2016 між ПАТ «КБ «Хрещатик» та ОСОБА_6 укладено договір №245D-651551 банківського вкладу «Живи сонячно» в національній валюті із сумою вкладу 200 000 грн на термін по 02.06.2016 (а.с. 21-22).

У подальшому, 01.04.2016 між ОСОБА_6 та ОСОБА_4 укладено договір відступлення права вимоги за договором банківського вкладу, на підставі якого між ОСОБА_6, позивачем та банком укладено додатковий договір №1 від 01.04.2016 до договору банківського вкладу, в якому позивач виступив як новий вкладник за договором (а.с. 15, 17).

На виконання умов вказаного договору позивачу відкрито вкладний рахунок НОМЕР_4/НОМЕР_2.

05 квітня 2016 року на вкладний рахунок позивача зараховано грошові кошти у сумі 200 000 грн (а.с. 16).

Разом з тим, на підставі постанови Правління Національного банку України від 05.04.2016 №234 «Про віднесення Публічного Акціонерного Товариства «Комерційний Банк «Хрещатик» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 05.04.2016 № 463 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «Хрещатик» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку».

Згідно з даним рішенням розпочато процедуру виведення ПАТ «КБ «Хрещатик» з ринку шляхом запровадженням в ньому тимчасової адміністрації строком на один місяць з 05.04.2016 до 04.05.2016 включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ «КБ «Хрещатик», визначені статтіями 37-39 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_5 строком на один місяць з 05.04.2016 до 04.05.2016 включно.

21 квітня 2016 року Фондом прийнято рішення №560, відповідно до якого продовжено строки тимчасової адміністрації в ПАТ «КБ «Хрещатик» з 05.05.2016 до 04.06.2016 включно.

Відповідно до рішення Правління Національного банку України від 02.06.2016 № 46-рш «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного Акціонерного Товариства «Комерційний Банк «Хрещатик» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 03.06.2016 № 913 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «КБ «Хрещатик» та делегування повноважень ліквідатора банку».

На підставі вказаного рішення розпочато процедуру ліквідації ПАТ «КБ «Хрещатик» з 06.06.2016 до 05.06.2018 включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ «КБ «Хрещатик», визначені нормами Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», в тому числі з підписання всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_5 на два роки з 06.06.2016 до 05.06.2018 включно.

23 червня 2016 року позивач звернувся до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Хрещатик» ОСОБА_5 з заявою щодо включення його до загально реєстру, як вкладника (а.с. 26).

Крім того, позивач 06.01.2017 звернувся до відповідача із вимогою включити його до переліку вкладників, які мають право на отримання гарантованої суми відшкодування за вкладами та виплати гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами, розміщеними в ПАТ «КБ «Хрещатик» в загальній сумі 200000 грн за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (а.с. 27-28).

Листом №21-036-33359/16 від 03.08.2016 Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та листом №41/312/7855 від 25.08.2016 відповідач повідомив позивача, що відповідно до наявної у Фонді інформації, рахунок позивача включений до переліку рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 Закону, а тому до закінчення аналізу та підтвердження відсутності таких ознак Фондом тимчасово призупинено виплати по них (а.с. 29, 31).

У подальшому, відповідач листом №2-2/620 від 08.02.2017 повідомив позивача про те, що банк завершив перевірку тимчасових обмежених (заблокованих) вкладів, а саме правочинів (у тому числі договорів) вкладників - фізичних осіб на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними. Про прийняте рішення позивача буде повідомлено додатково виконавчою дирекцією Фонду.

Листом № 3/2244 від 28.04.2017 відповідач повідомив представника позивача, що вкладник ОСОБА_4 включений до переліку вкладників ПАТ «КБ «Хрещатик», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, на загальну суму 200000 грн, у т.ч. на залишок коштів на депозитному рахунку НОМЕР_2, щодо якого здійснення банком операцій тимчасово обмежено (а.с. 30).

Також, вказаним листом повідомлено, що кредиторська вимога ОСОБА_4 уповноваженою особою акцептована у сумі 11 грн 29 коп., відповідно ОСОБА_4 включений до Переліку (реєстру) вимог кредиторів ПАТ «КБ «Хрещатик» на суму 11 грн 29 коп.

Для обліку кредиторських вимог ОСОБА_4 відкрито рахунок на балансовому рахунку 2909 «Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку», а кошти з карткового рахунку ОСОБА_4 НОМЕР_5 у сумі 11 грн 29 коп. списані на рахунок з обліку кредиторських вимог ОСОБА_4

Вважаючи порушенням своїх прав з боку відповідача та з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо ненадання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб змін до бази даних про вкладника позивача з зазначенням типу змін: зняття тимчасового обмеження виплат з рахунку позивача.

При цьому, для відновлення порушеного права позивача також необхідно зобов'язати відповідача надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб змін до бази даних про вкладника позивача з зазначенням типу змін: зняття тимчасового обмеження виплат з рахунку позивача.

Однак, оскільки віднесення позивача до переліку вкладників з тимчасовим обмеженням виплат є, за своєю суттю, рішенням уповноваженої особи про встановлення тимчасового обмеження, вказане свідчить про недоцільність задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача зняти будь - які тимчасові обмеження на здійснення банком операцій з рахунку вкладника позивача на залишок коштів в сумі 199 988 грн 71 коп., оскільки таке зняття відбувається за встановленою частиною третьою розділу ІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №14 від 09.08.2012, процедурою шляхом подання змін до бази даних про вкладника.

Крім того, позовні вимоги про зобов'язання відповідача внести зміни до переліку рахунків також задоволенню не підлягають, оскільки належним способом захисту є зобов'язання відповідача надати зміни до бази даних.

На думку колегії суддів позиція суду першої інстанції є вірною з огляду на наступне.

Нормативно-правовим актом, який регулює правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, та відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків, є Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 №4452-VI (далі - Закон №4452-VI).

Згідно з положеннями статті 2 Закону №4452-VI вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

При цьому, вкладник - фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Відповідно до частини першої статті 3, частини першої статті 4, частини першої статті 26, частин першої, другої, четвертої статті 27 Закону №4452-VI Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку фінансових послуг.

Основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

За змістом статті 12 Закону №4452-VI виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду.

Виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.

Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Фонд не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Відповідно до частини четвертої статті 26 Закону №4452-VI Фонд не відшкодовує кошти: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб'єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або має інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов'язань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах.

З аналізу викладених норм вбачається, що уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку наділена повноваженнями щодо формування повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, з урахуванням обставини, передбаченої частиною другою статті 26 Закону № 4452-VI.

Повноваження уповноваженої особи Фонду передбачені статтею 37 Закону № 4452-VI.

Згідно з частинами першою та другою зазначеної норми Закону уповноважена особа Фонду діє від імені Фонду відповідно до цього Закону і нормативно-правових актів Фонду. Уповноважена особа Фонду має право вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку.

На виконання своїх повноважень уповноважена особа Фонду: 1) діє без довіреності від імені банку, має право підпису будь-яких договорів (правочинів), інших документів від імені банку; 2) видає накази та розпорядження, дає доручення, обов'язкові до виконання працівниками банку; 4) повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; 6) звертається до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку (частини друга і третя статті 37 Закону №4452-VI).

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

За нормами частини п'ятої статті 27 Закону №4452-VI протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону (частина шоста статті 27 Закону №4452-VI).

Згідно частини першої ст.28 Закону №4452-VI Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів вкладникам, їх представникам та спадкоємцям у національній валюті України в готівковій або безготівковій формі не пізніше семи днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Отже, передбачені Законом № 4452-VI гарантії за вкладом поширюються на осіб, які мають правовий статус вкладника неплатоспроможного банку (у розумінні статті 2 Закону № 4452-VI). Такий статус, з-поміж іншого, передбачає наявність вкладу, залученого, зокрема, на умовах договору банківського рахунка.

За правилами частини другої ст. 38 Закону №4452-VI протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

При цьому, Уповноважена особа, встановивши обставини, передбачені частиною третьою статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», має право не включити фізичну особу до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами посилаючись на нікчемність договору банківського вкладу.

Відповідно до пунктів 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14 (надалі - Положення №14), уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Інформація про вкладника в Переліку повинна забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

У пункті 6 розділу ІІІ Положення №14 передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення №14, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення. Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Таким чином, процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає такі послідовні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Порядком виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, а також дій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у разі їх виявлення, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26.05.2016 № 826, передбачено, що до прийняття рішення про виявлення факту нікчемності правочину (договору) уповноважена особа Фонду може приймати рішення щодо тимчасового обмеження здійснення неплатоспроможним банком операцій, що можуть призвести до зменшення активів банку, втрати майна, збільшення збитків банку, збільшення витрат Фонду тощо, обов'язково повідомивши про таке рішення Фонд. Зазначене рішення може прийматися в межах здійснення тимчасової адміністрації або ліквідації в банку.

Перевірка правочинів (договорів) на предмет нікчемності проводиться Комісією у період здійснення Фондом тимчасової адміністрації банку.

Відповідно до положень розділу ІІ Методичних рекомендацій стосовно процедури тимчасового обмеження уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у неплатоспроможному банку банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам, затвердженого протоколом виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 10.02.2015 № 036/15 з дати запровадження Фондом тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду своїм розпорядчим документом (наказом) створює Комісію з перевірки вкладів фізичних осіб (далі - Комісія).

Уповноважена особа Фонду своїм розпорядчим документом (наказом) наділяє Комісію повноваженнями здійснити перевірку документів, пов'язаних з укладанням банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних рахунків, в тому числі карткових) з вкладниками, а також обставин зарахування грошових коштів на рахунки таких осіб.

Перевірка проводиться за всіма банківськими рахунками, на яких обліковуються залишки грошових коштів вкладників.

За наслідками проведення перевірки, відповідно до наданих уповноваженою особою Фонду повноважень, Комісія складає та подає на розгляд уповноваженій особі Фонду свої пропозиції.

До Переліку рахунків не включаються рахунки тих вкладників банку, які здійснили перерахування грошових коштів в межах власних рахунків в цьому банку до введення відповідних обмежень та заборон на здійснення таких операцій Національним банком України.

Уповноважена особа Фонду розглядає пропозиції Комісії та в разі прийняття рішення про тимчасове обмеження на час здійснення тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам по відповідним рахункам, в межах повноважень, передбачених пунктом 3 частини другої статті 37 Закону, видає наказ про тимчасове обмеження здійснення банком банківських операцій за змістом згідно з додатком та подає інформацію про це до Фонду. Перелік рахунків, підписаний уповноваженою особою Фонду, надсилається до Фонду супровідним листом та електронною версією такого переліку за формою та структурою файлу «D», визначеними Правилами, на CD-диску.

Позиція відповідача зводиться до того, що ним виконано покладений на нього обов'язок та надіслано до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни до переліку вкладників та включено інформацію про вклад позивача із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, тому з боку відповідача відсутні порушення прав позивача.

У відповідності до частини другої статті 27 Закону №4452-VI уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує:

1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;

2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 цього Закону;

3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане;

4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду;

5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.

Однак, як вірно зазначено судом першої інстанції, з матеріалів справи не вбачається встановлення відповідачем в ході проведення перевірки та аналізу вкладу позивача ознак нікчемності.

Станом на момент вирішення справи рахунок позивача залишається заблокованим та будь-яких рішень щодо визнання правочинів за участю позивача нікчемними не приймалося, однак, у зв'язку з наявністю таких ознак зняти тимчасове обмеження немає можливості.

Згідно пункту 3 Розділу ІІ Положення №14 неплатоспроможний банк має право надати до Фонду зміни, та/або доповнення, та/або уточнення до бази даних про вкладників (далі - зміни до бази даних). Зміни до бази даних надаються до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом, у якому зазначаються, в тому числі, тип змін до бази даних (зміна реквізитів вкладника без зміни гарантованої суми відшкодування, тимчасове обмеження (з причини відсутності первинних документів, виявлення помилкових записів, невідповідності реквізитів вкладника первинним документам тощо), зняття тимчасового обмеження, зміна сум залишків коштів тощо).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо ненадання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб змін до бази даних про вкладника ОСОБА_4 з зазначенням типу змін: зняття тимчасового обмеження виплат з рахунку ОСОБА_4 НОМЕР_2.

Відповідно до вимог частини другої ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про необхідність зобов'язати відповідача надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни до бази даних про вкладника ОСОБА_4 з зазначенням типу змін: зняття тимчасового обмеження виплат з рахунку ОСОБА_4 НОМЕР_2.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача зняти будь-які тимчасові обмеження на здійснення банком операцій з рахунку позивача НОМЕР_2 на залишок коштів в сумі 200 000 грн та надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни (уточнень/доповнень/інформації), слід зазначити наступне.

Оскільки віднесення позивача до переліку вкладників з тимчасовим обмеженням виплат є, за своєю суттю, рішенням уповноваженої особи про встановлення тимчасового обмеження, вказане свідчить про недоцільність задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача зняти будь - які тимчасові обмеження на здійснення банком операцій з рахунку вкладника ОСОБА_4 НОМЕР_2 на залишок коштів в сумі 199 988 грн 71 коп., оскільки таке зняття відбувається за встановленою пунктом 3 розділу ІІ Положення №14 процедурою шляхом подання змін до бази даних про вкладника.

Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача внести зміни до переліку рахунків, оскільки належним способом захисту у даному випадку є зобов'язання відповідача надати зміни до бази даних.

З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанцій є законним та обгрунтованим, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними.

Згідно з частинами першою-третьою ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

За правилами частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.

Керуючись ст.ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «КБ Хрещатик» Славкіної Марини Анатоліївни - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 червня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.

Суддя-доповідач: Н.М. Троян

Судді: Є.І. Мєзєнцев

В.В. Файдюк

Повний текст виготовлено: 10 вересня 2018 року.