
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
05 вересня 2018 року справа № 808/2053/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.,
суддів: Прокопчук Т.С. Шлай А.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження місті Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 липня 2018 року у справі №808/2053/18 (суддя суду першої інстанції Прасов О.О.), яке прийняте о 17:48 годині в м. Запоріжжі, повне судове рішення складено 02 липня 2018 року, за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
04 червня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення розміру пенсії з 80 процентів до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно частини 4 статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 згідно частини 4 статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб», виходячи з розміру 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Адміністративний позов обґрунтований тим, що з набранням чинності з 01.03.2018 року постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшено розміри грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі частини 4 статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та за правилами, визначеними у пунктах 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби , та деяким іншим категоріям осіб», ГУ ПФУ в Запорізькій області проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії, з доплатою сум пенсії згідно проведеного перерахунку починаючи з 01.01.2018 року. При цьому, при проведенні перерахунку відповідач зменшив розмір пенсії позивача з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Позивач вважає таке зменшення розміру пенсії необґрунтованим та таким що порушує його права та законні інтереси.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02 липня 2018 року у справі №808/2053/18 адміністративний позов задоволено:
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) щодо зменшення розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018 перерахунку пенсії ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) згідно ч.4 ст.63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) провести з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) згідно ч.4 ст.63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи із розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позивачу було призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення. Відсотковий розмір пенсії, що враховується для обчислення розміру пенсії, передбачений ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Дана стаття в редакції станом на день призначення пенсії позивачу передбачала, що максимальний розмір пенсії обчисленої відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. З 01.05.2014 року набрали чинності зміни до даної норми, які передбачали, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Дана редакція є чинною і на момент розгляду позовних вимог, вона не визначалась неконституційною. На виконання вимог чинного законодавства відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача та обмежено розмір пенсії 70 відсотків відповідного грошового забезпечення. Відповідач вважає, що застосування 70% грошового забезпечення, передбаченого Законом на час проведення перерахунку пенсії позивачу є таким, що відповідає вимогам закону, тому підстави для задоволення позову - відсутні. Також, відповідач із посиланням на практику Верхового Суду зазначає, що в даному випадку не відбулось звуження конституційних прав позивача, оскільки соціальні права громадян не є абсолютними та можуть бути обмежені у визначеному Законом порядку.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Позивач є військовим пенсіонером та з 01.11.2006 йому призначена пенсія за вислугу років у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.
При перерахунку позивачу у 2018 році пенсії відповідачем застосовано приписи ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та розмір пенсії обмежено 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Не погодившись з такими діями відповідача, 27.04.2018 року позивач звернувся до ГУ УПФУ у Запорізькій області із заявою, в якій просив привести основний розмір пенсії до розміру 80% грошового забезпечення.
На вказану заяву ГУ ПФУ в Запорізькій області листом від 14.05.2018 року позивача було повідомлено про те, згідно з вимогами ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсію позивача було перераховано відповідно до норми закону, яка є чинною саме на момент проведення перерахунку.
Правомірність та обґрунтованість перерахунку пенсії позивача є предметом спору переданого на вирішення суду.
Суд першої інстанції вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма, яка була чинною станом на час призначення пенсії. Відповідачем, на думку суду протиправно зменшено позивачу відсоток пенсії від грошового забезпечення з 80% до 70%, а позивач має право на перерахунок пенсії в бік збільшення відсоткового відношення до грошового забезпечення до 80%.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст.13 Закону №2262-ХІІ, в редакції, діючій на час призначення позивачу пенсії, було передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» N3668-VI від 8 липня 2011 року який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, до ст.13 Закону №2262-XII було внесено зміни, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27 березня 2014 року, який набрав чинності 1 квітня 2014 року, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону №2262-XII, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Колегія суддів апеляційного суду зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 8 липня 2015 року у справі №732/48/15 та Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року у справі № 523/4930/15-а та від 27 лютого 2018 року у справі №642/3284/17, від 19.06.2018 року у справі №583/2264/17.
Таким чином, суд першої інсанції дійшов правильного висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення при перерахунку пенсії, її розміру з 80% грошового забезпечення до 70% і доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Доводи відповідача стосовно того, що права та інтереси позивача в сфері соціального захисту не порушено, оскільки вони не є абсолютними із посиланням на постанови Верхового Суду апеляційної інстанції вважає необґрунтованими, з огляду на наступне.
По-перше: як вже зазначалось розмір пенсії, обчисленої відповідно до відсоткового розміру грошового забезпечення визначається, визначається станом на час призначення пенсії у відповідності до норми закону, яка була чинна на час призначення пенсії. Тому проведення перерахунку пенсії на підставі ст. 13 Закону №2262-XII в новій редакції, яка встановлює інший граничний розмір пенсії, є незаконним, та таким що порушує гарантовані ст. 22 Конституції України права та свободи позивача.
По-друге: судова практика, на яку посилається відповідач, стосується категорії спорів щодо перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», а саме: визначення права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури, тому судові рішення, на які посилається відповідач, не містять аналізу правозастосування по спірним відносинам у даній справі.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим та підстави для його зміни або скасування - відсутні.
Керуючись, ст. 243, 308, 311, 316 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 липня 2018 року у справі №808/2053/18 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили 05 вересня 2018 року та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів до Верхового Суду.
Повне судове рішення складено 07.09.2018 року.
Головуючий суддя: О.О. Круговий
Суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: А.В. Шлай