
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" вересня 2018 р. справа № 0940/1293/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій щодо визначення розміру недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю та мотивації її зменшення в залежності від дати звернення за спадщиною, зобов’язання здійснити перерахунок недоотриманої пенсії за весь період, протягом якого особа пенсію не отримувала, згідно з довідкою від 03.07.2018 №30/585, а також, зобов’язання включити до складу спадщини суму недоотриманої пенсії шляхом направлення належного повідомлення до Яремчанської міської державної нотаріальної контори, з підстав неправомірності дій суб’єкта владних повноважень,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також – позивач), 23.07.2018 звернулася в суд з позовною заявою до Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (надалі, також - відповідач) про визнання протиправними дій щодо визначення розміру недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю та мотивації її зменшення в залежності від дати звернення за спадщиною, а також зобов’язання включити до складу спадщини недоотриману пенсію в повному обсязі за період з 01.07.2014 по 31.06.2017 шляхом негайного направлення належного повідомлення в Яремчанську міську державну нотаріальну контору.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно зменшено суму недоотриманої пенсії померлої матері позивача, оскільки відповідачем обраховано суму недоотриманої пенсії, як такої, що недоотримана з вини померлої. Відсутність вини померлої полягає в тому, що остання перебувала в зоні проведення антитерористичної операції і в силу похилого віку не мала можливості самостійно отримувати пенсію. Таким чином у позивача відсутні правові підстави зменшення суми недоотриманої пенсії.
Позивач, 26.07.2018, подала заяву про зміну предмету та підстав позову, згідно з якою просила суд: визнати неправомірними дії відповідача щодо визначення розміру недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю та мотивацію її зменшення в залежності від дати звернення за спадщиною; зобов’язати відповідача провести перерахунок недоотриманої пенсії за весь період, протягом якого особа пенсію не отримувала, згідно з довідкою від 03.07.2018 №30/585; зобов’язати відповідача визначений розмір суми недоотриманої пенсії включити до складу спадщини шляхом негайного направлення належного повідомлення до Яремчанської міської державної нотаріальної контори (а.с.22-26). Судом прийнято змінені позовні вимоги до провадження.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків (а.с.29-31).
У зв’язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, 10.08.2018 ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадження) в порядку, визначеному статтею 263 КАС України для окремих категорій справ незначної складності та витребувано у Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області засвідчені копії документів, що містять відомості стосовно суми недоотриманої пенсії з нарахованою індексацією за період з 01.08.2014 по 31.06.2017 (а.с.1-3).
Відповідач, 29.08.2018, подав відзив на позовну заяву за №7088/07-22/30 від 27.08.2018 (а.с.54-57), в якому просив відмовити у задоволенні позовної заяви. Спростовуючи позовні вимоги, відповідач зазначив, що на день смерті пенсіонера, виплату пенсії припинено не з вини органу, що призначає пенсію, а тому обчислення розміру пенсії було проведено згідно з вимогами частини 1 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та роз’яснено позивачу що пенсія буде виплачена не більше ніж за три роки до дати звернення за отриманням пенсії. Враховуючи, що члени сім’ї померлої не зверталися до відповідного органу пенсійного фону з метою отримання недоплаченої суми пенсії, у відповідача відсутні правові підстави здійснення такої виплати.
Позивач, також 10.09.2018 подала відповідь на відзив, проте, відповідно до частини 3 статті 263 КАС України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Відтак, суд при прийнятті рішення не надає правової оцінки доводам позивача, викладеним у відповіді на відзив.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши подані заяви по суті та долучені до них письмові докази, встановив такі обставини.
У відповідності до рішення Яремчанського міськрайонного суду Івано-Франківської області в цивільній справі №354/712/17 від 08.12.2017, заяву ОСОБА_1, заінтересована особа - Яремчанський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Івано-Франківської області, про встановлення факту смерті - задоволено. Встановлено факт смерті ОСОБА_2, яка настала 24.06.2017 року в м.Луганськ, квартал Шевченка 46/45 (а.с.15-16). У відповідності до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень, дата набрання законної сили вказаного рішення - 19.12.2017.
На підставі вищевказаного рішення суду, 13.12.2017, Яремчанським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Івано-Франківської області зареєстровано смерть ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, про що складено актовий запис №105. Вказане підтверджується копією свідоцтва про смерть ОСОБА_3 І-НМ №255516 (а.с.14)
Яремчанською міською державною нотаріальною конторою, 15.12.2017, зареєстровано спадкову справу, за якою, спадкодавцем являється: ОСОБА_2, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №50295190 від 15.12.2017 (а.с.17).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється дочкою померлої ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_4 ІV-УР №079882 від 27.04.1961 (а.с.27), за яким мати – ОСОБА_2 та свідоцтвом про шлюб І-ИГ №362711 від 08.07.1977 ОСОБА_5 та ОСОБА_4, після одруження - ОСОБА_1 (а.с.28).
З метою включення до складу спадщини суми недоотриманої пенсії ОСОБА_2, Яремчанська міська державна нотаріальна контора направила запит до Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, на який повідомлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 перебувала на обліку в Сватівському відділі Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області як одержувач пенсії за віком. З 01.07.2017 пенсійна справа закрита у зв’язку зі смертю пенсіонера 24.06.2017. Розмір недоотриманої пенсії станом на 23.05.2018 складає 36153,45 грн. Розмір недоодержаної пенсійної виплати може бути змінений в залежності від дати звернення за спадщиною (а.с.8).
Судом також встановлено, що ОСОБА_2 з липня 2014 року припинена виплата пенсії у зв’язку із проживанням останньої в районі проведення антитерористичної операції. Загальна сума недоотриманої пенсії становить 48552,65 грн без врахування індексації. Зазначене підтверджується довідкою Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області №30/699 від 27.08.2018 (а.с.66-67).
У зв’язку із розбіжностями сум недоотриманої та належної до виплати позивачу пенсії як спадкоємцю померлої, позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яке листом від 22.06.2018 №КУ-8220735 роз’яснило, що, якщо на день смерті пенсіонера виплата пенсії не проводилась не з вини органу, який призначає та виплачує пенсію і відсутня сума нарахованої за життя пенсіонера пенсії, яка недоотримана в зв’язку із смертю, обчислення розміру пенсії, що могла бути нарахована, проводиться згідно з частиною 2 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема після з’ясування обставин та наявності умови для відновлення її виплати та враховуючи вимоги першої частини статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.
Не погоджуючись із наданою відповіддю, позивач звернулася до суду з метою захисту свого порушеного права.
Оцінюючи наведені сторонами аргументи, суд керується Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, враховує приписи законів, а також підзаконних нормативно-правових актів у відповідних редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин, зокрема, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі, також – Закон №1058), Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (надалі, також – ЦК України), Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Закону №1058, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до частини 1 статті 47 Закону №1058, пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 частини 1 статті 49 Закону №1058 передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється у разі смерті пенсіонера.
Згідно із статтею 52 Закону №1058, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Суд зазначає, що ОСОБА_2 недоотримала пенсійні виплати не з власної вини, а внаслідок того, що проживала в районі проведення антитерористичної операції – м. Луганськ, квартал Шевченка 46/45.
Місто Луганськ внесений до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, додаток 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085.
Згідно з статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII, тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 5 Закону №1207, Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Україна зобов’язується підтримувати і забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв’язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Суд зазначає, що уся сума недоотриманої пенсії не з вини пенсіонера вважається її майном.
Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику ЄСПЛ як джерело права.
Частиною 1 статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
За змістом статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі по тексту також - Конвенція) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини стаття 1 Першого протоколу до Конвенції містить три окремі норми: перша, що виражається в першому реченні першого абзацу та має загальний характер, закладає принцип мирного володіння майном. Друга норма, що міститься в другому реченні того ж абзацу, охоплює питання позбавлення права власності та обумовлює його певними критеріями. Третя норма, що міститься в другому абзаці, визнає право договірних держав, серед іншого, контролювати використання майна в загальних інтересах. Друга та третя норми, які стосуються конкретних випадків втручання у право мирного володіння майном, повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закладеного першою нормою.
Найбільш важлива вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає у тому, що будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно бути законним. Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля.
Таким чином, на думку суду, суми недоотриманої пенсії не з вини пенсіонера не можуть бути зменшені чи їх виплата обмежена будь яким строком. В даному випадку, слід застосовувати приписи частини 2 статті 46 Закону №1058, в частині виплати пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Згідно з частино 1 статті 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Частиною 1 статті 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1227 ЦК України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Згідно з абзацом 2 статті 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII, суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв’язку з його смертю, передаються членам його сім’ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Суд звертає увагу, що правове врегулювання спірних правовідносин закріплено в частині третій статті 52 Закону №1058, а відтак оскільки позивач не звертався до відповідача із вимогою виплати належної йому суми пенсії в шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, вся сума пенсії, що належала ОСОБА_2 і залишилася недоотриманою у зв'язку із її смертю повинна ввійти в склад спадщини.
Таким чином, уся сума недоотриманої пенсії ОСОБА_2 підлягає включенню до складу спадщини.
З огляду на вищенаведене, суд погоджується з доводами позивача щодо протиправності дій відповідача в частині мотивації її зменшення в залежності від дати звернення, оскільки самого факту звернення позивача, у встановленому порядку, за її виплатою не було, крім цього, законом не передбачено конкретного порядку виплати недоотриманої пенсії в умовах неможливості її виплати за наявності форс-мажорних обставин, а саме: проведення бойових дій, а тому неможливість отримання пенсії ОСОБА_2 в період з 01.08.2014 по 31.06.2017 помилково визначено відповідачем, "як не отримані своєчасно з власної вини".
Резолютивна частина рішення є завершальною і відображає результат вирішення справи адміністративної юрисдикції, а тому повинна містити чіткі та вичерпні висновки щодо всіх вимог, які були предметом позову
Суд зазначає, що оскільки пенсія ОСОБА_2 нарахована в розмірі та у відповідності до приписів пенсійного законодавства, проте не виплачена з незалежних ні від органу пенсійного фонду, ні від пенсіонера причин, позовна вимога про зобов’язання здійснити перерахунок недоотриманої пенсії за весь період, протягом якого особа пенсію не отримувала, згідно з довідкою від 03.07.2018 №30/585 з посиланням на приписи Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є необгрунтованою, сформульована нечітко та некоректно, що унеможливить в подальшому виконання судового рішення, а тому в задоволенні даної позовної вимоги слід відмовити.
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно з частиною другою статті 42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до довідки, наданої Білокуракинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області №30/699 від 27.08.2018 сума нарахованої та неотриманої ОСОБА_2 пенсії за період з 01.08.2018 по 31.06.2018 без нарахування індексації становить 48552,65 грн (а.с.66,67).
Таким чином, на переконання суду, для ефективного захисту прав позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та зобов’язати Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області сформувати та направити до Яремчанської міської державної нотаріальної контори для включення до складу спадщини довідку із врахуванням усієї суми недоотриманої пенсії ОСОБА_2, яка згідно з довідкою відповідача №30/699 від 27.08.2018 становить 48552,65 грн, без обмеження будь яким строком та із врахуванням індексації.
У відповідності до частин 1 та 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
В підтвердження понесення позивачем судових витрат у матеріалах справи містяться: квитанція №91.118.1/17358611 від 23.07.2018 про сплату судового збору в сумі 704,80 грн (а.с.4) та квитанція №0.0.1099715075.1 від 02.08.2018 про сплату судового збору в сумі 704,80 грн (а.с.33).
Враховуючи наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, судові витрати в розмірі 704,80 грн підлягають стягненню з Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області.
Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись частиною другою статті 9, статтями 241-246, 255, 262, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ – 41246789) щодо визначення розміру недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю та мотивації її зменшення в залежності від дати звернення за спадщиною.
Зобов’язати Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ – 41246789) сформувати та направити до Яремчанської міської державної нотаріальної контори (код ЄДРПОУ – 03100914, адреса: вулиця Свободи, будинок 309, місто Яремче, Івано-Франківська обл., 78500) для включення до складу спадщини ОСОБА_2 довідку із врахуванням усієї суми недоотриманої пенсії ОСОБА_2, що становить 48552 (сорок вісім тисяч п'ятсот п'ятдесять дві) гривні 65 копійок, без обмеження будь яким строком та із врахуванням індексації.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ – 41246789, адреса: вулиця Історична, будинок 81, селище міського типу Білокуракине, Білокуракинський район, Луганська обл., 92200, адреса для листування: 50-річчя Перемоги, 38, м. Свагове, Луганська область, 92603) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер – НОМЕР_1, вул. Курортна, 8/6, м. Яремче, Івано-Франківська область, 78500) 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок судових витрат.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1, адреса: вул. Курортна 8/6, м. Яремче, Івано-Франківська область, 78500, ідентифікаційний номер – НОМЕР_1;
Відповідач: Білокуракинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, адреса: вулиця Історична, будинок 81, селище міського типу Білокуракине, Білокуракинський район, Луганська обл., 92200, адреса для листування: 50-річчя Перемоги, 38, м. Сватове, Луганська область, 92603, код ЄДРПОУ – 41246789.
Суддя /підпис/ ОСОБА_6