Рішення № 76376524, 05.09.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2018
Номер справи
0940/1302/18
Номер документу
76376524
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" вересня 2018 р. справа № 0940/1302/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Тимощука О.Л.,

за участю:

секретаря судового засідання - Ткачук О.П.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1

до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області

про визнання протиправним та скасування рішення №316-21/2018 від 01.03.2018 в частині пунктів 13.3, 13.3.1 та зобов’язання повторно розглянути звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1213 га для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування і прийняти рішення відповідно до чинного законодавства, з підстав неправомірності дій суб’єкта владних повноважень, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) 25.07.2018 звернувся в суд з позовною заявою до Яремчанської міської ради (надалі, також - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення №316-21/2018 від 01.03.2018 в частині пунктів 13.3, 13.3.1 та зобов’язання повторно розглянути звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1213 га для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування і прийняти рішення відповідно до чинного законодавства, з підстав неправомірності дій суб’єкта владних повноважень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення земельного законодавства, пунктом 13.3 рішення Яремчанської міської ради Івано-Франківської області «Про розгляд земельних питань» №316-21/2018 від 01.03.2018, відкладено питання про затвердження позивачу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1213 га, кадастровий номер 2611000000:04:001:0318, по вул. Петраша, 6, в м. Яремче, для будівництва і обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (для обслуговування їдальні), так як такими повноваженнями в силу закону відповідач не наділений. Окрім цього безпідставним є пункт 13.3.1 вказаного рішення відповідача, а саме розпорядження відділам міськвиконкому Яремчанської міської ради підготувати матеріали на засідання комісії щодо визначення розміру збитків за фактичне користування землею, оскільки позивачем сплачувався земельний податок у відповідності до приписів Податкового кодексу України, а тому таких збитків відповідачу не завдано. Також, позивач зауважив, що обов’язок укладення угоди про використання земельної ділянки, який наданий відповідачем 21.01.2014, не передбачений жодним нормативно-правовим актом. Тому просить суд скасувати вказані пункти рішення Яремчанської міської ради Івано-Франківської області «Про розгляд земельних питань» №316-21/2018 від 01.03.2018 та зобов’язати відповідача повторно розглянути на сесії звернення позивача про затвердження проекту землеустрою.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження із проведенням судово засідання (а.с.1-2).

Яремчанська міська рада, 20.08.2018, скористалася правом подання відзиву на позовну заяву. У відзиві на позовну заяву №325/01-63/12 від 17.08.2018 (а.с.102-105) відповідач зазначив, що позивач з 2013 року використовував земельну ділянку площею 0,1213 га, по вул. Петраша, 6, в м. Яремче, проте не вчиняв жодних дій по укладенню тимчасової угоди про використання земельної ділянки до моменту здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, обов’язок укладення якої передбачений рішенням Яремчанської міської ради №517-28/2014 від 13.11.2014, яким затверджено в новій редакції Положення про оренду земельних ділянок, що знаходяться на території міста Яремче. Враховуючи, що рішення органу місцевого самоврядування є чинним і обов’язковим до виконання на відповідній території, відповідачем правомірно відкладено питання затвердження проекту землеустрою позивача з метою встановлення співвідношення сплачених сум орендної плати та необхідних до сплати із подальшим обрахунком збитків, які полягають в недоотриманні сум орендної плати за весь час користування вищезазначеною земельною ділянкою позивачем без укладення угоди про використання земельної ділянки. Враховуючи, що орган місцевого самоврядування уповноважений доручати діючим комісіям вивчати питання, які належать до їх відання, і з цих підстав, своїм рішенням, відкладати розгляд певного питання, на думку відповідача, позовні вимоги є безпідставними та необгодованими, а тому в задоволенні даної позовної заяви слід відмовити.

Позивач також скористався правом подання відповіді на відзив, який надійшов до суду 22.08.2018 (а.с.135-139). У відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідач, з питань затвердження проекту землеустрою вправі прийняти рішення виключно про затвердження або про відмову у затвердженні проекту землеустрою, питання відкладення розгляду заяви законом не передбачене. Також вказав, що рішення Яремчанської міської ради №517-28/2014 від 13.11.2014, яким затверджено в новій редакції Положення про оренду земельних ділянок, що знаходяться на території міста Яремче набрало законної сили 01.01.2015, а позивачу запропоновано підписати угоду 21.01.2014, до набрання чинності зазначеним рішенням. Окрім цього тимчасові угоди про використання земельних ділянок укладаються з суб’єктами господарської діяльності, а позивач являється фізичною особою – власником приміщення їдальні, тому обов’язок укладати вказану угоду на позивача не поширюється. Також позивач зазначив, що оскільки земельна ділянка площею 0,1213 га, кадастровий номер 2611000000:04:001:0318, по вул. Петраша, 6, в м. Яремче, набула статусу об’єкта нерухомого майна 27.12.2017, він не може вважатися платником земельного податку в розумінні статті 269 Податкового кодексу України. З огляду на зазначене позивач просить відхилити заперечення відповідача, викладені у відзиву на позовну заяву.

Позивач в судовому засіданні, яке відбулося 25.09.2018, вимоги викладені в позовній заяві та відповіді на відзив підтримав в повному обсязі. Просив позов задовольнити повністю. Звернув увагу суду, що згідно з протоколом першого засідання двадцять першої сесії Яремчанської міської ради Івано-Франківської області по підпункту 13.3.1 оскаржуваного рішення голосування не проводилося, що можуть підтвердити окремі депутати Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, а вказана обставина дадатково підтверджує протиправність рішення відповідача.

Представник відповідача проти позову заперечила з підстав, наведених у відзиві. Окрім цього зауважила, що пунктом 11 «Про розгляд земельних питань» рішення Яремчанської міської ради Івано-Франківської області «Про розгляд земельних питань» №316-21/2018 від 01.03.2018, 19-ма голосами депутатів відкладено розгляд питання позивача. Також вказала, що обов’язок позивача укласти угоду про використання земельних ділянок передбачений Положенням про оренду земельних ділянок, що знаходяться на території міста Яремче, затвердженого рішенням міської ради №294-21/2008 від 11.12.2008, яке діяло в момент надання дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою – 26.12.2013. Просила в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши заяви по суті, додані до них письмові докази та інші матеріали справи, повно та всебічно дослідивши усі обставини справи встановив таке.

Згідно з договором дарування, посвідченого 14.11.2013, позивачу безоплатно передано у власність 11/100 часток Лікувально-оздоровчого комплексу «Гуцульщина», що знаходиться за адресою: вул. Петраша Івана, буд. 6, м. Яремче, Івано-Франківська обл., а саме, їдальню, загальною площею 349,6 кв.м (а.с.15-16). Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 14.11.2013, за позивачем зареєстровано право власності на вищезазначене нерухоме майно (а.с.17).

Відповідно до пунктів 10 та 10.1 рішення Яремчанської міської ради №395-23/2013 від 26.12.2013 (а.с.18), ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1213 га для обслуговування їдальні по вул. Петраша, 6. Зобов’язано проект відведення даної земельної ділянки подати на затвердження міської ради для передачі її в оренду. Зобов’язано відділ земельних ресурсів міськвиконкому та ОСОБА_1 з 01.12.2013 укласти тимчасову угоду про використання земельної ділянки до моменту здійснення державної реєстрації договору оренди землі.

На виконання пункту 10.1 вищевказаного рішення Яремчанською міською радою направлено на адресу позивача угоду про використання земельної ділянки від 21.01.2014, за якою позивач зобов’язується сплачувати відповідачу плату за земельну ділянку з 01.01.2014 до моменту державної реєстрації договору оренди (а.с.19). Суму плати за землю розраховано в сумі 36385,23 грн (а.с.20). Проте вказаний договір позивачем не підписано.

На підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для обслуговування їдальні на вул. Петраша, 6 в м.Яремче Івано-Франківської області від 2017 року, виготовленого Державним підприємством «Івано-Франківський науково-дослідний та проективний інститут землеустрою» (а.с.30-60), відділом у м.Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м.Яремчому Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області здійснено державну реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 2611000000:04:001:0318, адреса: Івано-Франківська область, місто Яремче, вулиця Петраша, 6; цільове призначення: 03.08. Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування; категорія земель: землі житлової та громадської забудови; вид використання земельної ділянки: для обслуговування їдальні; площа земельної ділянки: 0,1213 га, що підтверджується витягом з Державного реєстру земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-2603127662017 від 27.12.2017 (а.с.26).

У січні 2018 року позивач звернувся до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки площею 0,1213 га.

Відповідачем 01.03.2018 прийнято рішення №316-21/2018 (а.с.21), згідно з пунктом 13 підпунктом 13.3 якого відкладено затвердження позивачу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1213 га, (кадастровий номер 2611000000:04:001:0318) по вул. Петраша, 6, для обслуговування їдальні за пропозицією депутатів міської ради. Підпунктом 13.3.1 вказаного рішення доручено відділу земельних ресурсів міськвиконкому та юридичному відділу міськвиконкому підготувати матеріали на засідання комісії щодо визначення розміру збитків за фактичне користування земельною ділянкою.

Не погоджуючись із вказаним рішенням органу місцевого самоврядування, позивач звернувся в суд з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним публічно-правовим відносинам, суд виходить із такого.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України в даній справі суд застосовує положення законів та нормативно-правових актів в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, зокрема: Конституції України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР, Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III (надалі, також – ЗК України), Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (надалі, також – Закон №280), Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (надалі, також – ПК України). У спірних правовідносинах суд також застосовує нормативні акти органу місцевого самоврядування, які були чинні в момент виникнення спірних правовідносин.

Суд зазначає, що спірні правовідносини виникли на підставі заперечення позивачем наявності повноважень в органу місцевого самоврядування стосовно відкладення питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а також заперечення необхідності укладення угоди про використання земельної ділянки в процесі виготовлення такого проекту землеустрою.

З приводу повноважень органу місцевого самоврядування відкладати розгляд питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, суд зазначає таке.

Абзацом 1 статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно із частиною 2 статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування від 15.10.1985, дата набрання чинності для України: 01.01.1998, органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Згідно із статтею 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону №280, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 25 Закону №280 передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з пунктами 1, 34, 35 частини 1 статті 26 Закону №280, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження регламенту ради; вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Частинами 1, 5, 14 статті 46 Закону №280 передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць. Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Відповідно до частин 1, 4, 7, 10, 15 статті 47 Закону №280, постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями. Постійні комісії у питаннях, які належать до їх відання, та в порядку, визначеному законом, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філіалів і відділень необхідні матеріали і документи. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.

Згідно з приписами частин 1, 2, 3, 10 статті 59 Закону №280, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Так, рішенням Яремчанської міської ради №33-2/2015 від 24.12.2015 «Про регламент міської ради та делегування окремих повноважень (а.с.172), затверджено Регламент Яремчанської міської ради сьомого скликання (надалі, також – Регламент, а.с.173-196).

Згідно з частинами 1 пункту 4 частини 17 «Постійні комісії ради» Регламенту, рада утворює постійні комісії. Радою утворена постійна комісія з розгляду земельних питань, екології, рекреації, будівництва, архітектури та містобудування.

У відповідності до частини 5 статті 29 «Прийняття рішень» Регламенту, рішення, що не одержали потрібної кількості голосів, відхиляються чи повертаються на доопрацювання в постійні комісії.

Таким чином, суд зазначає, що у відповідності до приписів Регламенту, Яремчанська міська рада володіє повноваженням повернути на доопрацювання в постійну комісію рішення, яке не одержало потрібної кількості голосів для його прийняття. Фактично, оскаржувані позивачем підпункти 13.3 і 13.3.1 рішення №316-21/2018 від 01.03.2018 щодо відкладення питання про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки та підготовки матеріалів на засідання комісії для визначення розміру збитків за фактичне користування землею є способом реалізації відповідачем повноважень, передбачених частиною 5 статті 29 «Прийняття рішень» Регламенту.

Причиною відкладення розгляду питання затвердження проекту землеустрою земельної ділянки позивача слугувала відмова позивача від укладення тимчасової угоди про використання земельної ділянки, що заподіяло збитки Яремчанській міській раді у вигляді недоотримання належних коштів за користування позивачем земельною ділянкою до моменту державної реєстрації договору оренди.

Відповідно до приписів пунктів 3.6 та 3.7 Положення про оренду земельних ділянок, що знаходяться на території міста Яремче, затвердженого рішенням міської ради №294-21/2008 від 11.12.2008, чинного на момент надання дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою, термін виготовлення проекту відведення земельної ділянки суб’єктом підприємницької діяльності не повинен перевищувати 3 місяці. Якщо СГД не виготовив проект відведення земельної ділянки вказаний у пункті 3.7 даного Положення термін і земельною ділянкою продовжує користуватися, то між ним та орендодавцем укладається двостороння угода про використання земельної ділянки. Сума плати визначається за період з моменту закінчення встановленого терміну виготовлення проекту відведення до моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач 26.12.2013 отримав дозвіл на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки, 27 жовтня 2017 року отримав позитивний висновок державної експертизи проекту (а.с.54), і зі слів позивача, тільки в січні 2018 року звернувся до відповідача з метою його затвердження.

Таким чином, Положенням про оренду земельних ділянок, що знаходяться на території міста Яремче, затвердженого рішенням міської ради №294-21/2008 від 11.12.2008, на позивача покладався обов’язок укладення тимчасової Угоди про використання земельної ділянки після спливу трьох місяців з моменту отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, який позивач не виконав. Також, позивачу направлялися пропозиції щодо укладення зазначеної угоди, що підтверджується листом №09-24/121 від 30.04.2014 (а.с.125), №09-15/23 від 26.01.2015 (а.с.120-121) із квитанцією про направлення поштового відправлення (а.с.122), №18.05.2016 від 09-15/24 (а.с.124) із рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.124), проте такі позивачем проігноровані.

У зв’язку з цим, 22.02.2018, на засіданні постійної комісії з розгляду земельних питань, екології, рекреації, будівництва, архітектури та містобудування вирішено запросити позивача на спільне засідання постійних комісій, а також витребувати у Надвірнянської оДПІ інформацію сплати орендної плати за земельну ділянку. Вказане підтверджується витягом із протоколу постійної комісії №14 (а.с.118). У відповідності до витягу з протоколу №21 від 26.02.2018 (а.с.119), комісією з розгляду земельних питань, екології, рекреації, будівництва, архітектури та містобудування прийнято рішення: «п.11 – відкласти в зв’язку з детальним вивченням. (ОСОБА_1В.)». У зв’язку із висновком комісії, на сесії Яремчанської міської ради, яка відбулася 01.03.2018 прийнято рішення відкласти розгляд питання ОСОБА_1, голосувало за відкладення – 19 депутатів, проти – 0, утрималося – 5. Вказане підтверджується протоколом сесії Яремчанської міської ради від 01.03.2018 (а.с.128). Таким чином, орган місцевого самоврядування правомірно, у встановлений законом спосіб, реалізував право територіальної громади щодо вирішення питання позивача.

Також, помилковими є доводи позивача, що по підпункту 13.3.1 пункту 13 повинно було проводитися окремо голосування, оскільки, як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи на голосування внесено виключно питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1213 га, кадастровий номер 2611000000:04:001:0318, по вул. Петраша, 6, в м. Яремче, для будівництва і обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (для обслуговування їдальні), розгляд якого, у зв'язку із не набранням необхідної кількості голосів, згідно з пунктом 13 рішення - відкладено, натомість підстава такого рішення відповідача, була предметом розгляду та обговорення в постійній комісії (протоколи №14, №21), що і відображено в підпунктах 13.3, 13.3.1. оскаржуваного рішення.

Що стосується збитків, завданих відповідачу у зв’язку із недоплатою за користування земельною ділянкою без укладення тимчасової угоди про використання земельної ділянки, правомірності обрахунку та встановлення розміру таких збитків, суд зазначає, що дані обставини виходять за межі предмету доказуванння, а тому судом не досліджуються.

Стосовно сплати позивачем земельного податку, що підтверджується квитанціями про оплату (а.с.61-71) та самостійно поданими позивачем деклараціями з плати за землю з 2013 по 2018 роки (а.с.78-100), суд зазначає, що позивачем вірно вказано, що плата за земельну ділянку, права на яку такою особою не оформлені, не може вважатися земельним податком (орендною платою) в розумінні статті 269 ПК України, до моменту виникнення відповідних прав такої особи на цю земельну ділянку.

Відповідно до підпункту 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України, платниками земельного податку є землекористувачі.

Згідно з підпунктом 270.1.1. пункту 270.1 статті 270 ПК України, об'єктами оподаткування земельного податку є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Пунктом 288.1 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Таким чином, в спірних правовідносинах плата за земельну ділянку, до укладення договору оренди, повинна проводитися на підставі тимчасової Угоди про використання земельної ділянки, проте позивачем, в порушення рішення органу місцевого самоврядування, її не укладено із Яремчанською міською радою.

Суд також не погоджується із твердженням позивача про те, що останньому надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування їдальні як фізичній особі – власнику приміщення їдальні, а тому необхідність укладення угоди про використання земельної ділянки на позивача не поширюється. Відповідно до відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1, 10.02.1995, зареєстрований як фізична особа-підприємець та не перебуває в стані припинення, серед видів діяльності міститься код КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна». Таким чином, враховуючи комерційне призначення приміщення їдальні, яке належить позивачу, враховуючи потенційну можливість надання вказаного приміщення в оренду, що прямо відноситься до виду підприємницької діяльності позивача, на позивача розповсюджується дія Положенням про оренду земельних ділянок, що знаходяться на території міста Яремче, затвердженого рішенням міської ради №294-21/2008 від 11.12.2008 та Положенням про оренду земельних ділянок, що знаходяться на території міста Яремче, затвердженого рішенням міської ради №517-28/2014 від 13.12.2014 (а.с.108-111).

Що стосується обов’язку позивача погодити чи відмовити в погодженні проекту землеустрою, суд зазначає таке.

Відповідно до приписів частин 1, 6, 13, 14 статті 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об’єднання). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування. Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Згідно з частиною 3 статті 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 134 ЗК України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Виходячи зі змісту вказаних вище норм ЗК України, орган місцевого самоврядування повинен погодити проект землеустрою у разі його відповідності земельному законодавству у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою.

Вказаного строку відповідач не дотримався з об'єктивних причин, пов'язаних з порушенням позивачем умов отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою, передбачених в рішенні від 26.12.2013 №395-23/2013 "Про розгляд земельних питань", а саме: не укладення тимчасової Угоди про використання земельної ділянки.

Суд зазначає, що відповідачем не відмовлено в погодженні проекту землеустрою, а відповідно до пункту 5 статті 29 Регламенту Яремчанської міської ради, відкладено розгляд цього питання для визначення розміру збитків за фактичне користування позивачем земельною ділянкою.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Враховуючи вказане вище, перевіряючи правомірність оскаржуваних рішень, суд дійшов висновку, що відповідач приймаючи їх діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

За наведених підстав та вказаних правових норм в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 255, 295, 297, 299, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1, 78501, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1,

Відповідач: Яремчанська міська рада Івано-Франківської області, адреса: вул. Свободи, буд. 266, м. Яремче, Івано-Франківська область, 78501, код ЄДРПОУ - 33309833.

Суддя /підпис/ ОСОБА_3

Рішення складене в повному обсязі 10 вересня 2018 р.