
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" вересня 2018 р. справа № 809/1159/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап’юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
03.07.2018 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківського обласного військового комісаріату (далі – відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов’язання повторно розглянути документи, щодо надання статусу учасника бойових дій.
09.07.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до відповідача із документами, встановленими пунктом 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №413 від 20.08.2014, для надання йому статусу учасника бойових дій. Однак, рішенням комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників повернуто документи на доопрацювання в Богородчанський районний військовий комісаріат, у зв’язку з відсутністю витягів з наказів керівника антитерористичного центру Служби безпеки України.
Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що наказ керівника Антитерористичного центру Служби безпеки України є обов’язковим для отримання статусу учасника бойових дій.
Позивач скористався правом подання відповіді на відзив, в якому зазначив, що відповідно до пункту 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №413 від 20.08.2014, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні антитерористичній операції в районах її проведення, і такі документи подавалися позивачем на розгляд комісії відповідача.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
20.06.2017 між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України укладено контракт про проходження громадянином України військової служби у Збройних Силах України на посадах рядового складу, терміном на шість місяців.
Наказом командира 14 окремої механізованої бригади за №112-РС від 20.06.2017 солдата запасу ОСОБА_1 призначено на посаду водія кулеметного взводу 3-го механізованого батальйону.
Згідно наказу за №142 від 07.07.2017 командира військової частини А1008 позивач 07.07.2017 вибув у відрядження в Луганську область, в розпорядження керівника оперативно-тактичного угруповання «Луганськ» для безпосередньої участі в антитерористичній операції.
Відповідно до витягу з наказу командира оперативно-тактичного угруповання «Луганськ» за №191 від 08.07.2017 позивач прибув до складу сил та засобів оперативно-тактичного угрупування «Луганськ», залучався та брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи в районах проведення антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з метою виконання службових (бойових) завдань.
Згідно з витягом з наказу за №230 від 01.11.2017 командира військової частини А1008 позивач з 01.11.2017 вибув в пункт постійної дислокації.
20.12.2017 наказом командира 14 окремої механізованої бригади за №244-РС солдата за контрактом ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас відповідно до підпункту «ж» пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» у зв’язку із закінченням строку військової служби за контрактом.
Відповідно до довідки військової частини А1008 Міністерства оборони України про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України виданої солдату ОСОБА_1 про те, що від дійсно в період з 08.07.2017 до 01.11.2017 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції (м. Щастя, м. Станиця Луганська Луганської області). Ця довідка є підставою для надання особі учасника бойових дій.
Після звільнення з військової служби за контрактом позивач звернувся в Богородчанський РВК із відповідними документами для отримання статусу учасника бойових дій, однак, відповідного рішення позивач не отримав.
19.06.2018 позивач звернувся до комісії з питань визначення учасника бойових дій Івано-Франківського обласного комісаріату із заявою про отриманням статусу учасника бойових дій, до заяви долучив: довідку про безпосередню участь в антитерористичної операції за №8990 від 27.11.2017, витяги з наказів командира військової частини А1008 за №191 від 08.07.2017, №277 від 20.12.2017, копію паспорта громадянина України, копію ідентифікаційного номера, згоду на збір та обробку персональних даних, дві фотокартки.
20.06.2018 рішенням комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників повернуто документи на доопрацювання в Богородчанський районний військовий комісаріат, у зв’язку з відсутністю витягів з наказів керівника антитерористичного центру Служби безпеки України.
Відповідач, не погодившись рішенням комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників від 20.06.2018, звернувся до суду.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Згідно з статтею 5 даного Закону учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації визначаються відповідно до Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях".
Відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" постановою Кабінету Міністрів України за №413 від 20.08.2014 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі – Порядок).
Цей Порядок визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб.
Відповідно до пункту 2 Порядку статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Згідно з пунктом 3 Порядку райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення визначаються Антитерористичним центром при СБУ.
Відповідно до пункту 4 даного Порядку підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Таким чином, пунктом 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №413 від 20.08.2014, встановлено, що документами про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, є:
- витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції;
- витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції;
- документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції;
- інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Згідно з частиною 5 Порядку рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін’юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДФС (далі - комісія).
Пунктом 6 зазначеного Порядку встановлено, що для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов’язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.
Комісії інформують у місячний строк Державну службу у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про осіб, яким надано статус учасника бойових дій, за формою згідно з додатком 3.
Комісії подають на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.
Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісіями, та у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів та у місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісії.
Згідно з пунктом 8 Порядку у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу, зазначеного у пункті 5 цього Порядку.
Відповідно до пункту 9 Порядку посвідчення учасника бойових дій і відповідний нагрудний знак особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, яким надано статус учасника бойових дій, видаються Мін’юстом, органами Міноборони, МВС, Національної поліції, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральної прокуратури України, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДФС.
Як встановив суд, рішенням комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників повернуто документи на доопрацювання в Богородчанський районний військовий комісаріат, у зв’язку з відсутністю витягів з наказів керівника антитерористичного центру Служби безпеки України.
Суд зазначає, що витяг з наказів керівника антитерористичного центру Служби безпеки України не є виключним документом, який підтверджує безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення та який є єдиною підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, такими документам також є: витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції; документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції; інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Таким чином, оскільки, суд встановив, що згідно наказу за №142 від 07.07.2017 командира військової частини А1008 позивач 07.07.2017 вибув у відрядження в Луганську область, в розпорядження керівника оперативно-тактичного угруповання «Луганськ» для безпосередньої участі в антитерористичній операції, відповідно до витягу з наказу командира оперативно-тактичного угруповання «Луганськ» за №191 від 08.07.2017 позивач прибув до складу сил та засобів оперативно-тактичного угрупування «Луганськ», згідно з довідкою військової частини А1008 Міністерства оборони України про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, солдат ОСОБА_1 дійсно в період з 08.07.2017 до 01.11.2017 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції (м. Щастя, м. Станиця Луганська Луганської області), то вказані документи підтверджують безпосереднє залучення позивача до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення та є підставами для надання йому статусу учасника бойових дій.
Враховуючи, що позивач звертався до відповідача з вказаними документами, однак останнім відмовлено позивачу у наданні статусу учасника бойових дій, то суд робить висновок, що протокол комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників за №10 від 20.06.2018, в частині відмови позивачу у встановленні статусу учасника бойових дій, є протиправним та підлягає скасуванню, тому суд вважає за необхідне зобов’язати комісію Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників повторно розглянути документи щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій та прийняти відповідне рішення.
За таких обставин, суд робить висновок про обґрунтованість заявлених позовних вимог, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати протокол комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників за №10 від 20.06.2018, в частині відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу учасника бойових дій.
Зобов’язати комісію Івано-Франківського обласного військового комісаріату (індекс 76026, вулиця Довженка, будинок 21, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 07742609) з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників повторно розглянути документи ОСОБА_1 (індекс 77745, вулиця Шевченка, будинок 124, село Гута, Богородчанський район, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) щодо надання позивачу статусу учасник бойових дій та прийняти відповідне рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.