ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-4292/09/1370
16 листопада 2009 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді - Качур Р.П. ,
за участю секретаря судового засідання - Дрозди І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Хімтранс»
до відповідача 1: Головного управління Держкомзему у Львівській області,
відповідача 2: Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»,
відповідача 3: Управління Держкомзему у м. Львові,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 2: Львівська міська рада
про : визнання протиправними дій відповідача та скасування рішення
За участю представників сторін:
від позивача: Червонюк С.Л. (довіреність № 41/1 від 12.07.2009 року), Коваль П.І. (довіреність № 64 від 10.08.2009 року)
від відповідача 1: не зявилися
від відповідача 2: Туровський А.В. (довіреність № 790 від 20.07.2009 року)
від відповідача 3: не зявився
третя особа: не зявився
ВСТАНОВИВ:
02 липня 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Хімтранс» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», Управління Держкомзему у м. Львові, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 2 Львівська міська рада про визнання протиправними дій Головного управління Держкомзему у Львівській області щодо вимог складання та погодження територіальним органом земельних ресурсів технічного завдання на виготовлення документації із землеустрою та погодження ним кадастрового плану земельної ділянки по вул. Драгоманова, 48; визнання протиправними дій державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» щодо відмови в реєстрації земельної ділянки площею 0,0781 га по вул. Драгоманова, 48 у м. Львові і права користування нею та вимог щодо погодження керівником територіального органу земельних ресурсів технічного завдання на розробку документації із землеустрою та кадастрового плану земельної ділянки по вул. Драгоманова, 48; зобовязання Державного підприємства “Центр Державного земельного кадастру» в особі його Львівської регіональної філії (79058, м. Львів, пр. В. Чорновола, 4, код ЄДРПОУ 26453064) на підставі поданої з заявою № 68 від 21.10.2008 р. технічної документації щодо передачі ТзОВ «Хімтранс» земельної ділянки площею 0,781 га по вул.. Драгоманова, 48 у м. Львові зареєструвати дану земельну ділянку та право користування нею за ТзОВ «Хімтранс» шляхом внесення відповідних записів до бази даних державного реєстру земель і надати витяг з нього; зобовязання Управління Держкомзему у м. Львові здійснити необхідні дії для забезпечення державної реєстрації земельної ділянки площею 0,0781 га по вул. Драгоманова, 48 у м. Львові та права користування нею за ТзОВ «Хімтранс» та утриматися від вчинення будь-яких перешкод при внесенні відповідних записів до бази даних державного реєстру земель.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Львівська міська рада незаконно перешкоджає оформленню строкового землекористування шляхом прийняття відповідного рішенняпро передачу земельної ділянки площею 0,0781 га по вул. Драгоманова, 48 в м. Львові в оренду ТзОВ «Хімтранс», а державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» протиправно відмовляє в реєстрації вказаної земельної ділянки та права користування нею, що порушує законні права та інтереси позивача та перешкоджає здійсненню ним господарської діяльності.
Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав, викладених у позовній заяві та уточненнях до неї, просить позовні вимоги задовольнити повністю. Зокрема, зазначає, що на підставі постанови господарського суду Львівської області від 21.05.2007р. по справі №1/78-26/36 та постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2007р. по справі №22a-2677/07, до ТзОВ «Хімтранс» перейшло право користування земельною ділянкою площею 0,0781 га по вул. Драгоманова, 48 у м. Львові під нежитловим будинком, що належить позивачу на праві приватної власності. Оскільки Львівська міська рада довгий період часу зволікає з виконанням постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2007р. по справі №22a-2677/07, чим порушує права позивача, останній звернувся, у відповідності до ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень », до відповідача-2, Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» із заявою про реєстрацію земельної ділянки площею 0,0781 га. по вул. Драгоманова, 48 у м. Львові і права користування нею.
Натомість відповідач-2 відмовив позивачу у реєстрації земельної ділянки площею 0,0781 га. по вул. Драгоманова, 48 у м. Львові під нежитловим будинком, що належить позивачу на праві приватної власності, та права користування нею у звязку з неналежним оформленням технічної документації, поданої на реєстрацію (листи № 861 від 05.12.2008р., № 47 від 23.01.2009р.). Зокрема, відсутність погодження керівником територіального органу по земельних ресурсах на технічному завданні та кадастровому плані земельної ділянки. Дана відмова послужила підставою для звернення позивача із відповідними запитами до відповідача-1, Головного управління Держкомзему у Львівській області, як до головного уповноваженого органу з питань земельних ресурсів в регіоні. У відповідь останній повідомив про існування наказу Львівського обласного управління земельних ресурсів №163 від 15.11.2004р. «Про затвердження порядку проходження державної експертизи землевпорядної документації у Львівській області», який містить вимоги щодо складання та погодження територіальним органом земельних ресурсів технічних завдань на виготовлення документації із землеустрою та погодження ним кадастрових планів земельних ділянок. Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернувся за захистом в суд з адміністративним позовом.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ст. 120 ЗК України та ч. 2 ст. 377 ЦК України, при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Відповідно до п. 1 ст. 116 ЗК України, підставою набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України)
Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації; приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1088 «Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру», державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель.
Позивачем, в підставу звернення до відповідача-2 із заявою про реєстрацію земельної ділянки площею 0,0781 га по вул. Драгоманова, 48 у м. Львові під нежитловим будинком, що належить позивачу на праві приватної власності, та права користування нею, покладено висновки, зроблені господарським судом Львівської області по справі №1/78-26/36 та Львівським апеляційним адміністративним судом по справі № 22a-2677/07 про те, що до позивача перейшло право користування земельною ділянкою на підставі ст. 120 ЗК України та ст. 377 ЦК України, що, згідно ст. 72 КАС України, є підставою для звільнення від доказування.
Суд, дослідивши матеріали справи, зокрема постанову господарського суду Львівської області від 21.05.2007р. по справі № 1/78-26/36 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2007р. по справі № 22a-2677/07, встановив наступне. Постановою господарського суду Львівської області від 21.05.2007р. по справі №1/78-26/36 за позовом ТзОВ «Хімтранс» до Львівської міської ради про визнання протиправними дій відповідача, визнання за позивачем право користування земельною ділянкою на умовах оренди та зобовязання відповідача укласти з позивачем договір оренди землі, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії (бездіяльність) Львівської міської ради щодо не вирішення клопотань ТзОВ «Хімтранс», визнано за ТзОВ «Хімтранс» право користування на умовах оренди земельною ділянкою по вул. Драгоманова, 48 у м. Львові площею 0,0781 га межі якої визначені в натурі без зміни її цільового призначення, а також зобовязано Львівську міську раду в місячний термін прийняти рішення щодо передачі ТзОВ «Хімтранс» в оренду земельної ділянки з раніше визначеними межами площею 0,0781 га по вул. Дорошенка, 48 у м. Львові без зміни її цільового призначення для обслуговування будівлі, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2007р. по справі № 22a-2677/07 змінено постанову господарського суду Львівської області від 21.05.2007р. по справі №1/78-26/36. Так, апеляційним адміністративним судом постановлено: виключити з резолютивної частини постанови п. 4 про визнання за ТзОВ «Хімтранс» права користування земельною ділянкою площею 0,0781 га по вул. Дорошенка, 48 у м. Львові на умовах оренди; п. 5 цієї постанови викласти на наступній редакції зобовязати Львівську міську раду в місячний строк вирішити питання про передачу ТзОВ «Хімтранс» земельної ділянки площею 0,0781 га. по вул. Дорошенка, 48 у м. Львові з раніше визначеними межами без зміни її цільового призначення для обслуговування будівлі, в решті постанову господарського суду Львівської області залишено без змін. При скасуванні п. 4 резолютивної частини постанови господарського суду Львівської області від 21.05.2007р. по справі №1/78-26/36 про визнання за ТзОВ «Хімтранс» права користування земельною ділянкою площею 0,0781 га. по вул. Дорошенка, 48 у м. Львові на умовах оренди, апеляційний адміністративний суд виходив з того, що право на користування земельною ділянкою на умовах оренди виникає з моменту набрання чинності договору оренди. Такого договору між сторонами не існує, у звязку з цим і змінено п. 5 резолютивної частини постанови, якою Львівську міську раду зобовязано судом укласти договір оренди.
Таким чином, невиконання Львівською міською радою постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2007р. по справі № 22a-2677/07 змусило позивача по даній справі звернутись до відповідача 2 із заявою про реєстрацію земельної ділянки площею 0,0781 га по вул. Драгоманова, 48 у м. Львові під нежитловим будинком, що належить позивачу на праві приватної власності, та права користування нею у відповідності до положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», згідно ч. 1 ст. 19 якого підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є, зокрема, рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили.
Однак, беручи до уваги висновки, викладені Львівським апеляційним адміністративним судом у постанові від 19.11.2007р. по справі №22a-2677/07, а також підставу, вказану позивачем, відповідно до якої Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» зобовязаний був вчинити дії по державній реєстрації права користування земельною ділянкою, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень », однією з підстав для відмови у державній реєстрації прав є, зокрема, подання документів, що не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Зі змісту постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2007р. по справі №22a-2677/07, що набрала законної сили, не вбачається визнання за позивачем права користування земельною ділянкою, оскільки це суперечить положенню ст. 125 ЗК України, а відтак, постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2007р. по справі №22a-2677/07 суд не бере до уваги як підставу, в розумінні ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень », для державної реєстрації земельної ділянки та права користування нею прав. За таких обставин відповідач-2 правомірно відмовив позивачу у реєстрації земельної ділянки площею 0,0781 га по вул. Драгоманова, 48 у м. Львові під нежитловим будинком, що належить позивачу на праві приватної власності, та права користування нею. Позивачем не доведено, належними доказами не підтверджено відповідність технічної документації положенням чинного законодавства, що дало б підставу відповідачу-2 здійснити державну реєстрацію речового права позивача. Згідно чинного земельного законодавства л ише рішення уповноваженого державного виконавчого органу чи органу місцевого самоврядування є підставою набуття фізичними і юридичними особами права користування земельними ділянками, що знаходяться у державній або у комунальній власності. Відтак, суд не вбачає підстав для визнання протиправними дій відповідача-2.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Згідно ст. 27 вищевказаного закону, дані до розділу Державного реєстру прав вносяться в разі прийняття рішення про державну реєстрацію прав. А в силу ч. 2. ст. 28 місцеві органи державної реєстрації прав зобов'язані надати витяг із Державного реєстру прав, який містить відомості про зареєстроване право власності на нерухоме майно, інші речові права, їх обмеження та прізвище, ім'я, по-батькові власника (власників) або назву юридичної особи, про зареєстровані обмеження щодо речових прав на нерухоме майно та прізвище, ім'я, по батькові або назву юридичної особи, в інтересах якої вчинено обмеження, виключно особам, що діють на підставі довіреності, виданої власником (власниками) нерухомого майна, володільцям речових прав, а також особам, в інтересах яких вчинено обмеження.
За наявних матеріалів та обставин справи, при відсутності підстав для здійснення державної реєстрації речового права позивача, суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про зобовязання відповідача-2 на підставі поданої із заявою № 68 від 21.10.2008 р. технічної документації щодо передачі позивачу земельної ділянки площею 0,0781 га по вул. Драгоманова, 48 у м. Львові зареєструвати дану земельну ділянку та право користування нею за позивачем шляхом внесення відповідних записів до бази даних реєстру земель і надати витяг з нього. Як наслідок, необґрунтованою та недоведеною, а отже такою, що не підлягає до задоволення, позовна вимога до відповідача 3 щодо зобовязання останнього здійснити необхідні дії для забезпечення державної реєстрації земельної ділянки площею 0,0781 га у м. Львові та права користування нею за позивачем та утримання від вчинення будь-яких перешкод при внесенні відповідних записів до бази даних державного реєстру земель.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 123 ЗК України, надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Суд не бере до уваги твердження позивача про незаконність вимоги відповідача-1, Головного управління Держкомзему у Львівській області, щодо необхідності погодження територіальним органом земельних ресурсів технічного завдання на виготовлення документації із землеустрою та погодження ним кадастрового плану земельної ділянки по вул. Драгоманова, 48, з огляду на те, що останні спростовуються положеннями чинним законодавством України. Так, наказ Львівського обласного управління земельних ресурсів № 163 від 15.11.2004р. «Про затвердження порядку проходження державної експертизи землевпорядної документації у Львівській області», який містить вимоги щодо складання та погодження територіальним органом земельних ресурсів технічних завдань на виготовлення документації із землеустрою та погодження ним кадастрових планів земельних ділянок, виданий у відповідності до ст. 3, п.п. ?”-?” 15 ЗК України. Даний наказ №163 від 15.11.2004р. є чинним, судом чи іншим компетентним органом не скасовувався, відтак, є таким, що підлягає до обовязкового виконання районними відділами та міськими управліннями земельних ресурсів.
За таких обставин суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині визнання протиправними дій відповідача-1 щодо вимоги до позивача здійснити складання та погодження територіальним органом земельних ресурсів технічного завдання на виготовлення документації із землеустрою та погодження ним кадастрового плану земельної ділянки по вул. Драгоманова, 48 у м. Львові.
Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Сукупність вищенаведених встановлених обставин дає суду підстави визнати позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Разом з тим, у відповідності до п. 3 розяснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001р. № 02-5/743 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом права власності на землю і землекористування», обов'язок рад відвести земельну ділянку у власність або у користування необхідно відрізняти від їх обов'язку оформити право на земельну ділянку, якщо воно виникло у зв'язку з переходом права на будівлю і споруду, приватизацією об'єктів незавершеного будівництва або внаслідок укладення передбачених законом цивільно-правових угод (міна, дарування, купівля і под.), а також коли земельну ділянку було надано підприємству чи організації до введення в дію Земельного кодексу України. У відповідних випадках слід мати на увазі, що частина третя статті 30 Земельного кодексу не ставить перехід права користування земельною ділянкою, на якій знаходяться будівлі та споруди, у залежність від того, передані ці будівлі та споруди безоплатно чи за відповідну плату (наприклад, у випадку купівлі-продажу будівлі). Разом з переходом права власності на будівлю чи споруду новий власник або землекористувач набуває прав і обов'язків, визначених статтями 39, 40 Земельного кодексу України.
У разі ухилення ради від оформлення права на земельну ділянку заінтересована особа відповідно до статей 74 і 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вправі звернутись до господарського суду з заявою про спонукання ради видати державний акт чи укласти відповідну угоду. Відтак, суд може захистити порушене право особи способом, що встановлений договором або законом. За наявних матеріалів справи при обраному позивачем способі захисту суд не вбачає можливим захистити порушене право позивача.
Керуючись ст.ст. 17-19, 51, 71-86, 160-163, КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складено та підписано 23 листопада 2009 року
Суддя /підпис/ Р.Качур
З оригіналом згідно
Суддя Р. Качур