Постанова № 76338392, 07.09.2018, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
07.09.2018
Номер справи
334/5296/18
Номер документу
76338392
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Дата документу 07.09.2018

Справа № 334/5296/18

Провадження № 3/334/1376/18

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2018 року м. Запоріжжя

Суддя Ленінського районного суду м.Запоріжжя Добрєв М.В., за участю прокурора Гуцуляк О.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України відносно: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, яка працює виконавцем робіт шляхово-експлуатаційної дільниці № 5 в Комунальному підприємстві "Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів", зареєстрованої та мешкаючої за адресою: м.Запоріжжя, вул. Айвазовського, буд. 23, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП),

в с т а н о в и в:

Наказом КП «ЕЛУАШ» від 04.01.2011 року № 1к, ОСОБА_1 було переведено з посади інженера загального відділу на посаду виконавець робіт (виконроб) шляхово-експлуатаційної дільниці (ШЕД) № 5 з 01.01.2011 року.

Згідно умов посадової інструкції виконавця робіт (виконроба) шляхово-експлуатаційної дільниці (ШЕД) № 5, посада відноситься до категорії керівників, ОСОБА_1 є керівником, який має адміністративні функції, повноваження з управління персоналом та наділений організаційно- розпорядчими функціями.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Відповідно до п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП суб’єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.

Відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування.

Так, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником Комунального підприємства «Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» (КП «ЕЛУАШ») (код за ЄДРПОУ 03345018, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 23) є Запорізька міська рада. Організаційно- правова форма - комунальне підприємство.

Відповідно до Статуту КП «ЕЛУАШ», затвердженого розпорядженням Запорізького міського голови, КП «ЕЛУАШ» створене на підставі рішення виконкому Запорізької міської ради народних депутатів від 16.05.1991 р. №193. Власником підприємства є територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради. Підприємство є самостійним господарчим суб’єктом з правом юридичної особи і здійснює діяльність з метою отримання прибутку.

Підприємство має самостійний баланс, поточні та вкладні (депозитні) рахунки в установах банку, круглу печатку, штампи зі своїм найменуванням та іншими необхідними реквізитами, фірмовий бланк.

На підставі рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 року №3 (із змінами, внесеними рішенням Національного агентства від 06.09.2016року №18, від 30.09.2016року №57 та від 03.11.2016 року №106) під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.

Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов’язків) відповідного працівника.

Так, адміністративно-господарські функції (обов’язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

ОСОБА_1, будучи виконробом ШЕД №5 КП «ЕЛУАШ», є посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно до п. 1 примітки до ст. 1726 КУпАП та п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб’єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172° КУпАП.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов’язкові для виконання нормативно-правові акти.

10.06.2016 року Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2017 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким передбачено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції

декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:

1) перший етап - з 00 год. 00 хв. 01.09.2016 для таких типів декларацій (повідомлень) та суб’єктів декларування:

-щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

-декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

-повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону, службових осіб, які станом на

01.092016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 для всіх інших суб’єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Крім цього, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім цього, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016, щорічна декларація суб’єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи виконавцем робіт (виконробом) шляхово-експлуатаційної дільниці (ШЕД) №5 КП «ЕЛУАШ», відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016, була зобов’язана до 01.04.2018 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.

Проте, встановлено, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public.nazk.gov.ua) виконавець робіт (виконроб) шляхово-експлуатаційної дільниці (ШЕД) №5 КП «ЕЛУАШ» ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 03.04.2018 року, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Крім того, згідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 05.07.2018 р. 1\н71 -05/29201/18 додатково підтверджено, що ОСОБА_1 натиснула кнопку «ОСОБА_2 декларація на основі цієї» та почала заповнювати щорічну декларацію за 2017 рік тільки 03.04.2018 р. о 16 год. 02 хв. 23 сек., а натиснула кнопку «Подати документ» 03.04.2018 року о 16 год. 41 хв. 22 сек. Подання документу (Декларації) було підтверджено ЕЦП 03.04.2018 року о 16 год. 41 хв. 50 сек.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи виконавцем робіт (виконробом) шляхово-експлуатаційної дільниці (ШЕД) №5 КП «ЕЛУАШ», згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 1726 КУпАП є суб’єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП, достовірно знаючи про необхідність подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.08.2016 № 3, подала її несвоєчасно, а саме 03.04.2018 р., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Прокурор вважає, що в діях ОСОБА_1 мається склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а тому просить визнати її винною та призначити стягнення у вигляді штрафу передбаченого санкцією ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину не визнала, пояснила, що наказом начальника Комунальному підприємстві "Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів", № 1к від 14.01.2011 року її призначено на посаду виконавцем робіт шляхово-експлуатаційної дільниці № 5 в Комунальному підприємстві "Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів".

Вимоги Закону України "Про запобігання корупції" щодо необхідності подачі щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування їй відомі, в тому числі порядок заповнення декларації та те, що декларацію за 2017 рік необхідно подати до 01.04.2018 року.

На початку березня 2018 року вона у системі інтернет-банкінгу "Приват24" отримала ЕЦП для входу у особивий кабінет на офіційному веб-порталі НАЗК.

При спробі увійти в особовий кабінет вона зрозуміла, що не може це зробити, оскільки електронна пошта, яку вона використовувала при реєстрації на веб-порталі НАЗК була із доменом "ru". У зв`язку із викладеним вона направила до служби підтримки електронний лист про необхідність зміни електронної адреси. Вона довго чекала поки надійде відповідь із НАЗК про зміну електронної пошти. Після цього, вона направила листа до служби підтримки НАЗК про зміну ЕЦП. Отримавши лист зі служби підтримки НАЗК з інструкцією про порядок зміни ЕЦП, 03.04.2018 року вона подала щорічну електронну декларацію за 2017 рік до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Будь-якого умислу укривати свої доходи шляхом неподання електронної декларації у неї не було.

Просить закрити провадження у справі за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши прокурора, вислухавши пояснення ОСОБА_2 та надані суду докази, суд приходить до наступного.

Відповідно дост.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо припускала настання цих наслідків.

Суть корупційного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1ст.172-6 КУпАПполягає в порушенні вимог фінансового контролю, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Конструктивною ознакою цього правопорушення є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто, за наявності останніх, відповідальність за аналізованою частиною статті виключається.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Об`єктивна сторона вказаного правопорушення виражається в активній формі прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.

Предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: а) за минулий рік; б) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП характеризується наявністю вини у формі прямого чи не прямого умислу та настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій і мала прямий умисел, спрямований на ухилення від подання чи несвоєчасне подання декларації, керуючись при цьому особистим інтересом чи інтересами третіх осіб. Вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Як вбачається з пояснень ОСОБА_1 на початку березня 2018 року вона у системі інтернет-банкінгу "Приват24" отримала ЕЦП для входу у особистий кабінет на офіційному веб-порталі НАЗК. При спробі увійти в особовий кабінет вона зрозуміла, що не може це зробити, оскільки електронна пошта, яку вона використовувала при реєстрації на веб-порталі НАЗК була із доменом "ru". ОСОБА_2 направила до служби підтримки електронний лист про необхідність зміни електронної адреси. Вона довго чекала поки надійде відповідь із НАЗК про зміну електронної пошти. Після цього, ОСОБА_2 направила листа до служби підтримки НАЗК про зміну ЕЦП. Отримавши лист зі служби підтримки НАЗК з інструкцією про порядок зміни ЕЦП, 03.04.2018 року ОСОБА_2 подала щорічну електронну декларацію за 2017 рік до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Як вбачається з скрін-шоту електронного кабінету користувача ОСОБА_1, який було надано у судовому засіданні ОСОБА_1 з 28.03.2018 року у неї виникли ускладення щодо доступу в Єдиний Державний Реєстр Декларацій у зв`язку із зміеною ЕЦП. Протягом періоду з 28.03.2018 року по 04.04.2018 року вона намагалась вирішити це питання, звертаючись до служби підтримки НАЗК.

Отже, обставини намагання ОСОБА_1 своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, в передбачені Законом терміни, тобто до 01.04.2018 року, органом, яким складено протокол, не спростовано.

У зв`язку з викладеним, суд приходить до висновку, що склад правопорушення за ч.1ст.172-6 КУпАП є формальним, обов'язковим елементом якого є умисна дія та умисне несвоєчасне подання електронної декларації. А тому, орган, уповноважений на складання протоколу про адміністративне правопорушення, повинен був довести наявність в діях особи умислу на несвоєчасне подання електронної декларації.

Проте, органом, яким складено протокол, не надано суду доказів про наявність в діях ОСОБА_1 умислу, направленого на порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Таким чином, аналізуючи докази, отримані під час розгляду даної справи та аналізуючи чинне законодавство у сфері запобігання корупції, суд приходить до переконання про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З урахування наведених вище обставин, суд вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 7, ч. 1 ст. 172-6, ст.245, п.1 ч.1 ст.247, ст. ст.252, 280, 283-285, 287, 289 КУпАП,

п о с т а н о в и в:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області, через Ленінський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з моменту проголошення постанови.

Суддя: Добрєв М. В.