
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/922/18
Головуючий у 1-й інстанції: Петричкович А.І.
Суддя-доповідач: Залімський І. Г.
04 вересня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Сушка О.О. Смілянця Е. С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року (ухвалене 15 травня 2018 року, повний текст якого виготовлено 21 травня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа - публічне акціонерне товариство "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа - публічне акціонерне товариство "Управління будівництва Хмельницької АЕС" в якому просив суд:
- визнати неправомірними дії Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_2 в зарахуванні заробітної плати за період роботи в зоні відчуження внаслідок аварії на ЧАЕС з 07.08.1986 по 20.08.1986 для перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Славутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з часу звернення за перерахунком - з 21.12.2017 з урахуванням заробітної плати в сумі 925,13 крб. за період роботи в зоні відчуження внаслідок аварії на ЧАЕС з 07.08.1986 по 20.08.1986, відповідно до довідки про заробітну плату від 08.12.2017 № 1203/279, виданої ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС".
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року позов задоволено частково:
- визнано неправомірною відмову Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у формі листа за №1104 від 25.01.2018 про розгляд заяви ОСОБА_2;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням довідки Публічного акціонерного товариства "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №1203/33 від 21.02.2018;
- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням в частині задоволення позову, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим. Відповідач зазначає, що судом не враховано, що довідка ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №1203/33 від 21.02.2018 не відповідає вимогам встановленим у листі Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 №01-3/244-013-2, оскільки видана відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №644 від 12.10.2012.
Крім того, відповідач зазначає, що позивач не звертався до управління ПФУ, а відповідачем не розглядалась заява позивача про перерахунок пенсії на підставі довідки ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №1203/33 від 21.02.2018.
Позивач не подав відзив на апеляційну скаргу відповідача.
Від третьої особи не надходило заяв, клопотань чи письмових пояснення по даній справі.
Сторони у справі повноважних представників у судове засідання не направили, хоча повідомлялись про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно ч.2 ст.313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2, відповідно до копії посвідчення серії А НОМЕР_1 від 24.03.2016, має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1.
ОСОБА_2 довічно встановлено ІІ групу інвалідності з 26.01.2016, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0684904 від 10.02.2016.
Відповідно до Протоколу №9356 від 31.03.2009, ОСОБА_2 призначено пенсію за віком з 13.02.2009. Розпорядженнями пенсійного органу позивачу в період з 2009 по 2017 роки проводилися перерахунки розміру пенсії.
21 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням довідки Публічного акціонерного товариства "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №1203/279 від 08.12.2017.
Листом Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за №1104 від 25.01.2018 ОСОБА_2 повідомлено, що довідка №1203/279 від 08.12.2017 ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" не підтверджена первинними документами, а тому відсутні підстави провести перерахунок по даній заяві.
Крім того, Славутським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звірено первинні документи на предмет відповідності даним, вказаним в довідці №1203 від 08.12.2017 громадянина ОСОБА_2, за результатами чого складено довідку №89 від 21.02.2018 про відповідність даних про заробітну плату первинним документам, що надані для призначення пенсії. Зазначеною довідкою встановлено, що при проведені розрахунку доплати до заробітної плати за період роботи на ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 07 по 20 серпня 1986 року було невірно застосовано доплату за класність водія, тому рекомендовано ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" видати нову довідку. Зазначено, що під час перевірки видано нову довідку з відповідним розрахунком до неї - №1203/33 від 21.02.2018.
Згідно з Наказом ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" №4 від 21.02.2018 "Про внесення змін", у зв'язку з виявленням помилки в розрахунку заробітної плати за роботу на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, скасовано наказ №26 від 08.12.2017 та затверджено довідку №1203/33 від 21.02.2018 (з розрахунком).
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач -суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, так як не вирішив Заяву про перерахунок пенсії по інвалідності від 21.12.2017, відмовивши позивачу у її розгляді по суті, про що його повідомив листом за №1104 від 25.01.2018, та не здійсненні перерахунку ОСОБА_2 пенсії по інвалідності, відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а позивач частково довів позовні вимоги.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує викладене нижче.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-XII), пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Згідно ст. 62 Закону № 796-XII, роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Порядок №1210), визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Так, згідно з п.7 Порядку №1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до п.п. 4 п. 3 Порядку №1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Форма Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, затверджена Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2012 року за № 1808/22120 (далі - Наказ №644).
Довідка Публічного акціонерного товариства "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №1203/33 від 21.02.2018, яка була видана взамін Довідки від 08.12.2017 № 1203/279, відповідає вимогам Наказу №644.
У зв'язку з цим, є безпідставними доводи відповідача про те, що вказана довідка №1203/33 від 21.02.2018 не відповідає вимогам встановленим у листі Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 №01-3/244-013-2.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що умовою для врахування довідки №1203/33 від 21.02.2018 в даному випадку є її відповідність вимогам які передбачені в підзаконному акті, який прийнятий пізніше, а саме Наказу Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644.
З урахуванням викладеного колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що Славутське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у вирішенні заяви про перерахунок пенсії по інвалідності від 21.12.2017, про що його повідомило листом за №1104 від 25.01.2018 з неіснуючої підстави, а саме, що довідка №1203/279 від 08.12.2017 ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" не підтверджена первинними документами. Про помилку у Довідці №1203/279 від 08.12.2017 управління дізналося тільки 21.02.2018, що також вказує на безпідставність відмови у розгляді заяви позивача. Тобто, у Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не було законних підстав для не вирішення заяви позивача про перерахунок пенсії по інвалідності від 21.12.2017 і повідомлення його листом за №1104 від 25.01.2018, що Довідка №1203/279 від 08.12.2017 ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" не підтверджена первинними документами.
Посилання відповідача на те, позивач не звертався до управління ПФУ, а відповідачем не розглядалась заява позивача про перерахунок пенсії на підставі довідки ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №1203/33 від 21.02.2018, колегія суддів не вважає такими, що вказують на відсутність підстав для задоволення позову.
З матеріалів справи встановлено факт звернення позивача до відповідача із позивача про перерахунок пенсії по інвалідності від 21.12.2017. При цьому, довідка №1203/279 від 08.12.2017 на підставі якої позивач просив провести перерахунок містила помилку, а тому перерахунок пенсії позивача був можливий лише на підставі довідки №1203/33 від 21.02.2018.
Вказані висновки підтверджує також довідка Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відповідність даних про заробітну плату первинним документів, що надані для призначення пенсії №89 від 21.02.2018.
Колегія суддів також враховує, суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з часу звернення за перерахунком - з 21.12.2017.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Залімський І. Г. Судді Сушко О.О. Смілянець Е. С.