Рішення № 76333866, 04.09.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
822/1905/18
Номер документу
76333866
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/1905/18

РІШЕННЯ

іменем України

04 вересня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.

за участю:секретаря судового засідання Яворської І.Ю., позивача ОСОБА_1, представника Відповідача-1 ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (Відповідач-1) , Хмельницького обласного військового комісаріату (Відповідач-2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою від 19.06.2018 суд відкрив провадження у справі за позовною заявою, яку позивач 19.06.2018 подав після усунення недоліків позову, в якій позивач просить: 1) визнати незаконними дії відповідача -1, щодо зменшення розрахунку пенсії з розміру 90% на 70 % від грошового забезпечення, неврахування в розрахунок пенсії: надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за виконання особливо-важливих завдань, за науковий ступінь, вчене звання та премії; 2) зобов'язати Хмельницький обласний військовий комісаріат відповідача 2, надати повторну довідку про розмір грошового забезпечення для правильного та законного перерахунку пенсії. З урахуванням ст.9 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанови КМУ №704 від 30.08.2018; 3) зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницький здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-Х11 з розрахунку пенсії з розміру 90 % від грошового забезпечення, врахування в розрахунок пенсії надбавки, премії, надбавка за науковий ступінь та вчене звання.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що Постанова КМУ від 21.02.2018 року №103 порушує вимоги Закону України від 09.04.1992 року №2262-Х11, здійснюється перерахунок пенсії лише по трьом показникам ( посадового окладу, окладу за військове звання, вислугу років). Відповідач 1 розрахував з 01.01.2018 року пенсію в розмірі 70% від грошового забезпечення, замість 90%; нараховано розрахунок по інвалідності 2 групи мав би бути 80%, а проведений розрахунок відповідає сумі як за вислугу років.

Відносно надбавки за вислугу років у розмірі 50%, яка передбачена ПКМУ від 30.08.2018 №704, зазначає, що відсоткова надбавка за вислугу років на час звільнення в 2004 році складала: вислуга більше 36 років (за 20 років =50%,а за 16 років понад 20 років - 3% х 16=48%. Разом дорівнює 98%, тобто 90%). Також вказує про неврахування при перерахунку всіх надбавок, доплат в т.ч. надбавки за кандидата військових наук та доцента, за вислугу років, за роботу з таємними документами, за виконання особливо важливих завдань, та премію.

Хмельницьким обласним військовим комісаріатом 04.07.2018 було подано до суду Відзив на позов від 03.07.2018 №11/1325, згідно якого в задоволенні позову просить відмовити, оскільки дії були вчинені згідно законодавства (арк. спр. 113-115).

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 06.07.2018 подало Відзив на позовну заяву від 06.07.2018, в якому також просить відмовити позивачу в задоволенні позову. Вказує, що на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 16.03.2018, в якій зазначено 3 складових, які враховуються при перерахунку пенсій, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням (генерал-майор) та надбавка за вислугу років. У зв'язку з цим підстав для врахування при розрахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року надбавки, премії, надбавки за науковий ступінь та вчене звання немає. Також вказує, що відповідно до ст.13 Закону максимальний pозмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (арк. спр.119-120).

Позивачем 11.07.2018 було подано до суду відповідь на відзив від 08.07.2018, в якому вказує, зокрема, що згідно ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством. Частина 4 ст.63 вказаного Закону, яка надає право КМУ в ручному режимі за допомогою постанов КМУ звужувати зміст його прав, суперечить Конституції України (арк. спр. 124-126).

Хмельницьким обласним військовим комісаріатом були подані 16.07.2018 заперечення на відповідь позивача на відзив, в якому знову зазначено, що дії комісаріату відповідають законодавству і не порушують прав позивача (арк. спр. 128 - 130).

Позивачем 18.07.2018 подано до суду відповідь на відзив Відповідача-1 від 13.07.2018, в якому вказує, зокрема, про неправомірність зменшення розміру процентного складового грошового забезпечення із 90% до 70% при перерахунку пенсії, оскільки встановлення граничного розміру пенсії у 70% має застосовуватись при призначенні пенсії, а не її перерахунку (арк. спр.133-137).

Відповідачем-1 23.07.2018 подано до суду заперечення на відповідь на відзив від 23.07.2018, в якому вказує, що пенсія обчислена позивачу відповідно до матеріалів пенсійної справи та вимог чинного законодавства (арк. спр.139).

Позивачем 04.09.2018 подано до суду заяву, в якій вказує про протиправність дій відповідачів та наводить свій розрахунок та складові його пенсії.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Згідно Перерахунку пенсії з 01.11.2017, підписаного керівник - ОСОБА_4, відповідальна особа - Кондратюк, основний розмір пенсії позивача становив 90% грошового забезпечення (арк. спр.104).

Відповідно до складеної 16.03.2018 Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, вона видана ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою начальник військового-інженерного інституту, становить:

- посадовий оклад - 9590;

- оклад за військовим званням генерал-майор - 1550;

- надбавка за вислугу років (50%) - 5570 (усього - 16710) (арк. спр.13,105).

Відповідно до перерахунку пенсії з 01.01.2018, основний розмір пенсії позивача визначено в розмірі 70% грошового забезпечення, а саме грошове забезпечення, виходячи із сум трьох складових: посадового окладу (9590 грн.), окладу за військовим званням (1550 грн.), надбавки за вислугу років 50% (5570 грн.) (арк. спр.107).

Згідно з письмовою інформацією ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за №29943/08 від 04.09.2018 ( арк. спр.169), наданої на вимогу суду, рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 прийнято у формі "Перерахунок пенсії" заступником начальника управління застосування пенсійного законодавства - начальником відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_5 та завідувачем сектору контролю за додержанням законодавства з питань пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління застосування пенсійного законодавства ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_4 на підставі наказу ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №69 від 02.04.2018 ( арк. спр.169).

Отже, рішення про перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 у формі "Перерахунок пенсії" 2-а працівники Відповідача-1 оформили 01.01.2018 ( арк. спр.107), хоч це було встановлено наказом №69 від 02.04.2018, чому суд дає критичну оцінку, зважаючи на форму та дату цього (наказ прийнято після цього рішення).

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 2 постанови №103 визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (в редакції, чинній з 24.02.2018) також визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У зв'язку з цим правових підстав для зазначення військовим комісаріатом у довідці для перерахунку пенсії, а пенсійним органом враховувати при перерахунку пенсії позивачу таких складових грошового забезпечення, як: надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, надбавки за науковий ступінь та вчене звання - не було.

Також суд звертає увагу на те, що додатком 16 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" визначено розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, згідно якого за наявності 25 і більше років вислуги розмір надбавки становить 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням (що є максимальним розміром такої надбавки).

Тому доводи позивача про заниження у довідці відсоткового розміру надбавки є помилковими. Наведений у позовній заяві розрахунок (за 20 років = 50% + за 16 років понад 20 років - 3% х 16=48%) не відповідає положенням законодавства станом на 1 березня 2018 р., як того вимагає п.1 Постанови №103.

Отже, позовні вимоги в частині: 1) зобов'язання комісаріату надати повторну довідку про розмір грошового забезпечення; 2) визнання незаконними дій ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині неврахування в розрахунок пенсії надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, надбавки за науковий ступінь та вчене звання; 3) зобов'язання ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням вказаних складових - задоволенню не підлягають.

Стосовно доводів позивача про звуження змісту його прав, що суперечить Конституції України, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У п.5.2 рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005 зазначено, що звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

У спірному випадку гарантією щодо забезпечення дотримання ст.22 Конституції є ч.4 ст.63 Закону №2262-XII, згідно якої у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Розмір перерахованої пенсії був збільшений позивачу з 8560,85 грн. (з 01.11.2017, арк. спр.104) до 11145,43 (з 01.01.2018, арк. спр.107). Таким чином, перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки військового комісаріату із трьома складовими (розмір яких є значно вищим, порівняно із розміром таких складових при попередніх перерахунках пенсії позивачу) повністю відповідає положенням законодавства та жодним чином не призвів до звуження його прав. При цьому позивач помилково посилається на ст.43 Закону №2262-XII, як на підставу врахування при перерахунку пенсії усіх наведених ним складових грошового забезпечення, оскільки вказана стаття стосується призначення, а не перерахунку пенсій.

Стосовно позовної вимоги про визнання протиправними дій ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії позивача в розмірі 70 % від суми грошового забезпечення, та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з розміру 90% грошового забезпечення з 01.01.2018, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII (в чинній редакції) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

У даній справі оскаржується неправомірність дій пенсійного органу, які полягають у зменшенні розрахунку пенсії з розміру 90% на 70 % від грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Хмельницького обласного військового комісаріату.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Суд враховує, що до 01.01.2018 пенсія позивачу обраховувалась, виходячи з розміру 90 процентів грошового забезпечення.

Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Встановлення в подальшому граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17.

Отже, дії ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії позивача в розмірі 70 % від суми грошового забезпечення з 01.01.2018 є протиправними.

При цьому судом встановлено, що за заявою позивача від 21.03.2018, з цієї ж дати його переведено на інший вид пенсії - по інвалідності ІІ групи, та призначено пенсію в розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку) (арк. спр.109, 111).

Згідно зі ст.21 Закону №2262-XII пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються особам з інвалідністю внаслідок війни II групи - 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Отже, з 21.03.2018 позивач отримує пенсію по інвалідності, а не по вислузі років, та призначений розмір пенсії, виходячи із 80% відповідних сум грошового забезпечення, відповідає законодавству.

Таким чином, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року по 20 березня 2018 року включно, згідно складеної 16.03.2018 Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виходячи із розміру 90% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

Відповідно ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже вказаною нормою встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання. Враховуючи обставини справи, суд вважає, що не має достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, оскільки відсутні докази того, що відповідач буде порушувати закон при виконанні цього рішення суду.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги. Відповідач-2 (Хмельницький обласний військовий комісаріат) не порушив закон і прав позивача, а Відповідач-1 (Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області), який заперечує проти позову, не довів правомірність дій щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії позивачу, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.

Судових витрат, які визначені ст.132 КАС України і підлягають розподілу, немає, адже позивач є інвалідом ІІ групи, а тому був звільнений від сплати судового збору, відповідно до ст.5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року по 20 березня 2018 року включно, згідно складеної 16.03.2018 Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виходячи із розміру 90% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 10 вересня 2018 року

Позивач:ОСОБА_1 (вул. Татарська, 2, м.Кам'янець-Подільський, Хмельницька область,32300 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)

Головуючий суддя ОСОБА_6