
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2018 р. Справа № 1840/3125/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що подала до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду заяву про призначення дострокової пенсії за віком. Листом від 05.04.2018 відповідач відмовив у призначенні такої пенсії. Вважає відмову протиправною
Має право на призначення дострокової пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як дружина, яка не взяла повторний шлюб, військовозобов'язаного, призваного на військові збори, який помер внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Військовозобов'язані, призвані на військові збори особи, прирівняні до військовослужбовців згідно примітки до ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Так, її чоловік був призваний на військові збори в період з 11.045.1987 по 24.05.1987, внаслідок отриманого опромінення мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інвалідність, причина його смерті пов'язана з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Просить суд визнати протиправною відмову відповідача, викладену в рішенні №5 від 05.04.2018 в призначенні пенсії згідно п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як дружині, яка не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення із служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи; зобов'язати відповідача призначити таку пенсію з 27 березня 2018 року.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому вказує, що однією з умов для призначення дострокової пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є статус дружини військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Рішенням відповідача позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком з тієї підстави, що вона є дружиною військовозобов'язаного, а не військовослужбовця, як того вимагає закон. Правовий статус військовослужбовця визначається відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу". Чоловік позивачки проходив військову службу у 1978-1980 роках, а у 1987 році під час військових зборів мав статус військовозобов'язаного. Вказаним законом не ототожнюється поняття військовозобов'язаного та військовослужбовця. Управління при вирішенні питання призначення пенсії за віком наділене дискреційними повноваженнями, тому вимога позивача про зобов'язання призначити дострокової пенсії є неправомірною. Вимога про стягнення судових витрат також не підлягає задоволенню, оскільки кошти Пенсійного фонду забороняється використовувати на цілі, не передбачені Законом №1058. Кошторисом видатків управління не передбачено видатків на виплату судових витрат. Просить відмовити в задоволенні позову.
Позивачем було заявлено клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Ухвалою суду від 207.09.2018 у задоволенні клопотання відмовлено.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки - ОСОБА_2, що підтверджується копіями свідоцтва про смерть та свідоцтва про шлюб (а.с. 10,30).
Витягом з протоколу №134 від 18.01.2018 засідання Центральної військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, каліцтв встановлено, що захворювання і причина смерті ОСОБА_2 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 13).
Факт того, що ОСОБА_2 був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, був інвалідом 1 групи підтверджується відповідним посвідченням (а.с. 25,27)
У військовому квитку ОСОБА_2 серії НОМЕР_2, виданому Путивльським РВК Сумської області, наявний запис про те, що він з з 11.04.1987 по 24.05.1987 перебував на спецзборах та брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримав дозу опомінення 10,02 рентген (а.с. 17).
Відповідно до посвідчення НОМЕР_3, виданого 15.02.2018 Сумською обласною державною адміністрацією ОСОБА_1 є дружиною померлого громадянина з числа ліквідаторів категорії 1А, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою (а.с. 29).
27.03.2018 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком (а.с. 7).
Рішенням №5 від 05.04.2018 позивачці було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю правових підстав. Зазначено, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років. Такий вид служби як перебування на військових зборах Законом України "Про загальний військовий обов'язок" не передбачений.
Суд вважає таку відмову протиправною.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення, право на призначення дострокової пенсії мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до примітки до зазначеної статті до військовослужбовців належать: особи, призвані на військові збори.
Відповідач, відмовляючи в призначенні пенсії позивачці, підставою для відмови вказував, що лише дружини осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ мають право на призначення дострокової пенсії на підставі абзацу шостого пункту 3 розділу ХV Закону №1058-IV. Однак, така позиція суперечить вищезазначеним нормам, якими передбачено право на дострокове призначення пенсії дружинам військовослужбовців, які померли (загинули) внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Можливість отримання пільги, передбаченої п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, для дружини, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, законодавець не пов'язує з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням та посадою, а також часом, що сплинув після звільнення особи з військової служби.
Викладене узгоджується з позицією Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеній у справі № 636/2287/17. Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного суду.
Враховуючи викладене, рішення Буринського об'єднаного управління ПФУ Сумської області про відмову в призначенні пенсії позивачу, порушує її права та не ґрунтується на правильному застосуванні норм права, а тому є протиправним.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті суд може зобов'язати відповідача-суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У справі, яка розглядається, судом встановлено, що позивач досягла 50 років, має не менше 20 років страхового стажу. Її чоловік - військовозобов'язаний, який був призваний на військові збори для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, спеціальним законом прирівняний до військовослужбовців. Чоловік позивачки помер внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Таким чином, наявні всі умови, необхідні для призначення позивачці дострокової пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Єдина підстава, з якої було відмовлено у призначенні такої пенсії, суперечить вимогам закону. Враховуючи, що для прийняття рішення про призначення позивачці дострокової пенсії виконано всі умови, одна відповідач безпідставно відмовив у такому призначенні, суд вважає необхідним зобов'язати відповідача прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 дострокової пенсії.
На підставі ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні до суду.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про відсутність бюджетних асигнувань на виплату судового збору та заборону використання коштів Пенсійного фонду не за призначенням, оскільки такі доводи не грунтуються на вимогах закону.
Позивач подав попередній розрахунок судових витрат, до складу яких включено витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 6 400 грн. Вартість цих витрат та факт їх сплати документально не підтверджені, тому зазначені кошти стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, викладену в рішенні №5 від 05.04.2018 в призначенні ОСОБА_1 пенсії згідно п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як дружині, яка не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення із служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Зобов'язати Буринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії згідно п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як дружині, яка не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення із служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, з 27 березня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (ідентифікаційний код 40384385) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 00 коп.), сплачений при зверненні до суду.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко