
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
щодо визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню
07 вересня 2018 року № 810/1052/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М., за участю секретаря судового засідання Масловської К.І.,
представника позивача: не з'явився,
представника відповідача: Мілевської Т.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві заяву про визнання таким, що не підлягає виконанню, виконавчого листа у справі
за позовомОСОБА_2доІрпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської областіпровизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого листа у справі за позовом ОСОБА_2 до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
На обґрунтування заяви відповідач зазначив, на момент видачі судом виконавчого листа №810/1052/18 рішення суду не набрало законної сили, що свідчить про те, що виконавчого листа №810/1052/18 було видано помилково.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.08.2018 призначене судове засідання з розгляду заяви про визнання таким, що не підлягає виконавчого листа у справі №810/1052/18.
У судове засідання з'явилась представник заявника (відповідача). Заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, підтримала та просила її задовольнити. На додаток до аргументів, зазначених у заяві, що розглядається, зазначила, що у зв'язку з передчасною видачею виконавчого листа у справі №810/1052/18 існує ймовірність понесення відповідачем необґрунтованих втрат у зв'язку із передчасним початком заходів примусового виконання рішення у вигляді накладення штрафів; стягнення виконавчого збору тощо.
Представник позивача у судове засідання, призначене на 07.09.2018, не з'явився, хоча про його дату, час та місце був повідомлений належним чином.
Частиною 3 статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.
Оскільки позивач про причини неявки суд не повідомив, розгляд заяви здійснювався за його відсутності.
Відповідно до частини 1 статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Частиною 3 статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
З'ясовуючи, чи існують визначені у частині 3 статті 374 КАС України підстави для визнання такими, що не підлягають виконанню, виконавчих листів у справі №810/1052/18, судом встановлене наступне.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2018 задоволений адміністративний позов ОСОБА_2 до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.
Визнано протиправними дії Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з урахуванням вимог законодавства, чинного на дату звернення; зобов'язано Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити переведення ОСОБА_2 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на підставі Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-IV в редакції, чинній станом на 10 жовтня 2017 р; зобов'язано Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії за віком, розмір якої був перерахований станом на 10 жовтня 2017 р., відповідно до вимог п. 4-3 Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-IV, а у разі зменшення її розміру, застосувати п. 4 Прикінцевих положень вказаного Закону.
Частиною 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини 1 статті 373 Кодексу адміністративного судочинства України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Таким чином, виконанню підлягають судові рішення, які набрали законної сили.
Порядок набрання рішенням суду законної сили визначений у статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Згідно з частиною 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Частиною 2 статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суд зазначає, що рішення суду в адміністративній справі №810/1052/18 було ухвалене 21.05.2018 у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим тридцятиденний строк на його оскарження спливав 20.06.2018.
При цьому беручи до уваги, що у день складення рішення суду в адміністративній справі №810/1052/18 (21.05.2018) відповідачеві його вручено не було, відповідач мав право поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.06.2018 до Київського окружного адміністративного суду від Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області засобами поштового зв'язку надійшла апеляційна скарга на рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2018 (а.с. 133-135).
Згідно з відміткою відділення поштового зв'язку, конверт, у якому надійшла апеляційна скарга, до пересилання був зданий 21.06.2018 (а.с. 137-138).
Разом з цим, 09.07.2018 Київським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи у справі №810/1052/18.
23 липня 2018 року Київський апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу на рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2018 залишив без руху.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.08.2018 апеляційну скаргу на рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2018 повернуто Ірпінському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Київської області.
Отже, рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2018 набрало законної сили лише 23.07.2018 у зв'язку з поверенням апеляційним судом апеляційної скарги.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що станом на дату виготовлення та видачі Київським окружним адміністративним судом виконавчих листів №810/1052/18 (09.07.2018), рішення суду у цій справі не набрало законної сили, оскільки до суду надійшла та була належним чином зареєстрована у КП «ДСС» апеляційна скарга відповідача.
Беручи до уваги, що виконанню підлягають лише ті судові рішення, які набрали законної сили, підстав для видачі виконавчих листів у справі №810/1052/18 станом на 09.07.2018 у Київського окружного адміністративного суду не було.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що виконавчі листи у справі №810/1052/18 були видані помилково, оскільки видаючи їх Київський окружний адміністративний суд помилково вважав, що рішення суду у справі №810/1052/18 набрало законної сили.
Отже, суд вважає, що виконавчі листи у справі №810/1052/18 є такими, що не підлягають виконанню.
Наведене, однак, не є перешкодою для отримання позивачем нових виконавчих листів у загальному порядку.
Керуючись статтями 243, 248, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Визнати таким, що не підлягає виконанню повністю виконавчий лист №810/1052/18, виданий Київським окружним адміністративним судом 09.07.2018 у справі за позовом ОСОБА_2 до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Дата складення повного тексту ухвали - 10.09.2018.
Суддя Леонтович А.М.