
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________
УХВАЛА
10 вересня 2018 року Справа № 913/412/18
Провадження №19/913/412/18
Суддя Косенко Т.В., розглянувши матеріали
за позовом керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області (вул. 8 Березня, 2, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах
позивача 1 - Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008)
позивача 2 - Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації (вул. Вілєсова, 10, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93411)
до відповідача 1 - Державного навчального закладу «Сєвєродонецький професійний ліцей» (пр. Хіміків, 5, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400)
відповідача 2 - Фізичної особи - підприємця Бурдіни Ірини Яківни (АДРЕСА_1, 61007)
про визнання недійсним договорів про закупівлю товарів за державні кошти
В С Т А Н О В И В:
Керівник Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у відповідних правовідносинах - Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Державного навчального закладу «Сєвєродонецький професійний ліцей» та Фізичної особи - підприємця Бурдіни Ірини Яківни про:
- визнання недійсним договору №14 від 07.06.2018, який укладений між Державним навчальним закладом «Сєвєродонецький професійний ліцей» та Фізичною особою - підприємцем Бурдіною Іриною Яківною;
- визнання недійсним договору №15 від 07.06.2018, який укладений між Державним навчальним закладом «Сєвєродонецький професійний ліцей» та Фізичною особою - підприємцем Бурдіною Іриною Яківною;
- визнання недійсним договору №16 від 07.06.2018, який укладений між Державним навчальним закладом «Сєвєродонецький професійний ліцей» та Фізичною особою - підприємцем Бурдіною Іриною Яківною;
- визнання недійсним договору №17 від 08.06.2018, який укладений між Державним навчальним закладом «Сєвєродонецький професійний ліцей» та Фізичною особою - підприємцем Бурдіною Іриною Яківною;
- визнання недійсним договору №18 від 08.06.2018, який укладений між Державним навчальним закладом «Сєвєродонецький професійний ліцей» та Фізичною особою - підприємцем Бурдіною Іриною Яківною;
- визнання недійсним договору №19 від 08.06.2018, який укладений між Державним навчальним закладом «Сєвєродонецький професійний ліцей» та Фізичною особою - підприємцем Бурдіною Іриною Яківною.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між Державним навчальним закладом «Сєвєродонецький професійний ліцей» та Фізичною особою - підприємцем Бурдіною Іриною Яківною укладено договори №№14-16 від 07.06.2018, №№17-19 від 08.06.2018. Фактично за наведеними договорами, відповідно до видаткових накладних, здійснено закупівлю меблів без застосування визначених Законом України «Про публічні закупівлі» процедур закупівлі на загальну суму 398310 грн 00 коп., чим порушено вимоги ч.7 ст.2, ч.3 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.53 Господарського процесуального кодексу України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які звертаються до суду за захистом прав і інтересів інших осіб, повинні надати суду документи, які підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах таких осіб. У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
За змістом ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Згідно з ч.1 ст.24 Закону України "Про прокуратуру" право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Підставою представництва інтересів держави в суді є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Відповідно до п.1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №459 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінекономрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, державну промислову політику, державну інвестиційну політику, державну зовнішньоекономічну політику, державну політику у сфері технічного регулювання, оцінки відповідності та стандартизації, управління об'єктами державної власності, розвитку підприємництва, державно-приватного партнерства, туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), державних закупівель, а також державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів.
Згідно з ч.1 ст.7 розділу ІІ "Державне регулювання та контроль у сфері закупівель" Закону України "Про публічні закупівлі" уповноважений орган здійснює регулювання та реалізує державну політику у сфері закупівель у межах повноважень, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.2 ст.8 розділу ІІ "Державне регулювання та контроль у сфері закупівель" Закону України "Про публічні закупівлі" уповноважений орган, тобто Мінекономрозвитку, має право здійснювати дії та вживати заходи, передбачені законодавством, для виконання покладених на нього функцій.
Частиною 3 ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Статтею 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, зокрема, бюджету, фінансів та обліку.
Приписами ст.16 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за станом фінансової дисципліни, обліку та звітності, виконанням державних контрактів і зобов'язань перед бюджетом, належним і своєчасним відшкодуванням шкоди, заподіяної державі.
Відповідно до ст.42 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій здійснюють керівництво галузями управління, несуть відповідальність за їх розвиток.
Пунктом 1 Положення про Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації №138 від 19.02.2018, Департамент є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, який утворюється головою облдержадміністрації та забезпечує виконання покладених на нього завдань, визначених цим Положенням.
Підпунктами 5 та 56 п.6 Положення передбачено, що Департамент відповідно до покладених на нього завдань здійснює оперативне управління майном, матеріально-технічне забезпечення закладів професійної (професійно-технічної) освіти, аналіз та контроль за провадженням їх фінансово-господарської діяльності та забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів.
Згідно з п.19 Положення передбачено, що Департамент є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Пунктами 4, 7 ч.5 ст.22 Бюджетного кодексу України передбачено, що головний розпорядник бюджетних коштів затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством; здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
Таким чином, Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації є головним розпорядником бюджетних коштів відповідно до покладених на нього завдань.
Враховуючи викладені приписи законодавства, та те, що предметом оскаржуваних договорів є закупівля робіт за державні кошти, суд приходить до висновку, що керівник Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області обґрунтовано звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації.
При цьому, не зважаючи на наявність у Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації повноважень щодо звернення до суду з відповідним позовом, вони протягом тривалого часу не вжили заходів щодо визнання недійсними оскаржуваних договорів про закупівлю товарів за державні кошти.
На підтвердження факту повідомлення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації про звернення до суду з цим позовом, прокурором надано листи №№7544вих-18, 7545вих18 від 29.08.2018 з описами вкладення у цінний лист від 29.08.2018.
За таких обставин господарський суд дійшов висновку, про наявність у цьому випадку підстав для представництва прокурором інтересів держави відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру".
Статтею 12 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Керуючись ст.12, 53, 120, 165, 176, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Підтвердити підстави представництва керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в особі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації з заявленими позовними вимогами.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
3. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
4. Повідомити учасників справи про призначення підготовчого засідання на 10 жовтня 2018 року о 10 год. 00 хв.
5. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, в залі судових засідань №204.
6. Відповідачам встановити строк для подачі відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України - по 03.10.2018 (включно).
7. Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості забезпечення учасникам справи права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.
Ухвала набрала законної сили 10.09.2018 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку відповідно до ст.255 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Т.В. Косенко
Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1.Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2.Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.