
Справа № 444/2643/18
Провадження № 3/444/858/2018
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2018 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Зеліско Р. Й. з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності Лок Вай Кен (LOK WAI KEUNG), оглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності Лок Вай Кен (LOK WAI KEUNG), ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина ОСОБА_1 (Hong Kong), проживає за адресою: ОСОБА_1 (Hong Kong), WAN CHAI RO, WAN CHAI, FLAT/ROOM D 13/F, посвідчення водія v037451
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
02.09.2018 року інспектором взводу 2 роти 1 батальйону 3 УПП у Львівській області ДПП ОСОБА_2 складено відносно Лок Вай Кен (LOK WAI KEUNG) протокол про адміністративне правопорушення серії БД № 400626 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якому зазначено, що 02 вересня 2018 року о 10 год. 30 хв. на автодорозі Київ-Чоп 527 км+300 м водій Лок Вай Кен (LOK WAI KEUNG), керуючи транспортним засобом Volkswagen Golf, державний номерний знак НОМЕР_1, при виїзді на нерегульоване перехрестя, не надав переваги автомобілю Fiat Doblo, державний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_3, який рухався на головній дорозі, та скоїв з ним зіткнення. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення.
Згідно із ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має своєчасно, всебічно, повно й об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом.
Підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення. Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону перешкоджає постановленню у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Відповідно до ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення Лок Вай Кен (LOK WAI KEUNG) є громадянином ОСОБА_1 (Hong Kong). В судовому засіданні з’ясовано, що він українською мовою не володіє. Враховую, що Лок Вай Кен (LOK WAI KEUNG) надавав письмові пояснення в протоколі про адміністративне правопорушення англійською мовою. Поряд є переклад на українську мову.
Ким здійснено такий переклад не вказано, як і не зазначено про залучення перекладача, зокрема для роз’яснення прав та обов’язків Лок Вай Кен (LOK WAI KEUNG), передбачених ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 63 Конституції України, перекладу тексту самого протоколу для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно ч. 1 ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Тобто, не залучення перекладача є порушенням прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Беру до уваги, що ОСОБА_4 не може бути перекладачем, оскільки є діючим працівником Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП, тобто заінтересованою особою по справі.
Додатково, слід звернути увагу, що в матеріалах справи є рапорт поліцейського взводу 2 роти 1 батальйону 3 УПП у Львівській області ДПП старшого сержанта поліції ОСОБА_5 з якого вбачається, що допущено механічні помилки, а саме не вірно вказано час вчинення ДТП, яким просить вважати 10:30 год, а місцем зіткнення просить вважати де знаходиться автомобіль № 1, а саме праве переднє колесо.
Відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МЮУ 12.03.2016 № 672/5 , а саме як передбачено розділом 2 п.2 протокол про адміністративне правопорушення складається українською мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративні правопорушення підписаний особою, щодо якої він складений. А тому всі внесені зміни в протокол про адміністративне правопорушення, схему ДТП повинні бути обумовлені з особами щодо якої складено протокол та особою, яка є потерпілою стороною, свідком та вносятся після погодження з ними.
З врахуванням наведено, в разі внесення змін такі складачу схеми ДТП слід обумовити з особами, які були з нею ознайомлені.
Верховним судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. №14 із останніми змінами та доповненняими від 19.12.2008 року).
Крім того, слід зазначити, що згідно ч. 1 ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії БД № 400629 від 02.09.2018 року не вказано в межах якої адміністративної одиниці (села, селища, міста чи району) відбулася ДТП, а тому суд позбавлений можливості точно перевірити чи справа підсудна Жовківському районному суду Львівської області.
А тому зазначені недоліки є суттєвими та перешкоджають правильно розглянути та вирішити справу.
У зв’язку із наведеним матеріали адміністративної справи слід повернути на доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 277, 278, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
ПОСТАНОВИВ :
Матеріали адміністративної справи про притягнення Лок Вай Кен (LOK WAI KEUNG) до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити в Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції для доопрацювання з підстав вказаних у мотивувальній частині даної постанови.
Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Зеліско Р. Й.