Постанова № 76305733, 05.09.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2018
Номер справи
815/1665/18
Номер документу
76305733
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/1665/18

Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

при секретарі судового засідання - Грабового В.О.,

за участю представника позивача Іщенко О.В.,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської об'єднаної громади в одномандатному виборчому окрузі №4 ОСОБА_4 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року по справі за адміністративним позовом Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області до зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської об'єднаної громади в одномандатному виборчому окрузі №4 ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

12 квітня 2018 року Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області (далі ТСВК) звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка виражається в систематичному неприбутті на першу сесію новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області 01 березня 2018 року та 19 березня 2018 року, а також неприбуття на засідання ТСВК 24 березня 2018 року, на якому мало вирішитися питання про здійснення заходів щодо забезпечення скликання та проведення першої сесії місцевої ради;

- зобов'язати відповідача особисто взяти участь у першій сесії новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області шляхом прибуття до приміщення, де вона буде проводитись, відповідно до постанови ТСВК Овідіопольського району Одеської області про повторне (втретє) скликання першої сесії новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області у встановлений ТСВК Овідіопольського району Одеської області час, реєстрації у протоколі першого пленарного засідання першої сесії новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області та перебування на цьому засіданні.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, яка виражається в систематичному неприбутті на першу сесію новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, чим порушуються права, а саме можливість набути та виконувати повноваження, інших зареєстрованих депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області; виборців та всіх членів Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади, внаслідок недієздатності представницького органу місцевого самоврядування, а також Таїровської СВК, яка позбавлена можливості вжити в межах своїх повноважень дієвих заходів щодо набуття повноважень Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області. Крім того відповідач, як обраний та зареєстрований депутат місцевої ради, є окремим суб'єктом виборчого законодавства, а тому на відміну від кандидата у депутати місцевої ради, наділений певними обов'язками, зокрема і обов'язку набуття та здійснення повноважень депутата місцевої ради.

Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що в його діях не має жодного порушення вимог чинного законодавства, так як він не є суб'єктом виборчого процесу, а тому виборче законодавство на нього не розповсюджується; депутат місцевої ради не входить до кола осіб визначених ст. 275 КАС України. Крім того, Таїровська СВК, в порушення вимог діючого регламенту Таїровської селищної ради, неодноразово призначає проведення першої сесії в приміщенні ТСВК, яке не відповідає зазначено у Регламенті відповідної ради.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність обраного та зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №4 ОСОБА_4 щодо неприбуття на першу сесію новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області та на засідання ТСВК Овідіопольського району Одеської області 24 березня 2018 року та зобов'язано обраного та зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №4 ОСОБА_4 особисто взяти участь у першій сесії новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначене рішення скасувати та прийняту нове, яким відмовити в задоволені позовної заяви в повному обсязі. Зокрема, апелянт зазначив, що суд першої інстанції необґрунтовано посилався на вимоги Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 р. №93-ІV (далі Закон №93-ІV), Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 р. №280/97-ВР, так як апелянт фактично не набув статусу депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, не отримав представницького мандату та не приступив до виконання відповідних повноважень. Крім того ОСОБА_4, як обраний депутат, повною мірою захищає інтереси своїх виборців шляхом вираження їхньої волі, а саме вимоги не з'являтися на першу сесію, у зв'язку з численними порушеннями Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2005 р. №595-VІІІ (далі №595-VІІІ) з боку ТСВК. Крім того, судом першої інстанції необґрунтовано не прийнято до уваги, що ТСВК з порушенням Регламенту Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області неодноразово призначала проведення першої сесії в приміщенні розташованого за адресою: 65497, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ділянка №10, буд. 39/1, а не в приміщенні Таїровського будинку культури.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

24 грудня 2018 року відбулися вибори депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.

ТСВК встановлено результати виборів та зареєстровано 20 з 26 депутатів.

Постановою ТСВК від 31 грудня 2017 №339 року ОСОБА_4 визнано обраним депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №4 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів від 24 грудня 2017 року, а постановою ТСВК від 22 січня 2018 року №368 - зареєстровано депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №4.

Підставою для звернення до адміністративного суду стало неприбуття ОСОБА_4, як обраного та зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради на першу сесію відповідної ради, яка мала бути проведена 01 березня 2018 року, 19 березня 2018 року за адресою: 65497, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ділянка №10, буд. 39/1, а також неприбуття 24 березня 2018 року на засідання ТСВК, на якому мало вирішитися питання про здійснення заходів щодо забезпечення скликання та проведення першої сесії ради.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції визнав право ТСВК на звернення до суду з позовом, оскільки через бездіяльність обраного та зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області позивач не може реалізувати встановлений Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2005 р. №595-VІІІ обов'язок щодо набуття повноважень депутатів ради, які починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією, на першій сесії ради, рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів.

Судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах (ч.1 ст. 1 КАС України).

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист (ч.1 ст. 5 КАС України).

Варто зазначити, що звернення суб'єкта владних повноважень до адміністративного суду обмежена і таке право надається виключно у випадках, визначених Конституцією України та законами України (ч.4 ст. 5 та п.5 ч.1 ст. 19 КАС України).

Таке обмеження обумовлено вимогами ч. 2 ст.19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Право звернення виборчої комісії до адміністративного суду передбачено ч.1 ст. 275 КАС України.

Так, зокрема таке право надано виборчій комісії, кандидату, партії (блоку), місцевій організації партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, комісії з референдуму, ініціативній групі референдуму, іншім суб'єктам ініціювання референдуму для оскарження рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум.

Судова колегія акцентує увагу на статусі відповідача, який не набув повноважень депутата місцевої ради в порядку ч.2 ст.4 Закону №93-ІV, а отже не входить до переліку зазначених у ч.1 ст. 275 КАС України суб'єктів, до яких може бути пред'явлений позов за порушення законодавства про вибори.

Як вірно встановлено судом першої інстанції в ухвалі про відкриття провадження по справі, остаточні результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області було офіційно оприлюднені 17 лютого 2018 року, шляхом їх публікації в газеті «Чорноморські новини», а тому виборчий процес з перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області, що відбулися 24 грудня 2017 року, завершився 04 березня 2018 року, у зв'язку з чим, подана позовна заява від 12 квітня 2018 року не підлягає розгляду за правилами ст.ст 268-273 КАС України.

Крім того, аналізуючи положення ст.25 Закону України «Про місцеві вибори», судова колегія приходить до висновку про відсутність у територіальній виборчій комісії права на звернення з даним позовом до адміністративного суду.

Частиною 4 цієї статті встановлено, що сільська селищна територіальна виборча комісія забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів; утворює одномандатні виборчі округи по виборах депутатів сільської, селищної ради, встановлює їх межі, єдину нумерацію; реєструє кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради у відповідних одномандатних виборчих округах, їх довірених осіб та видає їм посвідчення; реєструє кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости, їх довірених осіб та видає їм відповідні посвідчення; повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів у депутати відповідної сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, старости; затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів відповідної місцевої ради, а також сільського, селищного голови, старости, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх дільничним виборчим комісіям; скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії; вирішує питання щодо використання коштів на проведення місцевих виборів, розподіляє кошти між дільничними виборчими комісіями, здійснює контроль за їх цільовим використанням; сприяє організації зустрічей кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради, кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости з виборцями; забезпечує виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації, передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям; здійснює контроль за наданням списків виборців дільничними виборчими комісіями для загального ознайомлення та уточнення; реєструє офіційних спостерігачів від кандидатів у депутати відповідної сільської, селищної ради та кандидатів на посади сільських, селищних голів, старост, від громадських організацій; здійснює контроль за використанням кандидатами власних виборчих фондів згідно із цим Законом; встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости; реєструє обраних депутатів сільської, селищної ради; реєструє обраного сільського, селищного голову, старосту; організовує проведення повторного голосування і повторних виборів у випадках, передбачених цим Законом; встановлює підсумки голосування з виборів депутатів районної ради в територіальних виборчих округах, утворених у межах відповідного села, селища, передає ці підсумки до районної виборчої комісії; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Зі змісту цієї статті вбачається, що Таїровська СВК не наділена повноваженнями щодо звернення до адміністративного суду з вимогами щодо зобов'язання депутата прибути до приміщення та взяти участь у першій сесії новобраної селищної ради.

Відсутність у позивача законодавчих повноважень на звернення з даним позовом, рівно як і не відповідність статусу відповідача вимогам ч.1 ст.275 КАС України, свідчить про відсутність права, що підлягає судовому захисту.

Зазначені обставини є підставою для відмови у задоволенні позову.

Суд першої інстанції надав невірну правову оцінку обставинам справи, в зв'язку з чим прийшов до помилкового висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.317 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям постанови про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Щодо клопотання представника відповідача, заявленого в ході апеляційного розгляду, про закриття провадження у справі з підстав непідсудності даної справи судам адміністративної юрисдикції, судова колегія вважає його помилковим.

Так, відповідно до ч.1 ст.94 Закону України "Про місцеві вибори" суб'єкт виборчого процесу, в т.ч. виборча комісія, може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Наведене свідчить, що виборча комісія в рамках запобігання порушення вимог закону про вибори може звертатися лише до адміністративних судів для вирішення публічно-правових спорів.

Керуючись ст.ст.308,310,315,317,321,322,325,329 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Відмовити у задоволенні клопотання зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської об'єднаної громади в одномандатному виборчому окрузі №4 ОСОБА_4 про закриття провадження у справі.

Апеляційну скаргу зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської об'єднаної громади в одномандатному виборчому окрузі №4 ОСОБА_4 - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року - скасувати та ухвалити постанову про відмову Таїровській селищній виборчій комісії Овідіопольського району Одеської області у задоволенні позовних вимог.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 07 березня 2018 року.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко