
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/14711/17 Суддя (судді) першої інстанції: Скочок Т.О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Кобаля М.І.,
Суддів: Карпушової О.В., Степанюка А.Г.,
при секретарі: Кривді В.І.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_3
представника відповідача: Шамрая Б.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги ОСОБА_5 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_5 (далі по тексту - Позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - Відповідач, Фінансове управління Генерального штабу ЗСУ, ГУ ПФУ в м. Києві) в якому просив
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві в частині неприйняття рішення по заяві ОСОБА_5 щодо перерахунку його пенсії на підставі включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації заробітної плати, грошової допомоги при звільненні, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- визнати неправомірною бездіяльність Фінансового управління Генерального штабу ЗСУ щодо заяви ОСОБА_5 з надання ГУ ПФУ в м. Києві інформації по складу грошового забезпечення ОСОБА_5, з якого призначається пенсія, зокрема, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації заробітної плати, грошової допомоги при звільненні, з яких справляється страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві прийняти рішення за заявою ОСОБА_5 про перерахунок пенсії, з урахуванням того, що до грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, повинні бути включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразова грошова допомога, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу ЗСУ надати уточнюючу довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії полковнику у запасі ОСОБА_5 з усіма виплатами, у тому числі включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а також індексацію грошового забезпечення та одноразову грошову допомогу.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2018 року в задоволенні зазначеного адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов повністю.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши представників сторін, що прибули у судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін, виходячи з наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно із ч. 1 ст. 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, полковника ОСОБА_5, заступника начальника управління планування технічного забезпечення озброєння ЗСУ, звільнено з військової служби в запас (за станом здоров'я) згідно наказу Міністра оборони України від 20.09.2014 №550, а згідно наказу командира військової частини А2513 від 23.09.2014 за №210 - виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 23.09.2014.
ОСОБА_5 було взято на облік в ГУ ПФУ в м. Києві та з 24.09.2014 йому призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як стверджує позивач, вказана пенсія обчислена ОСОБА_5 виходячи в тому числі з довідки від 26.09.2014 №305/483 про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії в середніх розмірах фактичних виплат, складеної фінансовим управлінням Генерального штабу ЗСУ.
З вказаної довідки про додаткові витрати грошового забезпечення та премії від 26.09.2014 №305/483 вбачається, що до складових грошового забезпечення для обчислення пенсії військовослужбовцю (позивачу) були віднесені наступні: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення - надбавка за таємність, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавка за знання та використання іноземної мови, премія, надбавка за використання наукового ступеня кандидата військових наук. Всього розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії за вказаною довідкою становить 7 728,87 грн. (а.с.16).
Як вбачається з копії розрахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_5, яка міститься в матеріалах справи (а.с.19), станом на 10.03.2016 вищезазначені складові грошового забезпечення військовослужбовця та їх розміри були враховані ГУ ПФУ в м. Києві при розрахунку та призначенні пенсії позивачу.
Як зазначає позивач, він неодноразово звертався до відповідачів з вимогою надання уточнюючої довідки, з наявною у ній інформацією про нараховані (виплачені) додаткові види грошового забезпечення та індексацію, та проведення відповідного перерахунку пенсії за його заявою. Між тим, доказів зазначених звернень суду не надав.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідачів, звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та законних інтересів.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не дотримано встановлений порядок звернення за перерахунком пенсії з урахуванням отриманої від фінансового управління Генерального штабу ЗСУ довідки від 27.09.2017 №305/678.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 27.09.2017 Фінансовим управлінням Генерального штабу ЗСУ за результатами розгляду звернення ОСОБА_5 була складена довідка про суми нарахованого (виплаченого) грошового забезпечення останньому з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, премії, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, грошової компенсації за невикористану відпустку, грошової допомоги у разі звільнення з військової служби та індексації за період з січня 2013 року по вересень 2014 року (вих. №305/678 від 27.09.2017)(а.с.17).
Зазначена довідка направлена позивачу разом із супровідним листом від 27.09.2017 №305/1394 та отримана ним, що вбачається з матеріалів позову та підтверджено ним 06.02.2018 у судовому засіданні суду першої інстанції.
Так, при порівняні текстів обох довідок від 26.09.2014 та 27.09.2017 суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що у першій довідці Фінансовим управлінням Генерального штабу ЗСУ до складу грошового забезпечення позивача не були включені одноразові додаткові види грошового забезпечення - грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також грошова допомога у разі звільнення з військової служби та індексації грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України та Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі по тексту - Закон № 2262-XII).
Відповідно до ст. 49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393.
Статтею 63 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за Законом №2262-XII пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок № 45).
Цим підзаконним нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Зокрема, пп. 1 - 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 ст. 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФ України від 30.01.2007 №3-1 (далі по тексту - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абз. 1 п. 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Аналіз наведених норм права вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Таким чином, пенсіонер-військовослужбовець не строкової служби, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, що не пов'язані із прийняттям нормативно-правового акта про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, та/або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
У такому випадку підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії такому військовослужбовцю, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 22.04.2014 по справі №21-484а13 та від 03.04.2018 у справі №287/43/17-а.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, станом на момент звернення із цим позовом (15.11.2017), вимоги позивача про надання уточненої довідки про суми нарахованого (виплаченого) ОСОБА_5 грошового забезпечення, з урахуванням сум виплат, на які він посилається в позові, була виконана Фінансовим управлінням Генерального штабу ЗСУ, шляхом оформлення довідки від 27.09.2017 №305/678. Видача такої довідки позивачу не пов'язана із обставиною прийняття Урядом нормативно-правового акта про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, та/або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій.
У ході розгляду даної справи, позивач не надав, ані суду першої інстанції, ані суду апеляційної інстанції, жодних належних доказів підтвердження факту звернення до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії останньому, відповідно до вимог ст. 63 Закону №2262-XII та п. 4 Порядку №3-1, та необхідним пакетом документів, що визначають підстави для перерахунку пенсії.
Таким чином, наявні у справі матеріали не містять доказів дотримання позивачем встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії з урахуванням отриманої від Фінансового управління Генерального штабу ЗСУ довідки від 27.09.2017 № 305/678, а відтак у ГУ ПФУ в м. Києві не було підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії позивачу до моменту отримання та розгляду по суті відповідної заяви пенсіонера.
Доводи позивача про те, що Фінансове управління Генерального штабу ЗСУ повинно було самостійно направити довідку від 27.09.2017 №305/678 на адресу ГУ ПФУ України в м. Києві не відповідають встановленому чинним законодавством порядку подання документів для перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому є безпідставними.
Частиною 1 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 4 КАС України передбачено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Таким чином, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу.
При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Аналіз наведених правових положень та вищезазначених обставин справи дає підстави колегії суддів апеляційної інстанції для висновку, що позивач звернувся з даним позовом передчасно, оскільки права та законні інтереси останнього порушені не були.
Крім того, колегія суддів апеляційної інстанції наголошує, що ОСОБА_5 не позбавлений права звернутися до ГУ ПФУ в м. Києві з необхідним пакетом документів, що визначають підстави для перерахунку пенсії, відповідно до вимог ст. 63 Закону №2262-XII та п. 4 Порядку №3-1.
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 6 КАС України).
Верховенство права є найважливішим принципом правової держави. Змістом цього принципу є пріоритет (тобто верховенство) людини, її прав та свобод, які визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні. Цей принцип закріплено у ст. 3 Конституції України.
Окрім того, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що інші доводи апелянта не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, а тому судом до уваги не приймаються.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку, відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, доведено правомірність своїх дій та надано обґрунтовані доводи своїх дій, відповідно до норм чинного законодавства.
Отже, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Обставини, викладені в апеляційній скарзі, до уваги не приймаються, оскільки є необґрунтованими та не є підставами для скасування рішення суду першої інстанції.
В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2018 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 329 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Суддя-доповідач: М.І. Кобаль
Судді: О.В. Карпушова
А.Г. Степанюк