
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2018 року Чернігів Справа № 748/1907/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Кашпур О.В.,
за участі секретаря - Андрушко І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України, справу за адміністративним позовом Головно управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області про визнання протиправною та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області і просить визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області про накладення штрафу від 26.04.2018 у виконавчому провадженні № 56137762.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що на виконання судового рішення пенсіонеру ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 та здійснено доплату до пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.2018. Водночас доплату пенсії за період з січня 2016 року по грудень 2017 року може бути виплачено тільки після виділення коштів на її фінансування з Державного бюджету України та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. При цьому позивач вважає, що відсутність коштів з державного бюджету є поважною причиною невиконання рішення суду в частині виплати коштів з січня 2016 року по грудень 2017 року. Позивач вважає, що ним виконано рішення суду у добровільному порядку, а тому його позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ухвали Чернігівського районного суду від 19.07.2018 справу передано до Чернігівського окружного адміністративного суду для розгляду за підсудністю.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.08.2018 позовну заяву ГУПФУ в Чернігівській області було залишено без руху, надано 10-денний термін для усунення недоліків. Протягом встановленого терміну позивачем виконано вимоги ухвали суду.
Ухвалою суду від 28.08.2018 відкрито провадження в справі, слухання призначено за правилами загального позовного провадження, позивачу поновлено строк звернення до суду, а відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву.
Управлінням ДВС Головного територіального управління юстиції було подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позовних вимог Головного УПФУ в Чернігівській області. Відповідач зазначив, що оскільки рішення Чернігівського районного суду від 11.12.2017 (Справа № 748/3068/17), у частині виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії за період з січня 2016 року по грудень 2017 року, ГУ ПФУ у Чернігівській області виконано не було, то у державного виконавця були наявні усі правові підстави, передбачені Законом України “Про виконавче провадження”, для винесення оскаржуваної постанови.
Сторони в судове засідання не з’явилися, подали до суду клопотання про слухання справи за відсутності їх представників.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що Чернігівським районним судом Чернігівської області 04.04.2018 було видано виконавчий лист № 748/3068/17 про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, починаючи з 01.01.2016.
Виконавчий лист ОСОБА_1 06.04.2018 подав до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області ОСОБА_2 від 06.04.2018 відкрито виконавче провадження № 56137762 з виконання виконавчого листа № 748/3068/17, виданого Чернігівським районним судом 04.04.2018.
Копії постанови про відкриття виконавчого провадження направлені сторонам рекомендованими листами з повідомленням про вручення.
Листом від 20.04.2018 № 5097/07 ГУПФУ в Чернігівській області повідомило відповідача про те, що в квітні 2018 року ОСОБА_1 на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Доплата пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 у розмірі 10484,15 грн. виплачена 05.04.2018. Пенсія у розмірі 4732,22 грн. виплачується щомісячно з 01.04.2018. Сума пенсії, нарахована за період з січня 2016 року по грудень 2017 року, в розмірі 47659,28 грн. буде виплачена Головним управлінням тільки після виділення відповідних коштів на їх фінансування з Державного бюджету України.
Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області ОСОБА_2 26.04.2018 винесено постанову, якою на головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області було накладено штраф за невиконання рішення суду без поважних причин в сумі 5100,00 грн. Копії постанови направлені сторонам рекомендованими листами з повідомленням про вручення
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зобов’язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено. ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Загальні умови виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення визначені ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження".
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для застосування до боржника у виконавчому провадженні штрафу є невиконання судового рішення без поважних причин.
Поважними, у розумінні вищенаведених норм Закону України «Про виконавче провадження», можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ПФУ у Чернігівській області рішення Чернігівського районного суду від 11.12.2017 по справі № 748/3068/17 виконано у частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з січня 2016 року по грудень 2017 року, а також перерахунку та виплати останньому доплати пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 у розмірі 10484,00 грн., що підтверджується перерахунком пенсії та розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № N/AN/A8 ОСОБА_1
Щодо невиконання позивачем рішення Чернігівського районного суду від 11.12.2017 в частині виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії за період з січня 2016 року по грудень 2017 року, суд зазначає наступне.
У відповідності до частини 1 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: нецільове використання бюджетних коштів (пункт 24 частини 1 статті 116 БК України).
У свою чергу, як встановлено судом ГУ ПФУ у Чернігівській області не виконало у повному обсязі рішення суду у зв’язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету України, оскільки приписами статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Тобто виплата пенсії здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
На підставі системного аналізу вищевказаних норм, суд погоджується з доводами позивача про те, що невиконання ГУ ПФУ у Чернігівській області судового рішення, в частині виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії за період з січня 2016 року по грудень 2017 року, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строк та у подальшому – до отримання відповідного фінансування виконати рішення суду.
Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічний висновок викладений в постановах Верховного Суду від 24.01.2018 (справа № 405/3663/13-а) та від 13.06.2018 (справа №757/29541/14-а).
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що ГУПФУ в Чернігівській області виконало судове рішення не в повному обсязі за наявності поважної, обґрунтованої причини, суд вважає. що застосування до позивача штрафних санкцій є безпідставним.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про те, що постанова про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України штрафу від 26.04.2018 у виконавчому провадженні № 56137762 винесена за відсутності підстав для накладання штрафу, а тому позовні вимоги про визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця про накладення штрафу підлягають задоволенню.
При цьому частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки ГУ ПФУ у Чернігівській області є суб'єктом владних повноважень та враховуючи, що у справі позивач не поніс жодних судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, то, у даному випадку, підстави для відшкодування судових витрат позивачеві відсутні.
Керуючись статтями 242-246, 287 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про накладення штрафу від 26.04.2018 у виконавчому провадженні № 56137762.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П’ятницька, 83а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 21390940)
Відповідач: Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (просп. Миру, 43, м. Чернігів, 14000).
Повне судове рішення складено 06 вересня 2018 року.
Суддя О.В. Кашпур