
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
06 вересня 2018 р. Справа № 802/2042/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі — ОСОБА_1, позивач) до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі -Жмеринське ОУПФ України у Вінницькій області, пенсійний орган, відповідач) про:
- визнання протиправними дії щодо відмови у нарахуванні та виплаті пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, як інваліду 2-ї групи з числа ліквідаторів в результаті аварії на Чорнобильській АЕС з 01 вересня 2011 року;
- зобов'язання вчинити дії по нарахуванню та виплаті заборгованості пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, як інваліду 2-ї групи з числа ліквідаторів в результаті аварії на Чорнобильській АЕС з 01 вересня 2011 року в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком згідно ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” враховуючи положення ч.3 ст. 67 та щомісячної додаткової пенсії за шкоди, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком згідно ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого ч.1 ст.28, враховуючи положення ч.3 ст. 42 з послідуючим перерахунками у відповідності до зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” починаючи з 01.09.2011 року за виключенням проведених виплат.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та йому встановлено ІІ групу інвалідності з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, інших ядерних аварій та випробувань. Починаючи з 2011 року йому виплачується пенсія та додаткова пенсія у меншому розмірі, ніж визначено нормами чинного законодавства. звернувся до управління Пенсійного фонду в м. У зв'язку із чим позивач звернувся із заявою до управління, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, однак отримав відмову в якій вказано, що нарахування та виплата пенсій здійснюється згідно з вимогами чинного законодавства.
Разом з тим, на думку позивача, розміри пенсій для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по другій групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам другої групи - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Подальші зміни, внесені в законодавство щодо пенсійного забезпечення громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи є такими, що не відповідають Конституції України, оскільки суттєво звужують зміст та обсяг прав і свобод громадян, у зв'язку із чим звернувся із цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 20.07.2018 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження відповідно до положень статті 263 КАС України у письмовому провадженні.
06.08.2018 р. до суду надійшов відзив (вх. №33256) в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову, вказуючи, що саме Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення розміру виплат передбачених, зокрема, статтями 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та такі виплати позивачу проводились у відповідності до вимог чинного законодавства.
31.08.2018 р. надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує на безпідставність відзиву посилаючись на рішення Конституційного суду 17 липня 2018 року № 6-р/2018, яким визнано неконституційними окремі положення Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VII.
Ухвалою суду від 06.09.2018 р. позов залишено без розгляду в частині позовних вимог про :
визнання протиправними дії щодо відмови у нарахуванні та виплаті пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, як інваліду 2-ї групи з числа ліквідаторів в результаті аварії на Чорнобильській АЕС з 01 вересня 2011 року по 01.01.2018р.;
- зобов'язання вчинити дії по нарахуванню та виплаті заборгованості пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, як інваліду 2-ї групи з числа ліквідаторів в результаті аварії на Чорнобильській АЕС з 01 вересня 2011 року по 1.01.2018 р. в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком згідно ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” враховуючи положення ч.3 ст. 67 та щомісячної додаткової пенсії за шкоди, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком згідно ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого ч.1 ст.28, враховуючи положення ч.3 ст. 42 з послідуючим перерахунками у відповідності до зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” починаючи з 01 вересня 2011 року 01.01.2018р. за виключенням проведених виплат.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та йому встановлено ІІ групу інвалідності з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, інших ядерних аварій та випробувань, безстроково.
27 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою щодо надання інформації чи проводилось нарахування по перерахунку щомісячної основної державної та додаткової пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. , та у разі не проведення такого просив вказати підстави.
За наслідком розгляду даної заяви, 10.08.2017 р. управління листом за вих. №68/Б-7 повідомлено, що згідно постанови Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Вінницької області від 1 вересня 2010 року у справі № 2-1080/10/0205, ОСОБА_1 здійснено доплату починаючи з 23.07.2009 р. по 30.06.2011 р. в сумі 90 810, 40 грн., а починаючи з 01.07.2011 р. по 31.08.2011 р. здійснювалась виплата пенсії щомісячно у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” . Виплата пенсії відповідно до рішення суду була припинена з 01.09.2011 р., оскільки Верховною Радою України прийнято Закон України від 14.06.2011 року №3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік” в прикінцевих положеннях якого доповнено п.4 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” застосовуються у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання п.7 зазначеного Закону, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 06.07.2011 року №745 “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету “, якою було встановлено нові розміри пенсій для інвалідів , яким встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. Дана постанова є чинною і питання щодо її законності та відповідності не піднімалось.
З 01.01.2012 року нарахування та виплата пенсій здійснюється згідно постанови КМУ від 23.11.2011 р. № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Відтак пенсія призначена та виплачується згідно чинного законодавства.
Не погоджуючись з бездіяльністю органу пенсійного фонду щодо нарахування та виплати пенсії у розмірі, встановленому Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно із пунктом 4 статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції від 9 липня 2007 року, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008), в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по ІІ групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком.
Частиною першою статті 50 Закону України Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що особам, віднесеним до І категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам ІІ групи - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
При цьому, вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Разом з цим, Законом України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин” від 28 грудня 2014 року № 79-VIII, який набув чинності 1 січня 2015 року, розділ VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Із набуттям чинності Закону України від 28 грудня 2014 року № 79-VIII “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин”, Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення розміру виплат передбачених, зокрема, статтями 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно з бюджетними призначеннями Кабінет Міністрів України встановлює розмір окремих видів компенсацій і допомог.
Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який і застосовував відповідач при нарахуванні та виплаті пенсії позивачу.
Окремо суд зазначає, що рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 р., визначено, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов’язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Даним рішенням дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет на відповідний рік та інших законів.
Системний аналіз викладених правових норм та рішень Конституційного Суду України дає підстави вважати, що розмір і порядок отримання соціальних виплат за статтями 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, визначається Кабінетом Міністрів України, а отже відповідач правомірно здійснював нарахування і виплату позивачу його пенсії за статтями 50,54 Закону № 796-ХІІ у порядку, встановленому КМ України.
Свою позицію з даної категорії спорів висловив і Верховний Суд у постанові від 27.02.2018 р. у справі № 725/5885/14-а, у якій вказав про правомірність проведення органом пенсійного фону нарахування та виплати такій категорії громадян пенсій та доплат у порядку встановленому КМ України.
Більш того, при вирішені цього спору суд також враховує і наступне.
Право на захист — це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Без встановлення такого порушення, а лише допускаючи можливість неправомірної поведінки суб’єкта оскарження, суд дійде помилкового висновку про можливість захисту непорушених прав або про можливість захисту прав у майбутньому, що не випливає із повноважень, визначених статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України. Відтак є неможливим.
Таким чином, прийняття судом рішення щодо захисту прав і інтересів осіб на майбутнє, шляхом зобов’язання здійснювати «в послідуючому перерахунки у відповідності до зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб», як просить позивач, є невірним.
Окрім того, суд звертає увагу на те, що 27.07.17 р. позивач звертався до відповідача із запитом про надання інформації стосовно розрахунку та виплати пенсії за період з 1.01.2014 по 2.08.2014 р. На дане звернення отримав відповідь із відповідним розрахунком за період з 2012 по 2017 роки. Інших заяв про необхідність нарахування та виплати заборгованості пенсії по інвалідності за період з 1.09.2011 р. по 2018 р., а також відповідей (рішень) про відмову у нарахуванні та виплаті за цей період – позивачем суду не надано.
За відсутності відповідного звернення та відмови суб’єкта владних повноважень у вчинені певних дій, - відсутні й підстави вважати, що наявний спір між сторонами. А тому, в задоволені позову про визнання дій у відмові в нарахуванні та виплаті заборгованості пенсії та зобов’язання провести відповідне нарахування та виплату, в т.р. з послідуючими перерахунками, про що просить позивач, лише з цих підстав слід відмовити.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволені позову слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволенні позову - судовий збір не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач:Брик ОСОБА_2 (с. Слобода — Межирівська, Жмеринський район, Вінницька область, ідентифікаційний номер за ДРФО — НОМЕР_1).
Відповідач:Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Доватора,1, м.Жмеринка, код ЄДРПОУ 37755147).
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна