Рішення № 76272472, 05.09.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2018
Номер справи
815/1560/18     
Номер документу
76272472
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1560/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2018 року м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Харченко Ю.В.

При секретарі Орленко А.І.

Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, та зобов’язання вчинити певні дії,–

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії та не здійснення виплати грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016року, зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, а також виплату грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії, з урахуванням грошового забезпечення визначеного в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення №2061, виготовленій ОСОБА_2 комісією Головного управління МВС України в Одеській області, починаючи з 01.01.2016року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України. Пенсію ОСОБА_1 призначено відповідно до Закону України «Про пенсіне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також, позивач зазначає, що 23.12.2015р. Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VІІІ, з урахуванням якого до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992року №2262-XII внесено зміни щодо проведення перерахунку пенсій пенсіонерам МВС відповідно до грошового забезпечення встановленого для поліцейських. У зв’язку з чим, ОСОБА_2 комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області складено Довідку №2061 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016р., та оновлену Довідку №2061 про розмір грошового забезпечення, котрі було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Однак, ГУ ПФУ в Одеській області не проведено перерахунку пенсії, що, на думку позивача, є порушенням його прав, свобод, та охоронюваних законом інтересів.

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (вхід.№24111/18 від 17.08.2018р.), наголошуючи, зокрема, що при складанні довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до пункту 9 листа Міністерства внутрішніх справ від 22.03.2017р. №4019/02/22-2017 інші надбавки, доплати, підвищення та премії враховані в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції, а необхідно за січень 2016року. Таким чином, здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки, в якій містилася недостовірна інформація щодо складових грошового забезпечення, спричинило б нецільове використання коштів Державного бюджету, з якого відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється фінансування виплати пенсій, у зв’язку з чим Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було повернуто довідку №2061 до ОСОБА_2 комісії ГУ МВС України в Одеській області на доопрацювання. В подальшому вищезазначена довідка №2061 про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ від 28.02.2018р. №2900/05/21-2018 не могла використовуватись відповідачем для здійснення перерахунку пенсії позивачу, оскільки вона була надана територіальному органу Пенсійного фонду України до набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. Крім того, відповідач стверджує, що на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої Довідки №2061 про розмір грошового забезпечення.

Ухвалою Одеського окружного адміністратвиного суду від 24.05.2018р. закрито провадження у справі №8151560/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи ОСОБА_2 комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку пенсії та не здійсненні виплати грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016року, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, а також виплату грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії, з урахуванням грошового забезпечення визначеного в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення №2061, виготовленій ОСОБА_2 комісією Головного управління МВС України в Одеській області, починаючи з 01.01.2016року.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2018р. у справі №815/1560/18 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, Ухвалу Одеського окружного адміністратвиного суду від 24.05.2018р. про закриття провадження у справі, скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою Одеського окружного адміністратвиного суду від 25.07.2018р. справу №815/1560/18 прийнято до свого провадження.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що від повноважних представників позивача – ОСОБА_3, та відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшли заяви (від 31.08.2018р. вхід.№25536/18, вхід.№25538/18) про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження, а представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 комісії Головного управління МВС України в Одеській області до суду не з’явився, не зважаючи на те, що про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

29.12.2015р. набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” №900-VIШ, яким внесено зміни до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992року №2262-XII, а саме: доповнено та змінено статтю 43, якою передбачено, що у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що після набуття чинності змін, внесених до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови від 11.11.2015р. №988, згідно яких призначена особам начальницького та рядового складу органів МВС України пенсія перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, ОСОБА_1 набув право на перерахунок пенсії, з урахуванням видів та розміру грошового забезпечення, встановлених для поліцейських.

У звязку з чим, ОСОБА_2 комісією ГУ МВС України в Одеській області на адресу ГУ ПФУ в Одеській області направлено Довідку №2061 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до якої станом на 01.01.2016р. розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою старший оперуповноважений оперативної служби ГУМВС України в Одеській області складає: посадовий оклад – 2600грн., оклад за військом (спеціальним) званням капітан міліції - 1800грн., надбавка за стаж служби – 1540грн. (35%), надбавка за специфічні умови проходження служби – 390грн. (15%), премія – 125,96грн. (1,99%), всього – 6455,96грн.

У зв’язку з виявленням фахівцями Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у вищезазначеній Довідці №2061 про розмір грошового забезпечення недостовірної інформації її було повернуто до ОСОБА_2 комісії ГУ МВС України в Одеській області на доопрацювання.

У подальшому ОСОБА_2 комісією ГУ МВС України в Одеській області на адресу ГУ ПФУ в Одеській області направлено оновлену Довідку №2061 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до якої станом на 01.01.2016р. розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою старший оперуповноважений оперативної служби ГУМВС України в Одеській області складає: посадовий оклад – 2600грн., оклад за військом (спеціальним) званням капітан міліції - 1800грн., надбавка за стаж служби – 1540грн. (35%), надбавка за специфічні умови проходження служби – 390грн. (15%), премія – 383,60грн. (6,06%), всього – 6713,60грн.

Не перерахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, з урахуванням грошового забезпечення визначеного в оновленій Довідці про розмір грошового забезпечення №2061, виготовленій ОСОБА_2 комісією Головного управління МВС України в Одеській області, станом на 01.01.2016року, та невиплата ОСОБА_1 перерахованої пенсії, послугувала підставою для звернення позивача до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії та не здійснення виплати грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016року, зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, а також виплату грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії, з урахуванням грошового забезпечення визначеного в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення №2061, виготовленій ОСОБА_2 комісією Головного управління МВС України в Одеській області, починаючи з 01.01.2016року, є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, підставою для звернення ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою послугувало не перерахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, з урахуванням грошового забезпечення визначеного в оновленій Довідці про розмір грошового забезпечення №2061, виготовленій ОСОБА_2 комісією Головного управління МВС України в Одеській області, станом на 01.01.2016року, та не виплата ОСОБА_1 перерахованої пенсії.

Статтю 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” доповнено частиною третьою, в якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Зазначені положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” кореспондуються з приписами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно з яким перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пунктом 15 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, підставою для видачі ОСОБА_1 оновленої Довідки №2061 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, серед іншого, послугувала Постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015року №988, котра набула чинності з 02.12.2015року, та встановлює складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських, тощо.

Таким чином, факт введення (зміни) Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015року №988 грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ - ОСОБА_1.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992року №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що орган пенсійного фонду не виконує свого обов'язку щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо пердбачених підстав для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити вказані дії з дня виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016р.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008року №45, відповідно до п.1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 7 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Отже, з вищевказаного вбачається, що саме до повноважень органів Пенсійного фонду України належить здійснювати перерахунок пенсій на підставі виданих відповідними державними органами довідок.

Між тим, судом встановлено, що Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано питання виплати перерахованих пенсій, та визначено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, п.3 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», зобов'язано перерахувати з 01.012016р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016р. по 31 грудня 2017р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019р. по 31 грудня 2019р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016р. по 31 грудня 2017р.; з 1 січня 2020р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016р. по 31 грудня 2017р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Згідно з п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008р. №45.

Таким чином, судом з’ясовано, що Кабінетом Міністрів України встановлено обов'язок органам Пенсійного фонду України здійснювати виплатити перерахованої пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. лише з 01.01.2019р.

Водночас, Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», не заперечує наявності у відповідача обов'язку здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії у межах спірних правовідносин.

При цьому, суд зазначає, що право на перерахунок пенсії у позивача – ОСОБА_1 виникло на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», та в жодному разі не на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а відтак право на перерахунок пенсії з 01.01.2016р. є абсолютним, та не може відстрочуватися в часі.

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто, набуте право не може бути скасоване, звужене (правова позиція Конституційного Суду України у наступних Рішеннях: від 22.09.2005 № 5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 № 23-рп/2010, від 11.10.2011 № 10-рп/2011, від 20.12.2016 №7-рп/2016).

Між тим, викладені у Постанові Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» умови щодо перерахунку пенсії погіршують становище позивача в частині строків виплати належної йому пенсії, а відтак означений підзаконний номативно-правовий акт не може мати зворотної дії у часі, що, серед іншого, підтверджується також позицією, викладеною у рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999р. у справі №1-рп/99.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Також, у рішенні Конституційного суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» Конституційний суд зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

Таким чином, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що у розумінні вказаних вимог позивач - ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988.

Означений висновок відповідає правовій позиції, котру висловив Верховий суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 15.02.2018р. у справі №820/6514/17 (№Пз/9901/8/18), яка є зразковою по відношенню до даної справи.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, а також Рішення Верховного Суду в зразковій справі №820/6514/17 від 15.02.2018р., суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбпчених підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення з 01.01.2016р. перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900-VІІІ, ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, та оновленої Довідки №2061 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої ОСОБА_2 комісією ГУМВС України в Одеській області; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900-VІІІ, ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, та оновленої Довідки №2061 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої ОСОБА_2 комісією ГУМВС України в Одеській області, починаючи з 01 січня 2016року.

Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмовому відзиві на адміністративний позов.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, та зобов’язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню, з вищенаведених підстав.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, та зобов’язання вчинити певні дії, задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення з 01.01.2016р. перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900-VІІІ, ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, та оновленої Довідки №2061 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої ОСОБА_2 комісією ГУМВС України в Одеській області.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385) провести ОСОБА_1 (65038, м.Одеса, вул.Новгородська,27, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” №900-VІІІ, ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, та оновленої Довідки №2061 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виготовленої ОСОБА_2 комісією ГУМВС України в Одеській області, починаючи з 01 січня 2016року.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.