
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2018 року № 810/2439/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації , Київської обласної державної адміністрації, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про не направлення відповідного подання до Київської обласної державної адміністрації стосовно надання ОСОБА_1 статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації оформити і направити подання до Київської обласної державної адміністрації про надання ОСОБА_1 статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що вона є особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, та має статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії. Так, позивачка стверджує, що вона як особа якій встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII та постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 “Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має право на отримання посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, однак відповідач протиправно відмовив їй у цьому, чим позбавив передбачених законом гарантій.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.05.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача подав до суду письмові заперечення в яких зазначив, що позовні вимоги не визнає, просив суд відмовити в задоволенні позову з огляду на те, що у зв'язку зі змінами в законодавстві, позивачка втратила статус потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а отже підстави для визнання за ним статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, та видачі йому відповідного посвідчення відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, зареєстрована та проживає у ІНФОРМАЦІЯ_2.
07 лютого 2007 року позивачці, як особі, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, Київською обласною державною адміністрацією було замінено посвідчення у зв’язку зі зміною прізвища громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії ІV.
З 13.02.2018 позивачці встановлено інвалідність третьої групи довічно, причина інвалідності - захворювання, пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0770734.
Крім того, згідно з висновком центральної міжвідомчої експертної комісії по встановленню хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 11.01.2018 № 52 позивачці встановлено злоякісне новоутворення тіла матки, ст.І-В, кл.гр. ІІ, Т1вN0М0, пов’язаних з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Для встановлення статусу, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І та видачі відповідного посвідчення позивачка, 02.03.2018 звернулась до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації з відповідною заявою, до якої додала усі необхідні документи, однак, відповідач своїм листом від 05.03.2018 № 211 відмовив їй у цьому з посиланням на Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII (далі – Закон № 76-VIII), яким внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 27.02.1991 № 791а-XII (далі – Закон № 791а-XII) та виключено зону посиленого радіоекологічного контролю з числа зон, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Не погоджуючись з діями відповідача, що виявились у відмові видати йому посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, позивачка звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Згідно з пунктом 2 абзацу першого статті 9 вказаного Закону, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 11 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії ІV належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у тій зоні не менше 4 років.
Згідно приписів пункту 1 частини першої статті 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія І.
Частиною першою статті 65 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії І, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Статтею 12 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Як убачається з матеріалів справи, позивачка має статус громадянки, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесеної до ІV категорії, їй встановлено третю групу інвалідності довічно, причина інвалідності: захворювання пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Доводи відповідача, про те, що Законом України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів” від 28.12.2014 № 76-VІІІ виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, що вказує на те, що позивачка з 1 січня 2015 року не проживає на забрудненій території, суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки право позивачки на отримання посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентовано не цією статтею, а статтею 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Також, суд зазначає, що обов'язковою умовою набуття статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи ІV категорії, було необхідність проживання або роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років (пункт 4 частини 1 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"). Тобто саме по собі проживання або робота на території зони посиленого радіоекологічного контролю без дотримання вимог пункту 4 частини 1 статті 14 вказаного Закону, не відносило особу до потерпілих 4 категорії.
Разом з тим, з викладених правових норм убачається, що достатньою та необхідною правовою підставою для видачі особі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, є одночасна сукупність наступних умов: 1) встановлення їй інвалідності; 2) наявність довідки МСЕК про причинно-наслідковий зв'язок настання інвалідності особи із аварією на Чорнобильській АЕС.
Таким чином, посилання відповідача, на те, що територія, на якій проживає позивач, з 01 січня 2015 року не є зоною радіоактивного забруднення, взагалі не стосуються спірного права особи на отримання посвідчення постраждалого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно з пунктом 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 видача посвідчень провадиться: іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються: інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Однак, Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації листом від 05.03.2018 № 211 фактично відмовило ОСОБА_1 в прийнятті документів та оформленні подання до Київської облдержадміністрації, тим самим вирішило питання щодо видачі посвідчення, яке належить до компетенції обласної державної адміністрації.
З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд приходить до переконання, що, оскільки, позивачка отримала інвалідність через захворювання, пов'язане з аварією на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідною довідкою МСЕК, то наявні достатні та необхідні правові підстави для прийняття від нього документів, оформлення та направлення Управлінням соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації до Київської облдержадміністрації подання для видачі позивачці посвідчення І категорії особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 205, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про не направлення відповідного подання до Київської обласної державної адміністрації, стосовно надання ОСОБА_1
ОСОБА_2 для встановлення статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації оформити і направити подання до Київської обласної державної адміністрації про надання ОСОБА_1 статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193594) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев’ять) грн. 60 коп..
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.