
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2018 року № 810/1205/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, Бородянської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, Бородянської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації, в якому просить суд:
- визнати відмову Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації у Київській області та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у прийняття від позивача документів для оформлення подання до Київської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 протиправною;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації та Бородянську районну державну адміністрацію Київської області прийняти від позивача документи для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, оформити та направити подання до Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 та видачі позивачу відповідного посвідчення;
- зобов’язати Київську обласну державну адміністрацію у Київській області розглянути подання Бородянської районної державної Київської області та прийняти рішення щодо надання позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4 та видати посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він зареєстрований та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 29 травня 1987 року і по даний час яке до 01 січня 2015 року згідно Постанови Кабінету міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106 «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ, згідно абзацу 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», відносилось до IV зони посиленого радіоекологічного контролю.
Оскільки раніше позивач не звертався в установленому законом порядку для оформлення документів з метою отримання посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, то через досягнення ним віку виходу на пенсію на пільгових умовах, як особи, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, у нього виникла необхідність в отриманні такого посвідчення.
У лютому 2018 року позивач звернувся до відповідач-1 для оформлення подання для видачі йому вказаного посвідчення, але відповідач-1 відмовив йому в оформленні такого подання, посилаючись на Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ, яким виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, що виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, та на лист Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА від 23 січня 2015 року № 05-49-143, згідно якого, починаючи з 01 січня 2015 року Департаментом не приймаються подання райдержадміністрацій та міськвиконкомів для оформлення громадянам первинних та дублікатів посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4. Вважав, що така відмова не відповідає вимогам закону, а тому позивач звернувся до суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року у даній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачі – 1, 2, 4 відзиву на позовну заяву, заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надіслали.
Відповідача – 3, Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, подала до суду пояснення в яких зазначено, що у зв'язку зі змінами в законодавстві, позивач втратив статус потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а отже підстави для визнання за ним статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, та видачі йому відповідного посвідчення відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 29 травня 1987 року по даний час.
У зв’язку із досягненням позивачем віку виходу на пенсію на пільгових умовах у нього виникла необхідність в отриманні посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, і він звернувся до Управління соціального захисту населення Бородянської райдержадміністрації щодо оформлення подання для видачі йому цього посвідчення, однак, відповідач своїм листом № 560/08 від 13 лютого 2018 року повідомив йому про те, що з 01 січня 2015 (з дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VІІІ) згідно листа-роз'яснення Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації від 23 січня 2015 №05-49-143 Департаментом не приймаються подання райдержадміністрацій та міськвиконкомів на оформлення громадянам первинних та дублікатів посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у тій зоні не менше 4 років.
Частиною першою статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно п.6 «Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою КМУ від 20 січня 1997 року № 51, особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, починаючи з 29 травня 1987 року по даний час проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відповідно до постанови КМ УРСР від 23 липня 1991 р. № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" відносилося до IV зони посиленого радіоекологічного контролю.
Доводи відповідачів про те, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів» від 28.12.2014 № 76-VІІІ виключено абзац 5 частини другої ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, що вказує на те, що позивач з 1 січня 2015 року не проживає на забрудненій території, суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки право позивача на отримання посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентовано не цією статтею, а статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, посилання відповідача на те, що територія, на якій проживає позивач, з 1 січня 2015 не є зоною радіоактивного забруднення, взагалі не стосуються спірного права особи на отримання посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС.
Крім того, посилання відповідача на лист Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації від 23 січня 2015 за № 05-49-143, судом не приймається до уваги, оскільки вказаний лист не є нормативно-правовим актом і носить виключно рекомендаційний характер.
Відповідно до п.10 Порядку № 51, видача посвідчень провадиться особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Однак, Управління соціального захисту населення Бородянської райдержадміністрації Київської області листом від 13 лютого 2018 року № 560/08 фактично відмовило позивачу у прийнятті документів та оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації, тим самим вирішило питання щодо видачі посвідчення, яке належить до компетенції обласної державної адміністрації.
З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд приходить до переконання, що оскільки позивач за станом на 1 січня 1993 року прожив та пропрацював на території зони посиленого радіоекологічного контролю не менше 4 років, що підтверджується належним чином оформленим документами в матеріалах справи, то на підставі пункту 4 частини першої статті 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він належить до осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4, а тому наявні достатні та необхідні правові підстави для прийняття від позивача документів для підготовки подання Бородянської райдержадміністрації до Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА для видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Судом встановлено, що відмова Управління соціального захисту населення Бородянської райдержадміністрації Київської області прийняти документи позивача та з відповідним поданням направити їх на адресу Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації обумовлена роз'ясненнями, викладеними у листі Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації від 23.01.2015 №05-49-143 на адресу управлінь соціального захисту населення райдержадміністрацій та міськвиконкомів, в якому повідомлено про те, що на підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» №76-VІІІ, яким виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, з 01.01.2015 року не будуть прийматися подання райдержадміністрацій та міськвиконкомів на оформлення громадянам посвідчень потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Таким чином, матеріали справи беззаперечно свідчать про сталу позицію Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації з розглядуваного питання, через що заява позивача щодо оформлення статусу потерпілого категорії 4 не прийнята Управлінням соціального захисту населення Бородянської РДА саме з огляду на відмову Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації приймати подання райдержадміністрацій та міськвиконкомів на оформлення громадянам посвідчень потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Отже судом встановлено, що Департамент соціального захисту населення Київської облдержадміністрації протиправно відмовився приймати на розгляд документи райдержадміністрацій та міськвиконкомів на оформлення громадянам посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, зокрема, й щодо позивача, відтак такі особи були позбавлені можливості подати документи, а отже позбавлені права на належний розгляд документів уповноваженими компетентними органами та отримати рішення по суті поставленого питання.
Враховуючи викладене, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 77, 205, 241-246, 257, 259-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати відмову Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у прийнятті від ОСОБА_1 документів для оформлення подання до Київської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, протиправною.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області та Бородянську районну державну адміністрацію прийняти від ОСОБА_1 документи для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4, оформити та направити подання до Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу та видачі ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4.
Зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію розглянути подання Бородянської районної державної адміністрації Київської області та прийняти рішення щодо надання ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4 та видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193594) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 2114 (дві тисячі сто чотирнадцять) грн. 40 коп..
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.