Постанова № 76253049, 04.09.2018, Апеляційний суд Запорізької області

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
330/540/17
Номер документу
76253049
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу Справа №

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний №330/540/17 Головуючий у 1 інстанції: Куценко О.О.

Провадження № 22-ц/778/855/18 Суддя-доповідач: Дашковська А.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«04» вересня 2018 року м. Запоріжжя

Апеляційний суд Запорізької області у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого: Дашковської А.В.,

суддів: Кримської О.М.,

Подліянової Г.С.,

секретар: Евальд Д.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу з апеляційною скаргою ОСОБА_3 в особі представника ОСОБА_4 на рішення Якимівського районного суду Запорізької області від 17 жовтня 2017 року у справі за позовом керівника Мелітопольської місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах держави до Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області, Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Якимівськоїрайонної державної адміністрації, наказу Головного управління Держземагенства у Запорізькій області, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, витребування та повернення земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2017 року керівник Мелітопольської місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області, Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Якимівської районної державної адміністрації, наказу Головного управління Держземагенства у Запорізькій області, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, витребування та повернення земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 10 грудня 2012 року до Якимівської районної державної адміністрації надійшла заява громадянина ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки оренду для ведення фермерського господарства орієнтовною площею 64,1 га із земель запасу Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_3 головою Якимівської районної державної адміністрації прийнято розпорядження №639 від 24 грудня 2012 року № 12 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 64,1 га ОСОБА_3 із земель запасу Давидівської сільської ради для ведення фермерського господарства».

Вважає вказане розпорядження голови Якимівської районної державної адміністрації таким, що прийнято з порушенням вимог земельного законодавства.

До заяви ОСОБА_3 було долучено статут ФГ «Агростар-2010», довідку АБ №467796 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України на фермерське господарство «Агростар-2010» та свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи фермерське господарство «Агростар-2010», керівником якого є ОСОБА_3 Відповідно до п.п.1.1 статуту, засновником фермерського господарства «Агростар-2010» є ОСОБА_3

Таким чином, передача земельної ділянки в оренду відповідачу призвело до фактичної її передачі у користування юридичній особі ФГ «Агростар-2010».

За результатами розгляду клопотання ОСОБА_3 Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області видано наказ від 23 січня 2014 року №ЗП/2320381200:06:006/00000130 «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду», пунктом 2 якого надано в оренду ОСОБА_3 земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 58,9183 га (кадастровий номер НОМЕР_2), що розташована на території Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області, строком на 20 років для ведення фермерського господарства.

Вважає вказаний наказ таким, що прийнятий з порушенням вимог земельного законодавства.

В подальшому між ОСОБА_3 та Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області 23 січня 2014 року було укладено договір оренди вказаної земельної ділянки, який був зареєстрований державним реєстратором Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції в Запорізькій області за №5111430 20 березня 2014 року.

Зазначеною земельною ділянкою фактично користується ФГ «Агростар-2010», яке сплачує орендну плату.

Вважає, що процедура формування земельного фонду вже створеного та зареєстрованого у відповідності до законодавства України ФГ «Агростар-2010», передача зазначеній юридичній особі земельних ділянок без проведення земельних торгів (аукціонів), здійснена з порушенням вимог Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про фермерське господарство» та інших нормативно-правових актів, які регулюють вказані питання.

На підставі зазначеного просив визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Якимівської районної державної адміністрації від 24 грудня 2012 року №639 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 64,1 га ОСОБА_3 із земель запасу Давидівської сільської ради для ведення фермерського господарства» та наказ Головного управління Держземагенства у Запорізькій області від 23 січня 2014 року №ЗП/2320381200:06:006/00000130 «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду»; визнати недійсним договір оренди землі б/н від 23 січня 2014 року, укладений між Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області та ОСОБА_3; зобов`язати відповідача ОСОБА_3 повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, земельну ділянку площею 58,9183 га, кадкастровий номер НОМЕР_2, яка розташована на території Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області; стягнути з відповідачів понесені судові витрати.

Рішенням Якимівського районного суду Запорізької області від 17 жовтня 2017 року позов задоволено.

Визнано незаконним та скасувати розпорядження голови Якимівської районної державної адміністрації від 24 грудня 2012 року №639 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 64,1 га ОСОБА_3 із земель запасу Давидівської сільської ради для ведення фермерського господарства».

Визнано незаконним та скасовано наказ Головного управління Держземагенства у Запорізькій області від 23 січня 2014 року №ЗП/2320381200:06:006/00000130 «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду».

Визнано недійсним договір оренди землі б/н від 23 січня 2014 року, укладений між Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 ІНННОМЕР_1.

Зобов`язано ОСОБА_3 повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, земельну ділянку площею 58,9183 га, кадастровий номер НОМЕР_2, яка розташована на території Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області.

Стягнуто з Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області на користь прокуратури Запорізької області кошти, витрачені в 2016 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 2133,33 грн.

Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на користь прокуратури Запорізької області кошти, витрачені в 2016 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 2133,33 грн.

Стягнуто з ОСОБА_3 на користь прокуратури Запорізької області кошти, витрачені в 2016 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 2133,33 грн.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, ОСОБА_3 в особі представника ОСОБА_4 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невірне застосування ст.. 8 Закону України «Про фермерське господарство», ґрунтування висновків суду на припущеннях, пропуск строку позовної давності, необгрунтованість підстав для представництва прокуратурою інтересів держави в справі, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Мелітопольська місцева прокуратура подала відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначила, що Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області є відповідачем у справі, на час подання позову був відсутній орган, уповноважений державною здійснювати функції контролю за додержанням земельного законодавства, звернення до суду з позовом відбулось з дотриманням строку позовної давності.

Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, пояснення учасників апеляційного розгляду, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення.

За змістом п.1 ч.1 ст.374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Відповідно до ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що 10 грудня 2012 року ОСОБА_3 звернувся з заявою до Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 64,1 га для ведення фермерського господарства із земель запасу Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області (а.с.17).

За результатами розгляду заяви ОСОБА_3 головою Якимівської районної державної адміністрації прийнято розпорядження №639 від 24 грудня 2012 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 64,1 га із земель запасу Давидівської сільської ради для ведення фермерського господарства ( а.с. 16).

На час звернення до Якимівської районної державної адміністрації із відповідною заявою про дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 був засновником та головою Фермерського господарства «Агростар 2010» та займався фермерським господарством (а.с. 28-29).

На підставі вище зазначеного розпорядження Якимівської районної державної адміністрації був розроблений проект землеустрою та Головним управлінням Держземагенства України у Запорізькій області видано наказ №ЗП/2320381200:06:006/000001ЗО від 23 січня 2014 року "Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду" (а.с.30-31).

23 січня 2014 року між ОСОБА_3 та Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області було укладено договір оренди землі, який був зареєстрований державним реєстратором Реєстраційної служби Якимівського районного управління юстиції в Запорізькій області за №5111430 20 березня 2014 року(а.с.32-40).

За приписами ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється ЗК України та Законом України «Про фермерське господарство».

Частиною 1 ст. 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

За правилами ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Частиною 2 ст. 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч. ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним ч. ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу (ч. 3 ст. 124 ЗК України).

Спеціальним законом, який визначає правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України є Закон України "Про фермерське господарство".

Частинами 1, 2 ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство" передбачено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про фермерське господарство" відносини, пов'язані із створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються Конституцією України, ЗК України, Законом та іншими нормативно-правовими актами України.

При вирішенні позовних вимог про законність рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування щодо надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства застосуванню підлягають правила надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства відповідно до ст. 7 Закону як спеціального по відношенню до ст. 123 ЗК України.

За приписами ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно із ч. ч. 1-5 ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство" для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради. У заяві зазначаються бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики. Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.

Отже, за змістом вказаних норм заява громадянина про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства повинна містити комплекс передбачених ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» умов і обставин.

В порушення ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» ОСОБА_3 під час звернення до Давидівської сільської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не надано обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.

Розглядаючи заяву громадянина по суті, орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування (а в разі передання на розгляд суду спору - суд) повинен дати оцінку обставинам і умовам, зазначеним у заяві, перевірити доводи заявника, наведені на обґрунтування розміру земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, у тому числі щодо наявності трудових і матеріальних ресурсів.

За наслідками зазначеної перевірки орган державної виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування повинен пересвідчитися в дійсності волевиявлення заявника, наявності в нього бажання створити фермерське господарство та спроможності вести господарство такого виду - виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих для ведення фермерського господарства. У протилежному випадку відсутність належної перевірки, формальний підхід до вирішення заяви громадянина створює передумови для невиправданого, штучного використання процедури створення фермерського господарства як спрощеного, пільгового порядку одержання іншими приватними суб'єктами в користування земель державної чи комунальної власності поза передбаченою законом обов'язковою процедурою - без проведення земельних торгів.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство» після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації.

Відповідно до статуту фермерського господарства «Агростар-2010», довідки АБ №467796 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України на фермерське господарство «Агростар-2010» та свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи - ФГ «Агростар-2010», керівником вказаного ФГ є ОСОБА_3 (а.с.20-29).

Згідно з свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи фермерське господарство «Агростар-2010» з 14.12.2010 зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 37370697, адреса місцезнаходження: 72453, Запорізька область, Приазовський район, с. Чкалове, вул. Леніна, буд. 87.

Відповідно до п. 1.1 Статуту ФГ «Агростар-2010» засновано ОСОБА_3, за пунктом 1.2 Статуту останнє є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність, ФГ «Агростар-2010» є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатки їз своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, кутовий штамп та інші необхідні реквізити (п. 2.1 Статуту).

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що ОСОБА_3 під час звернення до Давидівської сільської ради із заявою про отримання земельної ділянки вже був засновником та керівником (головою) фермерського господарства «Агростар-2010» та відповідно займався фермерським господарством.

Можливість передачі земельних ділянок державної та комунальної форми власності для ведення фермерського господарства юридичним особам, тобто після створення громадянином фермерського господарства та його державної реєстрації відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство», без проведення земельних торгів, діючим законодавством України, як на момент прийняття спірних розпоряджень, так і на час розгляду справи, не передбачена.

Передача громадянину земельної ділянки для ведення фермерського господарства здійснюється без проведення земельних торгів (аукціону) тоді, коли земельна ділянка передається громадянину, який виявив бажання займатися фермерським господарством саме для створення фермерського господарства як юридичної особи та реєстрації його у встановленому законом порядку, а не для розширення вже існуючого фермерського господарства.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 04.11.2014 по справі № 922/481/13.

Отже, процедура формування земельного фонду вже створеного та зареєстрованого у відповідності до законодавства України ФГ «Агростра-2010» та передача зазначеній юридичній особі земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону) були здійснені з порушенням вимог Конституції України, Земельного кодексу України та Закону України «Про фермерське господарство».

Передача в такий спосіб земельної ділянки в оренду ОСОБА_3 призвела до її передачі у фактичне користування юридичній особі - фермерському господарству «Агростар-2010».

Відповідно до інформації Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 04.10.2016 року №157/09/08-21-12-02 орендна плата за вищевказану земельну ділянку сплачується ФГ «Агростар-2010» (а.с.231).

За приписами п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

З огляду на зазначене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо визнання незаконним та скасування розпорядження голови Якимівської районної державної адміністрації від 24 грудня 2012 року №639 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 64,1 га ОСОБА_3 із земель запасу Давидівської сільської ради для ведення фермерського господарства» та наказу Головного управління Держземагенства у Запорізькій області від 23 січня 2014 року №ЗП/2320381200:06:006/000001 ЗО «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду».

Згідно з ч. 1 ст. 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

За приписами ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Оскільки договір оренди земельної ділянки від 23 січня 2014 року є похідним від незаконних розпорядження голови Якимівської районної державної адміністрації від 24 грудня 2012 року №639 та наказу Головного управління Держземагенства у Запорізькій області від 23 січня 2014 року №ЗП/2320381200:06:006/000001 ЗО, то судом першої інстанції обґрунтовано визнано його недійсним із застосуванням наслідків недійсності правочину.

Доводи апеляційної скарги про відсутність у прокурора підстав для звернення до суду з позовом є необґрунтованими.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 №459/2011 «Про Державну інспекцію сільського господарства України» є Держсільгоспінспекція України.

Пунктом 8 ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» інспекторам у сфері державного контролю за використанням та охороною земель надано право звертатися до суду лише з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. Повноважень щодо звернення центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, до суду про визнання незаконними (недійсними) рішень органів державної влади та місцевого самоврядування щодо розпорядження землею, визнання недійсними правочинів щодо відчуження чи передачі у користування земельних ділянок державної та комунальної власності, а також їх повернення з чужого незаконного володіння, нормами зазначеного Закону не передбачено.

Не передбачено таких повноважень і Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011 №459/2011.

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 №337 «Про ліквідацію територіальних органів державної інспекції сільського господарства», прийнято рішення ліквідувати Державну інспекцію сільського господарства в Запорізькій області як юридичну особу публічного права. До Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 13.07.2015 внесено запис про те, що Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області перебуває в процесі припинення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» функції контролю за додержанням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів передано до Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

Відповідно до інформації Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру фактично вказані функції до служби не перейшли.

Це свідчить про відсутність на час звернення до суду суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, що надає прокуратурі, в силу ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», право здійснювати представництво в суді законних інтересів держави, шляхом самостійного звернення до суду з відповідним позовом.

Крім того, постановою Апеляційного суду Запорізької області від 13 червня 2018 року залишено без змін рішення Якимівського районного суду Запорізької області від 25 жовтня 2017 року, яким задоволені позовні вимоги керівника Мелітопольської місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах держави до Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області, ОСОБА_3 А,М. про визнання незаконним та скасування рішення Давидівської сільської ради, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, витребування та повернення земельної ділянки (т.2,а.с.11-15).

Ухвалюючи рішення, суд визнав незаконним та скасував рішення Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області від 14 квітня 2011 року №7/1 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передачі в довгострокову оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства ОСОБА_3", рішення Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області від 10 лютого 2014 року №18/1 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства та передачі її в оренду", визнав недійсним договір від 25.02.2014 року оренди земельної ділянки, зобов'язав ОСОБА_3 повернути територіальній громаді с. Давидівка Якимівського району Запорізької області в особі Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області земельну ділянку площею 54,5539 га,

Судом встановлено, що звернення ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 55 га, із земель запасу Давидівської сільської ради Якимівського району Запорізької області надійшло до Давидівської сільської ради 12.04.2011 року.

За результатами розгляду звернення ОСОБА_3 Давидівською сільською радою прийнято рішення від 14.04.2011 року № 7/1 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передання у довгострокову оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства ОСОБА_3».

Таким чином, на час розгляду звернення ОСОБА_3 від 10.12.2012 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передання у довгострокову оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства (т.1, а.с.224) Давидівською сільською радою вже було прийнято рішення від 14.04.2011 року № 7/1 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передання у довгострокову оренду земельної ділянки площею 55 га, для ведення фермерського господарства ОСОБА_3.

Довід апеляційної скарги про те, що вказана земельна ділянка надавалась іншому фермерському господарству, ніж фермерське господарство» Агростар -210» колегія суддів вважає неприйнятним, оскільки зазначені обставини не підтверджено належними доказами.

З огляду на зазначене, колегія дійшла висновку про те, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон який їх регулює.

Доводам апеляційної скарги про звернення до суду з позовом з порушенням строків позовної давності дана належна оцінка судом першої інстанції при ухваленні рішення суду.

Посилання в апеляційній скарзі на те, що зазначена земельна ділянка видавалась іншому фермерському господарству, ніж ФГ «Агростар-2010», не заслуговує на увагу, оскільки не підтверджене належними доказами.

Інші доводи, наведені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції, обґрунтовано викладених в мотивувальній частині оскаржуваного рішення та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що рішення суду постановлено з додержанням вимог закону і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 374, 375, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 в особі представника ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Рішення Якимівського районного суду Запорізької області від 17 жовтня 2017 року у цій справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складений 05 вересня 2018 року.

Головуючий

Судді: