Постанова № 76241362, 04.09.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
812/790/18
Номер документу
76241362
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2018 року справа №812/790/18

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року (складене в повному обсязі 01 червня 2018 року в м. Сєвєродонецьк Луганської області) у справі № 812/790/18 (суддя в І інстанції Смішлива Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (далі - відповідач), в якому просила: визнати дії відповідача про відмову у призначенні та виплаті державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї протиправними та зобов'язати відповідача призначити, нарахувати та виплатити державну соціальну допомогу позивачу з серпня 2017 року; визнати дії відповідача про відмову у призначенні та виплаті державної соціальної тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляється від сплати аліментів протиправними та зобов'язати відповідача призначити, нарахувати та виплатити державну соціальну допомогу позивачу з серпня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначала, що 15.08.2017 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради з метою призначення державної соціальної допомоги та надала при цьому всі необхідні документи.

Однак, відповідачем відмовлено в наданні та призначенні державної соціальної допомоги з причин відсутності повного пакету документів. Як зазначала ОСОБА_1, причиною відмови слугувало ненадання трудового договору, однак позивач вважає, що даний документ не передбачений нормативними документами, які необхідно надавати для призначення соціальної допомоги. Позивач з такою відмовою не згодна, вважає, що надала повний пакет документів, як того вимагає Постанова КМУ від 22.02.2006 № 189 «Про затвердження порядку призначення та виплати тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» та Постанова КМУ від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям».

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року у справі № 812/790/18 позовні вимоги було задоволено повністю, внаслідок чого: визнано протиправним та скасовано рішення Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради від 20.09.2017 про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї; визнано протиправним та скасовано рішення Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради від 20.09.2017 про відмову ОСОБА_1 у призначенні тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 серпня 2017 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до Державного бюджету України судовий збір у сумі 1409,60 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач звернулася до відповідача з питанням призначення допомоги у належний спосіб та при зверненні із заявою про призначення допомоги надала всі необхідні документи для її призначення. В свою чергу, рішення Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради від 20.09.2017 про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та рішення Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради від 20.09.2017 про відмову ОСОБА_1 у призначенні тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме прийнято відповідачем без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Справа судом першої інстанції розглянута в порядку спрощеного позовного провадження, у зв'язку з чим апеляційний перегляд здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 93100, АДРЕСА_1, перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради з жовтня 2015 року, як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та з лютого 2017 року, як отримувач тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, що не заперечується сторонами.

15.08.2017 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, та пільг (арк.справи 43-44).

Рішенням від 20.09.2017 відповідач відмовив ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у зв'язку з відсутністю повного пакету документів (арк.справи 47).

Також, рішенням від 20.09.2017 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, підставою відмови зазначено п.6, п 7, п 8-1 Постанови КМУ від 22.02.2006 № 189 «Про затвердження порядку призначення та виплати тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» та п.7.12 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги затверджена наказом Мінпраці, Мінекономіки, Мінфіну, Держкомстату, Держкомсім'ї та молоді та зареєстрована в Мінюсті 07.02.2002 за №112/6400 (арк.справи 48).

Не погодившись з рішеннями відповідача ОСОБА_1 звернулась до голови міста Лисичанська зі скаргою на дії посадових осіб управлінні праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (арк.справи 8).

08.11.2017 за № 755 управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради надано відповідь на скаргу, в якій зазначено, що у зв'язку з ненаданням трудового договору з ПП ОСОБА_2 та трудової книжки в місячний термін, 20.09.2017 управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради відмовлено ОСОБА_1 в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів (арк.справи 9, 29).

Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (в редакції яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Згідно статті 4 цього Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно.

Місцеві державні адміністрації мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», визначені постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24 лютого 2003 року, якою затверджено «Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (надалі - Порядок № 250 ).

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку, соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно пункту шостого Порядку № 250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю.) Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Форми заяви, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики. До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Відповідно статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до частини другої статті 51 Конституції України та статті 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку.

Відповідно до статті 141 Сімейного кодексу України розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.

Згідно частинами 8, 9 статті 181 Сімейного кодексу України якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім'ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей.

Механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме визначає порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, встановлений Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 189 (далі Порядок № 189).

Згідно абз. 3 п. 2 Порядку № 189, тимчасова допомога призначається у разі, коли місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено. Пунктом 3 Порядку встановлено, що тимчасова допомога призначається дитині віком до 18 років.

Пунктом 6 Порядку № 189 встановлено, що для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування): заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копію свідоцтва про народження дитини; декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи: рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення; довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі; повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.

Відповідальність за достовірність наданої органу соціального захисту населення інформації щодо неодержання аліментів або щодо їх розміру покладається на одного з батьків.

Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення тимчасової допомоги провадиться відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги (пункт 8-1 Порядку № 189).

Відповідно до п. 1, п.п. 5.1 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15 листопада 2001 року № 486/202/524/455/3370, методика призначена для обчислення сукупного доходу сімей (одержувачів) для всіх видів соціальної допомоги і застосовується при визначенні їх права на соціальну допомогу та розрахунку її розміру. (далі Методика).

Згідно п.п. 7.12 п. 7 Методики, особливості врахування окремих видів доходів є зокрема доходи осіб, які працюють за трудовим договором у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, ураховуються за даними фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які виплачують доходи, але в розмірі не менше, ніж зазначено в трудовому договорі.

Як вже було зазначено, позивачем надано до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради довідку про доходи ОСОБА_1 за період з 20.02.2017 по 31.07.2017 від ПП ОСОБА_2 (арк.справи 45), однак не надано трудового договору, що і стало підставою для відмови в призначенні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до пункту 7 Порядку № 189 тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє одержувачу про те, які документи повинні бути подані протягом місяця.

Рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів після надходження усіх необхідних документів.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням тимчасової допомоги.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради має право робити запити до відповідних органів та отримувати безоплатну інформацію необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням тимчасової допомоги, в даному випадку до відповідного податкового органу для перевірки достовірності даних, зазначених ПП ОСОБА_2 в довідці щодо заробітної плати ОСОБА_1

Як встановлено колегією суддів, позивачем надано до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради: заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, та пільг (арк.справи 43-44); декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги(арк.справи 39-40); довідку про неотримання аліментів (арк.справи 46); довідку про доходи, отриманні від приватного підприємця ОСОБА_2, (арк.справи 45); розписки-зобов'язання (арк.справи 41-42).

У зв'язку з тим, що раніше ОСОБА_1 вже отримувала соціальну допомогу у її особовій справі вже були наявні копії свідоцтва про народження дитини (арк.справи 24), свідоцтва про розірвання шлюбу (арк.справи 25), паспорту (арк.справи 22), картки платника податку (арк.справи 23), а тому їх повторне надання не вимагалось.

Також, колегія суддів зазначає, що відповідно до Порядку № 250 та Порядку № 189 визначено перелік документів які надаються уповноваженою особою для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме та в зазначених порядках не передбачено надання трудового договору.

Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що позивач звернулася до відповідача з питанням призначення допомоги у належний спосіб та при зверненні із заявою про призначення допомоги надала всі необхідні документи для її призначення.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради від 20.09.2017 про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та рішення Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради від 20.09.2017 про відмову ОСОБА_1 у призначенні тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме прийнято відповідачем без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року у справі № 812/790/18 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року у справі № 812/790/18 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 04 вересня 2018 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.В. Гайдар

Судді І.В. Сіваченко

О.О. Шишов