
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
27 серпня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/795/18-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-
в с т а н о в и в:
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким: визнати протиправним та скасувати рішення Чернівецької міської ради 59 сесії VІІ скликання від 26.07.2018 р. №1333 "Про дострокове припинення повноважень Чернівецького міського голови ОСОБА_2".
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що її слід залишити без руху, з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого: чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
В силу пунктів 5, 8 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Як вбачається із змісту поданого позову позивач оскаржує рішення Чернівецької міської ради 59 сесії VІІ скликання від 26.07.2018 р. №1333 "Про дострокове припинення повноважень Чернівецького міського голови ОСОБА_2" як член територіальної громади м. Чернівці, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що оскаржуваним рішенням порушено права територіальної громади м. Чернівці. При цьому, позивачем не надано суду доказів на підтвердження того, що вона є членом указаної громади.
Так, за визначенням ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр. Крім того, адміністративно-територіальна одиниця - область, район, місто, район у місті, селище, село.
За змістом ч. 1 ст. 3 Закону № 280/97-ВР громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.
За визначенням, наданим у ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 № 1382-IV місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи (ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні").
Документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні").
Так, позивачем на підтвердження того, що вона є членом територіальної громади м.Чернівці не надано жодного із наведених вище документів, у яких би зазначалося про її місце проживання за відповідною адресою у м. Чернівці.
У зв'язку із цим, суд позбавлений можливості перевірити чи позивач є членом територіальної громади м. Чернівці та відповідно може звертатися до суду з позовом про скасування рішення Чернівецької міської ради.
Крім того, суд звертає увагу на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
В пункті 9 ч. 5 ст. 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема, у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду.
Ознайомившись із адміністративним позовом судом встановлено, що позивачем не вказано в чому саме полягає порушення її прав з боку відповідача, тобто, яким чином оскаржуване рішення порушує її права, свободи чи інтереси.
Так, рішенням Чернівецької міської ради 59 сесії VІІ скликання від 26.07.2018 р. №1333 "Про дострокове припинення повноважень Чернівецького міського голови ОСОБА_2" звільнено ОСОБА_2 з посади міського голови м. Чернівці.
Позивач оскаржує указане рішення та в позові зазначає, що таке рішення порушує права територіальної громади м. Чернівці, оскільки мешканці міста Чернівці на основі загального, рівного, прямого виборчого права обрали шляхом таємного голосування міського голову ОСОБА_2
Позаяк, позивачем не надано суду доказів щодо того, що вона може виступати від імені територіальної громади м. Чернівці, або уповноважена діяти від її імені.
Крім того, позивачем не наведено обставин, які б свідчили про те, що указаним рішенням порушено її права особисто. Будь-які документи, які б підтверджували право позивача звертатися до суду в інтересах інших осіб в матеріалах, доданих до позову відсутні.
Також, у відповідності до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до частин 2, 4, 5 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Судом встановлено, що позивачем не дотримано вимог ст. 94 КАС України, а саме до позову подані копії письмових доказів, які не засвідчені належним чином.
Таким чином позивачу слід подати до суду завірені належним чином докази, на які він посилається у своєму позові, з метою визнання їх судом належними та допустимими в даній адміністративній справі.
За правилами, визначеними ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене суд вважає, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення, визначених в ухвалі недоліків.
В разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі наведеного та керуючись статтями 94, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з моменту отримання даної ухвали шляхом приведення позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Т.М. Брезіна