Рішення № 76239991, 28.08.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2018
Номер справи
0640/3737/18
Номер документу
76239991
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2018 року м.Житомир справа № 0640/3737/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Шевчук Т.А,

за участю: представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов`язання призначити та здійснити нарахування пенсії зі зниженням пенсійного віку,

встановив:

ОСОБА_2 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просить суд зобов"язати Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та здійснити нарахування пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.ч.1, 2 ст.55, ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дня подання заяви про призначення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що як ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС, в березні 2018 року звернувся з письмовою заявою до Коростенського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо прийняття рішення про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, так як він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 02.10.1990-92 дні та по 08.03.1992. Згідно з листом №6063/03.1 від 11.07.2018 відповідач повідомив позивачу про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки відсутні вимоги п.2 ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст.26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Проте позивач вважає, що подані ним документи, при зверненні до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, дають підстави для призначення та здійснення нарахування пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 20.07.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 28.08.2018 на 11:30.

10.08.2018 в канцелярії суду зареєстровано відзив Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на адміністративний позов. В обґрунтування відзиву відповідач зазначає, що рішенням комісії по розгляду питань, пов"язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії №28 від 06.07.2018, в призначенні пенсії за віком відповідно до норм ч.2 ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу було відмовлено у зв"язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

20.08.2018 в канцелярії суду зареєстровано відповідь на відзив ОСОБА_2

У судове засідання 28.08.2018 позивач у судове засідання не з"явився. Про час, місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. Причини неявки суду не відомі. Клопотань, доповнень на адресу суду не надійшло.

Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечував. Зазначив, що управлінням правомірно відмовлено у призначені пенсії за віком.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд дійшов наступних висновків.

Позивач народився 13.03.1964 та є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС у 1990 році, що підтверджується копією посвідчення ЖОДА від 24.09.1993. (а.с.12, 14-15,24)

Досягши страхового стажу 16 років 2 місяці 20 днів, в березні 2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 6 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 02.10.1990 по 08.03.1992 відповідно до ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 11.07.2018 №6062/03.1 позивачу відмовлено у призначенні пенсії та зазначено, що обов"язковою умовою для призначення пенсії за нормами ст.26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" з 01.01.2018 є наявність страхового стажу не менше 25 років. Згідно поданих документів страховий стаж складає 16 років 2 місяці 20 днів. За наявними документами та враховуючи що відсутні вимоги п.2 ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст.26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", та відповідно до пенсійного законодавства для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 6 років у віці 54 роки підстав немає. (а.с.26-27)

Вважаючи, що він має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку матеріалам, обставинам справи суд звертає увагу на наступне.

Так, дані правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №22-1 від 25.11.2005.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві

Згідно ч.1 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до ч.4 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Основним документом, що визначає час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, є довідка , що видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, у складі яких працівник безпосередньо виконував роботи з ліквідації аварії. Інший порядок підтвердження факту участі на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, чинним законодавством на даний час не передбачено.

З матеріалів справи вбачається, що позивач з 01.10.1990 по 08.03.1992 працював дезактивувальником 2 розряду при Інституті проблем безпеки атомних електростанцій імені Курчатова в м.Чорнобиль про що свідчать копія наказу про прийняття та звільнення з роботи від 01.10.1990, копія трудової книжки, копія архівної довідки від 07.07.2017 №23-01/494, копія посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС №680133 від 28.01.1992 за списком №1. (а.с.18-24)

З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що у позивача наявний страховий стаж 16 років 2 місяці 20 днів.

При цьому, обґрунтовуючи відсутність підстав для призначення пенсії відповідач вказує на те, що позивач має право на вихід на пенсію в 54 роки за наявності страхового стажу 19 років.

Суд не погоджується з такими доводами, з огляду на таке.

Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Статтею 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на три роки понад передбачений цією статтею.

Отже, виходячи з наведених законодавчих приписів, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в статті 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

В контексті наведеного суд відмічає, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, за наявності відповідного страхового стажу не менше 15 років страхового стажу.

У відповідності до ч.3 ст. 65 цього Закону посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Оскільки позивач є учасником наслідків аварії на ЧАЕС та має страховий стаж 16 років, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 6 років.

Щодо моменту з якого необхідно здійснити обчислення пенсії позивача, суд зазначає наступне.

Згідно вимог ч.1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Так як позивач у березні звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання Коростенське ОУПФУ призначити позивачу пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку з дня подання заяви.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи те що, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов до висновку, про обґрунтованість позовних вимог та як наслідок, їх задоволення у повному обсязі.

Керуючись статтями 9,77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Зобов"язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Грушевського,16/1, м.Коростень, Житомирська обл., 11501, код ЄДРПОУ 37909216) призначити ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,11505, ІПН НОМЕР_1) пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст.26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" з дня подання заяви.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Грушевського,16/1, м.Коростень, Житомирська обл., 11501, код ЄДРПОУ 37909216) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,11505, ІПН НОМЕР_1) понесені судові витрати у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 03 вересня 2018 року