
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2018 р. Справа№0540/5372/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Арестової Л.В., при секретарі Гришиній А.А., за участю представника відповідача - Хлудеєвої А.О., розглянувши в порядку загального провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
09 липня 2018 року ОСОБА_3 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про:
- визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про відмову в переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 20.12.2017 року;
- зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області перевести ОСОБА_3 на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та обчисліти пенсію на підставі довідки про заробітну плату від 11.10.2000 року, наданої її чоловіку ОСОБА_4, а також здійснити перерахунок і виплату державної пенсії з врахуванням раніше виплачених сум з 20.12.2017 року з розрахунку, що вказаний в п. 9 постанови Кабінету міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
12 липня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 року відкрито провадження по справі.
06 серпня 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона є пенсіонером за віком, вдовою учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС ОСОБА_4. Рішенням відповідача від 10 грудня 2017 року позивачці було відмовлено в переведенні на пенсію по втраті годувальника, оскільки для нарахування пенсії ОСОБА_4 було використано довідку про заробітну плату від 11 жовтня 2000 року, яка одержана в зоні відчуження за вересень 1986 року. За результатами перевірки вказаної довідки виявлені порушення в розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії. Нової довідки з виправлення порушень підприємством не було надано, тому розрахунок було проведено без довідки від 11 жовтня 2000 року. Нова розрахована пенсія у зв'язку зі втратою годувальника стала менше ніж розмір пенсії за віком, призначена позивачу. За таких обставин прийнято рішення про відмову заявнику в переведені на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, з яким позивач не згоден і вимушена звернутися до суду.
Крім того, позивач зазначила, що вказане рішення отримала 05 червня 2018 року.
В установлений судом строк відповідачем через відділ документообігу та архівної роботи суду були надані заперечення на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що рішення про відмову в перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника за нормами ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» прийнято у зв'язку з недоцільністю перерахунку. Вказує, що пенсійну справу ОСОБА_4 взято відповідачем на облік за матеріалами справи та виплату пенсію залишили в тому ж розмірі, який призначався та виплачувався в управлінні Пенсійного фонду України в Советському районі. Для розрахунку пенсії ОСОБА_3 по втраті годувальника управлінням неможливо використовувати довідку про заробітну плату з архівної пенсійної справи, бо вона видана з порушенням. За таких обставин, відповідач вказує, що розрахунок пенсії у зв'язку із втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї становить 50 % пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_4 за нормами ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розраховано без довідки про заробітну плату від 11 жовтня 2000 року та склав 1 674,06 грн., що менше ніж розмір отримуваної пенсії за віком , яка складає 4 356,00 грн. Враховуючи викладене, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління просить в задоволені позову відмовити.
Позивач та представник позивача 30 серпня 2018 року через відділ документообігу та діловодства суду надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача до судового засідання з'явилась, проти задоволення позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданого Совєтським РВ УМВС України в м. Макіївці 18 жовтня 1999 року, (а.с. 10-11), має реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (а.с. 11). Позивач є пенсіонером за віком, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 11 липня 2005 року (а.с 11) та дружиною померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії I смерть якого пов'язано з чорнобильською катастрофою, що підтверджується посвідченням НОМЕР_4 від 27 листопада 2017 року (а.с. 13).
Чоловік позивача, ОСОБА_4 (що підтверджується свідоцтвом про одруження НОМЕР_5 від 19 лютого 2001 року (а.с. 14)) помер ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 від 19 вересня 2017 року (а.с. 15), був інвалідом 2 групи, відповідно до свідоцтва серії НОМЕР_7 від 22 грудня 2008 року та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до посвідчення категорії 1 серії НОМЕР_10 від 15 вересня 2009 року та, відповідно до вкладки НОМЕР_9 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи був учасником ЛТА на ЧАЕС від 15 вересня 2009 року (а.с. 16), отримував пенсію по інвалідності внаслідок чорнобильської катастрофи, відповідно до довідки, виданої управлінням Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області від 19 січня 2018 року № 23/02-25/5, яка складала 10 740,00 гривень (а.с. 28).
Вказана пенсія була нарахована з урахуванням довідки, яка видана ОСОБА_4 про те, що йому за роботу в населених пунктах зони відчуження № 3 тридцятикилометрова зона з 11 вересня 1986 року по 17 жовтня 1986 року (а.с. 27, 61), яка видана на виконання рішення Советського районного суду м. Макеєвки Донецької області від 04 жовтня 2000 року (а.с. 60).
ОСОБА_3 18 грудня 2017 року звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, якою просила перерахувати пенсію за віком на пенсію у разі втрати годувальника в розмірі фактичних збитків за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 63).
20 грудня 2017 року заступником начальника управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області Васильєвою Г.М. розглянуто заяву № 11645 від 18 грудня 2017 року, прийнято рішення про відмову в переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника (а.с. 35-36).
Вказане рішення аргументується тим, що в пенсійній справі померлого годувальника ОСОБА_4 знаходиться довідка про заробітну плату від 11 жовтня 2000 року, одержану за роботу в зоні відчуження за вересень 1986 року, яку перевірено на достовірність видачі зустрічною перевіркою. Згідно результату перевірки, виявлено порушення в розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії. Нової довідки з виправленням правопорушень підприємством не надано. Тому для розрахунку пенсії неможливо використовувати довідку, яка знаходиться в пенсійній справі. Розрахунок проведено без довідки про заробітну плату від 11 жовтня 2000 року, яка становить 1 161, 60 гривень, що менше ніж розмір пенсії за віком ОСОБА_3 - 4 356,00 гривень.
Судом встановлено та не заперечується сторонами по справі, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області.
Пенсія по інвалідності в розмірі фактичних збитків ОСОБА_4 призначено управлінням Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки, пенсійну справу взято на облік з 01 серпня 2014 року відповідачем.
Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви та відзиву на позов, спірними питанням у справі є правомірність відмови в перерахунку пенсії позивачу.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 49 Конституції України,передбачено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також абзацу 1 п. 1 «Порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника в наслідок Чорнобильської катастрофи» (який діяв до 31.12.2011 р.) та п. 1 «Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 р., який діє з 01.01.2012 р., встановлено, що пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодування збитків, який визначається згідно з законодавством.
Відповідно до ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування. Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону.
Частиною 1 ст. 54, ч.4 ст. 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року визначений мінімальний розмір пенсії по втраті годувальника, який становить 50% пенсії по інвалідності, яку одержував померлий годувальник.
Відповідно до ст.74 Закону України «Про пенсійне забезпечення» сім'ям пенсіонерів пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж заробітку, з якого обчислювалась пенсія годувальника. Сім'ям тих пенсіонерів, які мали право на перерахунок пенсії в порядку, передбаченому ст.69 цього Закону, пенсії обчислюються із заробітку, з якого було проведено або могло бути проведено перерахунок пенсії годувальника.
Відповідно до п.2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1 (із змінами) та зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, передбачено що, до заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою № 22-1 від 25.11.2005 року (п.2.3) прямо передбачено, що заробіток годувальника за час роботи в зоні ЧАЕС визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника.
Пунктом 4.8 постанови № 22-1 від 25.11.2005 року передбачено, що пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання (реєстрації) або за місцем перебування пенсіонерів.
Частиною 1ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що непрацездатні громадяни - це особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі діти-інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до цього Закону. В разі наявності одночасного права на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Непрацездатним членом сім`ї може бути дружина, що визначено ч. 2статті 36 вказаного Закону.
За життя ОСОБА_4 мав статус потерпілого від аварії на ЧАЄС 1 категорії та отримував пенсію по інвалідності 2 групи по захворюванню, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЄС, що стверджується копією посвідчення ОСОБА_4 серії НОМЕР_7, та отримував пенсію в розмірі 10740, 00 грн., відповідно до довідки від 19 січня 2018 року № 23/02-25/5, виданої управлінням Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області.
25 листопада 2005 року Правлінням Пенсійного Фонду України винесена постанова №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку із втратою годувальника, переведення з одного виду пенсії на інший, подається заявником особисто або через представника безпосередньо до управління пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації). Аналогічна норма міститься і в частині 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 2.3 Порядку до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу та наступні документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Відмова відповідача з посиланням на недостовірність довідки про заробітну плату від 11 жовтня 2000 року, одержану за роботу в зоні відчуження за вересень 1986 року, яку перевірено на достовірність видачі зустрічною перевіркою є безпідставною, оскільки на підставі наявних в пенсійній справі довідок останньому призначалась і виплачувалась пенсія, яку на даний час бажає отримувати позивач. Отже, сумнівів в їх достовірності за життя ОСОБА_4 у відповідача не виникало, а повторного підтвердження права на пенсію нормами чинного законодавства не передбачено.
Окрім того, довідку було видано на виконання рішення суду, що підтверджено наявними в матеріалах справи доказами.
Згідно з рішенням про відмову в переведені з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника від 20 грудня 2017 року, гр. ОСОБА_3 були надані всі документи, які необхідні для переведення на пенсію по втраті годувальника.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Отже, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, з урахуванням наданих судом висновків, суд вважає недоведеною законність дій відповідача з відмови позивачу в перерахунку пенсії.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до квитанції № 0.0.1078855676.1 від 09 червня 2018 року ОСОБА_3 сплатила судовий збір в розмірі 704,80 гривень.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Розмір прожиткового мінімум для працездатних осіб становить 1 762, 00 грн.
Таким чином, зважаючи на те, що позивачем було сплачено судовий збір, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області 704,80 грн. на користь ОСОБА_3, як того вимагає ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 2-17, 42-47, 72-77, 90, 94, 121, 122, 132, 133, 139, 143, 159-164, 168, 171, 173, 175, 179-181, 183, 192-194, 199, 205, 224, 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про: визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про відмову в переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 20.12.2017 року; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області перевести ОСОБА_3 на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та обчисліти пенсію на підставі довідки про заробітну плату від 11.10.2000 року, наданої її чоловіку ОСОБА_4, а також здійснити перерахунок і виплату державної пенсії з врахуванням раніше виплачених сум з 20.12.2017 року з розрахунку, що вказаний в п. 9 постанови Кабінету міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про відмову в переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Визнання протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 20 грудня 2017 року;
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області перевести ОСОБА_3 на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та обчислити пенсію на підставі довідки про заробітну плату від 11.10.2000 року, наданої її чоловіку ОСОБА_4, а також здійснити перерахунок і виплату державної пенсії з врахуванням раніше виплачених сум з 20.12.2017 року з розрахунку, що вказаний в п. 9 постанови Кабінету міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири гривні) 80 копійок на користь ОСОБА_3.
ОСОБА_3 (місце реєстрації проживання: АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1; серія та номер паспорту НОМЕР_11);
Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (місцезнаходження: 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вул. Поштова, буд. 5; код ЄДРПОУ 23346787)
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Арестова Л.В.