
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2018 року справа № 812/1214/18
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Сіваченка І.В., суддів: Гаврищук Т.Г., Шишова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року (повне судове рішення складено 25 травня 2018 року в м. Сєвєродонецьку) у справі № 812/1214/18 (суддя в І інстанції Ірметова О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - Управління), в якому просив: визнати протиправними дії про відмову у перерахунку пенсії; зобов'язати перерахувати та виплатити пенсію з 01.10.2017 з врахуванням проведених виплат, на підставі пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок № 1210) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року (а.с. 3-7).
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що отримує пенсію по інвалідності. 26 березня 2018 року позивач звернувся з до відповідача письмовою заявою про перерахунок його пенсії згідно матеріалів пенсійної справи на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 851, відповідно до абзацу 3 ст. 59 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ), та згідно ст. 3 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. 06.04.2018 отримав лист-відповідь Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 06.04.2018 № 47/є-14, яким позивачу роз'яснено, що він, будучи призваним Старобільським районним військовим комісаріатом на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, проходив службу у в/ч 73413, за час служби не набував статусу військовослужбовця, та що строкова військова служба є окремим видом військової служби, яка не є тотожною виконання військового обов'язку в запасі. Позивач вважає такі дії протиправними.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року у справі № 812/1214/18 адміністративний позов було задоволено частково, внаслідок чого: визнано протиправними дії Управління щодо відмови у перерахунку пенсії позивача відповідно до 9-1 Порядку № 1210; зобов'язано відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.03.2018 щодо перерахунку йому пенсії відповідно до 9-1 Порядку № 1210 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 141-144).
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просив рішення суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд першої інстанції дійшов хибного висновку що військовослужбовці, призвані на військові збори належать до військовослужбовців в розумінні ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки позивач не проходив дійсну строкову військову службу під час ліквідації наслідків ЧАЕС.
У відзиві на апеляційну скаргу позивачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності відповідно до статей 54, 57 Закону № 796-ХІІ.
Відповідно до посвідчення Серії НОМЕР_1 від 05.09.2011 позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується вкладкою до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи НОМЕР_2 від 05.09.2011 (а.с. 11).
Також відповідно до довідки Старобільського районного військового комісаріату Луганської області від 25.01.1991 № 18 ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 16.02.1987 по 14.05.1987 у складі військової частини № 34003, що також підтверджується довідкою Старобільського районного військового комісаріату Луганської області від 09.06.2010 № 407 та архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України (а.с. 13-15).
Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії № 09 від 05.07.2011 захворювання позивача пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 16).
Згідно із довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААВ № 396530 позивачу встановлено другу групу інвалідності та підтверджено, що захворювання позивача пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 17).
Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги встановлено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках 75 % з 26.06.2014 безстроково (а.с. 18).
Позивач 26.03.2018 звернувся до відповідача із письмовою заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017 на підставі Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 та відповідно до абзацу 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ (а.с. 34).
Старобільське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Луганської області розглянуло заяву та листом від 06.04.2018 № 59/Г-14 відмовило позивачу у перерахунку та виплаті пенсії, посилаючись на те, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби. Вказану відповідь надано відповідачем із посиланням на Закон України "Про звернення громадян" та додатково роз'яснено, що позивач має право звернутися щодо оскарження рішення за наслідками розгляду заяви до ГУ ПФУ в Луганській області (а.с. 30-31).
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач є військовослужбовцем у розумінні ст. 10 Закону № 796-ХІІ.
З таким висновком суду першої інстанції не погоджується суд апеляційної інстанції з наступних підстав.
Стаття 59 Закону № 796-ХІІ стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі № 796-ХІІ від 01 липня 1992 року № 2532-12 у редакціях: законів України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року № 231-V (діяла до 01 жовтня 2017 року) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII (діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.
Частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року № 231-V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Отже, частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Водночас, частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Враховуючи вищезазначене, частина третя статті 59 Закону № 796-ХІІ передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або
2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або
3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ не допускається):
1) особа має статус особи з інвалідністю;
2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;
3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Відповідно до записів військового квитка, позивач з 12.09.1986 по 28.10.1986 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі в/ч 62910 (а.с. 13).
ОСОБА_1 у лютому 1987 року був призваний на спеціальні військові збори Старобільським районним військовим комісаріатом Луганської області та направлений до військової частини №34003 для проходження військової служби по виконанню особливо важливого Урядового завдання по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, де отримав дозу опромінення 22.08 рентгени (а.с. 14, 48).
Згідно матеріалів справи позивач проходив дійсну строкову військову службу у лавах Радянської армії у період з 15.11.1983 до 19.12.1985, а приймав участь у ліквідації наслідків ЧАЕС у період з 16.02.1987 до 14.05.1987 у складі військової частини №34003.
Враховуючи те, що позивач під час участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не проходив дійсну строкову службу, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивач не має права на перерахунок пенсії на підставі пункту 9-1 Порядку № 1210.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в ухвалі від 08.05.2018 у справі 820/1148/18.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального права, у зв'язку з чим рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.
Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 250, 310, 315, 317, 321, 322, ч.1 ст. 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області - задовольнити повністю.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року у справі № 812/1214/18 - скасувати повністю.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повне судове рішення - 4 вересня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Сіваченко
Судді Т.Г. Гаврищук
О.О. Шишов