
Справа № 405/1018/18
2/405/181/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2018 року м. Кропивницький
Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:
головуючого-судді: Драного В.В.
при секретарі: Дерев'янко А.В.
за участю: прокурора Мельникової Г.В., Стамат А.А.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача адвоката ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Першого заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міської ради міста Кропивницького до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник керівника Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міської ради міста Кропивницького звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 08.08.2014 року НОМЕР_3 в сумі 60 224 грн. 40 коп.
В обґрунтування позову вказав, що рішенням Кіровоградської міської ради від 30.03.2012 року №1522 надано ОСОБА_3 в оренду на 5 років земельну ділянку площею 247,10 кв.м. по АДРЕСА_2 під розміщення магазину та кафе. На підставі вказаного рішення між Кіровоградською міською радою та ОСОБА_3 08.08.2014 року укладено договір оренди земельної ділянки НОМЕР_3, який реєстровано 29.08.2014 року за № 6832282. Відповідно до розділів 1, 2 та 3 договору, орендодавець надає, а орендар приймає в оренду терміном на 5 років земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2, площею 247,0 кв.м. під розміщення магазину та кафе за адресою: АДРЕСА_2. Згідно матеріалів грошової оцінки земель м .Кіровограда грошова оцінки зазначеної »земельної ділянки складає 272 237,33 грн. Відповідно до акту прийому - передачі земельної ділянки передана ОСОБА_3
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 6 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки: у сумі 16 334 грн. 23 коп. на рік або 1 361 грн.18 коп. на місяць щомісячно не пізніше 28-го числа кожного місяця, наступного за звітним. Кошти від оренди земельної ділянки вносити на розрахунковий рахунок 33218815700002 УДКСУ в м. Кіровограді МФО 823016 код ЄДРПОУ 38037409, код платежу 13050500, отримувач - УДКСУ у м.Кіровограді/м.Кір-д. Крім того, розділом 4 договору передбачено, що орендна плата справляється також у випадку, коли орендар з власних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору.
У разі змін коефіцієнтів індексації, індексів інфляції, визначених законодавством, орендар самостійно розраховує (індексує) нормативну грошову оцінку земельної ділянки на момент сплати орендної плати без укладення додаткової угоди з орендодавцем (п.4.4 договору).
Відповідно до розділу 10 договору одним з обов'язків орендаря визначено своєчасно й у повному обсязі вносити орендодавцю орендну плату.
У порушення істотної умови, визначеної розділом 4 договору оренди, положень ст.ст. 526, 530 ЦК України орендар у встановлений строк взяті на себе зобов'язання не виконав, орендна плата не сплачена, у зв'язку з чим станом на 01.12.2017 за відповідачем виникла заборгованість, що підтверджується розрахунком заборгованості по орендній платі за землю в сумі 60 224,40 грн. Вказаний борг виник з січня 2016 року по грудень 2017 року.
Зважаючи, що порушення у цій сфері спричиняють шкоду економічним інтересам держави, в особі територіальної громади м. Кропивницький у вигляді недотримання орендної плати від користування земельною ділянкою, неекономічного, неефективного використання, неналежного контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель, встановлено достатньо підстав для звернення керівника Кіровоградської місцевої прокуратури з позовом в інтересах держави в особі територіальної громади, від якої виступає Кіровоградська міська рада. Міська рада м. Кропивницього не здійснює захисту порушених майнових прав та інтересів територіальної громади. Крім того, вказує, що у даному випадку порушення інтересів держави відбулось внаслідок ігнорування стороною договору встановленого порядку сплати орендної плати. Несвоєчасне надходження коштів на рахунки Міської ради м. Кропивницького ослаблює економічні основи місцевого самоврядування. В свою чергу позбавляє можливості міську раду здійснювати подальше використання коштів бюджету на реалізацію програм соціально-економічного розвитку та на інші потреби територіальної громади м. Кропивницького тощо.
За таких обставин, просив стягнути з ОСОБА_3 на користь Міської ради м. Кропивницького заборгованість по сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 08.08.2014 року НОМЕР_3 в сумі 60 224 грн. 40 коп.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 20.02.2018 року відкрито позовне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання.
На позовну заяву відповідачем поданий відзив, в якому останній зазначив, що викладені в позовній заяві вимоги частково не визнаються відповідачем, оскільки факти, зазначені в позові не відповідають дійсності. 08.08.2014 року між Кіровоградською міською радою та ним укладено договір оренди земельної ділянки НОМЕР_3, за умовами якого, орендодавець на підставі рішень Кіровоградської міської ради від 30.03.2012 року № 1522 «Про передачу ОСОБА_3 в оренду земельної ділянки по вул. Дворцовій, 64/53», та від 24.04.2014 року № 3094 «Про внесення змін до рішення Кіровоградської міської ради від 30.03.2012 року № 1522» надав йому, як орендарю, а він прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення магазину та кафе загальною площею 0,0247 га, яка знаходиться: АДРЕСА_2.
Звертаючись до суду з позовом про стягнення з нього заборгованості по сплаті орендної плати за договором оренди, позивач зазначає, що сума вказаного боргу за період з січня 2016 року по грудень 2017 року становить 60 224,40 грн. На підтвердження заявлених позовних вимог, до позовної заяви, зокрема, додано розрахунок заборгованості по орендній платі на земельну ділянку, що знаходиться по вул. Дворцова, 64/53, яка є предметом договору оренди земельної ділянки НОМЕР_3 від 08.08.2014 року.
З вищевказаного розрахунку вбачається, що борг нарахований за період з січня 2016 року по грудень 2017 року помісячно з урахуванням коефіцієнту індексації нормативно грошової оцінки. В зв'язку з чим, у 2016 році орендна плата за земельну ділянку в місяць становила 2436,26 грн., у 2017 році - 2582,43 грн. Таким чином, враховуючи, що розмір орендної плати, зазначений у договорі оренди землі змінився, є всі підстави стверджувати, що змінився розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, переданої для розміщення магазину та кафе. Проте, доказів того, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки змінилася суду не надано.
Зазначає, що він позбавлений можливості самостійно перевірити правильність нарахування позивачем суми заборгованості по орендній платі у відповідності до умов договору оренди земельної ділянки НОМЕР_3 від 08.08.2014 року, а тому позовні вимоги визнає частково.
Також зазначив, попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи, - судові витрати складаються із витрат на професійну правничу допомоги, розмір яких становить 4500,00 грн.
Прокурором подано відповідь на відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти доводів відповідача викладених у відзиві на позовну заяву. Зокрема зазначив, що відповідач частково заперечує щодо задоволення позову, обґрунтовуючи тим, що позбавлений можливості самостійно перевірити правильність нарахування позивачем суми заборгованості по орендній платі, проте сторона позивача вважає, що твердження, зазначені відповідачем у відзиві на позовну заяву, не знайшли свого підтвердження, оскільки розмір орендної плати розрахований відповідно до вимог чинного законодавства.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 31.05.2018 року підготовче провадження у справі закрито, призначено справу до судового розгляду по суті.
Прокурор у судовому засіданні підтримала доводи позовної заяви, просила позов задовольнити у повному обсязі. Зокрема пояснила, що орендар має сам обраховувати плату з урахуванням індексу інфляції, без укладання додаткової угоди, коефіцієнт змінюється щороку. У договорі передбачено самостійне обрахування орендарем розміру орендної плати внаслідок інфляції, договір підписаний відповідачем, тобто він погодився з його умовами. Договір не переглядався, є чинним, інших спорів щодо цього договору немає.
Представник Міської ради м. Кропивницького у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти позовної заяви, посилаючись на доводи викладені у відзиві на позовну заяву, визнала борг частково в сумі 32 683,20 грн. в іншій частині просила відмовити.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 131-1 Конституції України передбачено, шо прокуратура забезпечує представництво інтересів держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.
Відповідно до ч. 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).
Відповідно до вимог ст. 56 ЦПК України, з метою представництва інтересів держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом інших осіб, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Офіційним тлумаченням Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 визначено, що під органами, уповноваженими державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. Відповідно до п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Згідно п.5 мотивувальної частини рішення «орган, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Згідно розділу 11 Конституції України, ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон) міські, селищні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (ст.2 Закону). Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах поєднання місцевих і державних інтересів; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. ст.13, 14 Конституції України ст. 1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Гарантується право власності на землю. Земля є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно з ч. 1 п. 34 ст. 26, ст. 33 Закону виключною компетенцією селищних, міських рад є вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
За приписами ст.ст. 124, 126 ЗК України, ст. ст. 1, 3, 4 Закону України «Про оренду землі» оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають, зокрема, у державній або комунальній власності.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється, зокрема, на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що рішенням Кіровоградської міської ради від 30.03.2012 року №1522 надано ОСОБА_3 в оренду на 5 років земельну ділянку площею 247,10 кв.м. по АДРЕСА_2 у м. Кропивницькому під розміщення магазину та кафе та від 24.04.2014 року № 3094 «Про внесення змін до рішення Кіровоградської міської ради від 30.03.2012 року № 1522» (а.с. 9, 10).
08.08.2014 року на підставі вказаного рішення між Кіровоградською міською радою та ОСОБА_3 укладено договір оренди земельної ділянки НОМЕР_3, який реєстровано 29.08.2014 року за № 6832282 (а.с. 11-17)
Відповідно до розділів 1, 2 та 3 договору, орендодавець надає, а орендар приймає в оренду терміном на 5 років земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2, площею 247,0 кв.м. під розміщення магазину та кафе за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідно до акту прийому - передачі об'єкта оренди земельна ділянка передана ОСОБА_3
Згідно розділу 4 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 6 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки: у сумі 16 334 грн. 23 коп. на рік або 1 361 грн.18 коп. на місяць щомісячно не пізніше 28-го числа кожного місяця, наступного за звітним. Кошти від оренди земельної ділянки вносити на розрахунковий рахунок 33218815700002 УДКСУ в м. Кіровограді МФО 823016 код ЄДРПОУ 38037409, код платежу 13050500, отримувач - УДКСУ у м. Кіровограді/м.Кір-д. Орендна плата справляється також у випадку, коли орендар з власних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору.
Пунктом 4.4 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення, коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. У разі змін коефіцієнтів індексації, індексів інфляції, визначених законодавством, орендар самостійно розраховує (індексує) нормативну грошову оцінку земельної ділянки на момент сплати орендної плати без укладення додаткової угоди з орендодавцем.
Розділом 10 договору передбачено, що одним з обов'язків орендаря визначено своєчасно й у повному обсязі вносити орендодавцю орендну плату.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 24 Закону України «Про оренду землі», орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі. У відповідності до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін його виконання), то воно підлягає виконанню у цей строк.
У порушення істотної умови, визначеної розділом 10 договору оренди, положень ст.ст. 526, 530 ЦК України відповідач у встановлений строк взяті на себе зобов'язання не виконав, орендна плата не сплачена, у зв'язку з чим станом на 31.12.2017 за ним виникла заборгованість в сумі 60 224, 28 грн. Вказаний борг виник з 01.01.2016 року. Зазначене підтверджено розрахунком ( а.с. 31).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України, орендар сплачує орендодавцю орендну плату незалежно від наслідків своєї господарської діяльності і вважається таким, що прострочив, якщо не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений законом або договором.
Згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від виконання зобов'язання, або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом. Зобов'язання повинні виконуватися належним чином і у відповідності до умов договору, Цивільного кодексу України та інших нормативних актів цивільного законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 11.07.2014 року за № 1257/04.24.14 грошова оцінки земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 складає 272 237,33 грн. (а.с. 29).
Так, згідно пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = 1:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (абзац 5 пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України).
Інформація про коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель розміщена на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за електронною адресою: http://land.gov.ua.
Так, коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: за 2016 рік - 1,433, за 2017 рік - 1,06.
Кіровоградська міська рада 03.12.2009 року прийняла рішення № 2904 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кіровограда», яке розміщене на офіційному сайті Кіровоградської міської ради у розділі «Публічна інформація» за посиланням: http://www.kr-rada.gov.ua/rishennya/raiskoyi-radi.
Згідно пункту 4 вищевказаного рішення від 03.12.2009 № 2904 нормативна грошова оцінка земель м. Кіровограда введена в дію з 01.01.2010 р.
Пунктом 4.4 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення, коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. В разі змін коефіцієнтів індексації, індексів інфляції, визначених законодавством, орендар самостійно розраховує (індексує) нормативну грошову оцінку земельної ділянки на момент сплати орендної плати без укладення додаткової угоди з орендодавцем.
Норма закону «Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель» є імперативною та не підлягає тлумаченню та припущенням.
Оскільки, після 2009 року нормативно грошова оцінка землі у м. Кіровограді не проводилась, то відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно з 01.01.2010 року.
Отже, є обов'язковим застосування до нормативно грошової оцінки земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2, коефіцієнтів індексації: за 2016 рік - 1, 433, за 2017 рік - 1,06.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що розмір заборгованості по сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 08.08.2014 року НОМЕР_3 становить з урахуванням коефіцієнту індексації 60 224, 28 грн., у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а доводи відповідача про незаконне збільшення розміру орендної плати через змінений розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянкине знайшли свого підтвердження під час судового розгляду.
Відповідно вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь прокуратури Кіровоградської області підлягає стягненню судовий збор в сумі 1762 грн.
Керуючись ст. ст. 19, 141, 258, 259, 263-265, 279 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Першого заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міської ради міста Кропивницького до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 (25006, АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1) на користь Міської ради м. Кропивницького (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, ЄДРПОУ 26241020) на розрахунковий рахунок 33218815700002 УДКСУ в Кіровоградській області МФО 823016, ЄДРПОУ 38037409, отримувач - УДКСУ в м. Кіровограді/м. Кір-д/ код платежу 3050500 заборгованість по сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 08.08.2014 року НОМЕР_3 в сумі 60 224 (шістдесят тисяч двісті двадцять чотири) грн. 28 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 (25006, АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1) на користь Прокуратури Кіровоградської області (25006, м. Кропивницький, вул. Верхня Перська, 4, ЄДРПОУ 02910025, банк- Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок 35215073004600, код кодифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір в сумі 1762 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його оголошення до Апеляційного суду Кіровоградської області через Ленінський районний суд м. Кіровограда.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ленінського районного
суду м. Кіровограда В.В. Драний