
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2018 року м. Кремінна
Справа № 414/2338/18
Провадження № 2-о/414/275/2018
Кремінський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Безкровного І.Г.,
за участю секретаря с/з ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кремінна Луганської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа – Станично-Луганський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Кремінського районного суду Луганської області із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, відповідно до якої просить суд встановити факт народження 20 січня 2018 року у м. Кадіївка (минула назва – Стаханов) Луганської області громадянкою України ОСОБА_3 хлопчика, присвоївши йому прізвище, ім’я та по батькові ОСОБА_4, а також вказавши батьками дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_2 зазначає, що є батьком цієї дитини, проте зареєструвати народження дитини та отримати відповідне свідоцтво у відділі державної реєстрації актів цивільного стану не вбачається можливим, оскільки місцем народження дитини є тимчасово окупована територія України, а позивачем вказаному органу було надано медичні документи, оформлені закладами, розташованими на тимчасово окупованій території України, що ставить під сумнів їх легітимність. Встановлення цього факту необхідно заявнику для реєстрації народження дитини.
У судове засідання заявник та представник заінтересованої особи не з’явилися, будь-яких заяв чи клопотань від них на адресу суду не надійшло.
Розглянувши цивільну справу в межах заявлених вимог, повно, всебічно та об’єктивно дослідивши та оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані докази як окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_2, який є громадянином України, народився 21 січня 1989 року у м. Брянка Луганської області та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 5).
ОСОБА_3, яка також є громадянкою України, народилася 20 липня 1997 року у м. Брянка Луганської області та зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 7).
Згідно з листом № 3050/17.27-105 від 30.08.2018 Станично-Луганського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області заявнику ОСОБА_2 було відмовлено у реєстрації народження дитини, оскільки для підтвердження факту народження пред’явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 11, 21).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» від 16.09.2014 тимчасово, на строк, що закінчується через один рік з дня набрання чинності Законом України "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей", запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (окремі райони Донецької та Луганської областей).
Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування» від 17.03.2015 до окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької і Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» тимчасово запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, належать райони або їх частини, міста, селища і села, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена додатком до цієї Постанови, що відповідає Мінському меморандуму від 19 вересня 2014 року.
Як вбачається з постанови Верховної Ради України „Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей” від 12.05.2016 місто Стаханов Луганської області було перейменовано на місто Кадіївка.
Таким чином, м. Кадіївка (минула назва – Стаханов) Луганської області розташоване на тимчасово окупованій території України.
Як вбачається з медичного свідоцтва про народження № 32 від 20.01.2018, виданого «Державною установою «Стаханівський пологовий будинок» так званої «Луганської Народної Республіки», що знаходиться за адресою: Україна, Луганська область, м. Кадіївка (минула назва – Стаханов), вул. Змагання, 4, а також із свідоцтва про народження дитини серії І-ВВ № 031567, виданого 14.04.2018 «Відділом запису актів цивільного стану Брянківського міського управління юстиції Міністерства юстиції» так званої «Луганської Народної Республіки», ОСОБА_3 20 січня 2018 року о 15:50 год. народила у зазначеному закладі на 36 тижні вагітності недоношену дитину – хлопчика вагою 2890 грамів (а.с. 9, 10). Також заявником надано суду фотознімки, що підтверджують факт перебування у стані вагітності ОСОБА_3 та народження дитини, а також відповідні документи з лікарні, що знаходиться на тимчасово окупованій території України (а.с. 12-18, 19-20).
Відповідно пп. «а» п.п. 2, 3, 22, 23 гл. 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000, підставами для проведення державної реєстрації для народження дитини є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), що видається закладом охорони здоров’я, незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов’язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. theRepublicofMoldovaandRussia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов’язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до наведеного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).
Суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження особи на окупованій території є обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини.
Неможливість отримати у м. Кадіївка (минула назва – Стаханов) Луганської області необхідні документи для реєстрації факту народження дитини заявника виникла в зв’язку з розташування цього міста на тимчасово окупованій території України.
Факт, який просить встановити заявник, має для нього юридичне значення, оскільки необхідний для проведення державної реєстрації народження дитини.
Згідно з ч. 3 ст. 317 ЦПК у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров’я про народження дружиною дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 СК якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір’ю, а чоловік – батьком дитини.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви в частині встановлення факту того, що громадянка України ОСОБА_3 20.01.2018 народила у м. Кадіївка (минула назва – Стаханов) Луганської області України недоношену дитину – хлопчика вагою 2890 грамів, матір’ю якої є ОСОБА_3, а батьком – заявник ОСОБА_2
Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 згідно зі ст. 14 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов’язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв’язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
В той же час, суд вважає за необхідне відмовити заявнику в частині задоволення вимог заяви про зазначення у судовому рішенні прізвища, ім’я та по батькові зазначеної дитини, оскільки ім’я дитини може бути зазначене батьками безпосередньо під час державної реєстрації народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Такий висновок узгоджується з частиною другою статті 319 ЦПК України, згідно з якою рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень, зокрема, у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 13, 76-80, 89, 263-265, 293, 294, 315, 317, 319, 430 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1; місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3), заінтересована особа – Станично-Луганський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області (ідентифікаційний код 21758847; місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт Станиця Луганська, вул. Центральна, 31), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України – задовольнити частково.
Встановити факт того, що громадянка України ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженка м. Брянка Луганської області, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4) 20 січня 2018 року у м. Кадіївка (минула назва – Стаханов) Луганської області України народила недоношену дитину – хлопчика вагою 2890 грамів, батьками якої є ОСОБА_3 та громадянин України ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_6, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_7, який зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3).
У задоволенні вимог заяви в частині зазначення прізвища, ім’я та по батькові дитини, факт народження якої просить встановити заявник – відмовити.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Луганської області безпосередньо через Кремінський районний суд Луганської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Г. Безкровний