
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
23 серпня 2018 року м. Київ № 810/1228/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в місті Києві позовну заяву ОСОБА_1 до Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області про визнання рішення таким, що не набуло чинності ,
в с т а н о в и в:
даний позов подано в порядку визнання рішення Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області від 29.04.2017 р. №41 таким, що не набуло чинності.
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення), немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За правилами ч.5 ст.1690 КАСУ у позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт.
Як слідує із змісту позову та долучених до нього документів, останній не відповідає наведеним вище вимогам, в частині: зазначення реєстраційного номеру облікової картки платника податків (для фізичних осіб) представника позивача; викладення змісту позовних вимог та обставин, якими позивач їх обґрунтовує із посиланням на докази, що підтверджують кожну обставину заявлених вимог, зокрема, але не виключно, що позивач є власником домоволодіння та своєчасно оплачував комунальні послуги до жовтня 2017 р. (з наданням суду документів, що посвідчують право власності та квитанції про оплату комунальних послуг за період з січня по листопад 2017 р.); підтвердження про збільшення розміру визначених для оплати комунальних послуг з жовтня 2017 р. ТОВ "Сількомунгорсп"; доказове підтвердження факту звернення до ТОВ "Сількомунгосп" із підтвердженням дати повідомлення про встановлення нових тарифів на комунальні послуги; зазначення в чому конкретно полягає протиправність дій відповідача при ухваленні оскаржуваного рішення; викладення відомостей про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою, зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Крім того, ч.2 ст.161 КАСУ встановлено обов'язковість подання одночасно з позовом документу про сплату судового збору.
Згідно статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-19 визначено прожитковий мінімум у 2018 році на одну працездатну особу у сумі 1762 гривень.
За подання до адміністративного суду фізичною особою позову немайнового характеру судовий збір справляється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та 704,80 грн.
Позивач при зверненні до суду судовий збір не сплатив, посилаючись на ч.3 ст.22 Закону України "Про захист прав споживачів".
Натомість, суд відхиляє твердження заявника про право на звільнення від сплату збору як побутового споживача, з огляду на те, що, по-перше, Закон України "Про судовий збір" не містить будь-яких виключень щодо сплати судового збору при зверненні до суду в порядку захисту прав споживачів.
По-друге, за визначенням Закону "Про захист прав споживачів" споживач це фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.
ОСОБА_1 не придбаває, не замовляє та не використовує продукцію (послуг) для особистих потреб у Глевахівської селищної ради та не має з нею договірних відносин, тому відповідач не є ані виконавцем, ані виробником продукції та послуг, а наявні між ними правовідносини не становлять предмет регулювання Закону України №1023-XII.
Відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення недоліків.
Недоліки позовної заяви повинні бути усунуті шляхом подання суду позовної заяви у кількості примірників відповідно до кількості учасників справи із зазначенням, але не виключно: реєстраційного номеру облікової картки платника податків (для фізичних осіб) представника позивача; викладення змісту позовних вимог та обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із посиланням на докази, що підтверджують кожну заявлену обставину, зокрема, що позивач є власником домоволодіння та своєчасно оплачував комунальні послуги за період з січня по листопад 2017 р.; доказове підтвердження факту його повідомлення ТОВ "Сількомунгосп" про встановлення нових тарифів на комунальні послуги та пов'язаності підвищення тарифів з оскаржуваним рішенням; зазначення в чому конкретно полягає протиправність дій відповідача при ухваленні рішення від 29.04.2017 р. №41; викладення відомостей про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; обґрунтування порушення оскаржуваним рішенням, діями чи бездіяльністю відповідача його прав, свобод та інтересів із конкретним зазначенням порушеного права чи свободи; надання квитанції про сплату судового збору у розмірі 704,80 грн; надання суду копій документів, долучених до справи засвідчених в порядку, встановленому ч.6 ст.94 КАСУ.
Згідно положень ч.1 ст.122 КАСУ позов може бути подано в межах строку звернення до суду, встановленого цим Кодексом Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод чи інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Позивач звернувся до суду з пропущенням встановленого законом процесуального строку, подавши клопотання про його поновлення.
Дослідивши доводи клопотання, суд приходить до висновку про необхідність відмови у його задоволенні, з огляду на таке:
як слідує із змісту клопотання позивач стверджує, що про наявність оскаржуваного рішення він дізнався в жовтні 2017 р., натомість позов подано у березні 2018 р. Вимогами КАСУ передбачено, що строк звернення до суду обчислюється, в тому числі з моменту, коли особа повинна була дізнатися про порушення свого права чи інтересу. Отже, заявник міг дізнатися про порушення свого права вже в жовтні 2017 р., про що він повідомив у своєму зверненні, проте не вказав з яких причин в цей час не подав позов і що стало на заваді захисту його прав та інтересів, тому вказані ОСОБА_1 підстави пропущення строку суд вважає неповажними.
В силу ч.1 ст.123 КАСУ, у разі визнання судом підстав подання позову після закінчення строків, установлених законом, неповажними, суд залишає позов без руху.
При цьому, на позивача покладається обов'язок доведення суду поважності причин пропущення процесуального строку належними та допустимими доказами.
Керуючись статтями 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Глевахівської селищної ради Васильківського району про визнання рішення таким, що не набуло чинності, - залишити без руху.
2. Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. .
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Брагіна О.Є.