
Номер провадження: 22-ц/785/5918/18
Номер справи місцевого суду: 521/20344/16-ц
Головуючий у першій інстанції ОСОБА_1
Доповідач Таварткіладзе О. М.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.08.2018 року м. Одеса
Апеляційний суд Одеської області у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого – Таварткіладзе О.М.
суддів: Заїкіна А.П., Погорєлової С.О.
розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в м.Одеса апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 адвоката ОСОБА_3 на заочне рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 12 грудня 2017 року у цивільній справі за позовом ОСББ „Лари” до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за комунальні послуги,
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2016 року голова правління ОСББ „Лари” – ОСОБА_4 звернувся до Малиновського районного суду м.Одеси з позовом, який вподальшому уточнив (том 2, а.с.152-156) до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за оплату витрат на утримання будинку та житлово-комунальних послуг у розмірі 36 298,57 грн., з яких 32 172,78 грн. сума основного боргу станом на 01 квітня 2017 року; 1 100,77 грн. – 3% річних; 3 025,02 грн. інфляційні кошти та витрати по оплаті судового збору в розмірі 1 378 грн.
Вподальшому, позивач уточнив вимоги, та згідно редакції а.с.13 том 2, просив стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 40 576,05 грн. станом на 01.07.2017 року та стягнути судові витрати 1378 грн. При цьому розрахунку заборгованості за цей період не надає.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до вимог Закону України „Про об”єднання співвласників багатоквартирного будинку”, статуту, ОСББ „Лара” здійснює функції управителя і є колективним замовником комунальних послуг по будинку № 2-б на вул.Авдєєва-Чорноморського в м.Одесі.
Свої завдання позивач виконує, проте відповідач, яка є власником квартири АДРЕСА_1 своїх обов”язків по оплаті витрат на утримання будинку та житлово-комунальних послуг належним чином не виконує, у зв”язку з чим утворилася заборгованість, що стало підставою звернення до суду.
Заочним рішенням Малиновського районного суду м.Одеси від 12 грудня 2017 року позов ОСББ „Лари” задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСББ „Лари” заборгованість за комунальні послуги у розмірі 36298,57 грн. В решті позову відмовлено. Вирішено питання стосовно судових витрат.
Ухвалою Малиновського районного суду м.Одеси від 17 травня 2018 року заяву ОСОБА_5 про перегляд заочного рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 12 грудня 2017 року залишено без задоволення.
Не погоджуючись із заочним рішенням Малиновського районного суду м.Одеси від 12 грудня 2017 року, представник ОСОБА_2 адвокат ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати заочне рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст. 369 ЦПК України, апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Відповідно ч. 13 ст. 7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наведених у цій постанові підстав.
Відповідно до ч.1,2 ст.367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги; суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Згідно ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно зясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; як розподілити між сторонами судові витрати; чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Задовольняючи позов ОСББ „Лари”, суд першої інстанції виходив з того, що позивач надає послуги з утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території за адресою м.Одеса, вул.Авдєєва-Чорноморського, 2-б, власником квартири № 35 якої є ОСОБА_2, яка, порушуючи умови договору, не сплачує житлово-комунальні послуги.
Такий висновок суду відповідає вимогам закону та матеріалам справи.
Так, з матеріалів справи вбачається, що власником квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про право власності на квартиру (том 1, а.с.06).
Власниками житлових та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку № 2 б
по вул.Авдєєва-Чорноморського в м.Одесі відповідно до ЗУ „Про об”єднання співвласників багатоквартирного будинку” створено ОСББ „Лари”, що підтверджується статутом а.с. 32-41.
Статут ОСББ „Лари” затверджений установчими зборами членів ОСББ „Лари” на підставі протоколу № 1 від 18.06.2005 року.
06.07.2005 року виконавчим комітетом ОМР зареєстровано статут ОСББ „Лари”.
Відповідно до п. 2.1 Статуту метою створення об’єднання є забезпечення захисту прав його членів та дотримання ними обов’язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Відповідно до п.2.2 Статуту завданням та предметом діяльності об”єднання є належне утримання житлового комплексу; забезпечення реалізації прав власників жилих та нежилих приміщень на володіння та користування спільним майном членів об”єднання; забезпечення сприяння членам ОСББ в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за мінімальними обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов”язань, пов”язаних з діяльністю об”єднання, здійснення господарської діяльності для забезпечення власних потреб.
ОСББ „Лари” здійснює функції управителя за вищевказаною адресою та є колективним замовником комунальних послуг по житловому комплексу за договорами (том 1, а.с.191-230):
- Приватне акціонерне товариство «Фарлеп інвест» (послуги зв’язку) - Договір № 576591 від 01.07.2005 року;
- Публічне акціонерне товариство «Одесагаз-Постачання» (коммерческий газ) - Договір № 008279-ПР(2) від 01.04.2016 року;
- Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» (транспортування комерційного газу) - Договір № 008279 від 01.01.2016 року;
- Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» (транспортування газу для населення) - Договір № 008279 від 01.02.2016 року;
- Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз» (транспортування газу для населення) - Договір № 1604001615/560 - Т від 01.04.2016 року;
- Національна Акціонерна Компанія «Нефтегаз України» (газ для населення) - Договір № 32478/16-ТЕ-23 від 21.12.2015 року;
- Публічне акціонерне товариство «Одесаобленерго» (електропостачання) - Договір № 67Ц від 15.11.2015 року;
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс Уют» (обслуговувана котельної) - Договір № 96 у/14 та Договір № 95 у/14 від 01.08.2014 року;
- Філія «Інфоксводоканал» (постачання води) - Договір № 4049/1 від 30.09.2005 року;
- Приватне підприємство «Вара-Н» (охорона) - Договір № 01/13 від 01.01.2013 року;
- Публічне акціонерне товариство «OTIS» (обслуговування ліфтів) - Договір № D2 7РС 0250 від 01.12.2016 року;
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Союз» (вивезення побутового сміття) - Договір № 18ожк91 від 01.01.2009 року;
- Управління поліції охорони в Одеській області (кнопка екстреного виклику поліцїї) - Договір № ПЦО - 2/1120-10 від 14.10.2010 року.
Відповідно статті 22 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», за якою для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинковоїтериторії, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об’єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхомсамозабезпечення; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
У такому випадку ОСББ несе відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об’єднання комунальних послуг.
Безпосередніми виконавцями послуги на підставі вищевказаних договорів із ОСББ надаються за тарифами, встановленими органами місцевого самоврядування.
Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», статутом ОСББ «Лари» об’єднанню надано право шляхом скликання загальних зборів встановлювати розміри платежів, зборів, внески членів об’єднання, а також витрати на оплату комунальних та інших послуг залежно від капітальності, рівня облаштування та благоустрою.
При встановленні розмірів платежів та внесків членів об’єднання за оплату витрат на утримання будинку та житлово-комунальні послуги ОСББ надано право враховувати свої витати, які понесені або будуть понесені в поточному році на підставі укладених ним договорів із виконавцями послуг.
Протоколами загальних зборів 25.03.2015 року затверджені тарифи на утримання будинку та прибудинкової території. Так, тариф на утримання колективної власності в 2015 році складає 2,26 грн/за 1 кв.м загальної площі; тариф за опалення в 2015 році складає 2,50 грн/кв.м.; розмір внеска на поточний ремонт складає 0,77 грн. /кв.м.; розмір внеска на інші послуги складає 0,98 грн./кв.м.; розмір внеска за вивезення сміття складає 23 грн. з квартири (том 1, а.с.11-15).
Відповідно довідки від 20.10.2016 року ОСББ „Лари” розмір внеску за опалення з квітня 2015 року виріс з 2,50 грн./кв.м. на 3,61 грн./кв.м. в зв”язку із зростанням ціни на газ (а.с.21).
Згідно протоколу № 2/5 загальних зборів ОСББ „Лари” від 29.02.2016 року в 2016 році затверджено наступні розміри членских внесків (том 1, а.с.22):
- СДПТ – 2,69 грн./кв.м. заг.площі (квартири);
- СДПТ – 2,19 грн./кв.м. заг.площі (нежилі приміщення);
- опалення – 4,15 грн./кв.м. „полезной” площі (квартири);
- опалення – 9,27 грн./кв.м.заг.площі (нежилого приміщення);
- Інші послуги – 1,53 грн./кв.м. заг.площі (квартири та нежитлові приміщення)
- вивезення ТБО – 23 грн в місяць з квартири;
- вивезення ТБО – 1 грн./кв.м.заг.площі (нежилі приміщення);
- місце стоянки – 164 грн 1 місце в місяць;
- підігрів води 30,02 грн.куб.м.
Згідно протоколу № 2 загальних зборів ОСБ „Лари” від 20.02.2017 року з 01 січня 2017 року діють слідуючі розміри внесків (том 1, а.с. 163):
- утримання будинку та прибудинкової території – 3,42 грн./1 кв.м. заг.площі (квартири);
- утримання будинку та прибудинкової території – 2,83 грн./1 кв.м., заг.площі (нежитлові приміщення);
- опалення – 10,96 грн./1 кв.м. корисної площі круглий рік або 21,92 грн./1 кв.м. корисної площі в опалювальний період (квартири);
- опалення – 11,51 грн./1 квм. заг.площі (нежитлові приміщення);
- інші послуги – 1,55 грн/1 кв.м. заг.площі;
- вивіз сміття – 24 грн. з квартири в місяць;
- вивіз сміття – 1 грн./1 кв.м. заг.площі (нежитлові приміщення);
- стояночне місце – 221 грн, 1 ст.місце в місяць;
- гаряче водопостачання – 65,88 грн/1 куб.м.
Згідно з п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 572 від 08.10.1992 року, п. 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» власник (споживач) зобов’язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги.
Споживачі зобов’язані оплачувати житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користуються ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати за надані послуги.
Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку про наявність у відповідача обов’язку сплачувати надані позивачем послуги.
З виписки по особовому рахунку відповідача, наданого позивачем вбачається, що за період з жовтня 2015 року по березень 2017 рік заборгованість відповідачки за житлово-комунальні послуги з обслуговування квартири № 35 складає 32703,84 грн.
Вказані обставини підтверджуються кошторисами позивача, наявними в матеріалах справи за спірний період та не спростовані відповідачем.
Розрахунок заборгованості відповідача, наданий ОСББ узгоджується з тарифами, встановленими рішеннями виконавчого комітету Одеської міської ради за спірний період, статутом позивача, не суперечать Закону України Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Так, відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Вказаною нормою закону встановлена презумпцію обов'язку власника нести всі витрати, пов'язані з утриманням належного йому майна.
До таких витрат належать витрати, пов'язані зі зберіганням майна, його ремонтом, забезпеченням збереження його властивостей тощо.
Житловим законодавством встановлюється обов'язок власників житлових будинків, квартир забезпечувати утримання, ремонт, експлуатацію тощо цих об'єктів за власні кошти.
В ст. 10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" прямо передбачено, що утримання приватизованих квартир (будинків) здійснюється за рахунок коштів їх власників.
Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлює обов'язок співвласників нести витрати щодо утримання не лише займаних ними приміщень у багатоквартирному будинку, але і щодо їх спільного майна.
Відповідно до ст. 20 Закону України споживач зобов'язаний: укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору та оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом;
Підстав, визначених пунктами 5 та 6 статті 20 Закону України «Про житлово - комунальні послуги», за якими відповідачі, як споживачі мають право на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством , на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України судом не встановлено.
Відсутність письмового договору на надання житлово-комунальних послуг за умови фактичного їх споживання не є підставою звільнення від їх оплати, оскільки права та обов’язки витікають не тільки з договорів, а й дій, тобто наявності між сторонами фактичних відносин з надання послуг.
Позивач неодноразово письмово звертався до ОСОБА_2 із вимогою виконати покладені на неї законом обов’язки по оплаті житлово-комунальних послуг (претензія від 4.05.2016 року, лист від 23.06.2016 року).
Проте, відповідач їх ігнорує.
Право на звернення до суду через 60 днів з дня припинення платежів прямо передбачено частина 6, 7 ст. 13 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Невиконання відповідачем обов’язку власника квартири багатоквартирного будинку по своєчасній оплаті комунальних послуг спричиняє шкоду інтересам інших жителів будинку та членів ОСББ, оскільки перешкоджає позивачу якісно виконувати покладені на нього статутом обов’язки по утриманню будинку, оплаті послуг як їх замовником, оплачувати труд обслуговуючого персоналу житлового комплексу, тощо.
Враховуючи той факт, що до спірних правовідносин застосовані цивільно - правові норми щодо застосування цивільної відповідальності за невиконання грошових зобов'язань, вимоги позивача про застосування статті 625 ЦК, яка встановлює обов'язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних є обґрунтованими.
Вказане узгоджується із висновком ВСУ по справі № 6-59ц13.
За наданим позивачем розрахунком 3% річних від суми основного боргу складають 1100 грн. 77 коп., інфляційні витрати 3025 грн. 02 коп. (том 1, а.с.158-161).
Розрахунок зроблений фахово, перевірний судом за математичною формулою, офіційними даними про рівень інфляції в Україні за спірний період.
З урахуванням наведеного, суд першої інстанції вірно стягнув з відповідача на користь позивача заборгованість за житлово-комунальні послуги, з урахуванням 3% річних та інфляційний витрат.
Доводи апеляційної скарги, що більшість послуг та робіт, за які стягується з відповідача заборгованість, позивачем не надавалися та не виконувалися, не приймаються до уваги, оскільки документально не підтверджені і носять характер припущень.
В своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що на його думку, ОСББ не несло більшості заявлених витрат, з яких розраховано розмір платежів та внесків членів, в зв’язку з чим, апелянт вважає, що розмір заявленої позивачем заборгованості відповідача не відповідає дійсним обставинам та витратам ОСББ, а також, що ОСББ безпідставно враховані непередбачені витрати та накладні витрати при здійсненні розрахунку витрат на утримання будинку та прибудинкової території, які затверджені в протоколах загальних зборів.
Відповідно до ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статутом ОСББ, об’єднання має право встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків, витрат і платежів співвласників, у тому числі, відрахувань до резервного та ремонтного фондів у вигляді: непередбачених та накладних витрат.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту об'єднання встановлювати порядок сплати, перелік і розміри внесків і платежів співвласників, в тому числі відрахувань до резервного і ремонтного фондів ОСББ.
Порядок сплати, перелік і розміри внесків і платежів співвласників, в т.ч. відрахувань до резервного і ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об'єднання відповідно до законодавства та статуту ОСББ. Отже, відрахування в резервний фонд визначаються співвласниками. При цьому, саме в загальну суму кошторису закладається певна частина коштів, з якої формується резервний фонд ОСББ (для покриття непередбачених витрат ОСББ).
Нарахування накладних витрат, також законодавчо передбачено та врегульовано Постановою КМУ «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» від 01.06.2011 № 869.
Відповідно до п. 28 зазначеної Постанови КМУ, до накладних витрат належать загальновиробничі та адміністративні витрати.
В п. 30 Постанови КМУ «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» від 01.06.2011 № 869, передбачені види витрат, які належать до загальновиробничих та адміністративних витрат, зокрема це витрати з: утримання апарату управління виробництвом - витрати з оплати праці апарату управління виробництвом з сумою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;утримання виробничого персоналу - витрати з оплати праці виробничого персоналу (комірники, молодший обслуговуючий персонал тощо) з сумою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування; оплати службових відряджень працівників апарату управління виробництвом; амортизації основних засобів виробничого призначення, крім амортизації, що включається у витрати з утримання та експлуатації машин і обладнання; утримання основних засобів виробничого призначення та їх поточного ремонту; охорони праці; забезпечення пожежної та сторожової охорони об'єктів виробничого призначення; оплати послуг з опалення, освітлення, водопостачання та водовідведення, а також іншого утримання виробничих приміщень, які безпосередньо пов’язані із процесом надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та ін..
Таким чином, при здійсненні ОСББ розрахунку витрат на утримання будинку та прибудинкової території, цілком правомірно та відповідно до вимог чинного законодавства були враховані непередбачені витрати та накладні витрати.
Всі рішення ОСББ оформлюються у вигляді протоколів загальних зборів. Відповідно до законодавства та до п. 9 розділу III Статуту, рішення загальних зборів є обов’язковим для всіх співвласників.
Таким чином, розрахунки та розмір всіх витрат на утримання будинку та прибудинкової території з врахуванням непередбачених та накладних витрат були затверджені в протоколах загальних зборів, які є обов’язковими для виконання, є діючими і ніким не оскаржені та не скасовані.
В зв’язку з цим, доводи апелянта з приводу розрахунку витрат, які понесені ОСББ, є необгрунтовані та безпідставні.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що витрати ОСББ на утримання будинку та прибудинкової території значно завищені від фактично понесених та зазначає, що суд першої інстанції безпідставно відмовив відповідачу в клопотанні про призначення, з цього питання, судово-економічної експертизи.
Судова колегія звертає увагу на наступне.
Економічна експертиза включає в себе перевірку документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності, документів фінансово-кредитних операцій. До економічної експертизи відносяться фінансово-економічні експертизи та судово-бухгалтерські експертизи.
Підставою для призначення судово-економіфчної (бухгалтерської) експертизи є такі обставини справи,для правильної оцінки яких судом необхідний висновок експерта-бухгалтера (економіста).
Загальна місія такої експертизи – довести або спростувати чи належать до сфери економічної діяльності обставини, які, як правило,виражаються в заподіянні великої шкоди громадянам,організаціям або державі або пов'язані з отриманням доходу у великому розмірі. При цьому в ході експертизи встановлюється не стільки розмір цього збитку або доходу, скільки невідповідність між відображеними в документах економічних даних.
Отже, підставою для призначення судово-бухгалтерської (економічної) експертизи є такі обставини справи, для правильної оцінки яких судом необхідний висновок експерта-бухгалтера (економіста).
Виходячи із конкретних обставин даної цивільної справи вбачається, що апелянт намагається довести, що позивач фактично не надавав більшість послуг мешканцям і в тому числі відповідачу і не ніс витрат, пов’язаних з наданням послуг, які намагається стягнути з відповідача і які покладені ним у розрахунок заборгованості за надані комунальні послуги.
Оскільки апелянт не додав до клопотання про призначення експертизи та до поданої ним апеляційної скарги належних, допустимих і достатніх доказів на підтвердження своїх заперечень проти заявлених позивачем вимог і на підтвердження доводів щодо невірності виконаного позивачем розрахунку заборгованості через завищення витрат на надання послуг або щодо не здіснення позивачем більшості з таких послуг, у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для призначення судово-бухгалтерської (економічної) експертизи відповідно до доводів, викладених відповідачем у клопотанні про призначенні судово-економічної експертизи.
Тобто наведені обставини в контексті дослідження обставин, що входять до предмету позову для суду є зрозумілими та не викликають труднощів щодо їх правильної оцінки без спеціальних пізнань.
Всі послуги, які надаються позивачем та його витрати з утримання будинку та прибудинкової території, а також тарифи на житлово-комунальні послуги затверджені протоколами загальних зборів ОСББ, у встановленому порядку не скасовані та не визнавались недійсними.
Судова колегія не приймає до уваги доводи апелянта, що тарифи на житлово-комунальні послуги повинні бути сформовані та затверджені Одеською міською радою з наступних підстав.
Відповідно до положень Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року, ОСББ створюється власниками квартир для забезпечення та захисту прав його членів, дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати усіх платежів. Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово- комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, визначаються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (зі змінами та доповненнями) та Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 року.
Згідно Статуту ОСББ, завданням та предметом діяльності ОСББ є: належне утримання житлового комплексу; забезпечення реалізації прав власників жилих та нежилих приміщень на володіння та користування спільним майном членів ОСББ; забезпечення сприяння членам ОСББ в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за мінімальними обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю ОСББ (п. 2.2. Статуту).
ОСББ у розумінні ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг в повному розумінні.
Згідно Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», об'єднання - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного і загального майна. У ст. 22 цього закону зазначено, якщо правління об'єднання самостійно здійснює функції управителя, воно за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг. У цьому випадку об'єднання несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об'єднання комунальних послуг. У даному випадку ОСББ «ЛАРИ» самостійно здійснює функції управителя і виступає колективним замовником комунальних послуг.
Для належного облаштування, благоустрою та з метою утримання будинку ОСББ користується послугами та являється колективним замовником (абонентом) за вказаними вище договорами.
У зв'язку з цим, ОСББ «ЛАРИ» несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об'єднання комунальних послуг (власниками квартир) за вищезазначеними договорами.
Утримання будинку та прибудинкової території ОСББ забезпечується як самим ОСББ, так і відповідними підприємствами - виконавцями послуг з утримання будинку на підставі вищезазначених договорів з ОСББ, тому, свої послуги об'єднанню такі підприємства надають за тарифами, встановленими органами місцевого самоврядування.
Право ОСББ шляхом скликання загальних зборів встановлювати розміри платежів, зборів, внесків членів об'єднання, а також витрати на оплату комунальних та інших послуг, передбачено ст.ст. 4, 6, 9, Ц), 15-17, 21 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статутом ОСББ. Розмір плати за утримання будинків та прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштування та благоустрою.
При встановлені розмірів платежів та внесків членів об'єднання за оплату витрат на утримання будинку та житлово-комунальних послуг, ОСББ враховує свої витрати, які понесені ним або будуть понесені в поточному році на підставі вищезазначених договорів.
Членами ОСББ «ЛАРИ» та власниками жилих квартир будинку отримуються різні житлово-комунальні послуги, за які належить постійно проводити платежі, що передбачено положеннями Закону України «Про житлово- комунальні послуги»; пунктом 17 «Правил користування приміщеннями житлових будинків та прибудинкових територій» затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 року за № 572, Правилами надання послуг з центрального опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2000 року №2630 та зазначеного вище Статуту ОСББ «ЛАРИ», які регулюють правовідносини між сторонами.
Статтями 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язок споживача є укладення договору на надання житлово- комунальних послуг, який підготовлений виконавцем на основі типового договору, а також, оплати житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом.
Доводи апеляційної скарги, які стосуються залиття квартири відповідача, через не здійснення позивачем ремонту даху не приймаються до уваги, оскільки ці вимоги стосуються іншої справи, зустрічного позову ОСОБА_2 до ОСББ „Лари” про стягнення матеріальної та моральної шкоди, яке виділено в інше провадження та розглядається судом.
Інші доводи апеляційної скарги зведені до переоцінки доказів та не спростовують правильність висновків суду про стягнення з відповідача заборгованості.
За таких підстав, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду підлягає залишенню без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 367, п. 1 ч. 1 ст. 374, ст. ст. 375, 381-384, 390 ЦПК України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 адвоката ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Заочне рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 12 грудня 2017 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 31.08.2018 року.
Головуючий О.М. Таварткіладзе
Судді А.П. Заїкін
ОСОБА_6